Батьківщина — то найкращий край! За Ольгою Кириченко “Український віночок”, Д. Павличко ”Де найкраще місце на землі”

Урок літературного читання. Батьківщина — то найкращий край! За Ольгою Кириченко “Український віночок”, Д. Павличко ”Де найкраще місце на землі” (2 кл.)

Скачати конспект

Підготувала вчитель БСШ №1 Данілова Л. М.

Батьківщина — то найкращий край!
Батьківщина — то найкращий край!

Тема: Батьківщина — то найкращий край!

За Ольгою Кириченко “Український віночок”,

Д. Павличко ”Де найкраще місце на землі”.

 

Мета: Продовжувати вчити учнів голосно і виразно читати; аналізувати прочитане; збагачувати словниковий запас; формувати в учнів поняття про символи і традиції свого народу; виховувати почуття гордості за український народ; формувати пізнавальний інтерес.

Матеріали до уроку: підручник “Літературне читання” (2 кл.), український       віночок; малюнки квітів; таблиці з словами; прислів’я; квітка — зразок.

 

 

Хід уроку

 

  1. I. Організаційний момент.

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім 2 класі

Діти просто молодці.

 

  1. II. Вправи на розвиток чіткості вимови.

Чистомовка

На-на-на- рідна…..(сторона)

Ай- ай-ай- наш рідненький….(край)

Жу-жу-жу- землею…..(дорожу)

Ба-ба-ба- золоті….(хліба)

Ли-ли-ли- усе, що …..(зберегли)

 

III. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Бесіда вчителя.

– Скажіть, який розділ підручника ми з вами почали опрацьовувати?

( Що таке Батьківщина.)

-Діти, а як називається наша Батьківщина?

( Наша Батьківщина — Україна.)

– А що ще ми можемо назвати Батьківщиною?

( Рідне місто, село, домівку, батьківську хату.)

  1. Творча робота.

– Діти, на дошці записано вірш, рядочки якого переплуталися. Спробуйте скласти правильно вірш і прочитати його.

 

Хоч би куди дорога завела,

І журавель похилений над нею.

Думки мої із рідною землею.

Криниця при дорозі край села,

 

– Про що розповідається у вірші?

(Про рідну землю, що думки людини завжди з нею і про неї.)

– Чим же для вас є рідна земля?

(Батьківщиною, Вітчизною.)

  1. Чи знаєш ти, що таке Батьківщина? (склади чарівну квітку)

– Згадайте вірш Анатолія Костецького,  поясніть:

– що ж таке для вас Батьківщина?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Ну що ж, молодці, ви переконали мене в тому, що добре знаєте, що ж таке Батьківщина.

  1. Робота в різнорівневих групах.

I група.

– Складіть і прочитайте прислів’я із слів — розсипанок.

 

II група.

– Продовжте  міркування

Моя Батьківщина — найрідніша,………

Моя земля — велика,…….

Любити Батьківщину — значить…..

 

III група

-Визначте зайве слово

Рідний край, земля батьків, книга, Вітчизна, Батьківщина.

Хліб, поле, колосочки, прапорець, село, хата, садок, стежка, хлібороб, річка.

 

  1. IV. Повідомлення теми і мети уроку.

– А чи знаєте ви, що таке історія?

Історія — це минуле нашої Батьківщини, нашого народу. Це наші традиції і звичаї.

Ось і сьогодні ми з вами з допомогою письменниці Ольги Кириченко та її тексту”Український віночок” дізнаємося про одну з українських традицій.

 

  1. V. Робота над текстом “Український віночок”.
  2. Словникова робота.

Заміжжя — одружитися, взяти шлюб;

цілющі — такі, що сприяють одужанню, лікувальні, живильні;

годувальниця — та, що утримує кого-небудь, та що годує і є джерелом достатку;

чудодійні — ті, що створюють чудеса, надприродні;

безліччю — сила-силенна, без ліку.

  1. Читання тексту вчителем.
  2. Перевірка первинного сприйняття тексту учнями.

– Що нагадує український вінок?

– Хто його носив?

– З яких квітів сплітали вінок?

– Які властивості мають квіти у вінку?

– Хто плів вінок?

– Коли дівчинці плели перший вінок?

– Що прив’язували ще до віночка?

– На яке свято вінок дівчини набував чудодійної сили?

 

  1. Читання тексту учнями.
  2. Вибіркове читання.

– Знайдіть і прочитайте, які ж квіти вплітали в український вінок?

– Що прив’язували до вінка?

– Яке дійство відбувалося на свято Івана Купала?

 

  1. Практична робот ”Вінок для моєї України” .

(Плетуть вінок дівчатка. По черзі вплітають квіти, промовляючи…)

– Я вплету у вінок калину — символ краси і вроди;

– Я вплету у вінок ромашки — символ кохання і миру;

– Я вплету барвінок — символ життя;

– Я вплету маки — символ молодості;

– Я вплету мальви — символ віри і надії;

– Я вплету чорнобривці — символ української нації.

 

 

-Але у віночку не вистачає стрічечок

 

 

 

-Я прив’яжу коричневу — символ землі-годувальниці;

-Я прив’яжу зелену — символ краси і молодості;

– Я прив’яжу блакитну — символ неба і води;

– Я прив’яжу жовту — символ сонця;

– Я прив’яжу оранжеву — символ хліба;

– Я прив’яжу малинову — символ життя і радості;

– Я привя’жу червону — символ магічності і сили.

 

 

– Вітаємо тебе, Україно!

Ми тебе дуже любимо і пишаємося тобою!

Красивий, щедрий, рідний край

І мова наша — солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься Україна.

 

Пам’ятай, не забувай,

Батьківську стежину.

Прикрашай, шануй свій край,

Дім свій — рідну Україну.

 

 

  1. VI. Робота над віршем Д. Павличка “Де найкраще місце на землі”

 

  1. Читання вірша вчителем.
  2. Короткий аналіз вірша

 

– Кого зустрів автор?

– Що він зробив?

– Про що поет запитав сонце?

– Що відповіло сонце?

-Як ви зрозуміли його відповідь?

 

  1. Читання вірша учнями.
  2. Читання вірша в особах.
  3. Визначення головної думки вірша.

 

VII. Підсумок уроку.

– То де найкраще місце на землі?

– Про який  символ ми сьогодні дізналися?

– Назвіть, які квіти українського віночка запам’ятали?

 

VIII. Домашнє завдання.

с. 107-109, виразно читати, переказувати.

Залишити відповідь