Сценарій літературно-музичної композиції “Музика може стати зброєю”

Сценарій літературно-музичної композиції

“Музика може стати зброєю”

Рекомендовано для використання в роботі організаторів з позакласної роботи, класних керівників та вчителів музики. Може бути поставлена до дня пам’яті та примирення.

Звучать фанфари, на сцену виходять двоє ведучих

Ведучий: Слава Україні!

Ведуча:  Доброго дня,  дорогі друзі!

Ведучий: Шановні гості та учасники заходу, сьогодні ми зібралися, щоб розповісти вам про важливість музики та пісень для українців.

Ведуча: Здавалося б, це просто звуки! Але, насправді, музика завжди була важливим компонентом української культури та ідентичності, української історії та душі.

Ведучий: Українські пісні відображають історію, народні звичаї та традиції, а також є засобом вираження національної гордості та духовної згуртованості.

Ведуча: І, звичайно ж, музика завжди була невід’ємною частиною української визвольної боротьби. У нашій історії було багато періодів боротьби за свободу та незалежність, і в кожному з них музика займала особливе місце.

Ведучий: Українці завжди були з піснею на устах, вірили в майбутнє своєї країни та прагнули до вільного та незалежного життя. Саме тому,  – українська пісня відображає ті цінності, що є в серці кожного, хто зве себе українцем.

Ведуча: Українська пісня виражає національну ідентичність і культурну спадщину українського народу. Вона є засобом збереження та розвитку національної культури, мови та традицій, що є ключовим фактором української самобутності. Дозволяє зберегти національну ідентичність та відстояти національні інтереси.

Ведучий:  Українська пісня є засобом боротьби проти імперіалістичних та окупаційних режимів. Пісні про вільну Україну, про зрадників, про біль та страждання народу під час війни можуть бути ефективними інструментами у протидії нав’язуванню чужої культури та агресії.

Ведуча: Українська пісня є засобом об’єднання народу навколо спільних цінностей та ідеалів. Вона здатна збуджувати почуття патріотизму та національної гордості, об’єднувати людей навколо спільної мети та завдань.

Ведучий:  Українська пісня це  зброя проти знищення України та всього українського.

Читець:

Пісне! Велична, рідна Пісне!

Розправ свої високолетні крила

В великий день!

Без Тебе серце в грудях трісне,

З Тобою викреше з серця, як з кресила,

Святий огень.

І підемо через побіду в полі,

Омиті з крови й ран, — назустріч волі.

Ведуча: Яка ж багатостраждальна наша українська земля, з трагічною долею, великою славою, гіркими сльозами. Та пісня, як незгасне полум’я й досвітня зоря, освітлювала, живила душу, гріла серце, витісняла з людей раба, допомагала зрозуміти, що пригнічена нація ні в кого, особливо в гнобителів, не викликає поваги.

Ведучий: Героїчні і болючі сторінки трагедії нашого народу, боротьби за свою незалежність та цілісність нажаль повторюються. І неможливо підрахувати – скільки безневинно постраждалих, знедолених, закатованих, розкиданих по білому світу наших братів та сестер!?

Ведуча:У розмовах з нашими ветеранами довідуємось, що пісня і зброя завжди були поруч, в одному бойовому ряду. Тут вона творилась, навіть колективно шліфувалась, вдосконалювалась, передавалась з уст в уста і летіла легкокрилим птахом від куреня до куреня, від загону до загону, по селах, містах. Часто, зазнавши народної обробки, змінювалась, набувала різних варіантів.

Ведучий: У кожного українця, душа якого вболівала за долю України, завжди серце завмирало від чудової української пісні, бо то було на рівні підсвідомості від роду – племені, від рідної землі.

Ведуча:Те, що українці надзвичайно співочий народ, визнають усі. Значну частину пісенного фольклору становлять козацькі, стрілецькі, повстанські пісні про головне – боротьбу за волю.

Ведучий: Цій темі присвячено і багато нових пісень, що з’явилися у нинішній війні. Але зараз, час не лише появи нових, але й повернення призабутих, яким нові обставини надають нового звучання. Таких, як “Ой у лузі червона калина”.

Ведуча: Нині “Ой у лузі червона калина” звучить на цілий світ різними мовами. Пісня з часів козаччини 17-го століття, записана в епоху національного відродження у 19-му, оброблена в часи української революції на початку 20-го століття і співана борцями за свободу в середині цього ж століття. Пісня, яка робить нас сильними у 21-му столітті, тому що єднає з нашими попередниками, хто боровся за волю України протягом попередніх віків.

Звучить пісня “Ой у лузі червона калина” у сучасному аранжуванні

Ведучий: Кожна історична епоха залишила глибокий слід в українському фольклорі, але жодна з них не дала такого великого багатства різножанрових оповідних і пісенних творів, як боротьба ОУН і УПА за незалежність та соборність своїх етнічних земель у 1940–1960-х роках. Свідченням цього є тисячі повстанських пісень, поширених не лише в регіонах масового визвольного руху, а й за межами України.

 

Ведуча: Повстанські пісні – сукупність пісенних творів про національно-визвольну боротьбу українського народу у ХХ ст., які відображають ідеї самозречення та жертовності на благо державності України, передають захоплення красою, мужністю та сміливістю нескореністю духу. У переважній більшості вони нагадують історичні пісні, бо у них також осмислено та оспівано важливу епоху в минувшині українського народу.

Ведучий: Повстанська пісня, слова якої стали актуальними у наш час. От же ж доля! Цій пісні вже незабаром 100 років, а вона і досі актуальна! І окупанти все ті ж!

Ведуча: слова: Йосип Струцюк, музика: Олександр Гаркавий, композиція “Нас весна не там зустріла”, виконує …..

 

Звучить пісня “Нас весна не там зустріла”

Ведучий: Ця пісня була відома на протязі 20 століття, але найбільшої популярності набрала після її запису Тарасом Чубаєм та Андрієм Кузьменком у рамках проєкту “Наші партизани”, відтоді пісня широко застосовується для оспівування українських визвольних змагань 1917-1920х років і повстанської боротьби 1940-1950х років.

Ведучий: ЇЇ автором (слів та музики) є Лев Лепкий, рідний брат письменника Богдана Лепкого. Він написав пісню в час служби в легіоні Українських січових стрільців. Окрім безпосередньої участі в боях, він також працював у відділі пропаганди Українських січових стрільців, створюючи агітацію для поширення інформації про діяльність січовиків. Саме тоді й була написана пісня “Ми йдем вперед”, як пісня що оспівує справи і дух українських січових стрільців.

Ведуча: слова і музика: Лев Лепкий, композиція “Ми йдем вперед”, виконує …..

Звучить пісня  “Ми йдем вперед”

 

На сцену виходить читець:

 

Маніфест кобзарства

Хай зазвучить струна жива,

Розкаже про своїх героїв,

Хай в серце западуть слова:

Кобзар – це не жебрак, а воїн.

Це – духу лицар, не скиглій,

І пострах яничар безликих,

Традицій, звичаїв носій,

І часто – віртуоз-музика.

Це – України вірний син,

Її душа правдива,

Це – стоголосий волі дзвін,

Це – пісні сила чарівлива.

Це – нації духовний меч,

Її історії окраса,

Він – із месій, він – із предтеч,

Він – слово віщеє Тараса.

Це перед ним тремтить тиран

І слабне влада грошей дика,

Цілитель він духовних ран,

І він – духовності владика.

Не лиш старий, а й молодий,

Видющий, сильний і вродливий,

В житті – природній і простий,

І гордий, тільки не спесивий.

Усе з бандурою своєю

Несе і радості й жалі,

Та ще й шляхетний він душею,

Як мало хто із королів.

Тож хай звучить струна жива,

Розкаже про своїх героїв,

Хай в серце западуть слова –

Кобзар – це не жебрак, а воїн.

 

Ведуча: Кожне слово наступної композиції пробирає до мурах. Послухавши її один раз, ви точно захочете послухати ще. Вона є уособленням повстанського руху українського народу та розповідає про партизанську боротьбу українського народу проти радянської системи.

 

Ведучий: зустрічайте ….. із українською народною повстанською піснею  Засинає чорний ліс.

 

Звучить пісня «Засинає чорний ліс»

 

Ведуча: Справжній українець, окрім гасла “Слава Україні”, “Україна – понад усе”, чорно-червоного стягу та декалога націоналіста, точно знає, що ця пісня це гімн українських націоналістів. І саме вона є славнем усіх українських борців з комуністами та фашистами із 1932 року. Тоді, коли в підрадянській Україні починався Голодомор та повним ходом йшли репресії.

Ведучий: Гімн націоналістів «Зродились ми великої години…» чули, мабуть, усі. Особливо коли він став офіційним маршем Збройних Сил України.

Ведуча: Марш української армії набув офіційного статусу 24 серпня 2018 року, коли його зіграли на урочистостях до Дня незалежності України. Автор оригінального тексту 1929 року – український письменник та літературознавець Олесь Бабій. У 1932 році пісня стала офіційним гімном Організації українських націоналістів. Адаптований сучасний текст представили у 2017 році за ініціативи музиканта Олега Скрипки.

Ведучий: композиція «Зродились ми великої години…», виконує колектив ….

Звучить пісня  «Зродились ми великої години…»,

 

 

Ведуча: Українці дуже веселі люди. Пісня супроводжує нас завжди і кожен з нас знає їх дуже багато.

Ведучий: І справді, українці – це народ з великою культурною спадщиною та багатою музичною традицією. Сьогодні ми хочемо запросити вас до участі у грі “Відгадай мелодію”, де ви зможете продемонструвати свої знання українських народних пісень.

Ведуча: Гра складатиметься з декількох раундів, де ми програємо фрагменти пісень, а вам потрібно буде відгадати їх назву та разом заспівати. Приєднуйтеся до нашої гри та докажіть, що ви справжній знавець української музики!

Ведучий: Перший раунд – Козацькі пісні

Лунає мелодія пісні, зал відгадує і колективно співає

 • Ой на горі женці жнуть
 • Гей, там на горі січ іде
 • Засвистали козаченьки

Ведуча: Другий раунд – Повстанські пісні

 Лунає мелодія пісні, зал відгадує і колективно співає

 • Там, під Львівським замком
 • Батько наш — Бандера, Україна — мати!
 • Ми йдем вперед

Ведучий: Третій раунд – Пісні незалежної України

Лунає мелодія пісні, зал відгадує і колективно співає

 • Одна калина
 • Старі фотографії
 • SHUM

Ведуча: Четвертий раунд – Пісні російсько-української війни

Лунає мелодія пісні, зал відгадує і колективно співає

 • Москва згоріла
 • Стефанія
 • Україна переможе

 Ведучий: Дякуємо усім. Ви продемонстрували, що маєте глибокі знання української музичної культури. Ми сподіваємося, що гра стала для вас цікавою та захоплюючою. Проте, нагадаємо, що сьогодні ми зібралися не лише для того, щоб пограти в гру. Ми згадуємо героїчні та болючі сторінки трагедії нашого народу, боротьби за свою незалежність та цілісність.

Ведуча: українська пісня завжди була в центрі уваги не лише серед музикантів, а й серед поетів. Багато з них віддавали належну шану та величали її красу та значення в своїх віршах. Українська пісня – це не тільки сукупність нот та ритмів, це щось більше, щось, що дихає разом з нашим народом та його історією. Вона зберігає в собі духовну спадщину наших предків та передає її з покоління в покоління. Тож, нехай українська пісня залишається в серцях кожного з нас, надихаючи нашу душу та розпалюючи вогонь національної свідомості.

Ведучий: запрошуємо на цю сцену … із віршем Лесі Українки Do (Гімн. Grave)

Читець:

До тебе, Україно, наша бездольная мати,

Струна моя перша озветься.

І буде струна урочисто і тихо лунати,

І пісня від серця поллється.

По світу широкому буде та пісня літати,

А з нею надія кохана

Скрізь буде літати, по світі між людьми питати,

Де схована доля незнана?

І, може, зустрінеться пісня моя самотная

У світі з пташками-піснями,

То швидко полине тоді тая гучная зграя

Далеко шляхами-тернами.

Полине за синєє море, полине за гори,

Літатиме в чистому полю,

Здійметься високо-високо в небесні простори

І, може, спітка тую долю.

І, може, тоді завітає та доля жадана

До нашої рідної хати,

До тебе, моя ти Україно мила, кохана,

Моя безталанная мати!

Ведуча: Україна славиться не лише своїми славними героями, а й своєю талановитою молоддю. І це справді так! Сьогодні ми можемо почути багато чудової музики від наших талановитих молодих виконавців, які пишаються своєю культурою та спадщиною.

Ведучий: Їх творчість надихає та підтримує наших Захисників у важкі часи, додає сили та надії на краще майбутнє. Сьогодні ми хочемо презентувати вам пісню, що була написана в часи теперішньої війни.

Ведуча: зустрічайте, «Переможна пісня», слова і музика Сергій Лазановський, виконує …

Ведучий: Так, боротьба за нашу незалежність та цілісність стала невід’ємною частиною життя нашого народу і триває досі,

Ведуча: І це знайшло відображення у сучасній українській музиці. Багато талановитих українських музикантів, поетів та композиторів написали дуже багато чудових пісень, які стали гімнами нашого народу та нашої боротьби. Які підспівують наші воїни на передовій, які стали символами нашої національної гідності та боротьби за свободу.

Ведучий: Ці пісні надають нашим захисникам силу та мотивацію у важкі моменти, додають їм віри в перемогу та в добре майбутнє нашої держави. Вони вражають своєю силою та емоційністю, а їхні тексти передають глибокий зміст та сенс. Вони об’єднують нас і допомагають нам виражати наші почуття та емоції на шляху до перемоги.

На сцену виходить дівчина з віршем:

Раніше, коли в світі чули Україна

Всі згадували спорт, красу дівчат.

Можливо, страви наші, діячів культури,

трагедію Чорнобиля та Євробачення. Десь так.

Про наш народ та наші землі –

неначе стерто було для людей.

Нас змішували та не розрізняли,

бо нас ховали кожен день.

Привіт, ти звідки? З України!

А рашн піпл, ну ОК!

Ні, ви не чуєте, я з України!

Це інше місце, інший стрій!

У нас народ з великим серцем

і ритм його лунає в унісон.

У нас один за одного: ви чуєте?

Я з України! Це інше місце

з розвитком та для людей!

Наш Київ – матір міст слов’янських,

наша земля – багата і міцна.

А наші люди, – ви таких не знали.

Ми, ніби, всі одна сім’я!

У нас славетний дух козацький,

у нас свій прапор і свої слова,

у нас є надзвичайна солов’їна мова,

наш гімн лунає крізь серця.

Ми можемо казати що завгодно,

на різних мовах і в різних містах,

у нас моря, поля і гори…

Та якщо раптом треба допомоги,

ніхто з людей не позіхне.

Ми – відображення свободи,

з нюансами, та то таке…

Адже ми мріємо, бажаємо, будуєм

своє майбутнє не без перешкод.

Але ми сильні, ми є Україна!

Запам’ятайте наш народ!

І в один день нас всіх почули.

Серце Європи загуло.

Від вибухів і сліз народу

що прагнув, прагнув лиш свободи.

Не наш це стрій під кимось лазить

у клітці жить – це не про нас!

Ми – українці, здаватися для  нас не час!

І раптом світ почув, побачив, –

нас катували тисячу років.

Настав час силу показати

і за своє майбутнє встати раз і назавжди.

Коли тепер у світі чують Україна,

немає сумніву у всіх людей, –

це той славетний дух свободи

що не здається кожен день!

Це люди з надзвичайною красою,

це не країна, це – сім’я!

Наш гімн лунає по усьому світу

і загартовує серця.

Ми приклад міцності, любові.

Ми приклад єдності, життя.

Тепер нас чують, знають, –

бо ми є – Україна!!!

Усі учасники виходять на сцену, виконувати пісню «Заспіваймо пісню за Україну»

Ведуча: Пісня була завжди поруч з українцями у складний та радісний часи.

Ведучий: Тож нехай музика стане для нас зброєю, що допоможе зміцнити нашу внутрішню силу та пробудить в нас духовну солідарність. Дякуємо всім за участь у заході.

Ведучі разом: нехай живе українська пісня!

Завантажити: Сценарій літературно-музичної композиції "Музика може стати зброєю"

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments