Перший урок “ХХІ століття. Covid – 19. Виклик планеті Земля” (10-11 класи) (конспект, презентація)

ХХІ століття. Covid 19. Виклик планеті Земля

Мета: розширити в учнів знання про короно вірус, виникнення вірусу, шляхи проникнення, світові проблеми в зв»язку з пандемією;

  • Сконцентрувати увагу на профілактиці захворювання, заходах безпеки, симптоматику та своєчасну медичну допомогу;
  • -виховувати людяність, толерантність в умовах пандемії.

Обладнання: фотопрезентація.

Тип уроку: ток – шоу.

Хід уроку

Переглянути презентацію онлайн

  1. Організаційний момент. « Давай знайомитись» ( На дошці розміщено жовтий круг, в учнів на столах – пелюстки. Кожен записує своє ім»я, місяць народження, свої хоббі, позитивні і негативні якості. Потім іде озвучення і утворення на дошці квітки).
  2. Розмова про сучасну ситуацію в світі і на Україні.

Викладач. Непростий час у нас сьогодні.  Збій життя на планеті Земля.  Попри військові конфлікти в Азії( Іран, Ірак, Афганістан), голод в країнах Африки,  природні катаклізми добавилася і пандемія вірусного захворювання під назвою   Covid – 19.

Щоб почати розмову про цю страшну хворобу, хотілося би вияснити: що ви про неї знаєте?

( діти висловлюють своє бачення)

  • Все, що ви сказали, є правильними . Короновірус шириться сьогодні планетою. Станом на 18 липня понад 14 млн випадків у майже всіх країнах та територіях зареєстровано Всесвітньою організацією охорони здоров’я . Близько 600 тис осіб померли  ( а в Україні                 ) , понад 8,5 млн людей одужало.
  • По- різному розгорталася сценарії поширення короно вірусу .
  • Деякі країни вчасно зреагували на хворобу, їм вдалося уникнути великих спалахів.

Може , Ви мені допоможете назвати ці країни ?

( діти називають Пд-Сх Азію, Карибський басейн, Африку, Тихоокеанський регіон)

Другий сценарій спостерігався в країнах Європи, це були масштабні спалахи, але владі вдалося взяти під контроль ситуацію ( Іспанія, італія, Нідерланди, Франція).

Третій сценарій, де країни подолали пік спалаху хвороби, проте, вони послабили обмеження і тепер ведуть боротьбу з новою хвилею. До таких країн належить і Україна.

Четвертий сценарій – фаза  інтенсивної передачі (  Пн. Америка, Пд Азія і кілька країн Африки .)

  • Як Ви думаєте, чому так названо цей вірус?

( завдяки електронному мікроскопу, вчені побачили, що ці віруси нагадують сонячну корону через відростки у вигляді шипів)

Ми кажемо «Covid – 19.» , а яка повна назва вірусу? ( корона вірус)

Де розпалилося вогнище захворювання? ( спалах захворювання розпочався у грудні 2019 року у місті Ухань, Хубей, Китай)

Як передається вірус ? ( вірус передається переважно під час близьких контактів і повітряно-крапельним шляхом. Коли людина кашляє або чхає. Людина може заразитися, доторкнувшись до зараженої поверхні ( дверної ручки, стола, грошей…), а потім до обличчя ( очі, рот , ніс).

Які Вам відомі симптоми корона вірусу ? ( серед поширених симптомів – гарячка, кашель, задишка).

Як проводити лікування, коли виявили відповідні симптоми?

( Вакцини проти короно вірусу не існує, проти вірусних препаратів теж. Обов’язково, викликати бригаду швидкої допомоги, або зателефонувати сімейному лікарю. Ретельно виконувати настанови і дотримуватися дистанції, щоб не заразити інших)

  • Які профілактичні заходи ви знаєте? ( важливими для профілактики є миття рук з милом, часте вживання води, прикривання рота при чханні і кашлі, соціальне дистанціювання , самоізоляція).

Викладач: Так, мити руки потрібно часто і тривалість миття не менше 20 секунд. Це час, за який відбувається взаємодія молекул мила з молекулами мембрани вірусу. На шкірі багато нерівностей , і мило потрібно нанести скрізь, що також займає час .

Якщо не можете помити руки, використовуйте антисептик. Окрім того, варто часто протирати антисептиком гаджети і поверхні , яких постійно торкаєтесь. Краплини слизу значно важчі за повітря, вони не затримуються у вигляді аерозолю, а падають на різні поверхні , де їх може торкнутися здорова людина.

Виконуючи ці заходи , Ви збережете своє здоров’я.

 

  1. Людина і пандемія

Пандемія не триватиме вічно, але і невідомо коли вона скінчиться. Світ вчиться жити в нових умовах . Жодна із багатих країн не змогла вберегтися від короно вірусу.

Мова не лише про те , що закінчуються медичні маски, респіратори, тести на корона вірус – хоч це також правда, їх не вистачає не лише на Україні. Навіть США стикнулися з цією проблемою. Глобальний карантин сильно вдарить по світовій економіці.

А людина ? Не всі готові залишатися людьми у такий скрутний час. Можна згадати два показові приклади .

Після терактів 11 вересня у США таксисти розвозили людей безкоштовно. Натомість у російському Челябінську, де після падіння метеорита в місті вибило значну частину шибок, у кілька разів зросли ціни на нові вікна. Безсовісні ділки завжди готові нажитися на загальнолюдській біді.

Якщо говорити про Україну, то ми десь посередині. Цього місяця ми побачили і вражаючі вияви взаємодопомоги, і гидке бажання наживи. Поки одні компанії передають мільйони гривень лікарням на апарати ШВЛ , інші за день до закриття аеропортів піднімають ціни на квитки у 5-7 разів. Це стосується і окремих людей. Одні українці займаються волонтерством, підвозячи лікарів до медичних закладів, оскільки транспорт не курсує. Хтось віддає гроші волонтерам на апарати ШВЛ, які рятують життя людям з важкою формою корона вірусної хвороби. А інші в той же час  продають за завищеними цінами маски, респіратори, антисептики.

Людство, кажучи простими словами, трішки зажерлося. Всі чомусь готові платити за останні моделі смартфонів, за модні стрижки в дорогих закладах для себе і навіть для своїх собак, за різноманітні курси йоги, за поїздки на край світу і ще сотні речей.

Шалені гроші заробляють співаки, стилісти , футболісти, а критично важлива для людства професія медика, зокрема в Україні, залишається низькооплачуваною.

  1. Висновок

На кінець уроку варто згадати фільм 2011 року під назвою « Зараза» . Його автори багато в чому змогли « передбачити» реалії 2020 року під час пандемії корона вірусу. У фільмі показали  як раз апокаліптичний сценарій – пограбовані магазини, безлюдні і спустошені вулиці і т .д. .

А різниця між вигаданим сценаристами вірусом МЕV – 1 , і нашим була всього лиш у показнику смертності – там він складав 25 %, а тепер подумайте : а що було б, якби кілька нуклеотидів у вірусі Covid – 19 « лягли»  інакше  і смертність від нього складала б не 3-5 % , а 30 % чи 50% ?

Наскільки точна грань відділила б нас тоді від тієї межі , за якою, лише спустошення і війна за харчі?

Ми, людство, аж ніяк не господарі Землі, а лише гості. І в разі чогось  ми можемо  безслідно зникнути. Попри весь пластик і все забруднення – саме  безслідно. Корона вірус показав, що природа гоїть свої рани надзвичайно швидко. Як приклад цього : чисте повітря над Китаєм і дельфіни в італійських містах.

Не знаю я , що буде після нас

В які природа одягнеться шати.

Єдине, хто не втомлюється, час,

А ми  – живі, нам треба поспішати.

Зробити щось, лишити по собі.

А ми нічого. Пройдемо як тіні,

Щоб тільки неба очі голубі,

Цю Землю завжди бачили в цвітінні .

Завантажити: Конспект першого уроку "ХХІ століття. Covid – 19. Виклик планеті Земля" (10-11 класи)

Завантажити: презентацію

Автор Кондратюк Тамара Романівна, викладач української мови та літератури Клеванського професійного ліцею

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments