Завдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики
2015-2016 н.р.
7 клас
- За 1 год екскаватор виймає 60 м3 ґрунту. За скільки годин він вириє траншею завдовжки 140 м, завширшки 1 м і завглибшки 1,5 м?
- Для виконання лабораторної роботи у кабінеті фізики учитель розрізав ніхромову дротину завдовжки 81,5 м на три частини так, що друга частина виявилася більшою від третьої на 3,2 м, а перша більша від другої на 3,75 м. Яка довжина кожної частини ніхромового дроту?
- Людина 3 км йшла пішки, а потім 20 км їхала на велосипеді. У скільки разів швидкість їзди більша за швидкість ходьби, якщо їхала вона удвічі довше, ніж ішла?
- Сильно охолодивши повітря, його можна зробити рідким. При цьому об’єм, який займає повітря, зменшується майже в 700 разів. Зробіть висновок з цього факту: яку частку об’єму газу становить об’єм самих молекул.
- Визначте довжину ланцюжка з поставлених один за одним кубиків зі стороною 1 см, якщо кількість кубиків дорівнює їх кількості в 1 м3.
(Кожне завдання оцінюється в 5 балів)
Завдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики
2015-2016 н.р.
8 клас
- Оптична сила лінзи 5 дптр, відстань від предмета до лінзи 30 см. Визначте відстань від лінзи до зображення та охарактеризуйте його.
- Є два бруски: мідний та алюмінієвий. Об’єм одного з цих брусків на 50 см3 більший, ніж об’єм другого, а маса на 175 г менша, ніж маса другого. Які об’єми та маси брусків? Густина міді 8900 кг/м3, густина алюмінію 2700 кг/м3.
- З селища А прямою дорогою виїхав велосипедист. Коли він проїхав 16 км, навздогін йому виїхав мотоцикліст зі швидкістю у 9 разів більшою за швидкість велосипедиста, і наздогнав його у селищі В. Яка відстань між селищами?
- Відстань між двома містами 180 км. Першу третину цього шляху автомобіль рухався зі швидкістю 60 км/год, потім автомобіль зробив зупинку на 45 хв, а решту 2/3 шляху проїхав із середньою швидкістю 45 км/год. Яка середня швидкість автомобіля на всьому шляху?
- Як визначити, яку частку об’єму піску займають самі піщинки, а яку – повітря? Яке обладнання вам для цього знадобиться?
(Кожне завдання оцінюється в 5 балів)
Завдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики
2015-2016 н.р.
9 клас
- Двом однаковим металевим кулькам надали певні заряди й розмістили їх на відстані 3 см одна від одної. Виявилося, що на цій відстані кульки притягуються одна до одної зі силою 90 мкН. Потім кульки доторкнули одна до одної і розвели на ту саму відстань. Тепер кульки почали відштовхуватися зі силою 40 мкН. Які заряди були надані кулькам на початку досліду? Коефіцієнт .
- Газовий пальник з тепловою потужністю 10 кВт нагріває воду, яка протікає по трубі з внутрішнім діаметром 20 мм. Визначити швидкість руху води, вважаючи, що вся потужність пальника йде на нагрівання води на . Питома теплоємність води , а її густина .
- Теплохід, довжина якого 300 м, рухається прямим курсом у нерухомій воді зі сталою швидкістю. Катер, що має швидкість 90 км/год, проходить відстань від корми до носа і назад рухомого теплохода за час 37,5 с. Визначити швидкість теплохода.
- Соснова дошка товщиною 5 см плаває у воді. Визначте висоту надводної частини дошки. Густина сосни дорівнює 400 кг/м3, густина води 1000 кг/м3.
- Автомобіль проїхав відстань від пункту А до пункту В зі швидкістю 60 км/год, а назад повертався зі швидкістю 20 км/год. Яка середня швидкість руху автомобіля на всьому шляху?
(Кожне завдання оцінюється в 5 балів)
Завдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики
2015-2016 н.р.
10 клас
- Назустріч один одному рухаються два потяги. Початкова відстань між ними 1 км. Перший потяг рухається рівноприскорено в напрямку координатної осі з початковою швидкістю 36 км/год і прискоренням 2 м/с2. Інший потяг, початкова швидкість руху якого 54 км/год, гальмує з постійним прискоренням, модуль якого 1 м/с2. Де й коли зустрінуться потяги?
- Кулька, що має порожнину, виготовлена з алюмінію і, знаходячись у воді, розтягує пружину динамометра зі силою 0,24 Н, а в бензині – зі силою 0,33 Н. Визначте об’єм порожнини, якщо густина алюмінію 2700 кг/м3, бензину 710 кг/м3, води 1000 кг/м3. Виштовхувальною силою повітря знехтувати. Коефіцієнт g=9,8 Н/кг.
- Який шлях пройшло тіло за 15 с при рівноприскореному русі, якщо його початкова швидкість 20 м/с, а прискорення, що дорівнює 4 м/с2, напрямлене протилежно до початкової швидкості?
- Камінь кинули вертикально вгору. На висоті 7,15 м він перебував двічі з інтервалом часу 0,2 с. З якою початковою швидкістю кинули камінь? Вважайте g=10 м/с2. Опір повітря не враховуйте.
- Електричний апарат для одержання дистильованої води споживає потужність 2,5 кВт. Скільки дистильованої води можна одержати за 2 год роботи апарата, якщо його ККД дорівнює 80 %, а вода з водопроводу поступає при температурі 10 °С. Питома теплоємність води 4200 Дж/кг·°С, питома теплота пароутворення 2,3 МДж/кг.
(Кожне завдання оцінюється в 5 балів)
Завдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики
2015-2016 н.р.
11 клас
- З якою мінімальною швидкістю мають летіти назустріч одна одній дві однакові краплини води, щоб під час зіткнення повністю випаруватися? Температура краплинок перед зіткненням становить 20 . Вважайте, що у внутрішню енергію краплинок перейшло 50 % їхньої механічної енергії. Питома теплоємність води 4200 Дж/кг·°С, питома теплота пароутворення води 23·105 Дж/кг, а температура кипіння води 100 °С.
- Сила струму у провіднику 10 А. Яка маса електронів, що проходять через поперечний переріз цього провідника за час 1 год. Елементарний електричний заряд , а маса електрона .
- Плоский конденсатор з відстанню між пластинами 4 мм занурено до половини в гас. На скільки треба розсунути пластини конденсатора, щоб його ємність не змінилася? Діелектрична проникність гасу дорівнює 2,1. Електрична стала 8,85·10-12 Кл2/Н·м2.
- Хлопчик тисне на кінець важеля з силою 400 Н. Яку максимальну масу вантажу він може підняти, скориставшись даним пристроєм, якщо , , а коефіцієнт ?
- Невеличке тіло ковзає зі швидкістю 8 м/с по горизонтальній площині, наближаючись до щілини. Щілина утворена двома вертикальними паралельними стінками, розтащованими на відстані 0,4 м одна від одної. Напрямок швидкості руху тіла, що ковзає, перпендикулярний до стінок, які утворюють щілину. Тіло падає на дно щілини глибиною 20 м. Прискорення вільного падіння дорівнює 10 м/с2. Визначте кількість ударів тіла об стінки щілини, доки воно досягне дна. Удари тіла об стінки щілини вважайте абсолютно пружними. Опором руху знехтуйте.
(Кожне завдання оцінюється в 5 балів)