Перший урок 2024 рік ” За Україну, за її волю, за честь, за славу, за народ” (5 клас)

Мета:

  • поглиблювати знання учнів про історію, природні ресурси, культурну спадщину Украї­ни;
  • формувати культуру відносин між людьми, повагу до традицій і звичаїв українського народу;
  • розвивати пізнавальний інтерес;
  • виховувати почуття патріотизму.

Обладнання: Державний прапор України,

елементи народної символіки, проектор, комп’ютер, музичні записи, «Україна прекрасна», мультиме­дійна презентація.

Хід першого уроку

Організаційний етап

Лунає пісня «Україно» Р.Скорпіон.

Мотивація навчально-виховної діяльно­сті учнів

Учитель. Наш перший урок я хочу розпочати  словами моєї улюбленої письменниці, поетеси Ліни Костенко:

Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–

оці степи, це небо, ці ліси,

усе так гарно, чисто, незрадливо,

усе як є – дорога, явори,

усе моє, все зветься – Україна.

Така краса, висока і нетлінна,

що хоч спинись і з Богом говори.

 

Сприйняття та засвоєння матеріалу уроку

Учитель.

Україна — це держава, яка зазнала на своєму віку татаро-монгольську неволю, панування польської шляхти, царський режим та кріпацтво, німецько-фашистську агресію та сталінські ре­пресії. Але упродовж усього періоду існування України народ боровся за волю, за незалежність.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учні повинні завершити речення «Моя Українаце…».

 

Учитель. Наша перший урок присвячена рідній Бать­ківщині.  І тема її: «За Україну, за її волю, за честь, за славу, за народ…»

Сьогодні ми здійснимо цікаву подорож, на нас чекають такі локації.

Локація 1  «Україна, Батьківщина моя».

Локація 2 «Ціну свободи завжди пам’ятай!»

Локація 3 « Народ Великої Країни ».

Локація 4 «Фізкультхвилинка»

Локація 5 «Хто не знає минулого, той не вартий майбутнього».

Локація «Україна, Батьківщина моя»

Учитель. Кожна людина найбільше любить той край, де народилась і живе. Кожен пиша­ється своєю рідною країною. І ви як справжні громадяни своєї держави знаєте її символіку. Наша держава — Україна, суверенна і незалежна, демократична і правова.

– Що ж означає вислів «Україна — суверенна держава»?

(Вона має право самостійно, без втручання інших держав вирішувати всі свої внутрішні та зовнішні справи.)

А ще Україна — демократична. Це означає, що влада в ній належить народові. Лише народ може змінювати її основи — конституційний лад.

Україна — одна з найбільших держав Європи.

Погляньте на карту України. На ній позначено кордони нашої держави. На півдні її омивають теплі моря — Чорне й Азовське. Чи знаєте ви з якими державами межується наша Батьківщина? (Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова, Росія, Білорусія)  Спробуйте продовжити речення:

Могутньо котить до Чорного моря сиві хвилі найбільша річка України — Дніпро.

На Чоргогірському хребті гордо височіє найбільша гора – Говерла

Найбільше прісноводне озеро природного походження -Ялпуг

Одне з найдавніших поселень Гуцульщини яке являється на сьогодні найбільшими селом за кількість населення – Космач.

Відпочинкова, колоритна область, що за площею є найбільшою – Одеська

А скільки всього є областей в Україні – (24 і АР Крим)

Пишається Україна мальовничими містами й селами.

Стародавнє і вічно юне місто, столиця нашої держави — Київ.

Київ — одне з найкрасивіших міст світу. Красиве воно в будні і у свята, в усі пори року. А особливо гарне воно навесні, коли запалюють свої свічки каштани.

Головна і найкрасивіша вулиця Києва — Хрещатик, яка є свідком різних подій формування України. А які міста, села чи пам’ятні, історичні, культурні місця ви знаєте?

Актуалізація знань

Учитель.  А давайте ми з вами пограємо у гру «Хто вас зустріне»

 Завдання : Ми здійснимо умовну подорож містами України і скажіть, хто вас зустріне:

у Києві — киянин;

в Одесі — одесит;

у Харкові — харків’янин;

у Чернівцях — чернівчанин;

у Львові — львів’янин;

у Чернігові — чернігівець;

 у Сумах — сумчанин;

у Полтаві — полтавчанин;

у Івано- Франківську – іванофранківець

у Верхонині – верховинець

Учитель. Щороку ви поглиблюєте, збага­чуєте новим змістом поняття «Батьківщина». Донедавна воно обмежувалося для вас рід­ною хатою, де вперше пізнали любов та опіку мами й тата, ласку бабусі, мудрість дідуся, тепло родини. Промайнуло раннє дитинство — і вже стежинка від хати повела вас до школи. Саме тут дізналися, що ви не просто діти своїх батьків, а ще й українці, а Батьківщина ваша — Україна, велика і прекрасна.

Україна багата на корисні копалини.
В Україні надзвичайно сприятливі умови для сільськогосподарського виробництва.
В Україні нараховується понад 70 тис. річок та 20 тис. озер, 9 млн га вкрито лісами, що становить 1/7 від її площі.
Однак найважливішою ознакою України є мова —  найбільша духовна цінність.
Це найдорожчий скарб, переданий нам попередніми поколіннями, виплеканий у давньому переказі, у влучних висловами, у народній пісні.

 

Локація «Ціну свободи завжди пам’ятай!»

 

Учитель. Наша держава горда від того, що зуміла виховати людей, здатних об’єднатися проти ворога, здобути волю, виборювати справедливість. Війна – це завжди трагедія. Ми повинні робити все для того, щоб максимально допомагати усім постраждалим і залишитися в усіх ситуаціях людьми. Навіть таке простеньке як малюнки чи ручні обереги допомагають нашим воїнам відчувати тепло рідного дому.

Трагічні події в Україні, материнські сльози і сирійський плач не залишають байдужим жодного громадянина країни. Закликаю вас кожного дня в своїх молитвах просити якнайшвидшої Перемоги і світлого майбутнього, нездатності нашому народові. У жалобі схилімо голови і молитвою вшануймо пам’ять наших героїв і всіх невинно убитих.

 

У нашій пам’яті Ви назавжди лишились,

Історія одна, і Ви — її частина.

Ви тільки знайте, браття, ми за Вас молились,

І плакала за Вами гірко Україна!

 

 

Але ж душа! Душа його до Бога лине!

До тебе й наші сльози, молитви, каяття.

А ти ж, повір Герою – пам’ять не загине,

Як і омріяні тобою воля й майбуття!

 

Локація «Народ Великої Країни»

Учитель. Слава країни — це не лише її територія, мова, природні багатства, а головне — люди, які своїми здобутками звеличують країну на весь світ …Слід згадати найвидатніших, чиї імена, назавжди увійшли в історичну пам’ять, у душу народу вкраїнського.

 

Тарас Григорович Шевченко

Український поет, філософ, письменник, графік, художник, політик, громадський діяч і, як вважають самі українці, духовний батько сучасного українського народу.

Григорій Сковорода

Педагог, поет, просвітитель, філософ, автор трактатів, байок, пісень.

Михайло Грушевський

Історик, організатор української науки, професор, автор ілюстрованої історії України.

Микола Лисенко

Український композитор, автор опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер і оперет.

Борис Патон

Всесвітньо відомий учений у галузі металургії і технології металів, академік, президент Національної АН України, автор технології електрозварювання м’яких тканин.

Микола Амосов

Видатний український лікар, учений у сфері серцево-судинної хірургії, біокібернетик.

Леонід Каденюк

Перший космонавт незалежної України, Герой України.

Ігор Тамм

Видатний фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії з фізики.

 

Відомі українські спортсмени:

Сергій Бубка (стрибки з жердиною),

Лілія Подкопаєва (спортивна гімнастика)

Оксана Баюл (фігурне катання),

Олег Блохін і Андрій Шевченко (футбол),

 Ірина Дерюгіна і Ганна Безсонова (художня гім­настика),

брати Віталій та Володимир Клички, Василь Ломаченко й Олександр Усик (бокс).

Сучасні Євген Марусяк. ( Можливо хтось з учнів захоче доповнити)

Народ України – це працьовиті і талановиті люди, які проявили себе в усіх сферах: наука, спорт, культура, політика, релігія… Про величні постаті і їх внесок можна говорити вічно, тому із заохоченням і цікавість вивчайте і дізнавайтесь щось нове про свою багату Батьківщину.

 

Локація «Фізкультхвилинка»

Учитель. Обійми – це не тільки приємний вияв сплеску емоцій, а й соціальна необхідність. Відома американська сімейна психологиня Вірджинія Сатір стверджувала що, для виживання людині потрібно, щоб її обнімали 4 рази на день, 8 разів – для підтримки, і 12 – для особистого зростання та розвитку. Тож прямо зараз ви можете обняти будь кого з присутніх у цьому класі. А щоб було цікавіше, проведемо фізкультхвилинку « Обійми того, хто…», оскільки в нас є нові дітки, ви перейшли з початкової школи в старшокласники, то це допоможе не тільки покращити настрій, а й всім нам дізнатись більше один про одного. Завдання: підходите до корзинки; називаєте своє ім’я; витягуєте  записку; зачитуєте і виконуєте; той кого ви обняли стає наступним учасником і так виконуємо поки всі учні не будуть задіяними (додоток 1)

 

Локація «Хто не знає минулого, той не вартий майбутнього».

Учитель. На долю нашого народу випало багато героїчного і водночас трагічного. Історія України — це історія народу, який протягом ба­гатьох століть боровся за свою незалежність… Забуті імена, викреслені з пам’яті події, зруйновані моги­ли, поламані хрести, знищені церкви – багато чого  ми з вами не знаємо і багато  вже й не дізнаємось. Завжди знаходились ті, хто хотів знищити, викорінити, змінити, перевчити, але Україна вистояла колись, а тепер прийняла удар підлого сусіда. Ми віримо в Перемогу і як Захисники на передовій боряться зі зброєю, так ми повинні тут бути надійним тилом. Ви можете зробити великий внесок у розвиток держави своїми знаннями, адже ваша зброя – це знання, мова, історія і культура, збереження традицій. Тому зараз я зачитаю пам’ятні дати, які відзначає Україна:

22 січня – День Соборності.

29 січня – День пам’яті Героїв Крут.

16 лютого – День Єднання

20 лютого – День Героїв Небесної Сотні.

19 лютого – День Державного Герба України

10 березня – День Державного Гімну України

8 травня – День пам’яті та примирення в Україні.

23 травня – День Героїв в Україні.

28 червня – День Конституції України.

15 липня – День хрещення України

23 серпня – День Державного прапора України.

24 серпня – День Незалежності України.

29 серпня – День пам’яті Захисників України

1 жовтня – День захисників і захисниць України. День козацтва.

27 жовтня – День української писемності та мови.

21 листопада – День гідності та свободи.

Листопада,4 субота – День пам’яті  жертв Голодомору.

6 грудня – День створення Збройних сил України.

 

 

 

Учитель. В цьому списку має появитись ще одна надважлива дата – День Перемоги над російською навалою. Знати, шанувати і пам’ятати минуле свого народу – це обов’язок, інакше ти не зможеш стати його частиною.   Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте наш народ і нашу мелодійну мову. Цікаво, що тема сьогоднішнього уроку перекликається з минулим. Микола Вороний 1917 році написав текст патріотичного вірша під час лютневої революції, у 1922 році опублікували ноти до пісні. Музичний твір став гімном повстанців і січових стрільців. Пропоную прослухати.

Учитель. Ми — єдиний народ! Незважаючи на всі не­гаразди, що нині відбуваються, всі ми прагнемо до одного — миру, спокою, міцної та квітучої держави й чистого неба над головою.

 

Діти розповідають вірші ( роздати напередодні)

На світі багато чудових країн,

Мені наймиліша, найкраща країна,

Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,

Безсмертна моя Україна.

 

Ти з давніх віків непокірна була

І волю свою боронила невпинно.

Нарешті збулося — її здобула

Звитяжна моя Україна.

На землях твоїх неозорих степів

Живе працьовита і чесна родина,

Хвилюється колосом стиглих хлібів

Моя золота Україна.

 

В садах і дібровах в вечірні часи

Чарує нас пісня дзвінка солов’їна,

І чути співочі дівчат голоси, —

Пісенна моя Україна.

 

Тепер ще нелегко живеться тобі,

Є в тому, мабуть, особлива причина.

Та все подолає в тяжкій боротьбі

Незламна моя Україна.

 

Квітуй, мов калина, над плесами вод,

Будь в дружбі і праці міцна та єдина.

Хай буде щасливим твій вільний на­род,

Прекрасна моя Україно!

Автор Матаржук Оксана Василівна

Завантажити: Перший урок "За Україну, за її волю, за честь, за славу, за народ"

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments