Відкрита година за темою: «Святий Миколай подарунки нам давай»

 

Відкрита година за темою: «Святий Миколай подарунки нам давай»

 

Поспішає Миколай
Поспішає Миколай

Вступ

Наближається улюблений, довгожданий час – час зимових канікул і новорічних свят.

Ці дні завжди пов’язані з дивом, а в чудеса хочеться вірити завжди. Самим перший зимовим святом з довгої їх низки можна сміливо вважати День Святого Миколая, день покровителя дітей і мандрівників. Православні християни відмічають цей день 19 грудня. З незапам’ятних часів напередодні свята в дитячі черевички, виставлені біля  порогу, або ж прямо під подушку кладуть цукерки і подарунки.

Ні для кого не секрет, що в цій добрій казці криється історія життя реальної людини, що жила в другій половині III століття і прославилася своєю всепоглинаючою любов’ю до усіх людей. За переказами, напередодні Різдва Микола виходив на вулицю і, приховуючи свою особу маскою, роздавав дітям солодкості і подарунки.

Стало хорошою традицією перед Новим роком в день Святого Миколая в учбових установах проводити такі свята. Вважається, що подарунки отримують тільки слухняні діти, а неслухняним покладаються різки, звідси і персонажами зі свити Миколи стали ангел і біс. Перший повідомляє свого покровителя про хороші вчинки дітей, другою ж нашіптує об усіх них провинностях. Перемагає завжди добро: ніхто з дітей не залишається без подарунків.

 

.
ПЛАН  ВИХОВНОЇ ГОДИНИ

Вид виховної години: театральна композиція

Мета виховної години:

  • Відтворити образ Святого Миколая;
  • Створити святкову та таємничу атмосферу

Забезпечення : аудиторія прикрашена плакатами та кульками, мультимедія.


Сценарій

Учень 1 : Добридень студенти, викладачі і гості!

Учень 2 : Наближається улюблений, довгожданий час – час зимових канікул і новорічних свят. Ці дні завжди пов’язані з дивом, а в чудеса хочеться вірити завжди.

Учень 1: Друзі, вам подобається Новий рік і чому?

Учень 2: Ось ви згадали і Дідуся Мороза, і снігуроньку, і про подарунки не забули. А виявляється, що не лише Дід Мороз приносить дітям подарунки. З давніх пір на Русі і існує, до цього дня свято – День Святого Миколая, відмічають його люди 19 грудня. Святий Миколай – Угодник – покровитель дітей і мандрівників, він дарував дітям подарунки, а ще його називали Миколою- Чудотворцем

Учень 1: Друзі, а хто може розповісти нам про його життя і чудеса.

Учень 3 : Я з радістю розповім вам. Слухайте уважно.

У батьків Миколи Чудотворця, Феофана і Нони довго не було дітей. Вони благали Бога послати їм сина і дали обітницю присвятити його на служіння Господові. Старанна молитва благочестивих батьків була почута, і Господь дарував їм сина, якого при хрещенні нарекли Миколою.

Збереглося віддання, що доки здійснювалося таїнство Святого Хрещення, дитина не підтримувана ніким, простола в купелі три години!

Коли хлопчик підріс, батьки стали учити його. У храмі Господньому єпископ присвятив Миколу у священики. Прийнявши сан, Микола став вести ще строгіше подвижницьке життя: пост, молитва.

Учень 4:  Сама легенда про Святого Миколая пронизана всепоглинаючою добротою, безкорисливістю, великодушністю – тими якостями, які дуже бракує в наш прагматичний час.

А ось і легенда, яка започаткувала різдвяну традицію дарувати дітям подарунки.

Одного разу від старого слуги Микола дізнався, що одна бідна дівчина, що жила на околиці міста, не може вийти заміж за багатого хлопця, тому що у неї немає приданого. “У мене є усе, що я хочу. А десь поруч страждають люди”, – подумав юнак. Поступово в його голові дозрів план. Микола, узяв із скарбниці потрібну суму і під покривом ночі, накинувши темний плащ з капюшоном, щоб його ніхто не упізнав, юнак пробрався до будинку дівчини і підкинув згорток з грошима їй у вікно.

На ранок по місту пройшов слух, що це ангел небесний допоміг закоханим. Батьки хлопця погодилися на весілля. Микола перший раз в житті відчув себе щасливим.

Учень 5 : Ще багато добрих справ вчинив Микола для бідних городян, залишаючись непоміченим і бентежачи усе місто. Він непомітно приносив в їх будинки іграшки і теплі речі для дітей, ліки для хворих. Одного разу вночі люди вислідили Миколу. Ось вже вони ніяк не чекали, що цей замкнутий, сором’язливий юнак мав таке добре серце. І тоді городяни вибрали Миколу своїм єпископом.

Здійснюючи паломництво в Єрусалим, Микола Чудотворець на прохання подорожніх, що зневірилися, молитвою заспокоїв море, що розбушувалося. По його молитві ожив матрос, що впав з щогли і розбився на смерть. Утримавши меч ката, святий Миколай врятував від смерті трьох чоловіків, безневинно засуджених користолюбним градоначальником.

Учень 6 : Церковне віддання зберегло свідчення не лише чудес, здійснених святим Миколаєм, але і його надзвичайного милосердя. Так, колись один  багатий чоловік задумав для порятунку сім’ї від голоду “віддати на розпусту одіяння” трьох своїх дорослих дочок, святитель, дізнавшись про гинучого грішника, вночі таємно кинув йому у вікно три мішечки із золотом, чим врятував страждущих.

Учень 7: Його життя пов’язане з творінням чудес. Його духовний досвід передається людьми з покоління в покоління. Багато чудес створив святитель Микола, не лише за життя, але і після смерті. Хто не здивується, чуючи про чудові чудеса його! Бо не одна країна і не одна область, але уся піднебесна виконалася чудес святого Миколая.

Учень 2: Давайте послухаємо вірш про подвиг, який здійснював Святитель Микола упродовж усього свого життя. Його прочитає Білашенко М.

Учень 8: Подвиг есть и в сраженьи,

Подвиг есть и в борьбе

Высший подвиг в терпеньи

Любви и мольбе.

Если сердце заныло

Перед злобой людской,

Иль насилье схватило

Тебя цепью стальной;

Если скорби земные

Жалом в душу впились, –

С верой доброй и смелой

Ты за подвиг берись!

Есть у подвига крылья,

И взлетишь ты на них,

Без труда, без усилья,

Выше мраков земных, –

Выше крыши темницы,

Выше злобы слепой,

Выше воплей и криков,

Гордой черни людской.

Учень 1 : Святитель Микола помер в середині IV століття в глибокій старості.

Відтоді щороку в грудні святий Миколай приходить на землю і приносить дітям подарунки…

Учень 2: Образ Святителя Миколи можна побачити у будь-якому православному російському храмі і будинку.

Слайди ікон Св.Миколи з молитвами

Учениця 1 : Перед його образом люди моляться про допомогу в усіх більш менш важких обставинах свого життя.  Прості селяни склали про святого Миколая безліч прислів’їв і приказок : ” Немає за нас поборника проти Ніколи”, “Попроси Ніколу, і він скаже: Врятую”, “Залишив злодій на дорозі – Нікола підбери”, “Усім богам по чоботях, а Ніколі більш, що ходить більш”

Учень 1: На Русі в ім’я святителя Миколи був в 866 році хрещений київський князь Аскольд – перший російський князь-християнин.

Над могилою Аскольда в Києві свята княгиня Ольга побудувала перший в російській церкві храм на честь святого Миколая.

Учень 2: День Святого Миколая здавна був в Україні веселим і радісним святом. Заздалегідь готували подарунки, пекли печиво, запрошували музикантів, скликали гостей. І, звичайно ж, чекали головного нічного гостя – Миколу-чудотворця, запалювали свічки, читали молитви. З цього дня починалася підготовка до Різдва і зимове сватання.

Згідно з українськими звичаями, святий Миколай приходить до дітей з подарунками в ніч з 18 на 19 грудня. У Західній Україні для подарунків святого Миколая ставили на підвіконні черевички, діти на сході країни зазвичай шукали подарунки під подушками. А в Карпатах, в Національному природному парку “Гуцульщина”, навіть є садиба святого Миколая, куди кожен може приїхати на екскурсію.

Говорять, Микола весь день перед святом працює – випікає зірочки в подарунок дітям. Ці зірочки, потрапляючи в мішок Миколи, стають схожими на свого майстра, тому печиво, яке діти знаходять під подушкою уранці, називають николайчиками.

Учень 1: Зараз у багатьох українських сім’ях теж прийнято дарувати дітям “миколайчики”, якими називають не лише печиво, але і інші подарунки від святого Миколая.

Але день святого Миколая – свято не лише для дітей. Раніше в Україні саме з цього дня молодь починала готуватися до святкам, сватанню і вечорницям : ткали надане, шили наряди і майстрували маски для святочних розваг.

Догоджали святому Миколаю окропленням будинків, стаєнь і худоби святою водою.

Викладач: Цього дня проводили, діти грали і веселилися.

Зараз ви побудете в ролі маленьких Миколайчиків.

Правила гри : Одноманітні по кількості команди розбиваються на пари. Команда встає парами один за одним. Кожній людині в парі дають по цукерці. Пару гравців ставлять плечем один до одного і зв’язують дві ноги гравців спільно. Ноги необхідно зв’язати на рівні колін так, щоб у пари вийшли три ноги: середня нога складається з 2-ух ніг 2-ух гравців. Пара зобов’язана дошкандибати до власного різдв¢яної шкарпетки і покласти в нього свої цукерки. Подальша пара відчалює в дорогу лише тоді, коли попередня пара повертає  назад. Долає команда, чиї пари швидше за все пройдуть естафету.

Викладач: Давайте розгадаємо з вами загадки:

Він приходить в зимовий вечір

Запалювати на ялинці свічки.

Бородою сивою обріс

Хто ж це?(Дід Моріз)

 

* На Різдво і урочистістю, і таємницею віє звідусіль, і серце завмирає в очікуванні. [дива].

 

Якщо ліс спить під снігами

В домі пахне пирогами

А ялинка ясно сяє

Що за свято? … (Новий Рік)

 

*Ми сліпили снігову грудку,

Капелюх зробили на нім,

Ніс приробили і в мить

Вийшов … (Сніговик)

 

* Природне явище, без пісочного посипання що викликає новорічние ковзання людей. (Ожеледь.)

Викладач: Ще один конкурс  на вашу кмітливість

Мішок з подарунками Для гри знадобляться непрозорі паперові пакети (5-6), картки і приладдя, що пише, по числу гостей. У пакети треба покласти різні предмети, які гості повинні вгадати на дотик і на картках записати свої відповіді. На це відводиться не більше 10 хвилин. Перемагає той, у кого виявиться більше число правильно вгаданих речей. З них можна вибрати приз.

Викладач: Приведіть приклади назв сказок и пісень про новорічні свята та все що з ними пов¢язано.

Мультик «Маша и медведь»

Учениця 2: Також з днем Святого Миколая пов’язане багато народних прикмет. Наприклад, це був останній день в році, коли можна розрахуватися з боргами: “Коли ти мені не віддаси до Миколи, то вже не віддаси ніколи”. А якщо цього дня побачите паморозь на вікні, значить, в році, що настає, буде хороший урожай. Старі люди говорили: “Хвали зиму після Миколи”!

Слайди Санта Клаусів

Учень 1 :: Зараз ми разом з вами дізнаємося, як святкують День святого Миколая в інших країнах. Народ кожної країни додавав свої особливості у святкування Святого Миколая.

У Німеччині, наприклад, з’явилася традиція напередодні свята Миколи купувати дітям новий зимовий одяг і ще які-небудь обновки.

У Австрії, наприклад, діти напередодні свята виставляють за поріг начищене взуття, а дорослі ховають в неї подарунки.

У Голландії прийнято дарувати подарунки анонімно, причому кожен з них супроводжується віршами про адресата, нібито написаними самим святим Миколаєм.

А у слов’ян цього дня прийнято було влаштовувати зимові гуляння, ліпити сніговиків, кататися на санях, як мінімум, тричі об’їжджаючи на них навколо села.Викладач: Наведіть приклади назв казок і пісень про новорічні свята і усе що з ними пов’язане.

Учень 2: Як Святий Миколай перетворився на Санта Клауса?

 Учениця 3 : В Північну Америку, яка зіграла важливу роль в історії різдвяного чудотворця, святий Миколай потрапив з Голандії.

У 1626 році декілька голландських кораблів, очолювані фрегатом “Goede Vrove” на носі якого стояла фігура святого Миколая прибула в Новий світ. Шукачі щастя купили у індійців землю за 24$ і назвали селище Новим Амстердамом (тепер це село іменується Нью-Йорком). Голландці перенесли фігурку святого з корабля на головну площу.

Та ось невдача, говорили-то нові мешканці нової землі не по-англійськи, а по-своєму. І фраза “святий Миколай” звучала як “Синтер Клас”, потім, з часом, ім’я нашого персонажа перетворилося в “Санта Клас”, а трохи пізніше в “Санта Клаус”.

Так і стали іменувати в Америці того забавного персонажа, який перед Різдвом розносить по будинках подарунки.

Учень 1: Історія перетворень святого Миколая, пробачте, Санта Клауса, на цьому не закінчується.

Учениця 4 : Важливим етапом в перевтіленні стала поема “Прихід святого Миколая”, написана Клементом Кларком Муром і опублікована перед різдвяними святами 1822 роки. Розповідалося про те, як напередодні Різдва малюк зустрівся зі святим, що приніс йому подарунки.

У цьому віршованому творі поважний святий начисто був позбавлений ореолу серйозності і суворості. У американського поета Санта Клаус був зображений як життєрадісний, веселий ельф-життєлюб з круглим черевцем і з трубкою у роті, з якої він невпинно випускав білосніжні клуби ароматного тютюнового диму. В результаті цієї несподіваної метаморфози Санта Клаус якраз і втратив митру разом з іншими єпископськими покриттями і пересів на упряжку оленів.

Американізований образ Санта Клауса був детально розроблений ілюстратором Томасом Настом в журналі “Harper’s” в 1860-1880 роках. Наст додав такі атрибути, як північний полюс і список хороших і поганих дітей.

Учениця 5 : Позбавленого німба християнського святого одягали у всілякі різноколірні кожушки, поки в 1931 році відома фірма Coca Cola не начала своєї нової рекламної кампанії, головним персонажем якої був обраний Санта Клаус.

Художник Хаддон Сандблом намалював добродушного білобородого старичка, одягненого в червоно-білий одяг з пляшкою газованого напою в руках. Так і з’явився на світ усім нам знайомий сучасний образ Санта Клауса. У 1939 році з’явився Рудольф – дев’ятий олень з великим блискучим червоним носом.

 Учень 3: Таким чином, Санта Клаус – товстий веселий старичок, який розносить подарунки, став невід’ємною частиною святкування Різдва по всьому світу. У нього обов’язково біла борода, червона курточка, штани і шапка з білою хутряною облямівкою. Він роз’їжджає на запряжених північними оленями санях, наповнених доверху подарунками. Він проникає у будинки через димар і залишає подарунки під ялинкою або в спеціальній шкарпеточці, але тільки слухняним дітям.

У Англії його називають Father Christmas, що переводиться, як Батюшка Різдво.

Учень 1: Російський Дід Мороз не має ніякого відношення до Святого Миколая. Дід Мороз – це обрядовий фольклорний персонаж, який живе в лісі. Його дружина – Зима. І панують вони на землі з листопада по березень місяць. Іноді в дуже старих казках його звуть Дідом Трескуном, іноді Морозкой. Хоча навіжений Морозко це, швидше за все, Дід Мороз в юності.

Учениця 6 : Найближчий родич Діда Мороза живе в Лапландії і називається він Йолупукки. Довгий час вважалося (а багато хто і зараз так вважає), що Йолупукі і є справжній Дід Мороз.

Фінський Йолупукі отримує найбільшу кількість листів від дітей і дорослих з усіх континентів. Щороку опівдні 24 грудня він приїжджає на північних оленях у супроводі своїх юних помічників тоннту (хлопчики і дівчатка в червоних ковпачках і червоних комбинезончиках) в Турку – найстаріше місто Фінляндії.

Учень 2:: Завдяки рекламі і американській наполегливості червоно-білий Санта Клаус поступово витісняє англійського Батька Різдва, французького Різдвяного Діда, фінського Йолопукки і навіть нашого Діда Мороза.

 

Мало того, заповзятливі турки, що поставили в місті Демре (стародавніх Світах) поставили пам’ятник святителеві Миколі, але на постаменті стоїть не мудрий єпископ, учасник нікейського Собору і захисник бідних, а бравий бородань у балахоні з капюшоном і величезним мішком на плечах. Це життя…

Учень 1: Святий Миколай давно став символом добра і правди у немилосердному світі. Цього дня сироти особливо вірять, що Новий рік принесе їм диво – маму і папу.

Учень 2: Це свято турботи і любові до ближнього. Коли кожен може принести подарунок, написати лист тим, з ким не бачилися багато років. Вчіться творити дива! Святий Миколай – символ доброго духу, що дбайливо спостерігає за дитиною впродовж року. Якщо дитина робить що те хороше, – він радіє, якщо погане, – засмучується. І хороші вчинки, і погані святий Миколай записує в спеціальну книгу.

Викладач: Ну а як же Новий рік без діда Мороза і Снігуроньки? До нас у гості приїхали з Лапландії Святий Миколай і Снігуронька щоб привітати вас з новорічними святами.

Дід Мороз і Снігуронька стукають у двері, заходять, поздоровляють усіх зі святами і дарують подарунки.

Викладач:  Існує повір’я: якщо в ніч на святого Миколая загадати заповітне бажання, то святий його обов’язково виконає.

Зараз дорогі діти і гості, давайте разом з вами візьмемо олівці та папірці , і напишемо свої найпотаємніші бажання Святому Миколаю щоб він скоріше їх виконав. Усі листочки складемо в чобіт Миколи і у кінці четвертого курсу ми прочитаємо їх і перевіримо правда це або ні.

 

Використана література

  1. https://erudyt.net/
  2. http://vospitatel.ucoz.ua/
  3. http://www.hohmodrom.ru/project.php?prid=42448
  4. http://doshkolenok.kiev.ua/stihi-st-nikolay.html
  5. http://romanov-murman.narod.ru/detki/raznoe/scenki/shorigina_nikolay.htm
  6. http://stsenarii.smeha.net/

 

Скачати конспект відкритої години за темою:  «Святий Миколай подарунки нам давай : джерело 1

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments

Залишити відповідь