Тема уроку: « Я ЛЮБЛЮ УКРАЇНУ! »
Мета уроку: формувати в учнів громадянські якості:патріотизм, людяність, розвивати у дітей прагнення бути свідомими громадянами України; спонукати дітей до розуміння своєї значущості в країні; – виховувати етичну поведінку, почуття товариських стосунків, повагу до рідних, турботу про ближнього.
Кінцевий результат: викликати у дітей бажання стати справжнім громадянином, виховувати почуття гордості за свою державу.
ХІД УРОКУ
Якщо одна маленька людина
буде добре робити свою невеличку справу…
Всесвіт стане кращим
І Вступне слово учителя. Як що поглянути на карту світу, Україна, наша Батьківщина, розміщена у центрі Європи. Вона має свою землю, мову, культуру, історію, звичаї, традиції. Все як у отчому домі: історія розвитку сім»ї, звичаї, які передаються від дідів до наступного покоління; родинні традиції, навіть своя мова.
- Вправа «Мікрофон» За що ви любите свою родину:маму, тата, бабусю…(Очікувані відповіді: За життя, за турботу, за любов…)У І ст. н.е. римський державний діяч, філософ на публічному виступі сказав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона – твоя».
Дайте відповідь на запитання: Що для Вас Україна? ( «Для мене Україна – це ……» ).Я думаю, що у початковій школі у вас були б інші слова, більш простіші. Адже поняття Батьківщини росте разом з вами, збагачується новим, усе глибшим змістом
ІІ Основна частина уроку.
1.Вправа «Діалог». Нещодавно я прочитала звернення дітей однієї школи до всіх дітей України.
- Україна- наш спільний дім . Тож маємо дбати всі, щоб добробут і лад були у нім. Що мається на увазі?
Очікувані відповіді: Усі ми повинні усвідомити: своє, рідне — не тільки хата й подвір’я, а й вулиця, село чи місто, де ти живеш, ліс і річка, степ і море. Якби кожен це пам’ятав, — чи були б засмічені лісосмуги, ниви і шляхи, отруєні водоймища, понівечені насадження, понищені святині?
- Україна- Дім твій і мій! Мир і злагоду підтримати в домі кожен зумій!
Вчитель: На жаль, сьогодні Україна переживає складний буремний час війни, але Україна з надією дивиться в завтрашній день.Вона чекає на вас, завтрашніх господарів життя. Ви потрібні їй мудрі, умілі, дбайливі і людяні. Тож попри всі щоденні турботи пам’ятайте про головне — вибудовуйте храм своєї душі, формуйте себе як Людину, яку сотворив Господь подібною собі.
2.Вправа «Дерево української незалежності» — В українській пісні Ніна Матвієнко співає: «З роду в рід кладе життя мости, без коріння саду не цвісти, без стремління човен не пливе, без коріння гине все живе». Гине без коріння дерево, без історії немає майбутнього і для держави.» . Наше коріння міцне і у 1991 році ми починали не з початку, а почали будувати нову державу на землі наших прадідів-дідів.
Учні формують «дерево незалежності України»
- Україна – суверенна, незалежна держава.
Згідно із Конституцією (ст.1.), Україна проголошена суверенною і незалежною, демократичною, соціальною та правовою державою.Суверенітет України поширюється на всю її територію. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Україна – одна з найбільших європейських держав. Її площа 604 тис. кв. м.
На її території проживає понад 110 національностей.
Чисельність населення України становить близько 50 млн. чоловік.
- Україна – демократична держава.
Зі Статті 5 Конституції України: Україна є республікою. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування
- Українські державні символи.
Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
Державний Прапор України – стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.
Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого – Тризуб (малий Державний Герб України).
Державний Гімн України – національний гімн, слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького. Офіційно «Музична редакція» державного гімну була прийнята Верховною радою України 15 січня 1992 року; слова гімну були затверджені «законом про Гімн України» 6 березня 2003 року.
- Державна мова України.
Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.
- Україна – правова держава.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України – основний закон держави Україна. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй – основний закон держави Україна Ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. На пам’ять про прийняття Конституції в Україні щорічно святкується державне свято День Конституції України. 28 червня .Ще у 1924 р. у м. Женеві було прийнято Декларацію прав дитини. 1959 р. розроблена і втілена в життя нова Декларація прав дитини. А 1989 р. у Ною-Йорку всі прогресивні країни світу підписалися під Конвенцією прав дитини. У 1991 р. Україна приєдналася до Конвенції, а в 1993 р. в Києві створено Всеукраїнський комітет захисту дітей. Згідно з Конвенцією, Україна у квітні 2001 р. прийняла Закон про охорону дитинства.
Запитання: Що означає:Бути українцем?
Очікувана відповідь: Бути українцем- значить пишатися своєю Вітчизною. І нам є чим пишатися. Ми пишаємося красою української природи, древніми традиціями і мудрістю предків, найбагатшою культурною спадщиною.
- Національні надбання України
** Найдавніша згадка про «руську» (тобто українську) мову на території сучасної України належить до 858 року.
***Уперше українську народну мову було піднесено до рівня літературної наприкінці XVIII ст. з виходом у 1798 році першого видання «Енеїди» І.Котляревського, який вважається зачинателем нової української літературної мови.
*** Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?».
*** Найпершим вищим навчальним закладом в Україні була Острозька Колегія, заснована в 1576 р. у м. Острог князем Костянтином Острозьким. Другий вищий навчальний заклад — Києво-Могилянська академія, заснована у 1623 р. шляхом об’єднання Київської братської і Лаврської шкіл. Це були на той час єдині вищі школи у східнослов’янському світі.
*** Найбільші сходи в Україні – Потьомкінські сходи в Одесі – одна з видатних кам’яних споруд 1-ої половини XIX ст. Це складна інженерна споруда висотою 24 м і довжиною 142 м має 142 кам’яних сходинки і 10 площадок. Ширина нагорі – 125 м, внизу – 21 м. В її спорудженні взяли участь архітектори Ф.К.Бофф, Г.І.Торрічеллі та ін. Матеріал – цегла, черепашник, камінь.
*** Найзнаменитішими дітьми можна вважати трьох дочок Я. Мудрого, які стали королевами в різних країнах. Дочка Анна стала дружиною французького короля Генріха І, а після його смерті управляла Францією як регентша до повноліття свого сина, короля Філіпа. Про це свідчить багатомовний напис на її пам’ятнику неподалік від Парижа: «Анна руська – королева французька». Друга дочка Я.Мудрого була одружена з норвезьким королем Геральдом Сміливим, а третя – з угорським королем Андрієм.
Висновок: Бути українцем – значить беззавітно вірити в Україну, як вірили в неї генії і безстрашні захисники українського народу. Тільки почуття любові й глибокої гордості за Вітчизну разом з вірою у її величне майбутнє дає кожному українцеві, незалежно від того, молодий він чи сивий, чи живе він в Україні, чи в інших краях, право стверджувати: це моя країна, мій народ, моя Україна!
Практична частина
ШОУ- « Я ЛЮБЛЮ УКРАЇНУ»!
Я люблю Україну,в світі єдину!
До тебе завжди повертаюся.
Я люблю Україну,найкращу,єдину!
Тобою,країно, пишаюся
Зміст: Шоу має 7 раундів, під час яких учні дають відповіді на запитання,пов’язані з цікавими фактами з історії і культури України.
РОЗМИНКА
Завдання: Назвати слова ,які розпочинаються з букви ( для всіх учнів класу. З найактивніших формують команду)
ПЕРШИЙ РАУНД: ТАК-НІ.(-5 балів)
Ведучий: зараз у нас буде проста світська розмова. Від кожної команди запрошую по учаснику. Ми будемо з вами розмовляти. І вам,щоб відповісти на мої питання, можна використовувати слова: ТАК і НІ.
Наприклад. Чернігів – єдине місто в Україні, в якому встановлено пам’ятник молодому Шевченкові? – так
1.Чи вірно,що перший професійний театр було створено у Львові?- Так.
2.Подругу Жуля Верна,яка переклала на українську мову 15 його творів звали Марко Вовчок?- Так
3.Кольорові прикраси, що українці вирізали з паперу, щоб прикрасити помешкання називають гірлянди ?- Ні, витинанки.
4.Першою зустрічає сонце Луганська область?-Так.
5.Російський поет, що написав наступні рядки: « Товаришу ,москаль, на Україну жартів не скаль» -це Есенін? – Ні,Маяковський
- В перекладі з тюркської «баба» означає –тато?- Так.
7.Граф Потоцький заснував місто, яке ще називають брамою до Карпатських гір- Львів? Ні, Івано Франківськ.
8.Чернівецький університет вважається найкрасивішим в Європі?-Так.
9.Леся Українка знала 10 мов? –Так..
ДРУГИЙ РАУНД. ПЕРЕКЛАД (10 балів)
Українська мова-наймелодійніша мова, але й найскладніша мова в сіті. Існують випадки, коли люди все життя прожили в Україні, а мову так і не вивчили. Я впевнена, що ви знаєте мову. А тим паче знають як перекласти з російської мови на українську деякі слова, вислови, словосполучення.
Наприклад: Подводить итоги – підбивати підсумки Бросаться в глаза- впадати в око.
1.Удачи- нехай щастить.
2.Супружеская измена –подружня зрада.
3.веревка- мотузка.
4.Жилая площадь- житлова площа.
5.Чувствительная кожа- чутлива шкіра.
6.Обручальное кольцо – обручка.
7.Чемодан – валіза.
8.Подростковий возраст- підлітковий вік.
9.Удачная повитка-вдала спроба.
10.Ботинок – черевик.
11.Бить в нерешительности – вагатися.
12.жарить – смажити.
- постигла неудача- спіткала невдача.
14.Бабочка – метелик.
15.Жених и невеста- наречений і наречена.
16.Стрекоза- бабка.
17.Оказивать знаки внимания- виявляти увагу.
18.Исключение- виняток.
ТРЕТІЙ РАУНД . ПРОДОВЖИТИ ПРИСЛІВ’Я (3 бали)
1.Випробовуй золото вогнем, а друзів_______грішми.
2.Із курми спати лягай, із курми _____-вставай.
3.Куди хилить вітер, туди й гілля _______гнеться
4.Не ти час дорогий, що довгий, а тим що ___короткий
5.Не за те кобилу б’ють,що ряба, а за те, що везти ______не хоче.
6.Язик до Києва доведе, а в Києві _______заблудить.
ЧЕТВЕРТИЙ РАУНД . ЕРУДИТ (3 бали)
Учасник проти учасника. Якщо хтось помиляється,право відповіді переходить для суперника.
1.Скільки рядків в державному гімні України ? (4,6,8)- 6 рядків
2.Назва якого українського міста походить від назви плазуна?— (Зміївгород, Ужгород)- Ужгород
3.Найбільше місто в Україні, яке не є обласним центром? (Кривий Ріг, Чернігів) – Кривий Ріг-близько 700тис.населення
- Яка співачка в 1991 році, в перший рік проголошення незалежності України стала першою жінкою України? – Ніна Матвієнко.
5.Місто, в якому проводиться фестиваль борщу проводиться ? (Фастів,Херсон,Борщів ) —Борщів
6.В якому американському місті живе найбільша американська громада?- (Нью Йорк, Чикаго,Торонто)
7..Назва найбільшої купольної споруди –(Цирк, театр, церква)
8.. Хто з українських політиків отримав гонорар понад 16 мільйонів гривень за авторські права на свої книги ( Янукович, Ющенко,Яценюк)
- *Найбільше перекладений літературний твір – якого письменника? –(Шевченка,Франка, Ярослава Мудрого) «Заповіт» Т.Г.Шевченка. Його перекладали на 147 мов народів світу.
П»ЯТИЙ РАУНД.
Найпопулярніші овочі нашої країни. Ви визначаєте, якими овочами засаджено поля.
Найпопулярніші-5,менш-4….
1.За даними посібника економії народного господарства найбільше,-це 30% полів в нашій державі засівають – капустою
2.На другому місці 18% засівають- помідорами.
3.На третьому-17.5 %-огірки
4.На четвертому—8,7%-цибуля.
5.На п’ятому- 7%- морква
Для всього класу.
СЬОМИЙ РАУНД. БІЛЬШЕ ЧИ МЕНШЕ
Виграє той, чия відповідь наближена до вірної відповіді.
1.Скільки мільйонів примірників книг знаходилось в бібліотеках країни в 2010—-326 млн.
2.Скільки глядацьких місць налічує стадіон «Донбас-Арена»—–51504 місця
3.Скільки кг картоплі зїдав за місяць середньостаитсчний українець в 2010 році___7,6 кг
4.Скільки світових рекордів встановив за свою кар’єру Сергій Бубка _______ 35 рекордів
5.Скільки науковців налічувалося в Україні в 2010 році______89534 науковці-
6.Який є середній зріст українця чоловічої статі– 1метр 75 см
7.. Яким є середній зріст українки – 164 см
8..Максимальна кількість балів,яку можна було набрати , виконавши всі тести з укр.. мови та літератури у 2012 році – 111 балів
ІУ.Підсумки уроку.
Наша Україна багата на ліси, пшеничні поля, чисту воду.
– Якщо ви знаєте, що треба берегти природу, економити чисту воду, – подайте один одному руку.
– Якщо ви вважаєте, що кожен повинен любити і піклуватись про нашу Батьківщину – Україну, – сплесніть у долоні.
– Якщо ви вивчаєте рідну мову, дбаєте про її чистоту, бережете українську пісню, – сплетіть руки вгорі.
– Якщо ви впевнені, що треба з повагою ставитись до Герба, Прапора і Гімну, – встаньте.
Учні виконують Гімн України
Скачати конспект Першого уроку на тему: “Я люблю Україну!”: конспект
Коментарі із Facebook
Powered by Facebook Comments