Виховна година :”Я люблю Україну!”( Перший урок)

Тема уроку:         «     Я ЛЮБЛЮ УКРАЇНУ!        »

                         

Мета уроку:    формувати в учнів громадянські якості:патріотизм, людяність, розвивати у дітей прагнення бути свідомими громадянами України; спонукати дітей до розуміння своєї значущості в країні; – виховувати етичну поведінку, почуття товариських стосунків, повагу до рідних, турботу про ближнього.

Кінцевий результат: викликати у дітей бажання стати справжнім громадянином, виховувати почуття гордості за свою державу.

ХІД УРОКУ

 Якщо одна маленька людина

буде добре робити свою невеличку справу…

Всесвіт стане кращим

І Вступне слово учителя.  Як що поглянути  на карту світу, Україна, наша Батьківщина, розміщена у центрі Європи. Вона має свою землю, мову, культуру, історію, звичаї, традиції. Все як у отчому домі: історія розвитку сім»ї, звичаї, які передаються від дідів до наступного покоління;  родинні традиції, навіть своя  мова.

 • Вправа «Мікрофон» За що ви любите свою родину:маму, тата, бабусю…(Очікувані відповіді: За життя, за турботу, за любов…)У І ст. н.е. римський державний діяч, філософ на публічному виступі сказав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона – твоя».
  Дайте відповідь на запитання: Що для Вас Україна? ( «Для мене Україна – це ……» ).Я думаю, що у початковій школі у вас були б інші слова, більш простіші. Адже поняття Батьківщини  росте разом з вами, збагачується новим, усе глибшим змістом

 

ІІ Основна частина уроку.

1.Вправа «Діалог».  Нещодавно я прочитала звернення дітей однієї школи до всіх дітей України. 

 • Україна- наш спільний дім . Тож маємо дбати всі, щоб добробут і лад були у нім. Що мається на увазі?

Очікувані відповіді:  Усі ми повинні усвідомити: своє, рідне — не тільки хата й подвір’я, а й вулиця, село чи місто, де ти живеш, ліс і річка, степ і море. Якби кожен це пам’ятав, — чи були б засмічені лісосмуги, ниви і шляхи, отруєні водоймища, понівечені насадження, понищені святині?

 • Україна- Дім твій і мій! Мир і злагоду підтримати в домі  кожен зумій!

Вчитель: На жаль, сьогодні Україна переживає складний  буремний час війни, але Україна з надією дивиться в завтрашній день.Вона чекає на вас, завтрашніх господарів життя. Ви потрібні їй мудрі, умілі, дбайливі і людяні. Тож попри всі щоденні турботи пам’ятайте про головне — вибудовуйте храм своєї душі, формуйте себе як Людину, яку сотворив Господь подібною собі.

 

2.Вправа «Дерево української незалежності» — В українській пісні Ніна Матвієнко співає: «З роду в рід кладе життя мости, без коріння саду не цвісти, без стремління човен не пливе, без коріння гине все живе». Гине без коріння дерево, без історії немає майбутнього і для держави.» . Наше коріння міцне і у 1991 році ми починали не з початку, а почали будувати нову державу на землі наших прадідів-дідів.

Учні  формують «дерево  незалежності України»

 • Україна – суверенна, незалежна держава.
  Згідно із Конституцією (ст.1.), Україна проголошена суверенною і незалежною, демократичною, соціальною та правовою державою.Суверенітет України поширюється на всю її територію. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

 

Україна – одна з найбільших європейських держав. Її площа 604 тис. кв. м.
На її території проживає понад 110 національностей.
Чисельність населення України становить  близько 50 млн. чоловік.

 

 • Україна – демократична держава.
  Зі Статті 5 Конституції України: Україна є республікою. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування

 

 • Українські державні символи.
  Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.

Державний Прапор України – стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.
Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого – Тризуб (малий Державний Герб України).
Державний Гімн України – національний гімн, слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького. Офіційно «Музична редакція» державного гімну була прийнята Верховною радою України 15 січня 1992 року; слова гімну були затверджені «законом про Гімн України» 6 березня 2003 року.
     

 

 • Державна мова України.
  Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.

 

 • Україна – правова держава.
  В Україні визнається і діє принцип верховенства права.
  Конституція України – основний закон держави Україна. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй – основний закон держави Україна Ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. На пам’ять про прийняття Конституції в Україні щорічно святкується державне свято День Конституції України. 28 червня .Ще у 1924 р. у м. Женеві було прийнято Декларацію прав дитини. 1959 р. розроблена і втілена в життя нова Декларація прав дитини. А 1989 р. у Ною-Йорку всі прогресивні країни світу підписалися під Конвенцією прав дитини. У 1991 р. Україна приєдналася до Конвенції, а в 1993 р. в Києві створено Всеукраїнський комітет захисту дітей. Згідно з Конвенцією, Україна у квітні 2001 р. прийняла Закон про охорону дитинства.

Запитання: Що означає:Бути українцем?

Очікувана відповідь:  Бути українцем- значить пишатися своєю Вітчизною. І нам є чим пишатися. Ми пишаємося красою української природи, древніми традиціями і мудрістю предків, найбагатшою культурною спадщиною.

 

 • Національні надбання України

** Найдавніша згадка про «руську» (тобто українську) мову на території сучасної України належить до 858 року.

***Уперше українську народну мову було піднесено до рівня літературної наприкінці XVIII ст. з виходом у 1798 році першого видання «Енеїди» І.Котляревського, який вважається зачинателем нової української літературної мови.
*** Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?».

*** Найпершим вищим навчальним закладом в Україні була Острозька Колегія, заснована в 1576 р. у м. Острог князем Костянтином Острозьким. Другий вищий навчальний заклад — Києво-Могилянська академія, заснована у 1623 р. шляхом об’єднання Київської братської і Лаврської шкіл. Це були на той час єдині вищі школи у східнослов’янському світі.
*** Найбільші сходи в Україні – Потьомкінські сходи в Одесі – одна з видатних кам’яних споруд 1-ої половини XIX ст. Це складна інженерна споруда висотою 24 м і довжиною 142 м має 142 кам’яних сходинки і 10 площадок. Ширина нагорі – 125 м, внизу – 21 м. В її спорудженні взяли участь архітектори Ф.К.Бофф, Г.І.Торрічеллі та ін. Матеріал – цегла, черепашник, камінь.
*** Найзнаменитішими дітьми можна вважати трьох дочок Я. Мудрого, які стали королевами в різних країнах. Дочка Анна стала дружиною французького короля Генріха І, а після його смерті управляла Францією як регентша до повноліття свого сина, короля Філіпа. Про це свідчить багатомовний напис на її пам’ятнику неподалік від Парижа: «Анна руська – королева французька». Друга дочка Я.Мудрого була одружена з норвезьким королем Геральдом Сміливим, а третя – з угорським королем Андрієм.
Висновок: Бути українцем – значить беззавітно вірити в Україну, як вірили в неї генії і безстрашні захисники українського народу. Тільки почуття любові й глибокої гордості за Вітчизну разом з вірою у її величне майбутнє дає кожному українцеві, незалежно від того, молодий він чи сивий, чи живе він в Україні, чи в інших краях, право стверджувати: це моя країна, мій народ, моя Україна!

 

 

Практична частина

ШОУ- « Я ЛЮБЛЮ УКРАЇНУ»!

 

Я люблю Україну,в світі єдину!

До тебе завжди повертаюся.

Я люблю Україну,найкращу,єдину!

Тобою,країно, пишаюся

 

Зміст: Шоу має  7 раундів, під  час яких учні дають відповіді на запитання,пов’язані з цікавими фактами з історії і культури України.

 

РОЗМИНКА

Завдання: Назвати слова ,які розпочинаються з букви (  для всіх учнів класу. З найактивніших формують команду)

     

ПЕРШИЙ РАУНД:    ТАК-НІ.(-5 балів)

Ведучий: зараз у нас буде  проста світська розмова. Від кожної команди запрошую по учаснику. Ми будемо з вами розмовляти. І вам,щоб відповісти на мої питання, можна використовувати слова: ТАК і НІ.

Наприклад. Чернігів – єдине місто в Україні, в якому встановлено пам’ятник молодому Шевченкові? – так

 

1.Чи вірно,що перший професійний театр було створено у Львові?-   Так.

2.Подругу Жуля Верна,яка переклала на українську мову 15 його творів звали Марко Вовчок?- Так

3.Кольорові прикраси, що українці вирізали з паперу, щоб прикрасити помешкання називають гірлянди ?- Ні, витинанки.

4.Першою зустрічає сонце Луганська область?-Так.

5.Російський поет, що написав наступні рядки: « Товаришу ,москаль, на Україну жартів не скаль» -це Есенін? – Ні,Маяковський

 1. В перекладі з тюркської «баба» означає –тато?- Так.

7.Граф Потоцький заснував місто, яке ще називають брамою до Карпатських гір- Львів? Ні, Івано Франківськ.

8.Чернівецький університет вважається найкрасивішим в Європі?-Так.

9.Леся Українка знала 10 мов? –Так..

 

ДРУГИЙ РАУНД.  ПЕРЕКЛАД  (10 балів)

 

Українська мова-наймелодійніша мова, але й найскладніша мова в сіті. Існують випадки, коли люди все життя прожили в Україні, а мову так і не вивчили. Я впевнена, що ви знаєте мову. А тим паче знають як перекласти з російської мови на українську деякі слова, вислови, словосполучення.

Наприклад: Подводить итоги – підбивати підсумки Бросаться в глаза- впадати в око.

 

1.Удачи- нехай щастить.

2.Супружеская измена –подружня зрада.

3.веревка- мотузка.

4.Жилая площадь- житлова площа.

5.Чувствительная кожа- чутлива шкіра.

6.Обручальное кольцо – обручка.

7.Чемодан – валіза.

8.Подростковий возраст- підлітковий вік.

9.Удачная повитка-вдала спроба.

10.Ботинок – черевик.

11.Бить в нерешительности – вагатися.

12.жарить – смажити.

 1. постигла неудача- спіткала невдача.

14.Бабочка – метелик.

15.Жених и невеста- наречений і наречена.

16.Стрекоза- бабка.

17.Оказивать знаки внимания- виявляти увагу.

18.Исключение- виняток.

 

ТРЕТІЙ РАУНД .  ПРОДОВЖИТИ ПРИСЛІВЯ  (3 бали)

1.Випробовуй  золото вогнем, а друзів_______грішми.

2.Із курми спати лягай, із курми _____-вставай.

3.Куди хилить вітер, туди й гілля _______гнеться

4.Не ти час дорогий, що довгий, а тим що ___короткий

5.Не за те кобилу б’ють,що ряба, а за те, що везти ______не хоче.

6.Язик до Києва доведе, а в Києві _______заблудить.

 

ЧЕТВЕРТИЙ РАУНД . ЕРУДИТ (3 бали)

Учасник проти учасника. Якщо хтось помиляється,право відповіді переходить для суперника.

1.Скільки рядків в державному гімні України ?   (4,6,8)-  6   рядків

2.Назва якого українського міста походить від назви плазуна?— (Зміївгород, Ужгород)- Ужгород

3.Найбільше місто в Україні, яке не є обласним центром? (Кривий Ріг, Чернігів) – Кривий Ріг-близько 700тис.населення

 1. Яка співачка в 1991 році, в перший рік проголошення незалежності України стала першою жінкою України? – Ніна Матвієнко.

5.Місто, в якому проводиться фестиваль борщу проводиться ? (Фастів,Херсон,Борщів ) —Борщів

6.В якому американському місті живе найбільша американська громада?- (Нью Йорк, Чикаго,Торонто)

7..Назва найбільшої купольної споруди –(Цирк, театр, церква)

8.. Хто з українських політиків отримав гонорар понад 16 мільйонів гривень за авторські права на свої книги ( Янукович, Ющенко,Яценюк)

 1. *Найбільше перекладений літературний твір – якого письменника? –(Шевченка,Франка, Ярослава Мудрого) «Заповіт» Т.Г.Шевченка. Його перекладали на 147 мов народів світу.

П»ЯТИЙ РАУНД.

Найпопулярніші овочі нашої країни. Ви визначаєте, якими овочами засаджено поля.

Найпопулярніші-5,менш-4….

1.За даними посібника економії народного господарства найбільше,-це 30% полів в нашій державі засівають – капустою

2.На другому місці 18% засівають-  помідорами.

3.На третьому-17.5 %-огірки

4.На четвертому—8,7%-цибуля.

5.На п’ятому- 7%-  морква

 

Для всього класу.

СЬОМИЙ РАУНД. БІЛЬШЕ ЧИ МЕНШЕ

Виграє той, чия відповідь наближена до вірної відповіді.

1.Скільки мільйонів примірників книг знаходилось в бібліотеках країни в 2010—-326 млн.

2.Скільки глядацьких місць налічує стадіон «Донбас-Арена»—–51504 місця

3.Скільки кг картоплі  зїдав за місяць середньостаитсчний українець в 2010 році___7,6 кг

4.Скільки світових рекордів встановив за свою кар’єру Сергій Бубка _______ 35 рекордів

5.Скільки науковців налічувалося в Україні в 2010 році______89534 науковці-

6.Який є середній зріст українця чоловічої статі– 1метр 75 см

7.. Яким є середній зріст українки – 164 см

8..Максимальна кількість балів,яку можна було  набрати , виконавши всі тести з укр.. мови та літератури у 2012 році – 111 балів

 

ІУ.Підсумки уроку.

Наша Україна багата на ліси, пшеничні поля, чисту воду.
–  Якщо ви знаєте, що треба берегти природу, економити чисту воду, – подайте один одному руку.
–  Якщо ви вважаєте, що кожен повинен любити і піклуватись про нашу Батьківщину – Україну, – сплесніть у долоні.
–  Якщо ви вивчаєте рідну мову, дбаєте про її чистоту, бережете українську пісню, – сплетіть руки вгорі.
–  Якщо ви впевнені, що треба з повагою ставитись до Герба, Прапора і Гімну, – встаньте.

                                                   Учні  виконують Гімн України

На урок

Скачати конспект Першого уроку на тему: “Я люблю Україну!”: конспект

Слідкуйте за новинами у месенджерах

Viber Ерудит.нетViber https://invite.viber.com

 
Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments