Перший урок «Я бачив сон. Я бачив Україну. Через століття погляд мій сягнув»

Тема: «Я бачив сон. Я бачив Україну. Через століття погляд мій сягнув»

Скачати конспект у форматі word ви можете у кінці статті.

Я бачив Україну
Я бачив Україну

Мета: Розширити і поглибити поняття громадянськості, формувати національну свідомість школярів, почуття гордості за історичне минуле, культурне та духовне життя наших предків, виховувати гуманне ставлення до спадщини українського народу; славетних творів української культури; викликати бажання вивчати, берегти і примножувати багатство рідного краю.

Хід уроку:

Організаційний момент.

Сьогодні у нас буде незвичайний урок, а про що піде мова, ви здогадаєтеся, прослухавши рядки вірша видатної української поетеси Л. Костенко:

Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, –

Оці степи, це небо, ці ліси –

Усе так гарно, чисто, незрадливо.

Усе, як є – дорога, явори,

Усе моє, все зветься …

 

II Оголошення теми і завдань уроку.

Наш урок буде присвячений нашій неньці – Україні, її спадщині, її культурним і духовним скарбам.

III Актуалізація опорних знань.

Діти, а що для вас означає слово Україна? Які ще слова – синоніми можна використати для передачі змісту цього слова?

( відповіді учнів)

Святою для кожної людини є земля, де вона народилася і зробила свій перший крок, вимовила перше слово, почула мамину колискову, а пізніше – народну пісню, пішла стежкою до школи. Ці почуття – вічні. Вони оспівані в піснях і віршах.

І чим дорослішою стає людина, тим глибшає її любов до батьківщини…

Тому недивно, що наші предки залишили для нас велику спадщину у вигляді віршів, картин, вишиванок, пісень, музики, пам’яток архітектури тощо.

– Давайте пригадаємо видатних українських поетів і письменників                                          (Т.Шевченко, Л.Українка, І.Франко, М.Коцюбинський, О.Олесь, Д.Павличко,                              П. Грабовський).

Скільки любові до рідної землі, до свого народу бринить в кожному рядку їх творів. Всі вони дуже різні, але їх поєднує одне – безмежна любов до України. Послухайте деякі з них:

Д. Павличко

До Дніпра я приходжу вмивати свій зір,

Щоб у темряві дух мій не згас.

І вливається в очі мені з – понад зір,

Наче батько суворий Тарас.

Пахне хвиля дніпрова, мов сіно,

І гойдається в даль степову, Україно, моя, Україно,

Я для тебе на світі живу!

 

П. Грабовський

Знову сонце. Зелень, квіти

Пташечки з піснями;

Слізьми втіх плачуть віти,

Запахло садами

Зацвіло в діброві, в полі,-

Не бажав би раю…

Чом же ти не маєш долі,

Не цвітеш мій краю?

 

В. Симоненко

Я не бував за дальніми морями

Чужих морів ніколи не топтав.

В своїм краю під буйними вітрами

Щасливим я і вільним виростав.

Мене ліси здоров’ям напували,

Коли бродив у їхній гущині,

Мені поля задумливо шептали

Свої ніким не співані пісні

Коли не вмів ще букваря читати,

Ходив, як кажуть, пішки під столом,

Любить мене навчила мати

І рідну землю, щоб там не було.

Чужих країв ніколи я не бачив,

Принад не знаю їхніх і окрас,

Та вірю серцем щирим і гарячим:

Нема землі такої, як у нас.

 

Всесвітньовідомі українські художники оспівували красу нашої батьківщини на своїх полотнах. Серед них Ілля Репін, Архип Куїнджі, Іван Айвазовський (показ репродукцій картин).

А скільки музичних творів було створено нашими видатними українськими композиторами!

( Лисенко…..) (Прослуховування муз. творів)

Крім того у спадщину від нащадків для нас лишилися видатні пам’ятки архітектури. Серед них: Кам’яні пращури Мамая (кам’яні баби), Собор, що здіймається в небо (Самарська церква), Запорізька святиня, Кодак – твердиня на Дніпрі, Золотий міст Катеринослава. До речі, всі ці споруди належать до чудес Дніпропетровщини, а чому – ми зараз з вами дізнаємося.

Діти, всі ви, напевно, бачили і не раз кам’яних баб. Як були зовсім маленькими – боялися їх. Згодом звикли до їхнього вигляду і перестали помічати. Проте це справжнє чудо.

Чому? Як ви гадаєте? ( Цим статуям 700-800 років, а деяким фігурам приблизно  2400років! Цікаво, що кожна статуя має свій характер, як у людей. … Слово “баба” означає предок. На Дніпропетровщині налічується близько 50 ідолів…

Самарська церква: цей Собор занесено до списку пам’яток світової культури, якими опікується міжнародна організація ЮНЕСКО. Цей храм – один із найбільших мистецьких витворів українського зодчества. Архітектор Яким Погрібняк ( майстер – самоук), збудувавши її, хотів залишити людям пам’ять про Запорізьку Січ… Дуже цікава історія цього собору: одного літнього дня у садку старости релігійної громади Якова Легкого зібралися люди, це було шановне товариство: уся полкова старшина на чолі з паном полковником, священником місцевої церкви. Було вирішено створити храм, який би був гідним імені Божого та славного міста Самари….( розповідь, показ ілюстрації).

Храм цей унікальний тим, що побудований лише з дерева при цьому – без єдиного цвяха! Рада вирішила, що не потрібно вбивати залізо в церкву, присвячену Ісусу Христу, бо саме залізними цвяхами його розп’яли. А дерево – дуб і сосну брали в довколишніх лісах. А ще, цікавим є той факт, що 9 башт церкви настільки майстерно складені, що майже не потребували скріплення. Кожна з башт слугує підпорою іншій, а разом вони підтримують одна одну, створюючи єдиний ансамбль. Це можна побудувати, тільки добре знаючи закони рівноваги. Якось над містом пронісся вітер страшної сили. Він зривав дахи з будинків, виривав з коріння столітні дуби, а в соборі, за свідченням очевидців, лише панікадило хиталось та по кутках рипіло. Сьогодні архітектори роками вчаться в інститутах, вивчають фізику, математику та інші науки, а майстер – самоук не здогадувався про всі ці премудрості, покладаючись лише на досвід та інтуїцію, зумів звести отаке диво!!!

А ось детальніше про інші чудеса нашого рідного краю ви дізнаєтеся на наступних уроках в цьому році.

Бліц-турнір «Моя Україна»

  1. Що ми відзначаємо 23 серпня? (День Прапора).
  2. Коли ми святкуємо День незалежності України? (24 серпня).
  3. У якому році була прийнята Конституція незалежної української держави? (1991 рік)
  4. Із скількох областей складається Україна? (24 і Республіка Крим)
  5. Хто є автором слів Гімну України? (Павло Чубинський)
  6. Хто написав музику до нього? (Михайло Вербицький)
  7. Назвіть прізвище першого космонавта України? (Леонід Каденюк)
  8. Який найбільший звір України? (Зубр)
  9. Яка найбільша морська тварина живе в Україні? (Дельфін)
  10. Назвіть державні символи України?
  11. Назвіть народні символи України?

«Вірю – не вірю»

  1. Чи вірите Ви, що Київ – найстаріше місто в Україні? (Ні. Місту Керч (Пантікапей) – 2600 років)
  2. Чи вірите Ви, що географічний центр Європи знаходиться в Україні? (Так, у Карпатах)
  3. Чи вірите Ви, що символом найвищої влади на Січі був меч? (Ні, булава)
  4. Чи вірите Ви, що штани хлопцям до ХІХ століття дозволяли носити тільки після 15-ти років? (Так, до цього носили сорочку)
  5. Як називається збірка, до якої увійшли поетичні твори поета та художника-кріпака? («Кобзар» Т.Г.Шевченка)
  6. Хто запровадив християнство і охрестив народ Київської Русі? (Князь Володимир)
  7. Чим прославився Ярослав Мудрий? (Він створив першу бібліотеку, дбав про поширення освіти)

IV Підсумок уроку

Наші предки залишили нам у спадок багату землю, свою історію, звичаї і традиції. А наше завдання – зберегти цей скарб і примножити.

Україна — це мати, яку не  обирають.

Україна — це доля, яка випадає раз на  віку.

Україна — це пісня, яка вічна на  цій землі.

– Про що ми говорили на уроці?

– Що цікавого дізналися?

Є багато країн на землі,

В них озера, річки і долини,

Є країни великі й малі,

Та найкраща завжди – Батьківщина

 

 

Список використаних джерел:

  1. За В.І.Мургою, газета «Розкажіть онуку», червень 2013 року. С. 32-33;
  2. http://metodportal.net/system/files/mp/2015/10/62828/ukrajina_ponad_use_urok_muzhnosti_do_dnya_zahysnyka_vitchyzny.pdf;
  3. https://super.urok-ua.com/konspekt-uroku-muzhnosti-ukrayina-ponad-use-do-dnya-zahisnika-ukrayini/

Підготувала Попільняк В.В.,  класний керівник 10 класу

 

Скачати конспект уроку на тему: «Я бачив сон. Я бачив Україну. Через століття погляд мій сягнув»   джерело 1

Залишити відповідь