Мета уроку: o розкрити зміст понять «держава», «громадянин», «права», «обов’язки», «закон»;
– ознайомити зі змістом основних статей Конституції України, Декларації прав дитини, учити цінувати права людей;
– розширити й поглибити поняття «Я – громадянин України»;
– формувати в учнів громадянські якості: знання законів і мотивацію до їх виконання, знання своїх громадянських прав і обов’язків;
– виробляти громадянські якості: патріотизм, людяність, розвивати у дітей прагнення бути свідомими громадянами України;
– спонукати дітей до розуміння своєї значущості в країні;
– виховувати етичну поведінку, почуття товариських стосунків, повагу до рідних, турботу про ближнього.
Ціннісні орієнтації: соціальна компетентність, комунікативна компетентність.
Кінцевий результат: викликати у дітей бажання стати справжнім громадянином, виховувати почуття гордості за свою державу.
ХІД УРОКУ
І Вступне слово учителя.
Погляньмо на карту світу. Тут багато є різних країн. Кожна з них має свою територію – землю, мову (а то й кілька), культуру, історію і традиції. Але кожна країна має також і свій день народження, день проголошення незалежності. Це державне свято.
Україна, наша Батьківщина, розміщена у центрі Європи. Вона також має свою землю, мову, культуру, історію, звичаї, традиції і свій день народження.
— А коли наша Батьківщина святкує День незалежності?
У цьому році нашій Україні виповнилося 20 років незалежного існування. Кожен народ любить свою Батьківщину, робить усе для процвітання своєї держави, її слави, свободи, незалежності. А ми живемо в Україні, волелюбній, мирній державі, і теж усім серцем любимо нашу милу, дорогу країну, хочемо, щоб вона стала процвітаючою, сильною, завжди була вільною і незалежною, бо всі ми громадяни нашої Вітчизни, люблячі сини і дочки України.
ІІ Основна частина уроку
Вправа «Мікрофон»
У І ст. н.е. римський державний діяч, філософ на публічному виступі сказав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона – твоя».
Подумайте і дайте відповідь, продовживши речення: «Для мене Україна – це ……»
Вправа «Дерево української незалежності»
В українській пісні Ніна Матвієнко співає: «З роду в рід кладе життя мости, без коріння саду не цвісти, без стремління човен не пливе, без коріння гине все живе». Гине без коріння дерево, без історії немає майбутнього і для держави.
До того дня, коли була проголошена незалежність України, народ цієї землі міг гордитися своїм славним минулим, героїчними людьми, святою історією. Наше коріння міцне і у 1991 році ми починали не з початку, а почали будувати нову державу на землі наших прадідів-дідів.
— А чим може гордитися громадянин України?
Підсумувавши відповіді учнів, учитель пропонує на кроні умовного дерева у вигляді плодів записати пам’ятні сторінки вже незалежної України.
Сторінка 1 Україна – суверенна, незалежна держава
Згідно із Конституцією (ст.1.), Україна проголошена суверенною і незалежною, демократичною, соціальною та правовою державою.
Суверенітет України поширюється на всю її територію. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
— А як Ви розумієте словосполучення «цілісна і недоторкана»?
Сторінка 2 Україна – демократична держава
Зі Статті 5 Конституції України: Україна є республікою. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Сьогодні у світі більше країн, які обрали форму правління – республіканську.
— Як Ви думаєте, чому?
Уявіть, що Вас обрали до міжнародної комісії, де обговорюються ознаки демократичної держави, які найкраще представлені у кожній країні. Які б із демократичних ознак своєї держави Ви б назвали? Чому?
Прогнозовані відповіді:
• правління більшості;
• верховенство права;
• дотримання прав і свобод людини;
• поділ влади;
• політична та ідеологічна свобода;
• закон – єдиний для всіх та ін.
Сторінка 3 Українські державні символи
Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
Державний Прапор України – стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.
Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого – Тризуб (малий Державний Герб України).
Державний Гімн України – національний гімн, слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького. Офіційно «Музична редакція» державного гімну була прийнята Верховною радою України 15 січня 1992 року; слова гімну були затверджені «законом про Гімн України» 6 березня 2003 року.
Учням пропонується переглянути міні-презентації про національні герб і прапор України (у разі відсутності можливості перегляду учитель повинен мати репродукції державного прапору і герба).
Сторінка 4 Державна мова України
Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.
Із слова починається мова,
Із мови починається людина,
Моя ласкава, мамина, єдина –
Щебече соловейко на весь світ.
Не посмій забути маминої мови.
Нею квітне поле і гудуть діброви.
Можеш призабути запах рути-м’яти,
Але рідну мову мусиш пам’ятати.
— Як Ви розумієте вислів «пам’ятати рідну мову»?
— Чому це так важливо для людини?
Сторінка 5 Україна – правова держава
В Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України – основний закон держави Україна. Ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. На пам’ять про прийняття Конституції в Україні щорічно святкується державне свято День Конституції України.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Ще у 1924 р. у м. Женеві було прийнято Декларацію прав дитини. 1959 р. розроблена і втілена в життя нова Декларація прав дитини. А 1989 р. у Ною-Йорку всі прогресивні країни світу підписалися під Конвенцією прав дитини.
У 1991 р. Україна приєдналася до Конвенції, а в 1993 р. в Києві створено Всеукраїнський комітет захисту дітей.
Згідно з Конвенцією, Україна у квітні 2001 р. прийняла Закон про охорону дитинства.
Клас об’єднується у дві групи, кожна з яких отримує завдання: по черзі називати свої права (1-ша група) і, звичайно, обов’язки (2-га група). Перемагає та, яка назве більше.
Виконайте і обміркуйте: уявіть, що Ви українець, який виїхав за кордон. Визначіть найголовніші права, що має гарантувати Вам ця держава. Свій вибір поясніть.
Учням пропонується переглянути міні-презентацію про права дитини.
Сторінка 6 Національні надбання України
«Ми візьмемо усе найкраще в себе,
Пронесемо нащадкам крізь віки.
І щоб вони сказали нам «Спасибі»
За державу, яку побудувати ми змогли».
Олена Іпатенко
Якщо ми хочемо чимось погордитися, то вживаємо префікс най-, наприклад, найкраща, найулюбленіша, найчарівніша.
Учитель наводить кілька прикладів про українські національні надбання, а потім учні мають навести власні приклади про НАЙ-українське.
***
Найдавніша згадка про «руську» (тобто українську) мову на території сучасної України належить до 858 року. Уперше українську народну мову було піднесено до рівня літературної наприкінці XVIII ст. з виходом у 1798 році першого видання «Енеїди» І.Котляревського, який вважається зачинателем нової української літературної мови.
***
Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?».
***
Найвідоміший музикант Київської Русі – співець XI ст. Боян, який жив при дворі Святослава Ярославовича і якого згадує автор «Слова о полку Ігоровім».
***
Найдавнішою скульптурою, знайденою в Україні, є кам’яна баба з кургану поблизу с. Нововасилівки Миколаївської області, яка належить до V – ІV ст. до н.е.
***
Ансамбль унікальних фресок у Софійському соборі в Києві є найдавнішим зразком українського монументального живопису. Цим фрескам вже майже 1000 років. Загальна їхня площа становить 3000 кв. м.
***
Найбільше перекладений літературний твір – «Заповіт» Т.Г.Шевченка. Його перекладали на 147 мов народів світу.
***
Найдовший псевдонім мав, мабуть, Г. Квітка-Основ’яненко: «Любопытный Аверьян, состоящий не у дел колежский протоколист, имеющий хождения по тяжебным делам и по денежным взысканиям».
***
Найчастіше вживаною літерою з українського алфавіту є «п», із якої починається найбільша кількість слів. «Найпасивнішою», тобто найрідше вживаною буквою українського алфавіту, є «ф». В українській мові звук, що починається цією літерою, зустрічається тільки у небагатьох запозичених словах.
***
Найпершим вищим навчальним закладом в Україні була Острозька Колегія, заснована в 1576 р. у м. Острог князем Костянтином Острозьким. Другий вищий навчальний заклад — Києво-Могилянська академія, заснована у 1623 р. шляхом об’єднання Київської братської і Лаврської шкіл. Це були на той час єдині вищі школи у східнослов’янському світі.
***
Найдавніший міст в Україні знаходиться у м. Феодосії. Цей грецький міст, що функціонує ще й сьогодні, збудований генуезцями в XIII ст. Довжина його 10 м. Дещо молодшим від нього є «Турецький міст» над рікою Смотрич біля фортеці у Кам’янці-Подільському, його було побудовано у XVI ст.
***
Найбільші сходи в Україні – Потьомкінські сходи в Одесі – одна з видатних кам’яних споруд 1-ої половини XIX ст. Це складна інженерна споруда висотою 24 м і довжиною 142 м має 142 кам’яних сходинки і 10 площадок. Ширина нагорі – 125 м, внизу – 21 м. В її спорудженні взяли участь архітектори Ф.К.Бофф, Г.І.Торрічеллі та ін. Матеріал – цегла, черепашник, камінь.
***
Найзнаменитішими дітьми можна вважати трьох дочок Я. Мудрого, які стали королевами в різних країнах. Дочка Анна стала дружиною французького короля Генріха І, а після його смерті управляла Францією як регентша до повноліття свого сина, короля Філіпа. Про це свідчить багатомовний напис на її пам’ятнику неподалік від Парижа: «Анна руська – королева французька». Друга дочка Я.Мудрого була одружена з норвезьким королем Геральдом Сміливим, а третя – з угорським королем Андрієм.
***
Найнезвичнішою дзвіницею на території України є, мабуть, дзвіниця Києво-Печерської лаври, яка відхилена від вертикалі, як знаменита Пізанська вежа. Ще за часів спорудження через нерівномірний осад ґрунту дзвіниця похилилася, і в 1740 році навіть було порушено справу проти архітектора І.Г.Веделя: його звинуватили у неправильному плануванні. Дзвіницю добудували, пізніше (в 1951 році) визначили відхилення, а 1987 року зробили заміри вже з допомогою електроніки. При загальній висоті дзвіниці 96 652 м відхилення становить 60,3 см. Отже, падіння київській дзвіниці не загрожує.
Учням пропонується переглянути міні-презентацію про Україну.
Бути українцем – значить пишатися своєю Вітчизною. І нам є чим пишатися. Ми пишаємося красою української природи, древніми традиціями і мудрістю предків, найбагатшою культурною спадщиною.
Бути українцем – значить беззавітно вірити в Україну, як вірили в неї генії і безстрашні захисники українського народу. Тільки почуття любові й глибокої гордості за Вітчизну разом з вірою у її величне майбутнє дає кожному українцеві, незалежно від того, молодий він чи сивий, чи живе він в Україні, чи в інших краях, право стверджувати: це моя країна, мій народ, моя Україна!
— А що для Вас означає «бути патріотом»?
Підбиття підсумків уроку.
Пречиста блакить ясніє у безмірній високості України, як праведна душа народу. Веселковою барвою розлилася вона в небесах віковічним знаменом, на якому палає золото сонця, мов святий німб.
Ні, як нема кращого неба, ніж небо України, так як і нема кращої Землі, ніж наша Україна!
З Днем народження, рідна земля!
Коментарі із Facebook
Powered by Facebook Comments