Що таке благодійність?

Меценати України
Меценати України

Досить дивний питання – що таке благодійність? Добру справу, яку спочатку полягало в наданні благодійної допомоги нужденним (буквально «творити благо»), зараз розуміється більш широко. Одне з пізніх тлумачень благодійності звучить приблизно так – діяльність з добровільного поширенню приватних ресурсів для вирішення соціальних проблем нужденних, а також вдосконалення життєвих умов.

Благодійністю в сучасному суспільстві прийнято вважати будь-який прояв, що потрапляє під це визначення: і меценатство, і спонсорство, і добровільні пожертвування, і соціальне інвестування.

Благодійність в історії нашого народу продиктована і культурою, і релігійною спадщиною. Основні благодійні функції в попередні століття виконували саме церкви, два століття тому в процес включилися меценати з знаті, а також купці. У радянський період поняття благодійності не існувало: була соціальна відповідальність, яка найбільш яскраво виражалася в шефство підприємств і організацій над об’єктами культури та освіти.

Однак уже більше 20 років благодійність в Україні розвивається за загальноприйнятими світовими правилами, тому її можна розглядати в комплексі.

Види благодійності

У нашій країні і в світі загальноприйнятими вважаються наступні види благодійності: корпоративна, приватна, спонсорство, філантропія, меценатство, соціальна відповідальність. Варто розповісти про них докладніше.

Приватна благодійність – найпоширеніша форма допомоги, яка полягає в добровільному жертвування окремими особами коштів і речей, медикаментів та інших ресурсів на певні потреби людини, групи людей, на окреме соціальне спрямування.

Корпоративна благодійність – соціальна робота комерційної організації, спрямована на підтримку соціальних проектів або на допомогу нужденним. Компанії можуть вибирати сферу для благодійності, не пов’язану зі своєю основною діяльністю. Комерційна благодійність – це ще і діяльність фондів. Також варто розглядати в цьому зрізі створення великими компаніями власних благодійних фондів для здійснення саме корпоративної благодійності.

Програму благодійного фонду України Київської обласної лікарні ви можете переглянути за цим посиланням http://charfkokl.com.ua/programi-diyalnosti

Філантропія – це найбільш повний синонім поняття «благодійність». Однак вживають ці два слова іноді в різних поняттях. Якщо «благодійність» означає діяльність, рухому «любов’ю до людей», то під це поняття важко підвести, наприклад, виділення коштів на користь захисту тварин. Тому дії, спрямовані на збереження і поліпшення умов життя всіх видів на планеті Земля, прийнято називати філантропією. У це широке поняття входить і поліпшення екології, і виділення коштів на розробку ліків, й утвердження наукових грантів, і допомога тваринам, і багато іншого.

Меценатство – слово, що походить від імені покровителя римських поетів Гая Цильнія Мецената. Меценатством прийнято називати благодійність у вузькому прояві: підтримку культури, мистецтва, науки. Але якщо дивитися глибше, можна знайти суттєві відмінності. Завдання мецената – допомогти не конкретній людині, а тієї суспільної ролі, тому культурної спадщини, яке ця людина залишить.

Меценати України це люди які мають українське походження або особи які безкорисливо допомагають розвитку українській культурі, освіті, медицині.

Соціальна відповідальність – досить широке і поширене в нашій країні поняття. Розуміється воно по-різному: і як дії щодо обмеження негативного впливу підприємства на навколишнє середовище, і як добровільний внесок в конкретну справу розвитку суспільства. Знову ж правильним тлумаченням поняття прийнято вважати наступне: це добровільна місія компанії, яка виходить за рамки законодавчого мінімуму і спрямована на розвиток суспільства, включаючи відповідальність роботодавця, партнера по бізнесу, громадянина і учасника соціальних відносин.

Ключовим у цьому понятті є слово «відповідальність» – воно передбачає направлення благодійності. Підприємство відповідає за захист навколишнього середовища, яку забруднює, за захист своїх співробітників, які отримали виробничі травми, за розвиток шкіл, в яких навчаються діти працівників, за утримання лікарень, в яких вони лікуються і т. П.

Спонсорство – вид діяльності, яку лише частково відносять до благодійної. Здебільшого, для спонсора всі благодійні витрати – це частина витрат на рекламу. За своєю суттю благодійність передбачає абсолютно безоплатну допомогу, без будь-якої вигоди для того, хто допомагає. Спонсор проводить благодійні заходи не тільки з метою допомоги, але і з метою популяризації свого бренду. Нічого поганого в цьому немає, так як користь від допомоги в більшості випадків є, і досить вагома. Варто відзначити, що ряд українських компаній успішно поєднує соціальну відповідальність з прихованим спонсорством.

 

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments

Залишити відповідь