Учитель: Кордонська Альона Василівна, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист Навчально-виховний комплекс №3 «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» м.Могилева – Подільського Вінницької області
Тема: Василь Королів-Старий. Добро і зло в казці «Хуха-Моховинка».
Мета: заохочувати учнів до творчості, навчити отримувати задоволення від роботи, що виконується, оцінювати вчинки казкових героїв з позицій гуманізму, розрізняти добро і зло як у казках, так і в сучасному житті, формувати навички знаходити описи зовнішності фантастичних істот, аналізувати їх, допомогти зрозуміти повчальність казок, пишатися досягнутими результатами; виховувати любов до рідної мови, бажання бути добрим, щирим, служити людям; прищеплювати любов і повагу до свого народу – творця невичерпного джерела мудрості; виховувати в учнів позитивні риси характеру, любов і повагу до природи рідного краю, не залишатися байдужими до біди інших людей, прищеплювати бажання робити добро.
Тип уроку: комбінований (формування та розвиток компетентностей)
Обладнання: учнівські малюнки, мультимедійна презентація з теми, тлумачний словник, ілюстрації до казки, роздавальний матеріал.
Епіграф уроку:
Творить добро на цьому світі
Не запізнись! Не запізнись!
Вадим Крищенко
ХІД УРОКУ
І. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо.
Роботу швидше починаймо.
ІI. Перевірка домашнього завдання.
Конкурс на кращу розповідь «Нові пригоди Хухи-моховинки».
ІII. Повідомлення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми продовжимо знайомство з творчістю Василя Короліва-Старого. Розглядаючи казку «Хуха-Моховинка», спробуємо оцінити вчинки героїв з позицій добра і зла, дати відповідь на запитання: чому люди повинні вибирати між добром і злом?
- IV. Актуалізація опорних знань.
Вступне слово вчителя.
Споконвіку триває протистояння добра і зла – двох категорій, таких само протилежних, як життя і смерть, кохання і ненависть, світло і темрява. Здавалося б, ці поняття несумісні і можуть існувати лише як протиставлення одне іншому. Але це не так. І добро, і зло співіснують у людській душі, розриваючи її на шматки. Що ж потрібно для того, щоб добро перемагало зло?
- Як ви розумієте поняття добра?
- Скажіть, будь ласка, що ж є протилежністю добра?
- Ще дуже-дуже давно мудреці говорили: «Для того, щоб зрозуміти, що таке добро, треба відчути на собі зло».
А зараз послухайте вірш про добро і зло.
Живуть в душі у кожної людини
Дві протилежні половини:
Одна з них – добра, світла, чудотворна,
А друга – чорна, зла, потворна.
Та перша сум нам проганяє,
Надію й віру в нас вселяє!
А друга в морок погружає,
Нічними жахами лякає.
Ти світло ангельске впусти –
З душі диявола жени!
Нехай зникають сумнів, сум і зло!
Нехай живе в тобі добро!
Любов – могутній щит від бід,
Весь біль розтопить наче лід!
Бесіда.
1) Чи сподобався вам вірш? Чим?
2) Чи погоджуєтеся ви зі словами автора?
Питання добра і зла було і є актуальним для багатьох письменників.
- А в якому з жанрів усної народної творчості добро завжди перемагає зло?
Василь Сухомлинський казав: «Казки, прочитані в дитинстві, назавжди відкладають у серці зернятка людяності, з яких складається совість».
- Як ви гадаєте, чому саме у казці добро завжди перемагає зло?
- Ми уже перегорнули чимало казкових сторінок, які відкрили нам світ фантазії й мудрості нашого народу. Героями цих казок були звірі, люди і «нечиста сила».
- Як ви розумієте значення слів «нечиста сила»?
Хуха – міфічна істота, пухка, як мох. Інколи хухи з’являлися перед очима людей. Хто з нас не згадував цю істоту, коли зробивши якусь нелегку справу, добре натомившись, полегшено зітхав: «Хух!»
- Які фантастичні істоти діють у казці? (Хухи лісові, печерниці, очеретянки, бур’янки, степовички, байрачні, левадні та Хо, зокрема Хо-Суковик, Лісовик.)
В. Королів-Старий був не першим, хто зобразив «нечисту силу» доброю. З українських письменників змальовувала «нечисту силу» та образи міфічних лісових істот у своїй творчості Леся Українка.
Тепер нам відомо, що українські письменники наділяли «нечисту силу» позитивними рисами характеру, змальовували її доброю, чуйною, не байдужою до біди інших.
- V. Мотивація навчальної діяльності.
Робота з епіграфом
(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)
Робота з тлумачним словником
А що ви вкладаєте в поняття добро? Звернімося до тлумачного словника і прочитаймо.
Добро — усе позитивне в житті людей, що відповідає їхнім інтересам, бажанням, мріям; благо.
- Які ще поняття є близькими до поняття „добро“?
Гуманізм — ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність.
Милосердя — щиросердність, співчуття, готовність робити добро всякому, любов на ділі, здатність відгукнутися на чужий біль. Людям милосердним притаманне співчуття щодо сироти, інваліда, тяжко хворої людини, людини похилого віку, людини, що потрапила в біду.
- А які ви знаєте прислів’я та приказки про добро?
– Світ не без добрих людей.
– Поживеш серед добрих сам подобрішаєш.
– З добрим дружись, а злого й лихого стережись.
– Не сподівайся за добро дяки.
– Добро перемагає зло.
- А що є протилежністю добра?
Зло — що-небудь погане, недобре. Нещастя, лихо, горе. Почуття роздратування, гніву, досади; розлюченість.
Інтерактивний прийом «Два-чотири-всі разом»
Учні обговорюють питання «Які добрі вчинки ви зробили?»
VІ. Сприйняття матеріалу
Питання до учнів:
- Образи яких фантастичних істот згадуються в казці? (Хухи лісові, пе-черниці, очеретянки, бур’янки, степовички, байрачні, левадні та Хо, зокрема Хо-Суковик, Лісовик.)
- Про яку Хуху згадується у казці «Потерчата»? (Левадну Хуху)
- Якою Хухою є Моховинка? (Лісовою та ще й боровинкою, бо народилася і жила в бору, де і весь її рід.)
Слово вчителя про добро і зло в казках:
Носії добра в казці — Хухи та Хо. Носій зла — дід, який спочатку зруйнував житло Моховинки, а потім зробив її кривою на все життя.
Та Василь Королів-Старий розриває коло зла. Коли дідові потрібна була допомога, Хуха-Моховинка забула свої образи і врятувала його та ще й покликала інших лісових істот.
У казці «Хуха-Моховинка» Королева-Старого добро несуть фантастичні істоти, а зло — людина.
У датчанина Г. X. Андерсена в «Сніговій Королеві» добро несе дівчинка Герда (людина), а зло — фантастична істота — Снігова Королева.
У француза Ш. Перро в «Попелюшці» носіями добра і зла є люди — Попелюшка і Мачуха, а фантастична істота Фея на стороні добра — Попелюшки.
Метод «Займи позицію».
Порівняйте вчинки діда і Хухи. Хто вам більше симпатизує?
Проблемне питання.
Чи погоджуєтеся ви з висловом: «Стався до людей так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе». Аргументуйте свою думку.
Рольова гра.
Уявіть, що один із вас Хуха, а інший – дід. Що б ви порадили одне одному або запитали?
Слово вчителя про світлий, життєствердний погляд на світ:
Казка вчить нас любити і берегти природу, тварин, людей. Засуджує тих людей, що незаконно рубають дерева, неуважно ставляться до тварин. Слід пам’ятати слова з Біблії про те, що на зло потрібно відповідати добром. І тоді добро повернеться.
Хвилинка емоційного розвантаження.
Багато вже зробили добрих справ, але попереду ще достатньо роботи. Тому зараз підніміться,
Землі нашій поклоніться,
Що дає вам силу.
І до сонця потягніться,
Йому щиро посміхніться,
Щоб були щасливі.
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться,
І з’являться сили.
Ну, вперед, пора працювати далі.
Або
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
Бесіда.
- Якими ж рисами характеру автор наділяє героїню казки? (добра, лагідна, слухняна роботяща, не примхлива, допомагає той хто цього потребує, не потребує подяки)
Так часто буває в житті, що люди опиняються у скрутному становищі. І ніхто інший, як рідні і близькі допомагають подолати всі негаразди.
- Як діти описували мамі Хуху? («…Щось таке, мов котик. Тільки то був не котик. Гарнесенький, м’якесенький. Мордочка, мов квіточка, а голосок, як у мишки».)
- Чи показувались Хухи людям? А чому Моховинка показалась дітям?
- Чи довго продовжувалось безтурботне, веселе життя Хухи?
- Хто чи що знову стає причиною її поневірянь?
Але Моховинка знову не йде за допомогою до своїх рідних. Вона знаходить собі тимчасове житло, зрештою повертається до своїх родичів і, забувши про все зло, якого їй було завдано, зажила веселим лісовим життям.
Ну ось ми побачили Хуху в різних ситуаціях, то скажіть: ця казкова істота слабка чи сильна духом? Чому?
- Який погляд вона мала на світ? (світлий, життєствердний, оптимістичний)
Асоціативний ряд
Запишіть по одній асоціації з Хухою, використовуючи кожну літеру слова «Моховинка», крім и. Прочитайте свої асоціації.
Маленька
Обережна
Хороша
Охайна
Віддана, вірна
И
Наполеглива
Культурна, красива
Активна, акуратна
Інформаційне ґроно «Аналіз портрета Хухи-Моховинки».
Знайдіть у тексті описи Хухи-Моховинки та розподіліть інформацію з них за схемами:
І варіант — характеристики, що описують зовнішність Хухи;
II варіант — характеристки, що описують характер Моховинки.
І варіант | найменша в родині
мізинчик манісінька, як кошенятко дуже гарна лісова боровикова пухка, як мох тільце – вкрите довгою вовночкою, що змінювала колір мордочка – голенька й нагадувала садову фіолетову квіточку братки лапки – голенькі зісподу, рожеві мордочка, мов квіточка голосок – як у мишки тоненький голосочок, як струна поранена |
ІІ варіант | добра
лагідна звичайненька слухняна роботяща не примхлива не пам’ятає лихого допомагає тим, хто цього потребує не потребує подяки робить добро з повинності |
Рольова гра «Я – головний герой. Чому я зробив саме так?»
- Чому ви із злого перетворилися в доброго?
- Хто вам допоміг переродитися?
Однак, незважаючи на те, що дід завдав стільки лиха цим маленьким міфічним істотам і, зокрема, нашій героїні, вони прийшли на допомогу дідові, коли тому загрожувала небезпека. Допомогли відразу, ні на хвильку не завагавшись. Чому?
- Поясніть слова: «Хухи не потребують подяки. Вони роблять добро з повинності».
- Скажіть, а люди, зображені у казці, готові допомогти?
Діти, запам’ятайте, будь ласка, давно відомий вислів:
«Стався до людей так, як хочеш, щоб вони ставились до тебе». Саме це, на мою думку, є відповіддю на запитання, як вибирати між добром і злом. Думаю ви зрозуміли і переконалися в тому, що основною моральною проблемою казки є проблема добра і зла.
Кожна людина повинна пам’ятати, що, які б перешкоди не ставали на життєвому шляху, звинувачувати обставини та інших людей у своїх проблемах — це не вихід. Потрібно, перш за все, розібратися у собі і визначити, якою дорогою йти — дорогою добра чи дорогою зла.
Робити добро для людини любити людей – це гуманізм
Вибір завжди за людиною.
Робота в групах
Перша група — гра «Ромашка». Ключові слова ДІД, ХУХА. Слова й словосполучення, які характеризують кожного з героїв, написані на «пелюстках» і розставлені в довільному порядку. Потрібно підібрати до кожної дійової особи правильні пелюстки й «намалювати ромашку». («Манісінька, як кошенятко», «пухка, як мох», «найчастіш була зеленою», доброта, готовність допомогти, уміння прощати, хитрий, підступний, лихий, старий, безпомічний «…навіть мухи не скривджу!..»)
Друга група — назвіть свої добрі й погані вчинки.
VІІ. Осмислення матеріалу.
Завдання до учнів:
- Оцінити вчинки персонажів з позиції гуманізму.
Хуха-Моховинка разом з іншими Хухами кличе лісника, коли дід рубає дерево; кличе на допомогу людей, коли кізка потрапила в сітку; разом з іншими Хухами допомагає дідові, коли той потрапив у біду.
Дід спочатку робив погані вчинки: зрубав дерево, зруйнував хатку Хухи-Моховинки, кинув сокирою, щоб убити Хуху, та тільки поранив їй ніжку. Але після того як Хухи врятували йому життя, дід змінив свою думку про цих істот і віднині розповідав людям про них тільки гарне.
В Омеляна Вишневського є Кодекс цінностей. До абсолютних вічних цінностей належать: добро, совість, правда, віра, надія, любов, доброта,чесність, справедливість, милосердя тощо. Складіть Кодекс цінностей для вашого класу.
VІІІ. Підсумки уроку.
Діти чи відповіли ми на питання:
– Що таке добро і зло в казці?
– Чи повинна людина мати оптимістичний погляд на життя?
-Якою рисою людської поведінки повинен бути гуманізм?
Вивчаючи казки В. Короліва-Старого, сьогодні ми замислювались над питанням: що таке добро і зло, чи така вже й страшна «нечиста сила». Намагались дати відповіді на ці запитання. Без сумніву, що письменнику вдалося прихилити нас до своїх героїв, навчити справедливо оцінювати дії головних і другорядних осіб, розрізняти добро і зло як у казках, так і в житті.
Нехай у ваших юних серцях панує тільки добро, даруйте людям радість, робіть так, щоб не образити нікого в житті, нехай ваші добрі вчинки стануть для вас звичкою.
І хай девізом вашого життя послужать слова Вадима Крищенка, взяті епіграфом до сьогоднішнього уроку:
Творить добро на цьому світі
Не запізнись! Не запізнись!
На майбутнє хочеться побажати, щоб у ваших серцях панували лише добро і любов, щоб життя кожного з вас було схоже на казку, де зустрічатимуться тільки добрі герої, які завжди будуть готові прийти вам на допомогу.
Закінчився наш урок, але подорож у світ казок продовжується. І нехай у цій захоплюючій подорожі вам зустрінуться добрі казкарі і відважні борці за добрі справи.
ІХ. Домашнє завдання.
Написати твір – роздум «Добро переможе зло, якщо…».
Дякую вам за урок та бажаю завжди залишатися добрими та милосердними!
Скачати Методична розробка: «Василь Королів-Старий. Добро і зло в казці «Хуха-Моховинка»»