СЦЕНАРІЙ ПРОВЕДЕННЯ ПЕРШОГО УРОКУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ТРЕНІНГУ «З ВІДДАНІСТЮ УКРАЇНІ В СЕРЦІ» (Варіант 2)

Патріотичний сценарій до 1 вересня 2015
Патріотичний сценарій до 1 вересня 2015

Скачати

СЦЕНАРІЙ ПРОВЕДЕННЯ ПЕРШОГО УРОКУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ТРЕНІНГУ «З ВІДДАНІСТЮ УКРАЇНІ В СЕРЦІ»

для учнів старших класів

Автор-упорядник: Петрочко Ж. В., докт. пед. наук, заступник директора з науково-експериментальної роботи виховання Інституту проблем виховання НАПН України

Варіант 2

Мета: поглибити знання учнів про складники патріотизму; сформувати в учнів уявлення про способи вияву патріотичної позиції; сприяти зацікавленості і бажанню виявляти патріотичні якості в повсякденному житті; виховувати почуття національної гордості, любові до України.

Обладнання та оформлення: державні символи України; тематичні ілюстрацію, пісні про Україну, комп’ютер; проектор; фліпчарт або дошка.

 

Хід уроку

 

Звучать патріотичні пісні у виконанні сучасних українських співаків (С. Вакарчук, О. Пономарьов)

 

  1. Привітання. Вступне слово, налаштування на роботу (10 хв)

Дівчатам кажу я: «Доброго дня»,

відповідають – «Доброго дня».

І хлопцям кажу я: «Доброго дня»,

відповідають – «Доброго дня».

З початком навчання вітаю вас я.

Знання щоб і сили міцніли щодня.

Учитель. Дорогі учні, нині наш перший урок присвячений проблемі патріотизму. Його лейтмотивом будуть слова відомої української постаті І. Світличного, який казав: «Вітчизнаце не хтось і десь, Я теж Вітчизна».

До уваги вчителя!

Іва́н Олексі́йович Світли́чний (народився 20 вересня 1929 року, с. Половинкине, Старобільський район, Луганська область – помер 25 жовтня 1992, Київ) –український літературознавець, мовознавець, літературний критик, поет, перекладач, діяч українського руху опору 1960–1970-х років, репресований. Лауреат Державної премії України імені Т. Г. Шевченка

 

Безперечно, Україна в серці кожного патріота. Вона у думках, мріях, щоденних діях і планах на майбутнє. Кожен з на нас – частка України. Й така національна ідентичність, відчуття прихильності до Батьківщини стають справжніми, коли перетворюються на особистісну цінність.

Для успішного проведення уроку нам потрібно прийняти особливі правила роботи. Серед таких правил пропоную: бути позитивним; вміти слухати і чути; не критикувати й не оцінювати.

Хто хоче доповнити, запропонувати свої правила? Учитель записує запропоновані правила на фліпчарті.

Після завершення роботи вчитель пропонує затвердити ці правила підписом кожного.

 

  1. Інформаційне повідомлення (5 хв)

Мета: узагальнити знання учнів про патріотизм, його складники; спонукати до актуалізації досвіду, пов’язаного з вчинками, що свідчать про відданість.

Хід повідомлення:

Учитель. У щасливому, багатому, розвиненому, цивілізованому суспільстві головним об’єднувальним чинником людей є почуття патріотизму. Що ж таке патріотизм?

Патріотизм – це особливе почуття-цінність, яке характеризує ставлення особистості до народу, Батьківщини, держави та до самої себе. Базовим складником патріотизму є відданість.

Відданість Батьківщині – це одухотворена любов’ю до Батьківщини готовність до соціально значущої діяльності, вірність ідеалам Батьківщини, своєму громадянському обов’язку, готовність відповідально виконувати свої обов’язки; «розчинятися» у своїй справі.

Запитання для обговорення:

  • Чи потрібна така якість у наш час? Чому?
  • Чи знаєте ви дорослих, які виявили відданість Батьківщині? Чи є такі серед ваших земляків, родичів?
  • Як, на вашу думку, старшокласник може проявити відданість? (Насамперед, через соціальну ініціативу і соціально значущу діяльність; через сумлінне виконання власних обов’язків; через готовність зробити щось корисне для класу, школи, громади тощо).

 

  1. Вправа на зняття емоційного напруження «Помінятися місцями» (5 хв)

Мета: активізувати учасників, підвищити їхній позитивний настрій.

Хід проведення:

Учні сидять у колі на стільцях. Учитель пропонує помінятися місцями тим, хто:

  • з піднесеним настроєм йшов до школи, з радістю зустрівся з друзями, вчителями;
  • прийшов на перший урок у вишиванці;
  • хоче проявити відданість Україні й готовий до конкретних дій.

Учні міняються місцями.

 

  1. Вправа «Три кроки відданості» (20 хв)

Мета: закріпити уявлення про відданість Україні, напрацювати варіанти конкретних дій щодо прояву такої якості.

Обладнання: стікери жовтого і блакитного кольорів; зображення України (карта чи умовні обриси кордону).

Хід проведення:

Варіант 1. Учитель пропонує учням на стікерах жовтого і блакитного кольору зазначити дві дії-вчинки, що є виявом відданості України, які вони планують зробити найближчим часом (протягом одного-двох місяців).

Учні виконують завдання. Після завершення роботи кожен підходить до умовного зображення України, ліпить на нього стікери з написами, озвучуючи «свої кроки».

Або

Варіант 2. Вчитель об’єднує учнів у чотири групи за символами України (калина, вишиванка, тризуб, верба). Кожній групі пропонується завдання: визначити дію-вчинок, що є виявом відданості України, які вони планують зробити групою протягом місяця.

Групи виконують завдання. Після завершення роботи представник групи підходить до умовного зображення України, ліпить на нього стікер з написом, озвучуючи «кроки відданості».

 

  1. Вправа на завершення «Від серця до серця» (5 хв)

 

Мета: позитивне завершення уроку, наснаження на вияв уваги, доброти, чуйності до однокласників.

Хід проведення:

Учням пропонується стати у велике коло і побажати щось приємне своєму сусідові, який стоїть ліворуч. Вербальний посил супроводжується покладанням лівої руки на плече сусіда, а правої – на власне серце. Таким чином утворюється «сердечно центроване коло».

Усі учні беруться за руки і промовляють «Україна в нас єдина – у відданості наша сила».

Залишити відповідь