Сценарій першого уроку 2024/2025 н.р. Тема: «Ми українці: честь і слава незламним»
Сценарій розрахован на 5-7 класи та запланован у форматі урока- бесіди.
- Сценарій (Завантажити)
- Презентація (Завантажити)
Цільова аудиторія (вікова категорія): 5-7 класи (10-13 років)
Мета (формувати компетентності):
предметні: поглибити знання учнів про кращі риси національного характеру українського народу як передумову його сили і незламності;
комунікативні: розвивати мотивації до готовності в майбутньому захищати і прославляти державу;
ключові: формувати активну громадянську позицію, утверджувати національну ідентичність громадян на основі духовно-моральних цінностей українського народу;
інформаційні: розвивати стійкість до впливів пропаганди країни – агресора;
загальнокультурні: виховувати самодостатнього громадянина-патріота України, гуманіста і демократа, готового до виконання громадянських і конституційних обов’язків; почуття гордості й приналежності до незламного українського народу;
Форма заняття: урок-бесіда.
Обладнання та матеріали: комп’ютер
(Звучить фрагмент пісні « Зродились ми з великої години, з пожеж війни…»)
Переглянути презентацію
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Основна частина уроку
- Діти, яка країна найбільша в Європі , яка повністю знаходиться на її території? (Слайд 2)
Чи знаєте ви, що…
- площа України 603548 км2,
- гасову лампу та вулики, які ми звикли бачити винайшли в Україні,
- найвідоміша різдвяна пісня в світі – український «Щедрик»,
- найвища монументальна скульптура в Європі – Батьківщина – мати в Києві (103м). До речі, про які останні події, пов’язані з нею ви можете розповісти?
- найбільша атомна електростанція – Запорізька ?
Чомусь наші східні сусіди вирішили все привласнити, у тому числі і нас.
Багато років Україна виборювала свою незалежність, а з 2014 року кров’ю. На жаль, про Україну в світі знали мало. Лише з 24.02.2022 року, після повномасштабного в вторгнення російських окупантів, про Україну заговорив весь світ.
Українці наполегливо та вперто захищають свою рідну землю і нам допомагає весь Світ.
Ми дуже згуртовані, адже міцна передова – це надійний тил. Мабуть родина кожного із вас допомагає воювати військовим: сплетеними сітками, випеченими смаколиками, консервацією, донатами. Ми незламні!
Ми сьогодні охороняємо Європу. Ми важливі для Світу.
Україна – одна із світових житниць! Вона годує світ хлібом. Тому ворог спрямовує звої ракети на руйнацію зерносховищ.
Але не лише цим відома Україна.
Україну славлять українці. Що ж дала Україна Світу чи кого?
Слайд 3
Всесвітньовідома Трипільська культура.
Слайд 4
Варто сьогодні згадати тих українців, які в різні часи славили Україну своїми іменами.
Іван Пулюй – першовідкривач рентгенівського проміння.
Український фізик та електротехнік, винахідник, організатор науки, публіцист, перекладач Біблії українською мовою, громадський діяч. Встановив фундаментальні властивості й природу катодних і Х-променів. Професор і ректор Німецької вищої технічної школи в Празі, державний радник з електротехніки Королівства Богемія і Маркграфства Моравія. Один з перших дійсних членів Наукового товариства імені Шевченка (з 1899 р.), почесний член Віденського електротехнічного товариства.
Слайд 5
Володимир Петрович Титла (Білл Титла) — американський аніматор українського походження, який працював над такими відомими повнометражними анімаційними фільмами Волта Діснея як «Білосніжка та сім гномів», «Піноккіо», «Фантазія», «Дамбо». Народився він 25 жовтня 1904 року в Нью-Йорку, в родині українських емігрантів. Батьки Петро та Марія Титли емігрували з містечка Підгайці, нині Тернопільської області.
Слайд 6
Сергій Павлович Корольов – український вчений у галузі ракетобудування та космонавтики школи академіка Михайла Кравчука, конструктор. Один із засновників практичної космонавтики. Перший головний конструктор ракетно-космічних систем у СРСР, де перед цим був в’язнем концтаборів ГУЛАГ.
Академік АН СРСР (з 1958), очолив ракетну програму СРСР. Під його керівництвом було запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі, здійснено перший політ людини (Юрія Гагаріна) в космосі вихід людини в космос.
Слайд 7
Кондратюк Юрій Васильович
Українець, ім’я якого написано золотими літерами в музей NASA. Юрій Кондратюк – український вчений зі світовим ім’ям, новатор, першопроходець космонавтики. Він був автором безлічі продуктивних ідей, гіпотез і відкриттів, що багато в чому випередили свій час. По суті, Юрій Кондратюк виявився не тільки великим мрійником, але і неабияким теоретиком, який зумів на початку ХХ століття обґрунтувати можливість і навіть необхідність космічних польотів. Всі пропозиції Кондратюка, викладені в його роботах, були згодом реалізовані на практиці.
Слайд 8
Сікорський Ігор Іванович
Видатний авіаконструктор польсько-українського походження, який працював у Російській імперії та Сполучених Штатах Америки.
Творець перших у світі літаків: чотиримоторного «Руський витязь» (1913 рік), важкого чотиримоторного бомбардувальника і пасажирського літака «Ілля Муромець» (1914), трансатлантичного гідроплана (1934), серійного гелікоптера одногвинтової схеми (1942), Sikorsky S-29-A. Конструктор першого в США літака-амфібії.
У 1918 році емігрував до США, де в 1923-у році заснував компанію Sikorsky Aircraft.
Слайд 9
Мечников Ілля Ілліч
Український та французький науковець, один з основоположників порівняльної патології, еволюційної ембріології, імунології і мікробіології, творець наукової школи. Член-кореспондент (1883), почесний член (1902) Петербурзької АН.
Відкрив (1882) явище фагоцитозу, розробив фагоцитарну теорію імунітету (1883). Розробив теорії зародкових листків та походження багатоклітинних організмів. Професор Новоросійського університету (1870—1882, нині — Одеський університет ім. Мечникова). Почесний член кількох зарубіжних академій, наукових товариств та інститутів.
Лауреат Нобелівської премії у галузі фізіології та медицини за праці про імунітет (1908, спільно з німецьким лікарем, бактеріологом і біохіміком Паулем Ерліхом).
Слайд 10
Патон Борис Євгенович
Автор понад 1000 публікацій[16], зокрема 20 монографій; понад 400 винаходів.
Наукові дослідження присвячені процесам автоматичного і напівавтоматичного зварювання під флюсом, розробці теоретичних основ створення автоматів і напівавтоматів для електродугового зварювання і зварювальних джерел живлення; умовам тривалого горіння дуги та її регулювання; проблемам керування зварювальними процесами, створення нових перспективних конструкцій і функціональних матеріалів майбутнього. Під його керівництвом створений принципово новий спосіб зварювання — електрошлаковий. Патон очолив дослідження із впровадження зварювальних джерел теплоти для підвищення якості металу, що виплавляється, на основі чого заснована нова галузь металургії — спецелектрометалургія (електрошлаковий, плазмово-дуговий та електронно-променевий переплави). Уперше почав і активізував дослідження в галузі використання зварювання і споріднених технологій у космосі, створення космічних конструкцій; визнаний лідер у цій сфері діяльності. Головний ініціатор створення унікальної технології зварювання живих тканин, що використовується в хірургі.
Слайд 11
Крушельницька Соломія Амвросіївна
За життя визнавана найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, звання «Вагнерівська примадонна» XX століття. Співати з Крушельницькою на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін. Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував їй свій портрет з написом «Найвеличнішій і найчарівнішій Баттерфляй – Джакомо Пуччіні. Торре 1904» («Alla più grande e deliziosa Butterfly – Giacomo Puccini. Torre ‘904»).
Входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України.
Слайд 12
Тьомкін Дмитро Зіновійович
Американський композитор, родом з України. Працював переважно в жанрі кіномузики, чотирикратний лауреат премії «Оскар».
Від початку тридцятих років він стає одним з провідних композиторів Голівуду. Особливий успіх мала його музика до «ковбойських» фільмів, вестернів. На запитання, як людина зі слов’янських теренів може так добре відчувати й втілювати в музиці поезію рівнин американського Заходу, композитор відповів, посилаючись на своє походження з України: «Бо степ є степ!»
Слайд 13
Квітка Цісик
Американська співачка українського походження, популярна виконавиця рекламних джинґлів у США, оперна та блюзова співачка, виконавиця українських народних і популярних пісень. Пісня «You Light Up My Life», яку вона виконала для однойменного фільму, отримала 1978 року «Оскар» і «Золотий глобус» у категорії «Найкраща пісня до фільму», а також номінувалася на нагороду «Греммі» в категорії «Пісня року».
Будучи емігранткою, неупинно пропагувала українську культуру та українську пісню.Слайд14
Серж Лифар
Український балетний танцівник та хореограф, відомий як один із найвидатніших танцівників XX століття.
Був засновником Академії танцю при «Гранд-Опера», ректором Інституту хореографії та Університету танцю Парижа, почесним президентом Всесвітньої ради танцю ЮНЕСКО. Сучасники називали його «богом танцю», «добрим генієм балету XX століття». За 26 років роботи в Опері Лифар виховав одинадцять зірок балету.
Слайд 15
Марина Вязовська
Друга жінка у світі, яка отримала престижну Філдсівську нагороду з математики. Вона вирішила головоломку, якій понад 4 сотні років. Пакування куль у просторі – геометричну задачу, відому як гіпотезу Кеплера.
Які ще відомі постаті українців ви знаєте?
Слайд 16
Зараз, в нелегкий час, багато українців боронять нашу державу. Тим самим рятуючи весь світ. Таких героїв багато.
Денис Макаровський – герой України.
Вивів із повного оточення з Ізюма не тільки свою роту, але й інші підрозділи бригади.
Слайд 17
Вадим Благовісний
Авіація була справою його життя — льотчикові-штурмовику Вадиму Благовісному посмертно присвоєно звання Героя України. За майже сотню бойових вильотів льотчик-штурмовик Вадим Благовісний завдав ворогові потужних втрат: більше як 100 одиниць знищеної броньованої техніки, понад 80 автотранспортних засобів, близько 40 автоцистерн пально-мастильних матеріалів та понад 800 осіб живої сили.
Слайд 18
Генадій Матуляк
Командир авіаційної ескадрильї, один із найкращих льотчиків підрозділу, 25 лютого був збитий окупантами після виконання завдання на Київщині. Перед цим підполковник Матуляк завдав ракетно-бомбового удару по скупченню техніки та живої сили противника. Льотчик відвів підбитий літак від житлових будинків, свідомо жертвуючи власним життям.
Не лише дорослі карбують перемогу, а й діти всіляко намагаються допомогти наблизити перемогу.
Слайд 19
Софійка Реут
6-річна дівчинка навчається в музичній школі й свій талант до гри на флейті конвертує в реальні гривні для допомоги українським супергероям на передовій. Цікаво, що збирати на поміч воїнам дівчинка придумала сама.
На сьогодні Софійці та її чарівній флейті вдалося зібрати кошти на 5 броників, які вона відвезла разом із батьками до волонтерського центру «Січеславська Просвіта». У кожному бронежилеті — щемлива записка: «Любий супергерой, хай цей бронежилет захистить тебе. Повертайся з перемогою. Я тобі Дякую. З любов’ю, Соломія».
Слайд 20
Ліза Чернишенко
15-річна дівчинка-героїня із Попасної. Вона – сирота, з семи років мешкає з хрещеною мамою. На початку травня вона врятувала четверо людей. Сталося це абсолютно випадково. Ліза йшла околицями міста і помітила автівку. Там було троє чоловіків і одна жінка. Вони були поранені і кликали на допомогу. Дівчина зрозуміла, що не можна гаяти часу. Хоч прав вона не мала, але водити машину вміла з дитинства.
Рішуче сіла за кермо та повезла постраждалих до лікарні у Бахмуті. Ліза проїхала понад 30 кілометрів замінованою дорогою. Їх автівку обстріляли. Дівчину поранили в обидві ноги. Однак вона героїчно продовжувала їхати далі.
(Розповіді учнів про сучасних супергероїв)
Слайд 21
Всі громадяни України допомагають ЗСУ за своїми можливостями:
– шиють подушки військовим;
– консервують;
– плетуть маскувальні сітки,
-донатять.
ІІІ. Підсумок
Всі українці, які прославляли і прославляють Україну за її межами в більшості випадків емігрантами або дітьми емігрантів. Емігра́ція — вимушена чи добровільна зміна місця проживання окремих груп людей (емігрантів, переселенців), переселення зі своєї батьківщини, країни, де вони народилися і виросли, в інші країни глобального суспільства з економічних, політичних або релігійних причин. Тобто стає зрозумілим, що непокірних українців переселяли або вони переселялися самі.
Тому саме за право вільно думати та здійснювати свої мрії українці в усі часи проявляли геройські вчинки, боронячи рідну землю. Кожен українець сьогодні допомагає наблизити перемогу в будь який спосіб.
Все буде Україна!!!
ІV. Домашнє завдання
Це не остаточний список видатних українців, про яких ми з вами сьогодні говорили, які розвивали світову науку, культуру, спорт, захищали і захищають Україну. Нам є ким пишатися і до чого прагнути. Я вірю в те, що зараз серед вас є той, хто прославить Україну на весь світ.
Діти, поцікавтеся і віднайдіть у Всесвітній павутині інформацію про відомих людей українського походження.
Рекомендуємо переглянути Архів конспектів Першого уроку 2024.
Коментарі із Facebook
Powered by Facebook Comments