Розробка першого уроку для учнів 7 класу
Перший урок у 7 класі «Ми- українці, ми- європейці»
Скачати конспект першого уроку на тему: “Ми- українці, ми- європейці” у форматі (word, docx) (посилання на скачування розміщене в кінці статті)
Мета:
- упорядкувати знання дітей про Батьківщину; формувати уявлення про Україну як незалежну європейську державу зі своєю історією та культурною спадщиною; надати учням знання про Європейський Союз та його символіку, підкреслити приналежність нашої держави до європейської сім’ї народів;
- розвивати громадянську позицію, причетність до європейських цінностей, пізнавальну активність, логічне мислення;
- виховувати повагу та гордість до держави, до українського народу, до рідного краю, до національних, духовних, культурних надбань європейських народів, свідомого громадянина України та Європи.
Тип заняття: виховна година, перший урок.
Основні поняття: Україна, Батьківщина, Європа, Європейський союз.
Основні дати: 24 серпня 1991 р. – проголошення незалежності України, 1992-1993 рр. – створення Європейського Союзу, 2014 р. – підписання Асоціації України з ЄС.
Обладнання: мультидошка, проектор, ноутбук, святково прикрашена класна кімната, пропорці (України прапор та прапор ЄС), ручки, листочки.
Хід заняття
І. Організаційний момент
(Класна кімната прикрашена кульками та квітами. На дошці записана тема уроку: «Ми українці, ми європейці». Шкільні парти стоять по колу. На кожній парті вчитель розміщає два прапорці: України та Європи. Звучить музика і вчитель розпочинає урок. Режим доступу: [Електронний ресурс: Бандура — Вариации на украинскую тему: https://muzofond.com/search/%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%83%D1%80%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0 ].
- Вступне слово вчителя
Доброго дня, мої любі діти! Сьогодні ви вже семикласники! Я рада вітати вас в приміщенні школи та нашого класу. Ось і промайнули літні канікули, і я щаслива від того, що ви, відпочивши, набравшись нових сил, з радісними усмішками на обличчях прийшли до нас, де вас чекають нові знання. Тож давайте розпочнемо свою мандрівну до Країни Знань. Як і кожного року, свято День знань, розпочинається з першого уроку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Вступне слово вчителя
Темою нашого першого уроку: «Ми українці, ми європейці». Я вам пропонує переглянути відео.
(Вчитель демонструє відео з мережи інтернет. Режим доступу: [Електронний ресурс: Україна – це Європа https://www.youtube.com/watch?v=UuW7qZYfV4U ]
ІІІ. Мотивація діяльності учнів
- Вчитель
Отже, як ви зрозуміли з відео, ми з вами поговоримо сьогодні про України та її місце в Європі. Як ви думаєте Україна дійсно європейська держава? Спробуйте довести кількома прикладами.
ІV. Основна частина заняття
План
- Україна – моя Батьківщина
- Європейський Союз – союз держав Європи
- Ми українці, ми європейці
1.Україна – моя Батьківщина
- Вчитель
Діти, наш перший урок ми розпочнемо з систематизування знань про нашу Батьківщину – неньку-Україну. Тому я вас прошу налаштуватися, пригадати всі знання про нашу державу, які ви отримали протягом 6 років, і ми розпочнемо з вами з вікторини. Вікторина носить назву: «Україна моя Батьківщина». Отже, ми починаємо.
- Вікторина «Україна – моя Батьківщина»
- Яку назву мала козацька держава, створена за дніпровськими порогами? (Запорізька січ)
- Який із найдревніших знаків є малим гербом України? (Тризуб)
- Автор слів гімну України (П. Чубинський)
- Яка назва гімну України (Ще не вмерла Україна)
- Як називалась перша слов’янська держава? (Київська Русь)
- Як називається основний закон України? (Конституція)
- Як звали сестру Кия, Щека, Хорива? (Либідь)
- Які кольори державного прапора України? (Синій, жовтий)
- Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці (Гімн).
- Назвіть велике зібрання творів Т. Шевченка (Кобзар).
- Назвіть композитора, який поклав вірші Чубинського, що стали гімном, на музику? (Вербицький)
- Яка гірська вершина Українських Карпат найвища? (Говерла).
- Вчитель
Молодці, семикласники. Ви добре справились із завданням. Я бачу, що ви любите і знаєте про нашу державу все. Тепер ми переходимо до знайомства з Європейським Союзом.
2.Європейський Союз – союз держав Європи
- Вчитель
(Вчитель демонструє презентацію (фото) і розповідає)
Європа – це частина найбільшого материка Землі – Євразії. У Європі налічується 50 незалежних держав, серед яких за наша Україна.
- Завдання
Знайдіть на глобусі нашу державу Україну
- Вчитель
Україна розташована у самому центрі Європи. Україна — найбільша за площею країна з тих, що повністю перебувають у межах Європи. Її територія становить 603,7 тис. квадратних кілометрів. На заході Україна межує з країнами, що об’єднавшись, утворюють Європейський Союз.
Ще у ХІХ столітті вчені довели, що центр Європи знаходиться саме в Україні поблизу села Ділове Рахівського району Закарпатської області.
Отже, за своїм розташуванням Україна є європейською державою. Жителів Європи називають європейцями.
Може хтось з вас чув чи знає, що таке ЄС? Європейський Союз – економічний та політичний союз держав-членів Європейських Спільнот, створений згідно з Договором про Європейський Союз (Маастрихтський Трактат), який підписаний у лютому 1992 року і чинний із листопада 1993 року. Метою ЄС є створення умов вільного пересування в його межах товарів, послуг, капіталів та робочої сили.
Далекого 9 Травня 1950 року у Парижі, коли загроза третьої світової війни стала реальною для всієї Європи, Міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман проголосив таку декларацію:
«Мир у світі не може бути збережений без докладання творчих зусиль . Об’єднання основних виробничих процесів та створення нової високої інституції об’єднають Францію, Німеччину та інші країни , що приєднаються, наблизить нас до перших конкретних кроків у напрямку створення ЄС, завданням якого є збереження миру».
Все почалося того дня. Отже, 9 травня і було вирішено святкувати як День Європи. У 1951 році, з метою створення спільного ринку вугілля, сталі, було створено першу наднаціональну організацію.
25 березня 1957 року у Римі створено європейський економічний союз. Його утворили 6 країн : Франція, Німеччина, Італія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург. У 1973 році приєдналися Данія, Ірландія, Великобританія. 1981 – Греція. 1986 р. – Іспанія, Португалія. 1995р. – Австрія, Фінляндія, Швеція. 1 Травня 2004 року відбулося найбільше в історії розширення ЄС. До його складу ввійшли Кіпр, Мальта, Угорщина, Польща, Словацька Республіка, Латвія, Естонія, Литва, Чеська Республіка, Словенія. 1 січня 2007 року до ЄС приєдналися Болгарія, Румунія.
Гімном Європейського Союзу є ода «До радості» з 9 симфонії Бетховена.
- Звучить музика ЄС ода «До радості» з 9 симфонії Бетховена.
(Режим доступу: ода «До радості» з 9 симфонії Бетховена [Електронний ресурс: http://mp3cc.com/m/1094553-lyudv-g-van-bethoven/27423753-oda-do-radost-simfon-ya-9/
- Вчитель
(Розповідь вчителя супроводжується презентацією із фото)
Країни ЄС мають спільний прапор з 12 зірками, адже 12 – це число , яке у багатьох країнах Європи є символом досконалості і єднання. Європа має єдину свою валюту – євро, яка введена в обіг першого січня 2002 року. Євро замінила інші національні валюти 12 – ти країн ЄС.
Із запровадженням єдиної валюти стало легше подорожувати. Єдина валюта забезпечує стабільність для ведення бізнесу в Європі. Європейський Союз дав можливість забезпечити мир, створити стабільність в країнах Європи.
ЄС бере активну участь у миротворчих операціях та операціях підтримання миру. Особливу роль союз відіграє і у захисті навколишнього середовища. Прийнято більше 200 директив з питань охорони довкілля. ЄС – сім’я демократичних європейських країн, які зобов’язалися працювати разом заради миру та процвітання.
Своїми успіхами ЄС завдячує тому, як організована його робота –унікальному методові взаємодії інституцій ЄС: Європейському парламенту, Раді та Європейській комісії, які, в свою чергу , працюють за підтримки цілої агенції та інших установ. Європа – континент розмаїття традицій, мов, де існують спільні цінності. І ЄС захищає їх. ЄС сприяє і заохочує співпрацю серед європейських народів, підтримуючи єдність і зберігаючи розмаїття та забезпечуючи, прийняття рішень з урахуванням інтересів громадян. У ХХІ столітті, коли все більше посилюється взаємозалежність держав, збільшуватиметься і потреба європейців у співпраці з народами інших країн у дусі толерантності, пізнання та солідарності.
Країни ЄС дали світу величезну кількість відомих діячів: музикантів, художників, поетів, скульпторів та ін.. В наступному завданні ви повинні встановити відповідність між людиною – родом її діяльності – країною (Чаплін – Великобританія, Да Вінчі – Італія, Архімед – Греція).
- Перегляд відео
(Режим доступу: Як влаштований Європейський союз? [Електронний ресурс: https://www.youtube.com/watch?v=OsIv5qeSlYY
3.Ми українці, ми європейці
- Вчитель
Кожен житель України повинен відчувати себе європейцем, адже Україна – це частинка Європи. Керівники нашої держави вже зробили крок до європейської спільноти. У березні – червні 2014 року було підписано документ – Асоціацію України з Європейським Союзом. Це означає, що у майбутньому Україна стане членом Європи. Чому так важливо вступити до ЄС? Як ви думаєте?
Рівень життя європейців вищий, ніж наший. Ми, українці, хочемо жити краще: мати гарне житло, автомобіль, роботу, бути культурно вихованими, такими, якими є європейці сьогодні. Європа змінює своє обличчя, а наша Україна знаходиться в епіцентрі цих змін, доводячи своє прагнення називатися Європейською державою.
Я вам пропоную переглянути відео, в якому ваші ровесники говорять про важливість вступу України в ЄС.
- Перегляд відео з мережі інтернет
(Режим доступу: Бути європейцем [Електронний ресурс: https://www.youtube.com/watch?v=iTEnFpUyfH0)
- Складання асоціативного грона «Україна – Європа»
(незалежна, вільна, патріотична, соборна, демократична, єдина, європейська, багатонаціональна, багатомовна, спортивна, пісенна…)
- Інтерактивна вправа «Повертайся живим»
- Вчитель
Дуже хочеться, щоб у нашій країні панував мир. Тому сьогодні важливо підтримати захисників. Нехай кожен із вас напише на
жовто-блакитних сердечках щирі побажання для тих, хто воює заради нас. Всі листівки будуть відправлені волонтерами у зону АТО і передані
захисникам Вітчизни (Діти підписують листівки).
ІV. Підбиття підсумків.
- Заключне слово вчителя
Ось і закінчився наш перший урок. І ми повинні зрозуміти, що Європа історично стала регіоном світу. На такій маленькій території розташовано 44 держави, економіка і культура яких тісно переплітаються між собою. І тому Українська держава, маючи великий природний, економічний, культурний, інтелектуальний потенціал, спроможна знайти належне місце серед народів Європи і світу.
Ми — європейці настільки, наскільки ми — українці; і лише відчувши себе справжнім українцем, можна збудувати свій український дім за європейськими стандартами. Тому кожен із нас може з гордістю сказати: «Я – європеєць!» Ви — майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру, своїми досягненнями славте її і крокуйте до Європи.
Автор: вчитель історії та правознавства Мар`є-Дмитрівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Софіївського р-ну, Дніпропетровської обл.
Шиманчик Яни Миколаївни
Скачати конспект першого уроку на тему: “Ми- українці, ми- європейці” : джерело 1