Конспект уроку на тему: “Українська писанка”

Пропонуємо переглянути конспет уроку разом із презентацією на тему “Українська писанка”.

Скачати конспект, презентація 1, презентація 2

Конспект уроку на тему: "Українська писанка"
Конспект уроку на тему: “Українська писанка”

Мета. Ознайомити з символікою орнаментів та кольорів у писанкарстві; з видами писанок. Учити цінувати красу, створену руками народних майстрів. Розвивати інтерес до пізнання народного мистецтва. Виховувати повагу до культурної спадщини народу, традицій, звичаїв; виховувати любов до прекрасного.

Тип уроку. Комбінований.

Форма проведення. Урок – мандрівка

Обладнання: для вчителя – роздавальний матеріал, диск з    звукозаписами пісень про писанки, зразки українських писанок, завдання для груп, роботи зразки;

для учнів – видуте яйце, свічка, віск, писачок, анілінові барвники, оцет, серветки.

 

Хід уроку

 

  1. Організаційна частина. Повідомлення теми й мети уроку.

Черговий учень роздає роздавальний матеріал.

Вчитель. Діти, сьогодні ми з вами помандруємо у світ писанкарства. Пригадаємо що таке писанка, як вона з’явилася, як її виготовляють і т.д. Тема уроку «Українська писанка».

 

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель. Людина здавна наносила на шкаралупу яєць чарівні магічні знаки, ще тоді, коли і писати не вміла, і були ті знаки малюнками – символами, в яких відображалися і подяка, і прохання – так почалися створюватися перші писанки, ще до народження Христа.

Наші пращури вірили, що писанки приносять добро, достаток, щастя, здоров’я та захищають людину від усього злого.

Розпис писанок – найпоширеніший вид декоративно – прикладного мистецтва. Різні народи світу шанували яйце і мали свої традиції його возвеличення. Яйце прикрашали і в Давньому Єгипті, Греції, Римі, Стародавньому Китаї, навколо нього було створено безліч міфів, легенд індійськими племенами Північної і Південної Америки. Але українці найбільш виразно зуміли донести до нас свої уявлення про життя за допомогою писанки. В Україні на Івано –  Франківщині в місті Коломиї стоїть музей писанки. За сприяння української діаспори в Канаді було споруджено пам’ятник писанці, його висота – 10м.

III.     Вивчення нового матеріалу.

Вчитель. У дохристиянські часи писанку розписували до свята весни, яке мало назву Великдень і святкувалося в Березні на рівнодення, а за християнства – до свята Воскресіння Ісуса Христа.

В давнину вважалося, що писанка – це не просто яйце, а й оберіг від злих сил, запорука щастя і добробуту. Правильно написана писанка вважалася могутнім універсальним талісманом, що оберігав людину. Написання писанок супроводжувалося певними обрядами. Впроваджувати довільні, нетрадиційні елементи не дозволялося так само, як не можна було змінювати слів молитви, тому що тоді писанка втрачає силу амулета.

Про виникнення писанок існує багато легенд та переказів. Послухаємо одну з легенд.

Учень. Існує легенда, що коли Ісуса розіп’яли на хресті, то з ран його потекла кров. Вона крапала на землю і перетворилась на червоні крашанки. А сльози Матері Божої, яка в цей час стояла під хрестом і гірко плакала, капали на ті червоні крашанки, і кожна з них перетворювалась на чудову писанку.

Зібравши всі писанки та крашанки в хустку, Богородиця пішла до Пілата просити дозволу, щоб поховати свого сина. Дорогою вона дарувала писанки дітям і наказувала їм жити в злагоді та мирі. Прийшовши до Пілата, Мати Божа зомліла, а писанки з хустки розкотилися по всьому світові.

Вчитель. А зараз діти ми розглянемо писанки, їх види, тож уважно дивіться та слухайте про що я вам розповідатиму.

 

Вчитель. Слово «писанка» походить від «писати», «писання». Для її виготовлення слід мати віск, писачок, фарбу. Наші предки готували фарбу із кори яблуні-дички, дуба, вільхи, з лушпиння цибулі, соняшника, зі звіробою, молодого барвінку, каштанового листя та інших природних складників. Колір також мав значення.

Учень  1. Червоний – колір життя, крові, дня, радості, любові.

Учень 1. Жовтий – символ місяця, зірок. Це колір хлібного лану, життя, тепла.

Учень  2. Зелений – колір весни, пробудження природи, надії, радості буття.

Учень  2. Синій – символ неба, простору, вітру, здоров’я.

Учень  2. Білий – чистота і невинність.

Учень 3. Бронзовий, коричневий – багата земля, її врожай, щедрість до людини.

Учень 3. Чорний – означав дух померлих, пам’ять про них, про своє коріння, негода, буря.

Вчитель. Орнамент у писанках залежно від того, що на них зображено, є:

  • Рослинний;
  • Тваринний;
  • Геометричний;
  • Побутовий.

Ці орнаменти – не просто малюнки, а таємничі знаки-символи, якими наші предки спілкувалися з природою, всесвітом.

Безконечник чи кривулька – символ води та нескінченності на Землі.

Сонце – символ світла, тепла, життя.

Спіраль символізує змія, порядок і плин часу.

Блискавка є символом небесного вогню.

Грабельки символізують дощ.

Олень символізує довге життя та заможність.

Кінь – це сила і витривалість.

Сосонка є знаком земної рослинності.

Дерево життя символізує розвиток роду – батько, мати, дитина.

Богиня Берегиня – це володарка неба і всієї природи.

 

Готували писанки не тільки до Великодня, а й до інших свят:

  • на Стрітення – 14 лютого – три штуки з хрестами;
  • до Масляної – рожі, зірки (вісім кінців);
  • на Сорок Святих – 22 березня – 40 клинців;
  • на Благовіщення – 7 квітня – рослинні візерунки;
  • на свято Вербної неділі – гілка верби, усі візерунки;
  • на Великдень – усі візерунки;
  • на Провідну неділю – темні кольори;
  • на Вознесіння – зірки, сонце, дерева.

 

Вчитель. Кожний регіон України мав свої відповідні знаки-символи та кольори. В одних регіонах переважали рослинні орнаменти, в інших – геометричні, а в деяких поєднувалися рослинні з геометричними, чи тваринні з рослинними. В одних регіонах переважали світлі кольори, а в інших – темні, або поєднання світлих з темними.

Форму яйця, та елементи писанок часто використовують для інших видів діяльності декоративно – прикладгного мистецтва. (останній слайд презентації)

 

Вчитель. В залежності від способу виготовлення писанки бувають:

      крашанка – яйце зафарбоване в один колір;

      дряпанка (шкрябанка, різьбянка) – це яйце з темною шкаралупою, на поверхні якого орнамент наноситься гострим предметом, продряпують малюнок;

      крапанка – писанка з крапками одного чи кількох кольорів;

      мальованка – яйце розмальоване фарбами за допомогою пензля;

      восківка – бісерка – яйце покрите тонким шаром воску, в який втискається бісер;

      писанка – яйце розписане за допомогою писачка та воску.

 

  1. Практична діяльність учнів.

На класній дошці вчитель демонструє способи розташування орнаментів на писанках.

Вчитель. Діти у вас на партах є роздавальний матеріал з різноманітними знаками-символами та зразками писанок. Ці символи ви можете використовувати у своїх роботах.

Послідовність виконання роботи:

  1. Графітовим олівцем наводимо контури по формі яйця.
  2. Використовуючи роздавальний матеріал та педагогічний малюнок на класній дошці, намічаємо орнаментальні смуги.
  3. Намічаємо різноманітні символи навколо писанки графітовим олівцем.
  4. Зробивши весь малюнок олівцем приступаємо до роботи з писачком.
  5. Писачок слід добре розігріти над свічкою вмочити в віск і швидко проводити лінії бо віск застигає.
  6. Провівши всі необхідні лінії воском протираємо яйце оцтом, щоб обезжирити і занурюємо його у барвник.
  7. Пофарбоване яйце витягнути , акуратно промокнути та просушити.
  8. Якщо інших кольорів не планувалося, тоді можна знімати віск, нагріваючи яйце над свічкою та акуратно витираючи тканиною чи серветкою.

Техніка безпеки.

Вчитель ознайомлює дітей з технікою безпеки при написанні писанок.

Учні приступають до практичної роботи.

Вчитель контролює роботу учнів і надає індивідуальні консультації.

В процесі роботи звучить пісня про писанки.

 

  1. Закріплення нових знань і вмінь.

Учні виконують завдання для груп.

  1. Складання слів із складів.
  2. Складання писанок – пазлів.

Результати учні демонструють на дошці.

 

  1. Завершення уроку.

Учитель організовує виставку учнівських робіт «Писанка – вид  мініатюрного живопису України».Учні разом з учителем прослуховують та виконують пісню про писанки. Вчитель аналізує та оцінює діяльність учнів на уроці. Підводить підсумки.

 

VII.   Домашнє завдання.

Підготувати легенди про писанки.

 

Залишити відповідь