Скачати сценарій свята « А хто, хто Миколая любить?» (посилання на скачування розміщене в кінці статті)
Мета заходу: ознайомити учнів та вчителів з історією походження
свята Дня Святого Миколая, традиціями його святкування в різних країнах
світу; розкрити на прикладах різних сказань, легенд, переказів образ
великого Святого, його авторитет непогрішності й безмежної довіри до
людей, причини привабливості, своєрідного магнетизму, живучості в усі
віки; виховувати пошану до святинь, основ християнської моралі.
Перебіг заходу
На фоні музики вбігає баба Віхола:
Баба Віхола.
Їхала, їхала та й до вас приїхала я, баба Віхола,
Та й витрушую з великого міха, крім вітру і снігу,
Радісні, веселі зимові свята,
На які чекає так дітвора.
Ось вони Вам!
(На екрані з’являється перелік зимових свят).
Ви ж тут гарненько їх вивчайте,
А я полетіла далі.
Виходять ведучі
Ведуча 1. Ось і промайнув ще один рік, і знову ми зібрались з вами в цій затишній кімнаті.
Ведуча 2. Чи багато змін відбулося у вашому житті? Чи здійснились бажання, які ви загадували минулого року?
Ведуча 1. Мої бажання здійснилися майже всі. Адже я їх загадала від щирого серця. А твої?
Ведуча 2. Мої також. А давайте спитаємо у наших шановних гостей, чи всі їхні бажання, загадані минулого року, здійснилися?
(Запитують у гостей)
Ведуча 1. От бачите, які різні відповіді. А ще моїм бажанням було те, щоб цього року ми зібралися і всі разом відсвяткували День Святого Миколая.
Ведуча 2. Тож запрошуємо всіх на наше свято «А хто, хто Миколая любить?»
(На екранах з’являються назва заходу, ікони з ликом Святого).
Ведуча 1. Дінь – дзінь,
Дзінь – дзелень!
Повний щастя і пісень.
Ведуча 2. Цей день зими святковий
Буде він суперказковий.
Ведуча 1. А чи всі знають, хто ж такий Святий Миколай?
Ведуча 2. Напевно, що багато хто з вас знає, адже саме в ці дні Микола-Чудотворець оселяється в серці кожної людини, але ми вам пропонуємо більш докладно ознайомитися із життям Святого з релігійної точки зору.
(Перегляд відеофільму про Миколая Чудотворця).
Ведуча 1. Серед святих, яких шанують у народі, навряд чи знайдеться інший, кого б любили більше, ніж святого Миколая.
Ведуча 2. Із давніх-давен не було в нас жодної християнської хати, де б не висів на стіні образ святителя Миколая. Кожна християнська душа любить його і звертається до нього зі своїми проблемами, бо серце чує і знає, що він колись, за свого життя, був добродієм для християн, отож і сьогодні він може подати нам руку в біді або радощах.
(Виконання пісні на англійській мові).
Ведуча 1. А звідки ж походить це свято? І як воно святкується у різних країнах світу?
Ведуча 2. Якраз про це я й хочу розповісти (Показ слайдів під час розповіді).
День святого Миколая (також Свято святого Миколая, у народі – День Миколи, Зимовий Микола) – це день святкування та вшанування пам’яті Святого Миколая у католиків та православних. Ті церкви, які дотримуються юліанського календаря, відзначають свято 19 грудня за новим стилем, а ті, що дотримуються григоріанського календаря – 6 грудня.
Ймовірно, ця традиція пішла з середньовічної Німеччини, де напередодні свята батьки презентували дітям новий зимовий одяг. З часом це почали робити таємно, вночі, щоб діти вірили в чудеса святого. Згодом почали також дарувати ласощі: горіхи, сухофрукти та особливі солодкі хлібці з сушеними грушами, іграшки, які клали в нові чи начищені полагоджені старі черевики чи у панчохи, які вішали на каміни.
Ведуча 1 (слайди). Часто Святий Миколай приходить не сам. У ряді країн Західної Європи його супроводжує ослик, а в Австрії напередодні свята містами бігає чортівня, яку згодом розганяє святий Миколай, вирушаючи роздавати подарунки дітям, які вже наперед виставили начищене взуття за поріг.
Ведуча 2. У Чехії вірять, що святого супроводжують чорт і ангел: кожен з них має книгу, де занотовуються добрі і погані справи дитини, на основі яких святий вирішує, чи гідний малюк подарунків.
Ведуча 1. У Голландії діти вірили, що святитель щороку припливає в Роттердам на кораблі з Іспанії, яка уособлювала «теплі країни», а в місто в’їжджав на коні у супроводі «Чорних Пітів» – помічників-негренят, – у червоному обладунках католицького єпископа й з єпископською палицею. У ці дні дітвора акуратно розставляє своє взуття в будинку перед димарем, каміном або перед вхідними дверима. Цей процес обов’язково супроводжується співом спеціальних пісеньок для Святого Миколая.
(Відеокліп – пісня).
Ведуча 2. В Італії на острові Сардинія є невелике містечко Сассірі. Його покровителем вважається Микола Чудотворець, тому й головне свято міста припадає на 6 грудня. Вже багато років у Сассірі існує гарна традиція під назвою Rito delle nubile. Полягає вона в тому, що протягом усього дня у свято Святого Миколая молодим нареченим дарують подарунки.
Ведуча 1. В Албанії день Святого Миколая більше відомий, як свято Миколая Зимового. Починають його відзначати албанці увечері 5 грудня й святкують весь день 6 грудня.
Напередодні люди запалюють свічки й дотримуються посту до півночі, а потім на стіл подається смажене ягня або свинина. Починається святкова трапеза, й люди говорять один одному такі слова: «Нехай ніч Святого Миколая допоможе тобі!»
Ведуча 2. У Франції Святий Миколай Чудотворець вважається покровителем Лотарингії, і саме в цій області день Святого Миколая святкують особливо активно. Більш того це офіційне свято регіону.
У містечку Сан-Ніколя-де-Пор день Святого Миколая святкується дуже незвично. Увечері з центру міста виходить святкова процесія і рухається по головних вулицях, супроводжувана фанфарами. На чолі процесії йде білобородий старець – Святий Миколай, а супроводжує його привид з різками в руках, щоб відшмагати неслухняних діточок. А після покарання пустунів привид забирає їх із собою в мішку.
Ведуча 1. У Польщі напередодні ввечері вішають чисті білі панчохи сподіваючись, що вони будуть наповнюватися горіхами і мандаринами, але не вугіллям…Тут Святий Миколай приходить як єпископ в яскравому одязі, несучи золотий посох, що нагадує гак пастуха. Спустившись з небес з помічником-ангелом, Святий Миколай мандрує пішки, верхи або в санях, запряжних білим конем.
Ведуча 2. Святий Миколай приносить свої подарунки кожній дитині, яка добре поводилася в році, що минає. Але, як показує багаторічна традиція святкування дня Святого Миколая в різних країнах, без подарунка не залишається ні одна дитина! Зате виховні моменти дотримані.
Ведуча 1. А як святкують Миколая в Україні?
Ведуча 2. В незалежній Україні образ Святого Миколая і традиції дарувати подарунки відроджуються. Святий Миколай розглядається як аналог російського діда Мороза, американського Санта Клауса, фінського Йоулупуккі та відповідних персонажів в інших країнах.
Ведуча 1. Темної зимової ночі з 18 на 19 грудня Святий Миколай сходить із небес до українських дітей. Має він золоті сани з білими золотогривими кіньми, до хати заходить через двері, але часто невидимий, подарунки підкладає завжди під подушку, за винятком хіба тих, які не помістяться. Часто його супроводжують білокрилі янголята, а недалечко крутяться й чортики, котрі переконують святого, що українські діти були нечемні, тому не заслуговують на небесні гостинці.
Ведуча 2. В Україні день Святого Миколая здавна був значним і веселим
Святом, а в багатьох містах і селах того дня припадало храмове свято. За традицією, старші господарі села на свято збиралися, щоб зварити пшеничного пива. Влаштовувалася гостина, після якої всі весело з піснями їздили на санях довкола села.
Ведуча 1. За народними віруваннями велике значення має «перший полазник». Першою до господи має ввійти людина добра, здорова, хазяйновита це гарний знак для сім’ї. Дбайливі господарі цього дня вітають свою худобу зі святом.
Ведуча 2. До «обов’язків» святого Миколая входить оберігати диких тварин, людей від стихійних лих, у першу чергу на воді. Саме тому святого Миколая дуже шанують рибалки, беруть із собою на промисел образ Чудотворця.
Ведуча 1. Ось такі різні і традиції, і звичаї пов’язані із святкуванням цього великого святого.
Ведуча 2.Ой, а ви чуєте, як дзвенять дзвіночки?
Ведуча 1. Та це ж ангели та Святий Миколай відчули тепло наших сердець і поспішають на свято.
Вибігають ангели, дзвонячи у дзвоники; за ними входить Миколай.
Святий Миколай. Я проїхав далеку дорогу до вас,
І я радий, що зустрілись в цей чудовий час.
Я прибув до вас, друзі, з Неба до Землі,
Бо я знаю, що чекають дорослі й малі.
Вбігає Антипко з різками Бігає та примовляє.
Антипко. Хоч мене не запросили,
Та до вас я біг щосили.
У вас свято, співи, сміх,
Миколай прийшов до всіх,
А я завжди там мандрую,
Де лиш голос дітей чую.
Ангел. Так, сьогодні у нас свято,
Зійшлось, бач, гостей багато.
Тут дорослі та малі.
Зійшов з Неба до Землі
Миколай – Преславний, Щедрий
На добро, на гарні справи
Хоче, щоб всі діти світу
Отця Бога прославляли.
Щоб були слухняні, пильні,
До науки були схильні,
Щоб вивчали мову рідну,
Мали душеньку лагідну.
Хоче святий Миколай,
Щоб любили рідний край.
Антипко. Та я знаю, будьте певні,
Що є діти ще нечемні,
Неслухняні, бешкетливі,
Забіяки та ліниві.
Таких діток треба вчити
І їм різочки вручити.
(Антипко показує різочки)
Святий Миколай. Я, Антипко, тебе прошу,
Заховати свою ношу,
Бо сьогодні світлий день,
Не для плачу – для пісень.
Хочу, щоб лунав лиш сміх,
Бо я щедрий для усіх.
І я добре про це знаю,
Що всі діти всього краю
Будуть чемні, добре вчитись,
Не забудуть добре митись.
То ж, Антипку, утікай,
Веселитись нам всім дай!
(Антипко знову показує різочки і намагається щось сказати)
Святий Миколай. Мовчи, Антипко! Більше ані слова, все, що верзеш ти – вітер, полова. Ти вже не в силі мене змилостити, а цю дітвору мушу любити.
Антипко. Як я сюди поспішав,
Ногу в поспіху зламав,
Кіт дорогу перебіг,
Я й змізкувати не міг,
Що я така халепа.
А то все отой наклепа (показує на ангела)
Так мені побороздив.
Ангел. За моїм приказом
Щезай відразу!
(Антипко щезає)
Святий Миколай. А тепер, любі діти, скоренько ходімо оглядати подарунки, які я приніс вам.
Ведуча 1. Поки Святий Миколай роздає подарунки, ми з вами продовжуємо мандрувати Україною.
Ведуча 2. Запрошуємо вас на Миколаївські вечорниці.
(Вечорниці)
Ведуча 1. Ось і підійшло наше свято до завершення.
Ведуча 2. Як ви пересвідчилися, свято Миколая вчить нас злагоди і доброзичливості, кличе нас до милосердя, будить наше людське сумління, вчить любові до ближнього, до оточуючого середовища, до своєї неньки України.
Ведуча 1. А попереду ще низка веселих свят.
Скачати сценарій свята « А хто, хто Миколая любить?»: джерело 1
Коментарі із Facebook
Powered by Facebook Comments