Розробка уроку з української мови «Урок розвитку мовлення. Підготовка до написання твору у форматі ЗНО»

Розробка уроку- проекту допоможе вчителям української мови та літератури підготувати учнів до написання творів у форматі ЗНО. У ній містяться матеріали як теоретичного, так і практичного характеру.

Скачати готовий конспект у форматі .doc (word), презентацію (pptx, power point) ви можете у кінці статті.

Розробка  уроку з української мови (10 клас) з теми «Урок розвитку мовлення. Підготовка до написання твору у форматі ЗНО»

Переглянути презентацію онлайн (дочекайтесь повної загрузки сторінки …)

«Урок розвитку мовлення. Підготовка до написання твору у форматі ЗНО»
«Урок розвитку мовлення. Підготовка до написання твору у форматі ЗНО»

Тема. Розвиток мовлення (усно) .Підготовка до  написання твору у форматі ЗНО

Мета:  вчити учнів писати твори  у форматі  ЗНО,  будувати твір за алгоритмом, визначаючи опорні поняття, моделювати частини твору, зокрема, тезу, за допомогою спеціальних слів і виразів, навчити осмислено підходити до роботи,  ;  поширювати словниковий запас;

розвивати мислення, мовлення, аналітичні здібності, увагу учнів; відпрацьовувати вміння чітко й послідовно викладати думки; застосовувати у творчій роботі знання з літератури, історії, громадського життя; розвивати вміння працювати в групі;

виховувати повагу до думок товаришів, уміння об’єктивно оцінювати свій внесок у роботу колективу; свідому громадську позицію .

Тип уроку: урок розвитку мовлення

Вид уроку: урок – проект  з використанням інформаційно-комунікаційних технологій

Обладнання: мультимедійна дошка або комп’ютер; пам’ятки для написання твору-роздуму ;  роздатковий матеріал, підготовлений учнями; картки самоконтролю ; презентації учнів( у електронному й паперовому вигляді); «Українська мова та література. Довідник.Завдання в тестовій формі.Ічастина» Авраменка О.М.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина.

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Слово вчителя.

-Для знайомства з темою уроку пропоную розв’язати кроссенс. (Слайд 1)

Приклад розв’язання кроссенса.

 По периметру:

1-2- прислів’я(на землі вирощують пшеницю)- казка «Колосок»( півник знайшов колосок); 2-3- казка «Колосок»( колосок – рослина, росте на городі)- укр. народна пісня «Ходить гарбуз по городу»(гарбуз – рослина, росте на городі); 3-6- укр. народна пісня «Ходить гарбуз по городу»(гарбуз має багато родичів)- повість І.С. Нечуя – Левицького «Кайдашева сім’я» (родина Кайдашів також чимала); 6-9 – повість І.С. Нечуя – Левицького «Кайдашева сім’я» (показ життя родини українців)- роман І. Багряного «Тигролови» ( показ життя української родини);9-8 – роман І. Багряного «Тигролови»( герої роману дуже люблять свою історичну Батьківщину)- вірш П. Воронька «Облітав журавель»( журавель вважає найкращою рідну землю); 8-7 – вірш П. Воронька «Облітав журавель» ( птах літає, подорожує) – роман В.Малика «Чумацький шлях»( чумаки подорожували світами);7-4 – роман В. Малика «Чумацький шлях»( чумаки везли сіль на волах)- повість І.С. Нечуя –Левицького «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»(волами орали землю селяни);4-1 –  повість І.С. Нечуя –Левицького «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»( головний герой твору Чіпка був справжнім господарем землі) –  прислів’я (справжній господар землі той, хто її дбайливо доглядає).

По хресту:

5-2 – твір – казка;5-6 – твір – повість; 5-8- твір – вірш; 5-4- твір – повість.

Слово вчителя.

Отже, ви зрозуміли, що ключовим словом є слово твір. Сьогодні на уроці ми будемо вчитися писати твір у форматі ЗНО. (Слайд 2)

Ознайомтеся, будь ласка, з метою нашого заняття. (Слайд3).

Для написання твору  мало знати  тему, необхідна ідея. Зверніть увагу на епіграф уроку. (Слайд 4)

Я починаю з ідеї, і  потім  це  становиться  чимось   ще.

Пабло Пікассо

Таким чином готовим продуктом вашої ідеї буде твір. Але твір у форматі ЗНО  має свої особливості . Для його написання необхідно чітко дотримуватися  інструкції, певного алгоритму . Якщо 8 балів за ідеальну грамотність  здобути не так просто, то цілком реально навчитися правильно будувати структуру твору-роздуму. Уміння писати твір-роздум потрібне не лише для ЗНО (безперечно, це відповідальний етап, але ж не заради ЗНО вчимося), а, що важливіше, життєво необхідне, – щоб упевнено, переконливо й чітко доводити власну точку зору в різних життєвих ситуаціях.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

– А чи вмієте ви дотримуватися інструкції, перевіримо  зараз.

Кожен учень отримує картку з тестом. (Додаток 1).

  1. IV. Актуалізація опорних знань.
  2. Актуалізуймо наші знання, використавши прийом «Мережа» . (На дошці –аркуші з відповідними написами та структура діаграм. Учням необхідно до кожної з двох діаграм підібрати відповідники – мережу. У першій діаграмі є тільки ключові слова типи мовлення(слайд 5), у другій – частини тексту – роздуму(слайд 6) .

Ми знаємо такі типи мовлення: … опис, розповідь, роздум.

Текст-роздум має такі основні частини:… тезу, аргументи, висновок.

Теза – це … загальне положення, яке треба доводити.

Аргументи – це… факти, приклади, докази, які працюють в ім’я доведення тези.

  1. Вдома ви познайомились із критеріями оцінювання власних висловлювань. (За довідником Авраменка О.М.) . Як ви їх зрозуміли, перевіримо за допомогою усного мовного диктанту, де ви дасте відповіді лише двома словами: так, ні.
  • Максимально можлива кількість балів за власне висловлювання-20 балів. (Так).
  • Максимальна сума балів за зміст- 6 балів. (Ні). -12
  • Якщо в роботі не буде жодної орфографічної та пунктуаційної помилки, за це учень отримає 4 бали. (Так).
  • Якщо учень допустив у творі 11 і більше лексичних, граматичних, стилістичних помилок, він отримає за це 5 балів. (Ні). – 0 балів.
  • 2 негрубі помилки рахують як одну. (Так).
  • За кожну частину твору за зміст можна максимально отримати 3 бали.(Ні). – 2 бали.
  1. V. Робота над основним змістом уроку.
  2. Розповідь учителя.

– Для успішного написання твору-роздуму   треба чітко уявляти  його структуру. Структура власного висловлювання у форматі ЗНО відрізняється від структури твору-роздуму, яку ви знаєте з уроків мови у попередніх класах.

Висловлювання може бути побудоване в один із способів «Українська мова та література. Довідник.Завдання в тестовій формі.Ічастина» Авраменка О.М.-с.323.

(слайд 7):

  • Теза.
  • Перший аргумент.
  • Другий аргумент.
  • Приклад із художньої літератури.
  • Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
  • Висновок.

Або:

  • Теза.
  • Перший аргумент.
  • Приклад із літератури.
  • Другий аргумент.
  • Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
  • Висновок.

Може бути вступ, який не впливає на оцінювання змісту.

  1. Ознайомлення з вимогами до написання власного висловлювання.

А) – Ознайомимося з вимогами до написання власного висловлювання на прикладі твору-роздуму на тему «Життя без свободи – ніщо». (слайд 8). Перед вами –роздатковий матеріал , де написані спеціальні слова, вирази, які використовуються у певних частинах тексту.(Додаток №2).

 Пропоную вам під час презентації учнівського твору знайти  такі слова, вирази, що їх застосували  діти під час його написання.

 

Насамперед потрібно чітко сформулювати тезу (1-2  речення). Теза має передувати аргументам.

Слайд 9. Однією з найважливіших глобальних цінностей людства є свобода. Я вважаю, що без неї наше життя – ніщо. Спробую довести свою думку переконливими аргументами та прикладами.

 

Для підтвердження висловленої тези потрібно навести аргумент.

Слайд 10 . По – перше , протягом тисячолітнього розвитку людства кожен народ виборював саме свободу.
Адже в рабстві, в умовах визиску та деспотизму неможливе повноцінне існування індивіда, функціонування всіх сфер духовного та фізичного життя суспільства.

 

Один із прикладів має бути із художньої літератури. Потрібно обов’язково зазначити автора, назву твору, указати проблему, порушену письменником, художній образ, через який проблему розкрито.

Слайд 11. Яскравим прикладом цього є історична героїко – романтична  поема Тараса Григоровича Шевченка “ Гайдамаки” , у якій описано боротьбу  українського народу  проти польсько-шляхетського панування під проводом Максима  Залізняка та Івана Ґонти .

Слайд 12. У творі змальовано широку картину “Коліївщини” , на тлі якої показано народження  народного  месника в образі Яреми Галайди.

 

Після першого приклада може бути міні – висновок.

Слайд 13.Значить , свобода – це важлива умова життя не тільки однієї людини, а й усього народу.

 

Для підтвердження висловленої тези потрібно навести ще один доречний аргумент. На цьому етапі слід пам’ятати, щоб аргументи були різними.

Можна використовувати афоризми, крилаті вислови, прислів’я, приказки.

Слайд 14 . По – друге , тільки у вільному , демократичному суспільстві особистість відчуває себе повноправним громадянином. Німецький письменник Людвиг Берне зауважував, що немає людини, яка б не любила свободу…

 

Цей аргумент також  необхідно проілюструвати конкретним прикладом. Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя насамперед повинен бути життєподібним.  Потрібно розповісти про конкретну людину, ситуацію, подію, факт, вказати своє ставлення до цього й дати цим реаліям оцінку.

Слайд  15. Не можу не згадати приклад з історії – політичний устрій Давньої Греції. Еллінські поліси – це уособлення свободи та рівності .

Слайд 16 . Знайомлячись з історичними джерелами тих часів, розуміємо , що людина в умовах демократії може самореалізуватися, відчуває себе комфортно, її  життя захищене.

 

Важливо не сплутати аргументи із прикладами. Варто пам’ятати, що аргументи – це теоретичні положення, абстрактні міркування, а приклади – це реальна дійсність, конкретні факти.

Останньою частиною висловлення є висновок(1-3 речення) – логічний підсумок, який випливає з аргументів і прикладів. Тому висновок у деякій мірі може дублювати чи перефразовувати тезу.

Слайд 17. Виходить, свобода слова , думки, вибору, вкрай необхідні кожному з нас.

Слайд 18. Отже, серед багатьох загальнолюдських цінностей свобода займає одне з найважливіших місць. Це найдорожче надбання людства. Цінуйте свободу, бо без неї життя – ніщо !

 

-Зачитайте мовні конструкції, використані учнями у творі. (Діти зачитують певні вирази окремо з кожної частини тексту).

!!! Наголошуємо, що з великого арсеналу запропонованих висловів у творі потрібні одна-дві конструкції з кожного блоку.  Вирази для зв’язку думок не є закріпленими за певною частиною твору. Наявність їх впливає на кількість балів за логічність твору, отож вони необхідні.     Дотримуйтеся логіки викладу.  Крім того, робота має бути оформлена за абзацами. Їх може бути 6 або 4 (залежно від схеми роздуму).

Б) Обговорення учнівських слайдів – творів. (Слайд 19-44)

А тепер подивіться презентації інших творів , під час перегляду знайдіть, будь ласка, всі складові частини текстів (тезу,аргумент,приклади, висновок).   —  Учні зачитують власні твори під час презентацій («Кохання в стосунках не головне?», «Людина – істота суспільна», «Рідна земля всім дорога»), інші школярі коментують.

  1. Робота з пам’ятками.

З чого починається твір?

З тези. Після отримання теми твору необхідно   сформулювати  тезу-твердження, думку, яка буде доводитися у висловленні. Погляньте на план дій для формулювання тези (Слайд 45 ) . Найпростіше сказати, що це перефразована задана тема.  Як показує практика, саме етап формулювання тези для більшості  викликає затруднення. Можливі кілька варіантів.

– Як із теми зробити тезу?

Користуйся для цього ключовими словами й словосполученнями, що вказують на твою позицію стосовно проблеми. (учні працюють з пам’ятками) (Додаток №3).

Є різні способи  формулювання тези.(Слайд 46)

Твір можна почати з:

  • з постановки проблеми;
  • емоційного введення в тему або прийому несподіваного початку;
  • проблемне ( або риторичне) запитання;
  • прикладу;
  • зауваження про важливість теми для суспільства;
  • цитати;
  • визначення часового відрізка.

*** Постановка проблеми.

 Спочатку формулюється проблема як постулат , який треба аргументувати.

*** Емоційне введення  в тему або прийом несподіваного початку.

Цей прийом дозволяє своєрідно розпочати висловлювання.

*** Проблемне або риторичне запитання.

На початку формулюється теза у вигляді риторичного запитання. Далі буде розгортатися думка.

*** Зауваження про важливість теми для суспільства.

У такій тезі потрібно вказати  чим саме важлива тема для суспільства чи окремо взятої людини.

*** Цитата.

  Спочатку ми формулюємо цитату із посиланням на автора, а потім доводимо сказане .

***Визначення часового відрізка

  1. Творче завдання . (Слайд 47)

-Наведемо приклади складання тез  відповідно до наведеної  вище класифікації.  Вам необхідно створити тези до твору за темою «Щастя — це казкова жар-птиця, за якою женеться людина і яку ніколи не впіймає».

-Кожна група презентує свій варіант, який обговорює й редагує весь клас. Найвдаліші зразки учні записують.

Для того, щоб легко було створити тезу, що починається з цитати, у презентаціїї є афоризми з цієї теми, скористуйтеся ними. .(Слайд 48)

 

  1. VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
  • Створення сенкану до слова ТЕКСТ.

Текст

Структурований. Тематичний.

Думаємо, формулюємо, пишемо.

Треба писати за  певним алгоритмом.

Твір.

  • Повернімось до мети уроку. Що нам вдалося зробити з того, що ми планували?

VII. Оцінювання учнівських проектів, роботи на уроці  (за картками самоконтролю). (Додаток №4).

VIII. Домашнє завдання (Слайд 49) – написання твору за  темою «Щастя — це казкова жар-птиця, за якою женеться людина і яку ніколи не впіймає».

 

Додатки:

Роздатковий матеріал:

Додаток № 1   

   Тест «Чи вмієте ви дотримуватися інструкції?»

Для того, щоб виконати цей тест, у вас є 1 хвилина. Виконуйте завдання з максимальною швидкістю.

  1. До того, як що- небудь зробити, уважно все прочитайте.
  2. Напишіть ваше ім’я у правому верхньому кутку аркуша.
  3. Обведіть ваше ім’я.
  4. У лівому верхньому кутку намалюйте п’ять маленьких квадратиків.
  5. У кожному квадратику поставте хрестик.
  6. Напишіть своє прізвище зверху посередині аркуша.
  7. Під ним напишіть рік вашого народження.
  8. Пошепки проговоріть його.
  9. Обведіть цей рік народження прямокутником.
  10. Напишіть літеру А у лівому нижньому кутку аркуша.
  11. Обведіть її трикутником.
  12. Своїм звичним голосом скажіть А,Б,В,Г,Г,Д,Е,Є,Ж,З…
  13. У верхній частині аркуша зробіть ручкою три маленькі дірочки
  14. Голосно крикніть : «Я закінчив ( закінчила)».
  15. Тепер, коли ви уважно все прочитали, виконайте тільки завдання 1 і 2.

 Додаток № 2    

Спеціальні слова й вирази у творі-роздумі

Теза:

Я думаю, …

Я вважаю, …

Мені здається, що …

На мою думку, …

На моє переконання, …

Моя точка зору на цю проблему така: …

Аргументи:

Я так вважаю, тому що …

Чому я так думаю? Тому що …

Аргументом на користь моєї думки може бути те, що …

До того ж …

Довести своє твердження я можу такими аргументами:

по-перше, …, а по-друге, …

На користь моєї думки можу навести такі аргументи: …

Моє переконання ґрунтується на тому, що, по-перше, …,

а по-друге, …

Хоч моя думка, можливо, видається дивною, спробую переконати вас такими аргументами: …

Приклади:

Скарбниця світової літератури дає багато прикладів щодо порушеної проблеми. Так, …

На згадку приходить герой …

У зв’язку з порушеною проблемою хочеться згадати твір …

Яскравим прикладом саме такого розуміння … особисто для мене є …

Проблема … є дуже актуальною, тому багато прикладів її розв’язання дає саме життя.

Говорячи про … , не можна не згадати …

Повертаючись до думки про … , можу навести такий приклад: …

Як я вже зазначав, … Щодо цього яскравим прикладом є образ … з твору …

Тема мого роздуму порушується у творі … . Там …

Найкращою ілюстрацією такого розуміння проблеми є герой … з твору …

Історія також дає багато прикладів … Один із них – …

Згадаймо постать видатного … Захоплює його …

Хоча мій власний життєвий досвід ще порівняно малий, можу сказати, що …

Хочу навести приклад із власного життя …

Висновок:

Отже, можна дійти висновку, що …

Підсумовуючи, можна зазначити: …

Таким чином, можна зробити висновок, що …

Отже, бачимо, що …

На завершення свого роздуму підсумую: …

Вирази  для зв’язку думок:

По-перше, по-друге, …

Повертаючись до думки про…, хочу зазначити, що …

Як я вже стверджував, …

Як уже зазначалося, …

Як можна побачити, …

 

                             Додаток № 3        

Є різні способи  формулювання тези.

Твір можна почати з:

  • з постановки проблеми;
  • емоційного введення в тему або прийому несподіваного початку;
  • проблемне ( або риторичне) запитання;
  • прикладу;
  • зауваження про важливість теми для суспільства;
  • цитати;
  • визначення часового відрізка.

*** Постановка проблеми.

 Спочатку формулюється проблема як постулат , який треба аргументувати.

*** Емоційне введення  в тему або прийом несподіваного початку.

Цей прийом дозволяє своєрідно розпочати висловлювання.

*** Проблемне або риторичне запитання.

На початку формулюється теза у вигляді риторичного запитання. Далі буде розгортатися думка.

*** Зауваження про важливість теми для суспільства.

У такій тезі потрібно вказати  чим саме важлива тема для суспільства чи окремо взятої людини.

*** Цитата.

  Спочатку ми формулюємо цитату із посиланням на автора, а потім доводимо сказане .

***Визначення часового відрізка

                             Додаток № 4        

Картка самоконтролю групи

Назва проекту:

       Прізвище ім’я              Участь у проекті Оцінка

командира групи за роботу над проектом

Само-оцінка учня за роботу на уроці
1.  

 

 

2.  

 

 

3.  

 

 

4.  

 

 

 

 

Джерела:

Українська мова та література : Довідник. Завдання в тестовій формі: Іч./ О.М.Авраменко, М.Б.Блажко. 4-е видання , виправл.- К.:Грамота, 2015.-560с.

https://erudyt.net/category/pidgotovka-do-zno/ukrainska-literatura 

http://ukrdivosvit14.blogspot.ru/p/blog-page_1.html

http://znoclub.com/mova-ta-literatura/553-yakpisati-tvir-rozdum-dlya-zno.html

http://vchiti.in.ua/

https://docviewer.yandex.ua/

 

Виконала  вчитель  української мови та літератури Краснополянської ЗОШ  І-ІІІ ступенів Великоновосілківської районної ради Донецької області  Полякова Наталія Олексіївна

 

Скачати: конспект, презентація