Урок – подорож «Різдвяна мозаїка»
Вставні слова (словосполучення, речення) 8 клас
Мета уроку: розширити і систематизувати знання учнів про вставні
слова, закріпити навички вживання їх у мовленні, ознайомити
із народними традиціями, обрядами зимового календарного циклу,
розвивати зв’язне мовлення, вміння самостійно працювати,
проводити мовні дослідження на основі спостереження, робити
висновки, виховувати інтерес до культурної спадщини нашого
народу, прагнення робити своє мовлення багатим і грамотним.
Тип уроку: урок-подорож
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя.
Готуючись до сьогоднішнього уроку, я згадала слова Д.Білоуса:
Коли ти плекаєш слово,
Мов струна, воно бринить.
Калиново, барвінково
Наша мова пломенить.
Коли мовиш, як належить –
Слово чисте, як роса…
І від тебе теж залежить
Мови рідної краса.
Проблемне запитання:
Працюючи на уроці, ви маєте подумати і сказати,як може бути пов’язана тема та основна думка цього вірша з темою нашого уроку?
ІІ. Систематизація та узагальнення знань.
1.Повідомлення теми та завдань уроку.
На сьогоднішньому уроці ми працюватимемо над систематизацією та узагальненням вивченого з теми «Вставні слова (словосполучення, речення)». А для цього здійснимо науково-дослідницьку прогулянку в цю систематичну частину нашого мовного парку, використовуючи відомості про обряди зимового циклу.
2.Фронтальне опитування:
– Які слова (словосполучення, речення) називаються вставними?
– На які групи за значенням вони діляться?
– Як виділяються вони в усному мовленні?
– Які розділові знаки ставляться в реченнях зі вставними словами (словосполученнями, реченнями)?
- Слово учителя.
Ми завжди шукаємо в житті те, що живить душу і підтримує духовні сили, адже не хлібом єдиним живе людина. «Лицар» української літератури Василь Симоненко радив своїм сучасникам і нащадкам: «В океані рідного народу відкривай духовні острови».А тому ми повинні звертатися до джерел народних традицій і звичаїв повсякчас.
Більше третини днів року в наших предків займали свята. Взимку їх є чимало.
( Діти заздалегідь отримали завдання і підготували повідомлення про зимові свята)
- Повідомлення учнів.
1-ий учень. Тринадцятого грудня церква відзначає день апостола Андрія Первозванного. У перекладі з грецької мови «Андрій» означає «муж», «чоловік». З давніх-давен у ніч «під Андрія» дівчата ворожили про заміжжя за допомогою невеликих балабушок. Воду для замішування тіста вони мали носити від криниці в роті. Хлопці ж підстерігали красунь і намагалися розсмішити, дівчатам доводилося давати викуп.
Влаштовували і «кусання калити» – невеликого солодкого коржа з крутого тіста з діркою посередині, що його підвішували високо над підлогою. Спробуй дістань! Але якщо вже поталанило відкусити шматок – щастя в шлюбі гарантовано.
2-ий учень. 19 грудня – свято Миколая. В Україну його культ прийшов із прийняттям християнства. Святий Миколай у нас був завжди покровителем і заступником усіх дітей. В цей день печуть спеціальне печиво, яке називається «миколайчики». Виховані та слухняні діти отримують подарунки у цей день, а неслухняним він кладе під подушку різку, яка примушує їх замислитись над своєю поведінкою.
3-ій учень. Різдвяний Святвечір – це одне із найурочистіших свят. Здавна на Україні словесними образами і магічними діями люди в цей день створювали образ багатства, щастя і миру в своєму домі. За звичаєм готували у кожній домівці 12 пісних страв. Діти носили святкове частування, «вечерю», близьким родичам, хрещеним батькам.
7 січня – Різдво Христове –одне з найголовніших свят року, установлене на честь народження Ісуса Христа у Вифлеємі.
4-ий учень. 19 січня – Водохреща, Святе Богоявлення. Цього дня най бездоганніший із людей Ісус Христос, у якого не було жодного гріха, прийняв хрещення від Іоанна, щоб освятити обряд очищення людини.
При хрещенні Бог-Отець промовив з неба: « Ти син мій улюблений, у тобі моє благословення «.І дух святий зійшов на Ісуса у вигляді голуба.
5-ий учень. 14 січня – старий Новий рік (Василів день). На світанку діти (лише хлопчики) йшли до рідних і сусідів «посівати» – обсипати зерном з добрими побажаннями. Вважалося, що перший посівальник приносить щастя.
- Самостійна робота учнів.
а) Двоє учнів працюють за картками, решта класу – в зошитах.
Завдання на картках. У записаних реченнях знайти вставні слова (словосполучення, речення), підкреслити їх, визначити групу за значенням, пояснити розділові знаки.
- У Новорічну ніч, як правило не сплять.
- Найбільше, кажуть, діти вшановують свято Миколая.
- Надходить північ, а отже, й Різдво.
- Як кажуть у народі, перший посівальник приносить у хату щастя.
- Зі Святвечором пов’язано чимало повір’їв. Дівчата, наприклад, мили посуд і виносили його на вулицю, постукуючи в миску: з якого боку обізветься пес, туди, як правило, піде заміж.
- В ніч на Андрія хлопці, зазвичай. Мали найбільші права, за всі бешкети люди їм вибачали.
Завдання для роботи в зошитах. Пригадайте прикмети, пов’язані з певним святом. Запишіть у зошити дві з них, використовуючи вставні слова (словосполучення, речення).
Прикмети:
- У перший день Нового року до всього уважно придивляйся, бо все має віще значення. Кажуть, якщо сніг випаде в цей день – щасливий рік буде.
- Між іншим, якщо на Різдво тепло. То весна буде холодною.
- Зазвичай, якщо на Василя (14 січня) багато пухнастого інею на деревах, рік буде багатим на мед.
- Виявляється, якщо на Маланки (13 січня) сонячно і відлига, чекай теплого літа.
б) Скласти речення, використовуючи слова значить, видно, знаєте, щоб в одному випадку вони були вставними , а в іншому – членами речення.
в) Словниковий диктант.
Пояснити правопис, визначити розряд за значенням вставних слів (словосполучень, речень):
На щастя, на жаль, по-моєму, як кажуть у народі, на зло, по-друге, мовляв. до речі, на радість, зазвичай, між іншим, на мою думку,по-твоєму, як уже зазначалось.
Після написання диктанту учні обмінюються роботами, перевіряють, проводять аналіз.
г) Ситуативна гра «Культура спілкування».
Складіть діалог зі своїм сусідом по парті, обігравши одну із запропонованих життєвих ситуацій. Під час розмови пам’ятайте про інтонацію, міміку, жести. В розмову введіть, при потребі, вставні слова.
- Обміняйтесь із сусідом думками з приводу цікавих новорічних телепередач.
- Розпитайте один в одного про святкові уподобання, страви.
- Ви – близькі друзі, але давно не бачились. У вас багато приємних спогадів про проведені святкові дні.
ґ) Мовна гра «Коректор».
Варіант І. Відредагуйте речення. У яких випадках вставні слова (словосполучення, речення) є зайвими?
- Як відомо, свято української Коляди відзначається, між іншим, протягом двох тижнів – з 7 по 19 січня.
- Це , звичайно, цілісний, як кажуть, комплекс новорічних обрядів, куди, як відомо, входять Різдво, Василя та Водохреща.
- Як уже мовилося, серед різноманітних страв на Святвечір обов’язково, безперечно, мала бути кутя.
- Кутя, як відомо, з давніх-давен вважалася, здається, основною обрядовою стравою.
Варіант ІІ. Запишіть речення. Підкресліть вставні слова. Усно перебудуйте речення, не використавши вставних слів. Зіставте паралельні варіанти. Як змінюється відтінок висловлювання у цих реченнях? З якою метою використані вставні слова?
- Як відомо, протягом усіх свят селяни намагалися не відвідувати шинок, бо це гріх.
- Крім того. як уже зазначалося, від Різдва і до Водохреща по воду ходили тільки чоловіки та парубки.
- Майте на увазі, йорданська вода – особлива: її використовують, по-перше, для лікування хвороб, по-друге, для різних магічних обрядів.
- Дівчата (їх було шестеро) з гучним гомоном висипали на вулицю і побігли до річки умиватися йорданською водою, аби щоки рум’яніли.
6.Підсумки уроку.
Бесіда за запитаннями:
– Яку роль відіграють вставні слова у нашому мовленні?
– Яка інтонація речень зі вставними словами?
– Як пов’язана тема та основна думка вірша Д.Білоуса з темою нашого уроку?
- Домашнє завдання. Найкращою перевіркою наших досліджень, знань і вмінь має стати твір-роздум «Найулюбленіше свято моєї родини», звісно, з використанням вставних слів (словосполучень, речень).
Підготувала: вчитель української мови та літератури Пришляк Світлана Богданівна
Скачати конспект уроку «Різдвяна мозаїка» Вставні слова (словосполучення, речення) 8 клас: джерело 1