До Дня Святого Миколая. Тема: «Солодке свято Миколая» (ПРЕЗЕНТАЦІЯ)

Тема уроку:  «Солодке свято Миколая»

Конспект і презентацію до уроку ви можете скачати у кінці сторінки 

Переглянути презентацію онлайн (дочекайтесь повної загрузки сторінки …)

Мета: Поглибити знання дітей про зимові свята нашої місцевості. Розвивати образне мислення. Прищеплювати любов і повагу до нашого народу, його традицій та обрядів. Розкрити образ великої людини – Святого Миколая, який увійшов у народну свідомість як заступник, чудотворець, помічник, ознайомити зі  святом Святого Миколая; сприяти розвитку мотивації до добрих вчинків, виховувати віру в силу добра;  виховувати бажання впроваджувати і оберігати народні звичаї, розвивати усне мовлення, викликати у дітей бажання робити добро, виховувати почуття любові до традицій рідного краю.

Обладнання: презентація, ікони із зображенням Святого Миколая, легенди, вірші, дерево доброти, кулінарний рецепт «Миколайчики».

Хід уроку

  І. Організація класу.    

*Читання вчителем вірша.

Маємо чого радіти,

Добре знаєте ви, діти!

Долетіла до нас вість,

Що до нас в дорозі гість.

Хто це? Кожен  пам’ятай –

Це святий наш Миколай!

(Слайд 1)

 ІІ. Вступне слово.

Шановні діти! Ласкаво запрошую пригоститися з невичерпної народної криниці прекрасним — ознайомимося з традиціями та обрядами, які пов’язані з життям наших предків. Поговоримо про свято, яке найбільше люблять діти, — День святого Миколая.

Свят Миколая два: 22 травня і 19 грудня.

Народне прислів’я каже: «У кожнім році два Миколи: на першого Миколи не буває холодно ніколи, а на другого Миколи не буває тепла ніколи.»

Хто такий святий Миколай? Що ми про нього знаємо?

(Бесіда)

*Читання учнями віршів про Святого Миколая.

Шановні діти, віднайдіть будь ласка три слова, які заховалися у цій таблиці. (Слайд 2)

Підказка: Як  християни називають Святого Миколая?

ЧУДОТВОРЕЦЬ
АХМТДЕДРХЩА
МФФІЕЧЩАБАХ
ПОКРОВИТЕЛЬ
ДФАПЕВТСЧЙМ
ПРТАЄАТЄФЕЄ
ХРХІСБПДТРС
УГОДНИКТРМА

 

ІІІ. Повідомлення теми та мети.

  • Сьогодні ми дізнаємося, чому всі християни так шанобливо ставляться до Святого Миколая, чому його називають заступником, чудотворцем і помічником, познайомимося з традиціями українського народу, пов’язаними зі святом Святого Миколая, будемо вчитися  брати з нього приклад.

ІV. Вивчення нового матеріалу.                             

*Розповідь учителя

Миколай–угодник (той, діла якого угодні Богу) – один із найулюбленіших святих нашого народу, з іменем якого пов’язано  безліч  переказів. Купці, мореплавці та мандрівники бачили у Святому Миколаєві свого охоронця та заступника. Миколая шанували козаки війська Запорізького. Ще за життя його називали батьком сиріт, бідних, знедолених.

Народився Святий Миколай у місті Патар, що в Південній Італії, біля 280 року .(Слайд 3-4)

Після смерті батьків 17-річний Миколай роздав усе своє майно бідним  людям і вирушив до Палестини вклонитися святим місцям. Повернувшись, він став священиком. Відтоді Миколай допомагав усім, хто потребував його допомоги: зцілював хворих, рятував рибалок, запобігав стихійному лихові. Водночас Миколай був людиною скромною, носив простий одяг, їв один раз на день, недосипав, віддаючи нічний час молитвам.(Слайд 5)

19 грудня 343 року Миколай помер і був похований у соборному храмі міста Міри. З того часу 19 грудня є днем  Святого Миколая і великим святом для всіх християн.

Святий Миколай-Чудотворець, архієпископ Мирлікійський, належить до найвизначніших святих християнської церкви. Його люблять і вшановують на Заході та Сході. З особливим нетерпінням чекають на день пам’яті святителя діти – бо для них то означає веселе свято й подарунки.

У середньовічній Німеччині саме напередодні свята Миколая матері вручали дітям новий зимовий одяг, інші обновки. Погодьмося, що справити нове вбрання у ті часи справді можна було вважати за привід для свята. Разом із вбранням діти отримували й солодощі – горіхи, сухофрукти та особливі солодкі хлібці з сушеними грушами (аналог українських миколайчиків-медівників), шкільне приладдя, зрідка іграшки, які клали в нові чи полагоджені й начищені старі черевики. Діти, котрі протягом року не слухалися батьків, діставали цього дня замість солодощів – в’язку різок. Хто гідний подарунка, а хто ні, – вважалося, записано у “Золотій книзі” (Слайд 6-7), яку має при собі небесний опікун. У старих церковних записах є такі слова:

“Напередодні Святого Ніколауса матері тримають напоготові подарунки та різки для своїх дітей” (1555 р.). А в давній миколаївській колядці: “Святий Ніколасе, мені поклади, що за потрібне вважаєш ти. Яблука, горіхи, мигдаль маленькі діти радо їдять!” Подібний звичай перейнявся до Австрії, Голландії, Чехії, Словаччини, Польщі, Хорватії. У деяких країнах нечемні діти замість різки дістають вуглину чи картоплину.

(Слайд 8)

Часто Святий Миколай приходить не сам. У ряді країн Західної Європи супутником Святого Миколая є ослик, який допомагає розвозити подарунки дітям. Він має незвичайну сіро-сріблисту шерсть. Саме для цього віслюка діти лишають біля черевичків кілька морквин – адже тваринка за нічну подорож втомиться та зголодніє. Про пригоди Миколаєвого ослика є багато історій. Це не небесний гість, а справжній земний віслюк. Але за німецькими легендами, Ніколаус завжди бере чотириногого помічника тільки з тієї ослячої родини, в якій від пра-пра-пра-прадідів тягнеться неперервна родова лінія. Легко здогадатися, що давній предок цього знаменитого роду колись віз на собі до Єрусалиму Іншого важливого Вершника…

До святого з різними проханнями звертаються як діти, так і дорослі. Він і зараз допомагає бідним, знедоленим, подорожнім, береже від стихійних лих на морі, застерігає від небезпеки.

(Слайд 9)

Робота з репродукцією ікони Святителя Чудотворця Миколая «Мокрого» зі Свято-Макаріївської церкви роботи народного художника України Івана Їжакевича, 1947 р.)

– Хто зображений на іконі?

– Чому ікона  має таку назву? (Миколай «Мокрий»)

Оповідь «Чудо з немовлям»

Поверталася родина з немовлям додому. Пливли вони на човні по Дніпру. У дорозі жінка задрімала і випустила з рук у воду немовля. Батьки дитини у відчаї звернулися  до Святого Миколая з проханням по допомогу, «велику віру до нього маючи».

Наступного ранку дитина була знайдена мокрою та  неушкодженою в Софійському соборі під іконою Святого Миколая. Тому ця  ікона одержала назву «Миколая Мокрого».

У Києві на Подолі, навпроти того місця, де дитина потонула і була врятована Святим Миколаєм, стоїть храм Миколая Набережного, побудований у 18 ст.

Зимовий Миколай здавна вважався покровителем усіх бідних і знедолених, землеробства і тваринництва, земних вод, на яких рятував дітей.

(Слайд10)

Ось як він допоміг одному хлопчику, який щодня молився. Якось перед всесвітнім потопом Миколай зустрів дитинча, яке било поклони та приказувало:

– Це тобі, Боже, а це мені, Боже!

– Що це ти, синку, робиш? – запитав святий Миколай.

– Богу молюся…

– А які ще молитви знаєш?

– Жодних, нікому було вчити.

– Гаразд, це не біда, – погладив хлопчачу голівку бородатий дідусь, – аби щиро й від душі, то і ця молитва тебе спасе від потопу. Ти не потонеш у воді! – І пішов геть.

За кілька днів земля покрилася водою, тільки одна гора лишилася не затопленою. Побачив її хлопчик і пішов поверх океану.

(Слайд 11)

Миколай, крім того, опікувався й дикими звірятами. Одна з легенд, записана на Черкащині, оповідає:

                                                   «Миколай і звірі»
           «Один чоловік їхав лісом і захопила його ніч. Мусив ночувати, випряг він воли, дав сіна. Коли дивиться: недалечко від нього на пустирі звіряче збіговисько. Злякався чоловік, ще б пак! Вовки, лисиці, зайці, ведмеді… таке назбігалося – страх глянути! Сидить заєць поруч із вовком і не боїться його. «Що воно за дивовижа», – думає собі чоловік. А коли йому від серця відлягло, він пильніше придивився й побачив: сидить поміж тією звіриною святий Миколай – старий сивий чоловік. Сидить і щось тим звірям розказує, а вони слухають, розвісивши вуха».

                                             «Обряд показників»
На Миколая припадає й обряд показників. Ним був переважно господар. Найраніше вставши, він обходив подвір’я, а потім, зайшовши до хліва, казав тваринам:
– Дай, Боже, добрий день, робися худібонька здорова, а й я з тобою ще зі своєю жоною і діточками! – І заходив до хати як перший відвідувач оселі на святого Чудотворця.
Із цим днем пов’язаний і обряд пивоваріння. В одній з давніх колядок мовиться: чому так нема, як було давно, а з первовіку Святим Миколаєм пива не варять…

       (Слайд 12)
        Хоч ці рядки писані кілька століть тому, вони наче звернені до нас, сучасників. Але нині не тільки пива не варять, а й не ще знають про давню традицію наших пращурів. Між тим в Україні на миколаївські свята в кожному селі кілька днів поспіль гучно святкували з «пивом» (мається на увазі медоваріння), селяни скликали гостей, святкували, а по обіді, запрягши в сани коней, їздили довкола села, «бо ж треба знати, чи слизький сніг цього року випав». Недарма в одній з оповідок мовиться: «Микола бородою трусе – дорогу стеле».
Під цю пору зима остаточно лягала на землю. Зібрано збіжжя, зроблено припаси, і селянинові можна було вже не тільки посвяткувати, а і з боргами розрахуватись. Тому, хто не встиг або не зміг віддати до цього дня позичку, казали: «Коли ти мені не віддаси до Миколая, то вже не віддаси ніколи».

*Демонстрація ілюстрацій ікон із зображенням Святого Миколая.

  • Ескіз для ікони Миколая «Мокрого» з церкви ікони Матері Божої «Цілительки» художника Олександра Гибала.
  • «Спаситель Миколай Чудотворець» – ікона початку 14 ст
  • Грецький образ Святителя Миколая
  • Фрагмент ікони, на якій зображено диво врятування моряків, які потопали під час бурі, за молитвами Святого Миколая.

* Бесіда про свято Святого Миколая в українській родині.

– Як святкують свято Святого Миколая в українській родині?

Насамперед прибирають у хаті, прикрашають ікону святителя, готують приємні несподіванки ближнім, подарунки. Наші предки розпочинали день спільною молитвою у храмі Божому.

Увечері майже в кожній оселі діти з нетерпінням чекають, коли завітає в гості Святий Миколай. Він неодмінно має принести подарунки.

 Музичний супровід –  пісня про Святого Миколая.

Святий Миколай знає про дітей усе. Упродовж року він стежить за їхніми вчинками. Якщо діти гарно вчаться, слухають батьків, не ображають менших, чемні зі старшими, Миколай дарує їм найкращі подарунки. Коли ж діти неслухняні,  він дарує різку їм, щоб знали, як поводитися. Але Святий Миколай усе-таки вибачає дітям провини. Він дає їм змогу виправитися і навчає, як це зробити.

Трапляється, що Святий Миколай не встигає провідати родину ввечері, тоді він обов’язково завітає вночі.

Ось чому дітвора з таким нетерпінням щороку чекає доброго Миколая.  Адже святий завжди на боці менших, скривджених, беззахисних. Він не тільки  обдаровує гостинцями, допомагає в біді, але й навчає , як бути добрим, чемним і розумним.

  1. V. Практична робота (Слайд 13)

Учитель. Традиційно до свята Святого Миколая господині пекли «миколайчики» і пригощали ними дітей, родичів, знайомих. Рецепт можемо знайти перейшовши за посиланням http://mama-tato.com.ua/article/a-5691.html

(учитель розповідає учням поетапний алгоритм дій при приготуванні смаколиків і пропонує наступного дня принести і похвалитися своїм власноруч зробленим пряничком)

V І.  Підсумки уроку.  

– Що нового ви дізналися сьогодні про Святого Миколая ?

– Чи можемо ми брати з нього приклад? У чому?

– Чи є у вашій родині або серед знайомих вам людей Миколи?

Не забудьте їх поздоровити.

         (Слайд 14)

В ніч на 19 грудня, до кожної дитинки приходить Святий Миколай і кладе під подушку подарунки.  У ту ніч високо-високо в небі можна почути срібні дзвіночки – то на санчатах їде Святий Миколай.

Звернемося до святого Миколая-Чудотворця із проханням: нехай допоможе нам жити в мирі і злагоді, любити свій народ, батьків та ближніх своїх,  творчою працею примножувати добрі діла на благо України.

Звучить пісня «Молитва за Україну» («Боже великий єдиний…»)

 

Скачати конспект+презентацію до уроку: «Солодке свято Миколая» : джерело 1

 

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments

Залишити відповідь