Історія світильників: шлях від факелу до економних ламп

Чи могли б ви уявити собі сучасне приміщення без освітлювальних приладів? Багато істориків стверджують, що ера активного розвитку людини почалася з того моменту, коли людина навчилася добувати вогонь і використовувати його у своїх цілях. Вогонь завжди вважався даром богів, його завжди шанували і берегли, однак пройшло багато століть перед тим, як люди навчилися його контролювати і створювати освітлювальні прилади. Світильник став невід’ємною частиною життя людини, а тому сьогодні мало хто замислюється, який еволюційний шлях був ним пройдений.

Факел

Першим джерелом штучного світла був вогонь. В середньовіччі, в якості стаціонарного джерела світла було багаття, а в якості переносного — факел, який за допомогою спеціальних зажимів фіксували на стіни. І хоча факел — давній винахід, він і сьогодні використовуються в дизайні інтер’єру. Факел запалюється під час олімпійських ігор, використовується серед військових, туристів і мисливців.

Свічки

Наступним етапом еволюції вважається поява свічок, які виготовлялися із коштовного матеріалу на той час — воску. Тому побачити такі освітлювальні прилади можна було лише в заможних домах. Однак в XIX столітті був запропонований дешевший аналог воску — жир стеарин, який не мав запаху і не коптів при горінні.

Газові ліхтарі

Газове освітлення викликало справжню революцію в науці і техніці. І не зважаючи на те, що газове паливо використовувалося ще в XV століття, повсюдне поширення воно отримало лише на початку XIX століття, коли спостерігався бурхливий розвиток хімії. Перші такі фонарі з’явилися в Європі, на самій жвавій вулиці Лондона — Пелл Мелл.

Лампи розжарення

Світильник, в сучасному для нас вигляді, був винайдений після відкриття електроенергії. Це було величезне досягнення, але у людей з’явилася можливість збільшувати температуру нагрівання джерела світла, тим самим збільшуючи інтенсивність світлового потоку. Молібден, вольфрам, вугільна нитка — перші струмопровідні матеріали. Сьогодні при виробництві ламп розжарення використовується вольфрамова нитка, яка має здатність нагрівати до температури 2800-3200 градусів цельсія.

Світлодіодне обладнання

Основні задачі, які переслідували винахідники — як підвищити ефективність освітлювальних приладів, при цьому забезпечити повну безпеку. Сучасні технології дали можливість вирішити ці питання — були створені світлодіоди. Вони мають значну кількість переваг: відсутність шкідливих компонентів, економічність, довговічність. Єдиний недолік — висока вартість, яка з часом окупається і стає доступнішою.

Історія світильників не завершується на цьому етапі, винахідники стверджують, що попереду нас чекають нові відкриття і можливості, які ще більше полегшать життя людини і забезпечать максимальний комфорт.