Перший урок “Що таке гідність?” (6 клас)

Тема: Що таке гідність та честь

Мета: учні мають засвоїти зміст понять честь, гідність, уміти тлумачити їх та наводити власні приклади; підвести дітей до осмислення таких проблем: чому не можна принижувати людську гідність, чому кожна людина варта поваги, як не втратити гідність; виховувати у п’ятикласників почуття гідності і честі,  уміння поважати ці почуття в інших людях та бажання й уміння зберігати власну гідність.

 

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть:

Ø пояснювати зміст понять „гідність”, „честь” та наводити відповідні

приклади;

Ø обґрунтовувати важливість збереження власної гідності;

Ø моделювати ситуації та розв’язувати їх.

 

Обладнання:

  • роздатковий матеріал для учнів (на кожну малу групу тексти ситуацій для

моделювання; набори карток із назвами якостей особистості);

  • плакат із великою фотографією класу посередині;
  • схема „Достоїнство та честь”.

Тип  уроку: інтегрований

Орієнтовний план і методи проведення уроку:

  • Мотивація – розповідь вчителя, обговорення – 5 хв.
  • Надання вчителем необхідної інформації про зміст понять„гідність”,

„честь” (пояснення на основі схеми) – 5-7 хв.

  • Індивідуальне виконання завдання 3 (складання речень на закріплення

змісту поняття „честь”) – 5–7 хв.

  • Робота в малих групах, аналіз ситуацій, рольова гра „Як не втратити гідність” – 15 хв.
  • Обговорення, як захищати честь та гідність – 5-7 хв.
  • Оцінювання результатів уроку (загальнокласне обговорення) – 5-7 хв.
  • Інструкції щодо виконання домашнього завдання – 3-5 хв.

                                            Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е л ь розповідає дітям історію із книги Роберта Т. Кіосакі про

хлопчика з бідної родини, якого зневажали мешканці маленького

містечка, і якому священик сказав: не соромся бідності, ти теж син Божий.

Хлопчик став краще навчатися і доросли став мером того містечка.

— Як ви гадаєте, чому змінилося життя хлопчика?

Д і т и можуть сказати, що хлопчик зрозумів, що він такий, як усі, усвідомив

свою значимість, зрозумів, що теж гідний поваги.

У ч и т е л ь підсумовує відповіді та пояснює дітям, що в цій історії хлопчик

змінив своє ставлення до себе, підняв свою самооцінку, та пояснює, що

внутрішня самооцінка особистості, усвідомлення своєї суспільної значимості

називається гідністю (достоїнство).

  1. Робота над темою уроку

      1).  Оголошується тема  і  мета  уроку.

      2).  Набуття практичних умінь та навичок.

У ч и т е л ь пояснює дітям зміст понять „гідність” та „честь” за допомогою

схеми.

 

 

Самооцінка особи,

усвідомлення цінності

особи, її моральних

якостей, незалежно

від становища в

суспільстві та

поглядів

Оцінка моральних якостей і поведінки

людини, пов’язана з її становищем в

суспільстві та видом діяльності, яким

вона займається

 

Безчестя
Втрата

 

Я
МИИи
Повага
Достоїнство

 

Честь
Репутація

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У ч и т е л ь : Слова „достоїнство” та „достойний”, як і „гідність” та

„гідний”, мають спільний корінь. Чого ж насправді достойна, гідна кожна

людина?

Д і т и можуть сказати: гідна поваги, розуміння, ставлення, як до

людини.

У ч и т е л ь : Минулого разу ви виконували вправу „самооцінка”. Як ви

розумієте вислів „Кожну людину оцінюють відповідно до того, як вона сама

себе оцінює”? Чи згодні ви, що це дійсно так?

Д і т и міркують про високу та низьку самооцінку, про те, що потрібно завжди позитивно ставитися до людини, допомогти, якщо людина

недостатньо високо себе оцінює.

У ч и т е л ь : Як ви гадаєте, яка людина дійсно буде оцінюватися

оточуючими?

Д і т и : коли людина поважає себе, і ця самоповага заснована на повазі до

інших.

У ч и т е л ь : Суспільство визнає достоїнства особи та засуджує те, що

аморальне. Ви – колектив, маленьке суспільство. Давайте складемо перелік

якостей, які допоможуть кожному та кожній набути більшу цінність для

громади, отримати високу оцінку колективу.

Ми вже знаємо, що кожна людина – це особистість зі своїм характером, звичками, інтересами. Добре, легко та безпечно жити, якщо поруч чесні, порядні люди.

Кожна людина здатна на самооцінку. Високо чи низько вона оцінює себе в конкретній ситуації, залежить від її вдачі, поведінки, обставин. У неї формується певний стандарт самооцінки – власне відчуття честі і гідності (уявлення, що є гідним чи негідним, які вчинки вона вважає моральними, а які – аморальними). Цього морального стандарту вона намагається додержувати й вимагає, щоб його додержували ті, хто її оточує. Повага до власної честі й гідності з боку інших – право кожної людини. Тож на уроці з’ясуємо, що таке гідність і честь, чому не можна принижувати людську гідність, чому кожна людина гідна поваги, як слід діяти, щоб не втратити власної гідності.

Гідність сукупність рис, що характеризують позитивні моральні якості людини; достойність.

Честь – сукупність вищих моральних принципів (положень, правил, засад), якими людина керується у своїй громадській та особистій поведінці.

Честь – це незаплямована репутація, авторитет людини, її чесне ім’я. Честь є професійною (ученого, учня, робітника, учителя), громадською (громадянина, сім’янина), статево-віковою (дівчинки, жінки, хлопчика, чоловіка) та ін. Кажуть, що честь нас вчить солідарності з ближніми, а гідність – відповідальності перед дальніми.

Отже, між поняттями честь і гідність існують певні відмінності. Які саме?

Знайдіть етичну істину в народній моралі.

Як ворона дітей правди навчала

Казка

Рубали ліс. Ворона переносила своїх дітей через річку на другий берег. Несе вона перше вороненя й питає: “Чи ти мене будеш так любити, як я тебе?” Воно їй відказує: “Буду”. Ворона і пустила його у воду.

Те ж сталося й з другим.

Несе вона третє й питає: “Чи будеш ти мене так любити, як я тебе?” А воно й каже: “Ні, мамо, ж я буду мати своїх дітей, то їх любитиму так, як ти мене”.

Ворона й перенесла його на нове місце. А брехунів потопила.

Чи чесними були перше й друге вороненята? Доведіть, що вони виросли б брехунами, негідниками. Що осуджує казка? Якими треба бути з батьками? Ворона – жорстока? Подискутуйте.

Вчить народний досвід.

Чесному всюди честь, хоч і під лавкою.

Краще чесно, як безчесно.

Батьком-матір’ю не хвались, а хвалися честю.

Хай буде бідно, аби гідно.

VІІ. Застосування учнями знань і дій у стандартних умовах з метою засвоєння навичок

Творча робота Придумайте початок розповіді.

Десять доларів

Степан уже збирався зачинити хімчистку. Враз побачив поліційне авто, що зупинилося перед дверима. Появилися два дужі поліцейські. З ними був і той пан.

– Що ж я зробив? – подумав хлопець перелякано.

Ходи з нами, – наказали йому.

Степан почувався, як справжній злочинець. Ніхто не промовив ні слова під час поїздки.

Машина зупинилася. Степан помітив, що це була місцева телевізійна станція. Збентежений хлопець опинився на сцені перед якимись апаратами. Той пан щось хутко говорив, а тоді звернувся до нього:

– Як ти звешся, юначе, і скільки тобі літ?

– Хто, я? Степан. Мені – шістнадцять.

– Скажи, що ти бачив у лівій кишені моєї куртки?

– Я знайшов десять доларів.

– І що ти з ними зробив?

– Як вичистив пляму, то поклади гроші на те саме місце. Тоді пан дуже привітно посміхнувся і промовив:

– Я власник цієї станції, звуся Едвард. Тут маєш чек на сто доларів за твою чесність. Але це ще не все, на цілий рік матимеш за кожну почищену мені річ по десять доларів. Степане, усміхнися. На тебе дивляться тисячі людей (За Л. Душенко).

  • Як ви вважаєте, чи пан навмисне залишив гроші в кишені, чи, може, випадково?

Що переконує нас: хлопець має почуття честі й гідності?

 

 

  1. Узагальнення вивченого

    Василь Симоненко – Кривда (новела)

У Івася немає тата.
Не питайте тільки чому.
Лиш від матері ласку знати
Довелося хлопчині цьому.

 

Він росте, як і інші діти,
І вистрибує, як усі.
Любить босим прогоготіти
По ранковій колючий росі.

 

Любить квіти на луках рвати,
Майструвати лука в лозі,
По городу галопом промчати
На обуреній, гнівній козі.

 

Але в грудях жаринка стука,
Є завітне в Івася одно —
Хоче він, щоб узяв за руку
І повів його тато в кіно.

 

Ну, нехай би смикнув за вухо,
Хай нагримав би раз чи два, —
Все одно він би тата слухав
І ловив би його слова…

 

Раз Івась на толоці грався,
Раптом глянув — сусіда йде.
— Ти пустуєш тута, — озвався, —
А тебе дома батько жде…

 

Біг Івасик, немов на свято,
І вибрикував, як лоша,
І, напевне, була у п’ятах
Пелюсткова його душа.

 

На порозі закляк винувато,
Але в хаті — мама сама.
— Дядько кажуть, приїхав тато,
Тільки чому ж його нема?..

 

Раптом стало Івасю стидно,
Раптом хлопець увесь поблід —
Догадався, чому єхидно
Захихикав сусіда вслід.

 

Він допізна сидів у коноплях,
Мов уперше вступив у гидь,
З оченят, від плачу промоклих,
Рукавом витирав блакить.

 

А вночі шугнув через грядку,
Де сусідів паркан стирчав,
Вибив шибку одну з рогатки
І додому спати помчав…

 

Бо ж немає тим іншої кари,
Хто дотепи свої в іржі
Заганяє бездумно в рани,
У болючі рани чужі…

 

Як ви оцінюєте вчинок сусіда?

Чи потрібно засуджувати хлопчика?

 

  1. Домашнє завдання:

За бажанням:

ü Скласти список правил сучасного лицаря – „Лицарський Кодекс честі”;

намалювати плакат, на якому були б показані результати лицарського

ставлення до людей;

ü Пригадати казки та інші літературні твори та зробити добірку цитат із

описом ситуацій, де герої потрапляють у скрутне становище, пов’язане з

втратою гідності або зазіханням на гідність. Написати свої враження, що

допомогло героям не втратити гідність, вийти із ситуації з честю.

 

Додатки

 

Ситуація 1

Наприкінці великої перерви Богданчик йшов мимо їдальні і побачив на

підлозі зім’яті папірці. Він підняв їх, щоб кинути в урну, але побачив, що це

гроші – дві гривні. Богданчик зрадів знахідці, адже мама дала йому сьогодні

тільки 50 копійок, і зайшов до їдальні. Назустріч йому – хлопець із

паралельного класу, що із заплаканими очима запитує, чи не знаходив він дві

гривні, які мама дала йому на обід, а він тільки-но загубив у черзі.

Що можна зробити в цій ситуації:

  • Сказати: „Маша-розтєряша, будеш наступного разу уважнішим”,

і забрати гроші собі, адже тебе ніхто не бачив.

  • Віддати 1 гривню, сказавши, що знайшов біля входу, а другу забрати

собі.

  • Віддати дві гривні, але попросити, щоб хлопець розповів всім, що це

саме ТИ знайшов та віддав гроші.

  • Віддати 2 гривні і сказати „Не плач, ось твої гроші, я знайшов їх біля

їдальні”.

 

Ситуація 2

Тарас живе з мамою, яка змушена працювати медичною сестрою на

півтори ставки, щоб вистачало грошей на їжу. Нові іграшки йому купують

рідко. Він часто заходить у магазин іграшок, що неподалік його будинку.

Одного разу, коли охоронець відвернувся, Тарас схопив машинку із пультом

керування, заховав її під куртку та вибіг із магазину. Він почув позаду крик

покупця: „Дивіться, хлопець біжить, може, він щось прихопив!” та кроки

охоронника, що побіг за ним.

Що можна зробити в цій ситуації:

  • Бігти якомога скоріше, завернувши за ріг, щоб тебе не наздогнали.
  • Викинути іграшку в урну і йти по вулиці, немов би нічого не сталося.
  • Заховати у кишеню пульт керування (може, ще стане у пригоді),

повернутися до магазину, заплакати та попросити пробачення.

  • Повернутися до магазину, віддати машинку із пультом керування та

попросити пробачення.

Ситуація 3

Олеся йшла додому після занять гуртка, які вона відвідує разом із кращою

подругою Оленкою. Вона зупинилася біля кіоску, де на прилавку побачила

різноманітні заколки, обручі, сережки та каблучки, на які мама їй не давала

грошей. Каблучки лежали у гарній шкатулці і були у формі сердечка, із

червоними та синіми камінчиками. Вона попросила приміряти одну, другу, а

потім продавщиця заговорила із жінкою та відвернулася. Несподівано для

себе Олеся схопила дві каблучки („можна якраз Оленці нарешті зробити

подарунок, і собі залишиться!”) в ліву руку, віддала шкатулку і пішла. Вона

йшла вулицею, а серце в неї калатало так голосно, що здавалося, його чують

всі люди поряд.

Що можна зробити в цій ситуації:

  • Йти якомога скоріше додому, щоб тебе не наздогнали.
  • Викинути каблучки в урну і піти додому, немов би нічого не сталося.
  • Заховати одну каблучку, повернутися до кіоску та вибачитися,

пояснивши, що взяла випадково.

  • Повернутися до кіоску, віддати каблучки та просити у продавщиці

пробачення.

Ситуація 4

Вчителька доручила Марічці як черговій на перерві зібрати зошити із

творами по літературі. Вона із цікавості заглядала у деякі зошити, що ж там написано. У зошиті Катрусі вона побачила складений вчетверо аркуш, розгорнула та прочитала. Це був лист до Катрусиної подруги у іншому місті, у якому вона розповідала про подробиці відносин між хлопцями і дівчатами у класі, а також про особисту таємницю стосовно її друга.

Що можна зробити в цій ситуації:

  • Покласти листа на місце і нічого нікому не казати.
  • Покласти листа на місце і нічого нікому не казати, а у слушну мить натякнути Катрусі, що знаєш її таємниці.
  • Розповісти однокласникам, що про них пише Катруся своїй подрузі, а, може, почитати їм листа.
  • Вибачитися перед Катрусею за те, що ненавмисне прочитала її особистого листа.

Автор Степаненко Інна Василівна

Скачати конспект Першого уроку 2019 на тему: “Що таке гідність?”: конспект

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments