Як абітурієнту вибрати спеціальність та підготуватися до вступу: важливі поради

Вже зовсім скоро у всіх українських ВУЗах розпочнеться вступна кампанія, тож випускникам шкіл слід поквапитися з вибором майбутньої спеціальності, а також навчального закладу. Це дуже відповідальний крок для кожної людини, адже від нього залежить, яким курсом ви підете у житті. Тому ми підготували кілька порад, що допоможуть вам прийняти зважене рішення.

Основи вибору професії

Основи вибору професії закладаються ще в школі, коли на уроках виявляються здібності до будь-яких предметів, а під час спілкування з батьками, вчителями та однолітками – особисті якості. Уже в цей час можна приблизно визначитися, яка з основних сфер людської діяльності найближча до душі. При цьому, важливо розуміти, що, наприклад, здібності до математики можуть бути корисними і в фінансово-економічній сфері, і в інженерній, і в програмуванні, і в сфері фундаментальних досліджень, а здібності до музики можуть привести людину не тільки на сцену, а й в педагогіку, і в музичний бізнес.

У виборі майбутньої професії не варто відкидати з рахунків варіант продовжити справу своїх батьків. Наприклад, якщо ваша мама – вчитель і ви вирішили по її слідах піти в педагогічний університет, навряд чи можна буде сказати, що ви не уявляли собі якихось реалій цієї професії. Продовження сімейної традиції дасть вам серйозну професійну перевагу, якщо тільки у вас є здібності до вибраного роду занять.

Як обрати спеціальність

Обираючи спеціальність, зважайте на поточні тенденції на ринку праці. Тому рекомендуємо ознайомитись із найбільш затребуваними професіями в Україні. Також ви можете переглянути списки вакантних робочих місць у вашому регіоні, це дозволить вам пересвідчитись, чи зможете ви легко працевлаштуватись, по закінченні навчання. Для цього зайдіть на сайти із пропозиціями, наприклад work.ua та перегляньте які є пропозиції по різних категоріях спеціальностей.  До прикладу пропонуємо ознайомитись із пошуковими видачами із даного веб-ресурсу по Київській області, за квітень 2021 року.

Найбільш затребувані професії в Україні 2021

  • IT-фахівці: програмісти, розробники програмного забезпечення, адміністратори компютерних мереж та баз даних, модератори, фахівці з інформаційної безпеки, web-дизайнери, контент-менеджери, SEO-спеціалісти . Базові якості: аналітичний склад розуму, уміння швидко виконувати завдання, наполегливість, уміння працювати в команді, вміння концентруватися, алгоритмізований підхід, відповідальність.
  • Аналітики Big Data. Це універсальні спеціалісти з непоганими математичними, статистичними, комп’ютерними, економічними та бізнес-знаннями. Вони детально вивчають великі масиви даних, які містять розрізнену інформацію (наприклад, результати досліджень, тенденції ринку тощо), що допомагає в результаті приймати важливі управлінські рішення. Базові якості: логіка, вміння розробляти бізнес-моделі, приймати рішення.
  • Лікарі: терапевти, хірурги, нервопатологи, педіатри, кардіологи, ревматологи, гінекологи, психотерапевти,інфекціоністи, та інші. Базові якості: вміння брати на себе відповідальність, уміння планувати свою роботу, дисциплінованість, самовладання, здатність розуміти людей.
  • Вчителі. Кількість вакансій на педагогічні спеціальності, зростає з кожним роком, більше того серед працюючих вчителів є велика кількість пенсіонерів, які невдовзі підуть на заслужений відпочинок. Тому професія вчителя є актуальною і затребуваною завжди. Базові якості: адаптивність, організаторські здібності, талант доносити власну думку, креативність, любов до дітей, знання ІТ.
  • SMM-спеціалісти: контент-менеджери, таргетологи, адміністратори груп, аккаунт- менеджери тощо. Базові якості: грамотність, уміння швидко знаходити інформацію, аналітичний склад розуму.
  • Юристи і бухгалтери: адвокати, нотаріуси, прокурори, судді, юристи-консультанти, тощо. Базові якості: емоційна стійкість і врівноваженість, витримка, терплячість і комунікабельність.
  • Менеджери по роботі з персоналом або HR-менеджери: рекрутери, івент-менеджери, інспектори з кадрів тощо. Базові якості: організованість, відповідальність, мультизадачність, уміння працювати в команді.
  • Спеціалісти сфери обслуговування: фітнес-тренери, масажисти, продавці, перукарі, косметологи тощо. Базові якості: комунікабельність, вміння працювати з людьми, фахові навички, працьовитість, відповідальність.
  • Ветеринари: (лікарі ветеринарної медицини, ветеринарні фельдшери, ветеринарні техніки) — серед основних завдань ветеринара не лише лікування тварин, а й профілактика хвороб, медичні та косметичні процедури, а також ветеринарно-санітарний контроль. Базові якості: любов до тварин, працьовитість, відповідальність, порядність, готовність до відряджень.
  • Робітничі професії: робочі у сфері будівництва, електрогазозварювальники, водії, соціальні працівники, столяри, слюсарі, кравці, оператори комп’ютерного набору, пекарі, токарі, тощо. Базові якості: вміння швидко адаптуватися, технічні навички, працьовитість, чудова фізична форма.
  • Архітектори, інженери: архітектори-конструктори. ландшафтні архітектори, архітектори промислових об’єктів тощо. Базові якості: образна візуалізація. швидка генерація ідей, спостережливість.
  • Дизайнери: промисловий та веб-дизайнер. дизайнер інтер’єрів, архітектурний дизайнер, футуродизайнер щодо. Базові якості: креативність, дисциплінованість, образна візуалізація.
  • Аграрії (професії, пов’язані із землеробством). Базові якості: чудова фізична форма, наявність організаторських здібностей, спостережливість.
  • Сфера обслуговування і туризму: ріелтори, копірайтери. психологи, аніматори, візажисти, скаут-менеджери. детективи тощо. Базові якості: вміння творчо підійти до справи, винахідливість, дружелюбність, зібраність.

 

Нижче наведено 10 найпопулярніших спеціальностей, на які 2019 року в українських вишах був найбільший конкурс, за версією офіційного сайту міністерства освіти і науки України:

А також, 10 найпопулярніших спеціальностей 2020 року:

Як обрати навчальний заклад

Насамперед, обов’язково пересвідчіться, чи не процвітає в попередньо обраних вами закладах корупція. Адже корумпований навчальний заклад від початку зіпсує вам репутацію в очах роботодавців.

Порівнюючи виші, зверніть увагу на такі пункти:

  • Щоб в навчальному закладі були можливості для командної роботи і студентських проєктів.
  • Щоб тут постійно проходили зустрічі з крутими професіоналами у вашій сфері.
  • Щоб ви справді мали змогу обрати деякі дисципліни.
  • Щоб студентів відправляли на практику до провідних роботодавців за вашою спеціальністю.

Або ж розпитайте студентів навчального закладу, що сподобався вам найбільше, про викладачів, якість навчання та особливості складання сесій.

До речі, Найпопулярнішими серед вступників 2019 та 2020 навчальних років стали заклади Києва, Львова, Харкова та Дніпра, із якими ви можете ознайомитись нижче:

          Вступ-2019:

Основні дати вступної кампанії у 2021

Уже з 1 липня ви матимете змогу створити електронний кабінет і завантажити до нього документи. Подати документи до вишів можна буде з 14 липня.

На спеціальності, для вступу на які потрібен лише сертифікат ЗНО, заяви прийматимуться до 23 липня (до 18 години включно). А вступники, яким потрібно буде пройти співбесіду, скласти вступні іспити чи пройти творчі конкурси, мають подати документи до 16 липня.

Зарахування студентів відбудеться 9 серпня.

Цікаво, що у 2021 році абітурієнт може подати обмежену кількість заяв на навчання за недержавний кошт (на “контракт”) – не більше ніж 30.

Як абітурієнтам підготуватися до вступу

Експерти радять, насамперед, вивчити особливості закладу освіти, до якого ви бажаєте вступити. Кожен університет – унікальний, і до кожного з них потрібен свій підхід.

Тож заздалегідь перечитайте всю, яку знайдете, інформацію про обраний вами виш. Зокрема, дізнайтеся, чи треба там складати внутрішні іспити, чи береться до уваги участь абітурієнта в олімпіадах тощо.

Що більше ви дізнаєтесь про процес прийому, то більше у вас шансів правильно зорієнтуватись під час вступу.

Проте найголовніше для абітурієнтів – високі результати ЗНО. Тому зосередьтеся, передусім, на тестуванні.

Як самостійно підготуватися до ЗНО:

  • Готуйтеся планомірно й систематично, а не час від часу.
  • Складіть план занять на теми, які вам необхідно “підтягти”.
  • Постійно складайте в інтернеті тести ЗНО попередніх років.
  • Обов’язково чергуйте заняття та відпочинок.

 Самостійно підготуватись до складання ЗНО вам допоможуть матеріали із розділу підготовка до ЗНО:

Як запам’ятовувати матеріал. Психологи встановили, що наша пам’ять при одночасному сприйнятті здатна утримати й потім відтворити не більш як 7 об’єктів. Отже, матеріал доцільно не “штурмувати”, а засвоювати поступово, розбиваючи на смислові шматки, щоб потім усе узагальнити.

Пам’ятайте!

Вибір професії визначається багатьма факторами – природними нахилами, доступністю освіти, кон’юнктурою ринку праці, культурним середовищем виховання. Але, так чи інакше, робота повинна приносити не тільки гідний заробіток, а й моральне задоволення – в такому випадку можна говорити про впевненість в завтрашньому дні.

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments