Ця презентація для Першого уроку 2024 року розповідає про непростий шлях України до незалежності. Вона охоплює історичні події, що сформували нашу державу, та сьогоднішню боротьбу за свободу і суверенітет.
Переглянути презентацію «Визначні події українського державотворення» онлайн
Слайд 2
Якщо уявити, що країна – це дім, то Україна все ще в процесі будівництва.
Є міцний фундамент – століття боротьби за можливість жити в єдиній і незалежній країні.
Є стіни – Конституція і законодавство, що дають можливість людям мати свободу і захист своїх прав, а також обов’язки, виконання яких зробить буття у спільному просторі безпечним і комфортним.
Є дах – визнання незалежності і суверенітету України іншими країнами та членство України у міжнародних організаціях.
Однак поки не все добре всередині цього будинку: основні комунікації є, але все інше не доведене до ладу, не обладнане зручно, не оформлене естетично, не прибране. Та й не всі з тих, хто живе у цьому великому спільному домі, цінують його і готові докладати зусиль для його розбудови.
А ще є сусід, який хоче відібрати цей дім, а його головних оборонців і будівничих знищити.
У 2014 році Росія окупувала Крим і розпочала війну на Донбасі, а 24 лютого 2022 року російська армія розпочала широкомасштабне вторгнення на територію України по всій довжині спільного кордону і з території Білорусі.
Україна 9 років дає відсіч агресору, а тепер веде і справедливу війну за відновлення своєї територіальної цілісності за збереження своєї незалежності і суверенітету.
Україна лише 33 роки існує як незалежна країна на мапі світу, але цьому передували кілька століть боротьби українців за право мати свою державу.
Слайд 3
Ось що саме:
- Українська державність в часи Київської Русі
Київська Русь була тим фундаментом, з якого і розпочалося зведення української державності.
- Галицько-волинська земля, навіть, перебуваючи в залежності від Золотої Орди, значною мірою зберегла риси державного та правового устрою, притаманні Давньоруській державі.Главою тут був великий князь. Йому належала верховна влада. Князь міг приймати законодавчі акти. Великі князі здійснювали поточне управління як у своєму домені, так і в межах усього князівства.
- Визвольна війна Хмельницького і продовження формування державності України
Тривалий час український народ не мав власної національної держави, що було унікальним явищем – коли б організований у класове суспільство народ був позбавлений національної державності. Необхідність створення української державності та умов, що сприяли б цьому завданню, виявилися на початку національно-визвольної війни.
- Українська державність в період 1917 – 1920 p.
Боротьба за державність України наприкінці 1917-1920 p. відбувалася в умовах запеклої громадянської війни та іноземної інтервенції. В листопаді 1917 p. було проголошено Українську Народну Республіку (УНР). Особливою проблемою в національному державному відродженні було утворення в західних регіонах України в жовтні 1918 p. Західної Української Народної Республіки (ЗУНР). І нарешті, майже паралельно з утворенням ЗУНР на більшій частині України, починаючи з листопада 1918 p., проходило відновлення УНР.
Слайд 4.
- Радянська державність
Не можна з історії української державності викидати і період радянський.
- Незалежність України сьогодні
На рубежі 80-90-х років XX ст. в Україні сталися епохальні історичні події. В умовах глибокої соціально-економічної і політичної кризи в республіці розпочався і одержав подальший розвиток процес руйнування тоталітарної більшовицької системи і демократизації соціально-економічного та державно-правового ладу.
Вперше за 70 років були проведені дійсно демократичні, а не фіктивні вибори в органи державної влади.
- Всеукраїнський референдум
1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності України.
Проголошення незалежності і підтвердження легітимності на референдумі стало результатом кілька сотрічного прагнення українців жити в своїй державі.
- Здобувши незалежність, народ України розпочав активну діяльність по створенню своєї демократичної правової держави.
Міжнародне співтовариство з розумінням поставилося до виникнення нової незалежної держави. Україну визнали понад 130 країн світу.
Слайд 5.
- 28 червня 1996 рокуухвалення Конституції незалежної України і розбудова законодавства.
У період 2–16 вересня 1996 року, в Україні була проведена грошова реформа. Національною грошовою одиницею та валютою України стала гривня.
- Затвердження державних символів України
15 січня 1992 року – затверджено Верховною Радою України музику Державного гімну з пісні «Ще не вмерла Україна…» за авторством Михайла Вербицького. А слова –затвердили аж у березні 2003 року, скоротивши вірш Чубинського до одного куплету і приспіву.
28 січня 1992 року Верховна Рада України затвердила синьо-жовте полотнище як державний прапор України.
19 лютого 1992 року парламент України затвердив тризуб як Малий герб України.
- Майдан 2004 року – «Помаранчева революція»
- Майдан 2014 року – Революція гідності
На майдані Незалежності у Києві почали збиратися люди із прапорами Євросоюзу і державними прапорами, демонструючи свою підтримку євроінтеграції України.
Слайд 6.
25 квітня 2019 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який зміцнив позиції державної мови.
Силове захоплення у 2014 році Росією центральних органів влади Криму, блокування українського флоту та військових підрозділів, розгортання на сході та півдні України кремлівської спецоперації «русская весна» викликало спротив.
На момент окупації Криму Україна фактично не мала дієздатної армії. Чисельність Збройних сил скорочувалася, а озброєння та техніку піддавали конверсії.
Агресія Росії примусила Україну відродити армію.
За останні чотири роки нам вдалося не просто відродити армію, а й перетворити ЗСУ на одну з найбільш ефективних армій у Європі»
24 лютого 2022 року Росія розпочала широкомасштабну війну проти України. І ця війна є зараз найбільшим випробуванням здатності українців захищати свою незалежність.
Війна триває. Україна, з підтримкою Заходу, продовжує стримувати одну із найчисельніших армій світу.
Слайд 7.
- 24 серпня Україна святкує День Незалежності. Зараз ця подія є найбільш популярним святом в Україні.
Попри усі економічні і політичні складнощі, попри життя під постійною небезпекою через дії Росії, небайдужі люди творять і зміцнюють незалежність України. захищають Україну на фронті, розбудовують країну в тилу. А покоління, які сформувалися протягом понад 30 років існування держави України, найбільше цінують свободу і відкритість світу.
Молодь, яка народилася і зростала в нових умовах глобального світу та не знала бар’єрів радянського часу, сьогодні задає нові тренди життя, ламає стереотипи, традиції, формує нові запити. Це – «покоління Незалежності»
Використані джерела
https://www.radiosvoboda.org/a/podii-shcho-formuyut-nezalezhnist/31405953.html
https://polinfo.gov.ua/informatsiini-materialy/derzhavni-sviata-ta-pamiatni-daty/18989-nezalezhnist-ukrainy-maiak-svobody-2
Автор Бромот Тамара Миколаївна
Завантажити презентацію Визначні події українського державотворення