Переглянути онлайн (дочекайтесь повної загрузки …)
ВІДОМИЙ ФІЗИК ІСААК Н’ЮТОН
- Ісаа́к Н’ю́тон(англ.Sir Isaac Newton (сер Айзек Ньютон), * 4 січня 1643,Вулсторп — † 31 березня 1727) — англійський учений, який заклав основи сучасного природознавства, творець класичної фізики та один із засновників числення нескінченно малих.
- У книзі «Математичні начала натуральної філософії» Ньютон сформулював закони руху, відомі як закони Ньютонай закон всесвітнього тяжіння, які стали основою наукового світогляду впродовж трьох наступних століть і мали великий вплив не тільки на фізику, а й на філософію. Використовуючи свою теорію Ньютон зумів пояснити закони Кеплера, що описують рух планет навколо Сонця, чим заперечив останні сумніви щодо геліоцентричної системи світобудови.
- Ньютон побудував перший телескоп-рефрактор і розвинув теорію кольору на основі спостережень розщеплення білого світла в спектр в оптичній призмі. Він сформулював емпіричний закон теплообмінуй побудував теорію швидкості звуку. У математиці Ньютон паралельно зГотфрідом Лейбніцомрозвинув числення нескінченно малих, працював з рядами, узагальнив біном Ньютона та запропоновував метод Ньютонарозв’язування нелінійних рівнянь.
- Ньютон був ревним християнином, хоча мав деякі неортодоксальні погляди щодо природи Трійці. Чимало часу Ньютон присвятив алхіміїтабіблійній хронології, хоча більшість його робіт у цих галузях залишилися неопублікованими за життя.
- Ньютон закінчив Кембриджський університеті був у ньому професором математики. Він був президентом Королівського наукового товаристваі членом парламенту. Він служив уряду Англії як доглядач, а з 1699 року директор Королівського монетного двору.
ВІДОМИЙ ФІЗИК АЛЬБЕРТ ЕНШТЕЙН
- Альбе́рт Ейнште́йнабо Айнштайн[1](Albert Einstein) — (* 1879,Ульм, Німеччина 1955, Прінстон, США) — один з найвизначніших фізиків XX століття. Лауреат Нобелівської премії1921 року.
- Альберт Ейнштейн народився 14 березня1879 року в німецькомумістіУльм в єврейській родині. Мешкав у Швейцарії (з 1893),Німеччині (з 1914) і США (з 1933). Створив спеціальну (1905) ізагальну (1907–1916) теорії відносності; відкрив закон взаємозв’язку маси і енергії (див. E=mc²). Автор основоположних праць з квантової теорії: ввів поняття фотона, встановив законифотоефекту, основний закон фотохімії (закон Ейнштейна), передбачив (1916) вимушене випромінювання. Розвинув статистичну теорію броунівського руху, заклавши основи теоріїфлуктуацій, створив квантову статистику Бозе—Ейнштейна. З 1933 року р. працював над проблемами космології і єдиної теорії поля.
- У 30-і роки емігрував з Німеччини в США і пізніше на знак протесту проти націонал-соціалізмувідмовився від німецького громадянства і вийшов із складу Пруської і Баварської Академій наук. Також виступав проти війни, в 1940-х— проти застосуванняядерної зброї. У 1940 р. підписав лист президентові США про небезпеку створення ядерної зброї в Німеччині. Гаряче підтримував ідею створення єврейської держави.
- Приватний архів Альберта Ейнштейна зберігається в Національній бібліотеці Ізраїлюв місті Єрусалим.
ВІДОМИЙ ФІЗИК ГАЛІЛЕО ГАЛІЛЕЙ
- Першим людиною, взглянувшім на небо в збільшувальну оптичну трубу – телескоп, був італійський вчений Галілео Галілей.
- У 20 років Галілей залишив заняття медициною, яку вивчав в університеті міста Пізи, і зайнявся фізикою, астрономією. Він став професором фізики і математики та викладав в найбільших університетах Італії. З 1606 він займався виключно астрономією, і його відкриття буквально потрясли сучасників.
- В 1609 вперше в історії науки він зробив телескоп. Для цього він вивчив відомості про винайденої тоді в Голландії зорової труби. Телескоп давав приблизно 3-кратне збільшення. Незабаром Галілей збудував телескоп зі збільшенням у 32 рази. З його допомогою він розрізняв на поверхні Місяця гори, долини, кратери. Значить, Місяць не гладкий шар, як вважали на той час багато хто, а світ, схожий на Землю. У телескоп він побачив, що планета Венера, подібно Місяцю, змінює свою видиму форму. Це можна було пояснити тільки тим, що Венера обертається не навколо Землі, а навколо Сонця, як це і стверджував Микола Коперник.
- На самому Сонце Галілею вдалося розрізнити темні плями. За їх зміщення вчений довів, що небесне світило обертається навколо осі. Значить, і Сонце зовсім не ідеально чисте, «скоєне» тіло, як вчили древні філософи і сучасні Галілею церковники. Але найбільш дивним видовищем виявилася величезна планета Юпітер. Навколо неї оберталися чотири супутники – зовсім так само, як, за вченням Коперника, навколо Сонця повинні звертатися Земля і планети.
- Нарешті, Чумацький Шлях при спостереженні в телескоп розпався на безліч не помітних неозброєним оком зірок. Перед Галілеєм відкрився нескінченний світ зірок, кожна з яких – далеке сонце, подібний нашому. Ставало правдоподібним і вчення Джордано Бруно про безліч заселених планет, що кружляють навколо далеких зірок. Відкриття Галілея були наочним підтвердженням вчення Коперника. Вони спростовували прийняте церквою вчення Арістотеля і Птолемея про Землю як нерухомому центрі Всесвіту.
- Вчення Коперника церковники оголосили єрессю; з 1616 р. воно було під забороною. Тим, хто його поширював і захищав, загрожувала жорстока розправа. Але Галілей продовжував відстоювати свої наукові погляди, доводити правоту Коперника. Він присвятив цьому своє основне астрономічне твір «Діалог про дві найголовніші системах світу – Птолемеєвої і коперниковой », написаний у 1632 р. Тоді в 1633 м. церковники влаштували судилище над старим вченим і під страхом тортур змусили його відректися від своїх поглядів.
- Але в душі Галілей залишається переконаним прихильником вчення Коперника. Хоча вченого до кінця життя посадили під домашній арешт і заборонили йому публікувати будь-які книги з астрономії, він новими відкриттями в області механіки продовжував сприяти розвитку науки. Галілей виявив себе як один з видатних борців за науковий світогляд.
ВІДОМИЙ ФІЗИК ШАРЛЬ КУЛОН
- Шарль Огюстен Кулон – видатний французький інженер і фізик, один із засновників електростатики, член Паризької академії наук, народився 14 червня 1736 року , в Ангулемі.
- Батько Шарля, Анрі Кулон, урядовий чиновник, незабаром після народження сина переїхав з родиною в Париж, де якийсь час займав дохідну посаду по збору податків, але, пустившись у спекуляції, розорився і повернувся на батьківщину, на південь Франції, в Монпельє. Шарль з матір’ю залишився в Парижі.Наприкінці 1740-х років Шарля помістили в одну з кращих шкіл того часу для молодих людей дворянського походження – «Колеж чотирьох націй», відомий також як Колеж Мазаріні.Рівень викладання там був досить високий, зокрема, велика увага приділялася математиці. У всякому разі, юний Шарль Кулон настільки захопився науками, що рішуче чинив намірам його матері обрати для нього професію медика, або, в крайньому випадку, юриста. Конфлікт став настільки серйозний, що Шарль покинув Париж і переїхав до батька в Монпельє.
Порадившись з батьком, Шарль обрав кар’єру військового інженера. Наукове товариство Монпельє забезпечило Кулона потрібними рекомендаціями, і після здачі іспитів (досить важких, так що підготовка до них зажадала дев’яти місяців занять з викладачем) Шарль Кулон у лютому 1760 попрямував в Мезьєр, у Військово-інженерну школу, один з кращих вищих технічних навчальних закладів того часу.
ВІДОМИЙ ФІЗИК ОМ ГЕОРГ СИМОН
- Про закон Ома чули всі.
- Багато хто навіть пам’ятає, що він встановлює для ділянки електричного ланцюга пряму залежність струму від напруги і зворотну від опору.
- Набагато менше знають про самого автора закону.
- А в його честь названа одиниця електричного опору. Так само, як одиниця сили електричного струму названа на честь Андре Ампера, а одиниця електричної напруги – на честь Алессандро Вольта.Георг Симон Ом (George Ohm) народився 16 березня 1787 року в Ерлангені (Баварія), в сім’ї потомственого слюсаря. Коли хлопчикові ледве виповнилося 10 років, у нього померла мати. Батько, досить розвинена і освічена людина, з дитинства вселяв дітям любов до математики і фізики. Обидва його сина, Георг і Мартін, згодом стали професорами.
- Закон, відкритий Омом, дуже простий – його вивчають у школі. Однак життя самого Ома було дуже складним. Досить сказати, що штатну посаду професора він отримав лише за два роки до смерті.Наукова діяльність Ома теж протікала непросто. Його захоплювали проблеми, пов’язані з протіканням електричних струмів по провідниках. Цей вибір частково визначався тим, що цими питаннями фізики тоді займалися мало, і Ом сподівався, що у нього не буде конкурентів.
- Ретельність роботи, прагнення якомога детальніше продумувати постановку експериментів і готувати для них апаратуру, використовуючи навички, отримані від батька, стало основою майбутніх успіхів. Але спочатку він удосконалив старі і виготовляв нові вимірювальні прилади.
ФІЗИКА В ЖИТТІ ЛЮДИНИ
- Заслуги фізики важко переоцінити. Будучи наукою, що вивчає найбільш загальні і фундаментальні закони оточуючого нас світу, вона невпізнанно змінила життя людини. Колись терміни «фізика» і «філософія» були синонімами, так як обидві дисципліни були спрямовані на пізнання світобудови і керуючих ним законів. Але пізніше, з початком науково-технічної революції, фізика стала окремим науковим напрямком.
- Так що ж вона дала людству? Щоб відповісти на це питання, досить озирнутися навколо. Завдяки відкриттю та вивченню електрики люди користуються штучним освітленням, їх життя полегшують незліченні електричні пристрої. Дослідження фізиками електричних розрядів привело до відкриття радіозв’язку. Саме завдяки фізичним дослідженням у всьому світі користуються інтернетом і мобільними телефонами.
- Колись вчені були впевнені в тому, що апарати важче повітря літати не можуть, це здавалося природним і очевидним. Але брати Монгольф’є, винахідники повітряної кулі, а за ними і брати Райт, які створили перший літак, довели необгрунтованість цих тверджень.
- Саме завдяки фізиці людство поставило собі на службу силу пари. Поява парових машин, а разом з ними паровозів і пароплавів, дало потужний поштовх до промислової революції. Завдяки приборканої силі пара люди отримали можливість використовувати на заводах і фабриках механізми, не тільки полегшують працю, а й в десятки, сотні разів підвищують його продуктивність.
- Без цієї науки не були б можливі і космічні польоти. Завдяки відкриттю Ісааком Ньютоном закону всесвітнього тяжіння з’явилася можливість розрахувати силу, необхідну для виведення космічного корабля на орбіту Землі. Знання законів небесної механіки дозволяє запущеним із Землі автоматичним міжпланетним станції успішно досягати інших планет, долаючи мільйони кілометрів і точно виходячи до призначеної мети.
- Можна без перебільшення сказати, що знання, здобуті фізиками за століття розвитку науки, присутні в будь-якій області людської діяльності. Огляньте поглядом те, що вас зараз оточує — у виробництві всіх, хто знаходиться навколо вас предметів найважливішу роль зіграли досягнення фізики. У наш час ця наука активно розвивається, у ній з’явилося таке по-справжньому загадкове напрямок, як квантова фізика. Відкриття, зроблені в цій галузі, можуть невпізнанно змінити життя людини.
ЩО ВИВЧАЄ ФІЗИКА???
- Багато хто задається питанням: “Що вивчає фізика?”. Спробуємо роз’яснити. Слово це грецького походження і перекладається воно як природа. Вперше було зафіксовано у творах видатного мислителя Аристотеля, який жив до нашої ери в IV столітті. Це одна з найдавніших наук, область природознавства, а в Росії вона з’явилася завдяки М.В. Ломоносову. Він видав перший підручник з цього предмету.
- Уважно придивившись до подій навколо нас, ми помічаємо всі ті різноманітні явища або зміни, що відбуваються повсюдно, все те, що вивчає фізика. Вони відбуваються з речовинами і тілами в навколишньому світі, і називаються явищами. Наприклад: вода в чайнику, що стоїть на вогні починає закипати, шматок льоду тане в приміщенні, пропущений з дроті електричний струм, розпалює її до червоного, блискавка, грім, вітер. Явища бувають магнітні, механічні, звукові, теплові, електричні і світлові. Найбільш фундаментальні та загальні закономірності, що визначають еволюцію і структуру матеріального світу – це все, що вивчає фізика.
- Фізичними явищами називають всі процеси перетворення речовини або прояви їх властивостей, що відбуваються без зміни складу речовини. Ця наука володіє незвичайною особливістю. Унікальність полягає в тому, що вивчає фізика прості явища, а з їх допомогою можна виводити загальні закони. Її завдання полягає в тому, щоб вивчати і відкривати закони, що зв’язують між собою явища, які відбуваються в природі. Вони лежать в основі всього природознавства.
- Прикладів можна навести безліч. Одні з них – це падіння різних тіл на землю, викликане тяжінням Землі. Зміна ночі і дня пов’язано з обертанням її навколо своєї осі. Багато науки, такі як астрономія, біологія, географія, хімія – всі вони вивчають природу і обов’язково застосовують закони фізики. Все, що вивчає ця галузь знань, життєво важливо для людського існування, розвитку суспільства, пізнання світу і багато чого іншого. Її значення в сучасному світі надзвичайно велике.
- Всі відмінності сьогоднішнього світу від минулих століть сталися в результаті застосування фізичних відкриттів на практиці. Основи фізики – це експерименти. Всі закони були виведені дослідним шляхом. Вони являють собою кількісні співвідношення, виражені математичною мовою. У цілому фізику поділяють на частини:
- експериментальну. Її мета встановити нові факти і перевірити гіпотези і відомі фізичні закони;
- теоретичну. Орієнтуючись на основи фізики, її закони, пояснюються природні явища і передвіщаються нові.Структура науки дуже складна. Вона включає різні розділи і дисципліни. Залежно від того, які процеси вивчаються і яка виділяється форма руху матерії, висувають механіку твердих тіл і матеріальних точок, суцільних середовищ (акустику включно) і статику, термо-і електродинаміку, оптику, квантову механіку, теорію поля і тяжіння.
- Дуже цікавий розділ – квантовий. Для багатьох на слуху, але не кожен знає, що вивчає квантова фізика. Це дослідження і вивчення мікросвіту. Її завдання – опис взаємодії матерії та енергії в елементарних частинках. Простою мовою про таку складну науці розповісти практично неможливо. Одне з її понять квант, який являє собою елементарну неподільну частку матерії або енергії.
- Багато в чому, що вивчає квантова фізика, є цілий ряд парадоксів, непояснених речей, над якими билися і продовжують битися кращі уми планети. Для прикладу наведемо кілька термінів, з якими пов’язані неподдающиеся поясненню явища. Наприклад, волночастіца – електрон може поводитися, як хвиля, або принцип невизначеності Гейзенберга – всі вони не піддаються законам Ньютона.