Розробка сценарію першого уроку на тему: «Від проголошення Незалежності до нової України»

Розробка сценарію першого уроку.

Тема уроку «Від проголошення Незалежності до нової України»

Скачати сценарій

«Від проголошення Незалежності до нової України»
«Від проголошення Незалежності до нової України»

Мета: популяризувати народні традиції та свята, повторити їх; опрацювати історичну довідку щодо періоду в історії України від 1991 до 2016 року, актуалізувати знання учнів з цього етапу розвитку України; пригадати імена видатних українців у найбільш помітних сферах діяльності, показати потенціал української наукової, культурної еліт; розвивати логічне, критичне мислення, пам’ять, уміння грамотно висловлювати, аргументувати власні судження, працювати в групі; виховувати любов до України, високі почуття до свого народу; формувати соціальні, комунікативні, пізнавальні компетентності.

Обладнання:  плакати із зображенням Державного Прапора України, Державного Герба України, Державного Гімна України, презентація, роздатковий матеріал.

Хід уроку

Учитель.

У 2016 році ми відзначаємо 25 років незалежності України. 25 років – це мало чи багато? Ще мало для країни, але вже достатньо для людини. Це час подумати та проаналізувати нашу історію, нашу сучасність.

1991 рік належить століттю, яке принесло нашому народу страждання, смерть, голод, але й надію, відродження й, нарешті, самостійність. Тож запрошую вас здійснити подорож часом, піднятися по сходинках від 1991 року до 2016.

І ведучий

Струмок серед гаю, як стрічечка.
На квітці метелик, мов свічечка.
Хвилюють, малюють, квітують поля –
Добридень тобі, Україно моя!
ІІ ведучий

Дужче і дужче кругом
Пісня гримить солов’я.
Гори мовчать над Дніпром
Це — Україна моя.

В небі шумлять літаки,
Коні залізні — в полях.
Гордим розливом ріки
Цвіт весняний по садах.

Світлі ідуть матері,
Зір їх красою сія.
Сонце і пісня вгорі,
Це — Україна моя.

Учитель.

Україна сучасна і стародавня сплелися в одне ціле. Давайте і ми сплетемо вінок з народних свят України.

Завдання для гри: учням пропонується розділитися на 4 групи за сезоном свого дня народження (групи «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь») та поєднати дату з назвою або характеристикою свята. Можна запропонувати дописати назву свята або підібрати надрукований текст.

Група «Зима»

Дата Назва свята, характеристика
04.12 Введення в храм Пресвятої Богородиці.
07.12. Катерина. Перші катання на санчатах.
13.12. Андрія. Калита. Великі вечорниці. Ворожіння. Кусання калити.
19.12. Микола Чудотворець (зимовий, холодний). Загальне свято вшанування найстарішого в сім’ї, святкується всією родиною.
01.01. Новий рік.
06.01. Різдвяний Святвечір (Багата кутя).
07.01. Коляда. Різдво.
14.01. Святого Василя, Старий новий рік.
19.01. Хрещення.
07.02. Юхим- запічник, це свято домовика. Його годують та розважають.
Масляна Святкується за сім тижнів до Великодня. Це веселе, розгульне свято.

Група «Весна»

Дата Назва свята, характеристика
Великий піст Настає зразу після 7 днів Масляної.
07.04. Благовіщення.
Вербна неділя Святкується за тиждень до Великодня
Страсний тиждень Останній тиждень великого посту, підготовка до Великодня
Великдень Світлий день від 22 березня по травень.
Червона Гірка Перша неділя після Великодня.
06.05. Юрія. Георгія.

Група «Літо»

Дата Назва свята, характеристика
Трійця П’ятдесятий день від Великодня, припадає на неділю, Зелені свята.
07.07. Івана Купала.
12.07. Петра і Павла. Петрівка (жнива).
28.07. Кирила.
02.08. Іллі.
14.08. Спас медяний. Маковій.
19.08. Спас яблучний.
28.08. Спас горіховий. Перша Пречиста.

Група «Осінь»

Дата Назва свята, характеристика
11.09. Іоанна Хрестителя.
21.09. Різдво Богородиці.
27.09. Воздвиження (чесного хреста).
14.10. Покрова.
14.11. Кузьми-Дем’яна (зустріч зими).
21.11. Архангела Михаїла.
27.11. Пилипа.

Презентація виконаних завдань. Висновки, які роблять учні після вправи.

І ведучий.

Окрім народних свят, деякі з котрих шануються на державному рівні, існують державні свята. Назвіть їх, будь ласка (учні називають свята).

Питання для обговорення

  • Якщо б Ви мали можливість ініціювати затвердження свята, якого ще нема в державному календарі свят, що б ви запропонували? (Відповіді учнів).

ІІ ведучий

Свята, наші традиції, історія – ланки взаємозалежні, міцні. Історія… Одвічне колесо, що повертатиметься завжди. Тож давайте звернемося до професійних джерел, щоб пройти історичний шлях довжиною 25 років.

До речі, проект «20 кроків до мрії» – це цикл міжпрограмних роликів, присвячених важливим історичним фактам, подіям, процесам становлення Української держави, починаючи від перших спроб українського народу здобути незалежність.

Перегляд відеоролику «Крок 20. Сучасна Україна»

(Режим доступу –https://www.youtube.com/watch?v=HRI9RalSrA4)

Питання для обговорення

  • Які істотні зрушення відбулися в історичному процесі, соціальній, економічній, культурній та інших сферах? (Відповіді учнів).

Учитель.

З проголошенням незалежності України змінилося і ставлення  світової спільноти до нашої держави. Ми повинні пишатися тим, що зростаємо на цій славетній землі і з гордістю та гідністю носити ім’я «українець», що ми є носіями мелодійної, чарівної мови. Ми можемо читати твори українських митців в оригіналі, насолоджуватися музикою славетних земляків. Давайте сьогодні згадаємо їх імена та досягнення.

Завдання та опис гри: на дошці малюнок дерева, на яке учні будуть чіпляти листочки. Листочки отримує кожна група разом із завданням. Учні розподіляються на 5 груп і кожна група має написати 5 видатних імен відповідно до тематики, пояснюючи та обґрунтовуючи свій вибір:

історики (5 видатних українських історичних діячів);

літератори (5 славетних митців);

мистецтвознавці (5 знаменитих діячів мистецтва);

соцдослідники (пригадати імена громадських діячів, які зіграли помітну роль у процесі розвитку сучасної України);

науковці (пригадати імена вчених-українців, які зробили внесок у розвиток науки).

 

 

 

Презентація роботи груп. Висновки, які учні роблять після вправи.

Учитель.

Україна народила багато талановитих синів, дочок, які прославляли нашу землю в минулому і прославляють зараз. Безумовно, кожен з Вас – особистість і цілком імовірно, що ваше ім’я буде дописано ось у такому дереві славетних постатей, які привели Україну до року проголошення Акту Незалежності.

Робота з цитатами. Завдання для обговорення чи дискусії.

  • «А ви думали, що Україна так просто. Україна — це супер. Україна — це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни». (Ліна Костенко)
  • «Україна починається з тебе». (Чорновіл В. М.)
  • «Ніхто нам не збудує держави, коли ми її самі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути»(В’ячеслав Липинський) «Біда України в тому, що нею керують ті, кому вона не потрібна». (М. Грушевський)
  • «Україна — це вічність, не тільки сьогоднішня, але передусім майбутня й минула». (Ярослав Стецько).

Висновки, які учні роблять після вправи.

Для підведення підсумків уроку використовується вправа «Долоні».

Орієнтовні запитання (можна скласти питання за принципом сенкану або на власний розсуд):

Великий палець – синонім до слова Україна;

Вказівний палець – прикметник до слова Україна;

Середній палець – що сподобалося під час роботи на уроці?

Безіменний палець – що було зайвим при проведенні уроку?

Мізинець – що я запам’ятаю про цей урок та тему?

Учитель

Плекаємо надію на те, що територіальна цілісність України залишиться непорушною. Нам слід пам’ятати про численні жертви наших співвітчизників, що покладені на вівтар незалежності, соборності, державності, проте пам’ятати тих, хто своєю працею веде нашу країну вперед.

І ведучий

Перше наше слово з нами повсякчас,
Мати-Україно, ти одна у нас!
Ниви і діброви, і садів окрас —
Рідна мати Батьківщино,
Ти ж одна у нас!

ІІ ведучий

Хай же мир і дружба поєднають всіх,
І дзвенить дитячий безтурботний сміх.
Нам зоріє доля світла і ясна.
Рідна мати Батьківщино,
Ти ж у нас одна!

Автор: вчитель української мови та літератури Маріупольського НВК «колегіум-школа» № 28 Покатілова Ю.О.

uahosting 2

Залишити відповідь