Міністерство освіти і науки України разом з програмою ментального здоров’я “Ти як?” та Дитячим фондом ООН в Україні розробили урок “ТИ ЯК? Повертаємось до школи!” спеціально для учнів 7-11 класів. Виходячи з того, що новий навчальний рік приносить більше навантаження та стресів, особливо в умовах війни та змін у навчальному процесі, цей урок надасть важливі техніки саморегуляції. Відеозвернення психологів та практичні вправи допоможуть учням подолати тривожність та страхи, заспокоїтися та розслабитися, а також надавати собі підтримку під час навчання та поза ним. Інформація для вчителів також включає корисні ресурси та підказки, як допомогти учням психологічно. Ця програма ментального здоров’я є спільним проектом з участю урядових та освітніх структур, підтриманим ООН.
Переглянути сценарій Першого уроку 2024 “Ти як? Повертаємось до школи!” для учнів 7-11 класів
Завантажити: Перший урок 2023 "Ти як? Повертаємось до школи!" від МОН для учнів 7-11 класів
Запрошуємо освітян долучитись до проведення першого уроку про важливість ментального здоров’я.
Матеріали розроблені у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською, у співпраці з Координаційним центром з психічного здоров’я при Кабінеті міністрів України, Міністерством освіти і науки України, Асоціацією інноваційної та цифрової освіти, медіасервісом «MEGOGO Освіта» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Цільова аудиторія: Учні середньої! старшої школи (7-11 клас)
Тривалість: 31 хвилина (5 хвилин вступне слово вчителя, 26 хвилин відео, з них практика в класі до 5 хвилин)
Матеріали та обладнання:
- телевізор або проектор;
- запис відеоуроку з сайту MEGOGO (безкоштовно, без реєстрації): https://megogo.net
Мета уроку:
- розповісти учням про те, що таке ментальне здоров’я, та як вони можуть піклуватися про нього;
- навчити учнів розпізнавати свої емоції та пояснити, що робити, якщо вони не можуть впоратися з ними;
- навчити учнів деяких вправ та практик, щоб допомогти впоратись зі страхом, тривогою, опанувати злість, заспокоїтися, почуватися впевненіше;
- дати вчителям інструменти допомоги для психічної стабілізації дітей, які вони можуть використовувати у подальшій роботі.
Результати уроку:
- в учнів є розуміння того, що таке ментальне здоров’я, та як його можна підтримувати;
- учні знають та користуються техніками та вправами, презентованими на уроці;
- учні знають, до кого звернутися, якщо вони не справляються зі своїми почуттями.
Слово до вчителя:
В Україні немає людей, яких тим чи іншим чином не торкнулася б війна. За даними опитування U-Report про психічне здоров’я молоді 14-34 років, проведеного в лютому 2023 року, 55% з них відчували тривожність, а 24,8% – пригніченість. 55,6% шукали інформацію та намагалися дізнатися, як саме можна покращити своє ментальне здоров’я. 73% молоді зазначили, що потребують більше емоційної чи психологічної підтримки.
Дорослі можуть допомогти дітям-підліткам почуватися спокійніше й впевненіші та мати більше сил на навчання та спілкування з однолітками. Ось декілька простих порад:
- Відновіть почуття безпеки в той спосіб і тією мірою, які є можливими на цю мить.
- Заохочуйте підлітків до фізичної активності: фізкультура, танці, регулярні прогулянки на свіжому повітрі тощо.
- Відновіть режим дня, наскільки це можливо (навчання в школі, виконання певних завдань; рухова активність; вчасний сон тощо).
- Вислуховуйте дитину, коли вона хоче поговорити, будьте уважними до її запитань і давати чесні відповіді.
- Дозвольте дитині висловлювати емоції та почуття. Не можна говорити «не згадуй цього» або «забудь про це» — навпаки, важливо дати змогу максимально висловитися та проявити емоції.
- Пояснюйте дитині, що відбувається, давайте правдиву інформацію. Дітям важливо розуміти ситуацію в цілому та причини того, що сталося. Це працює на зцілення. Дорослим важливо дізнатися, що саме дитина зрозуміла з ситуації, який висновок зробила.
- Заохочуйте дитину до спілкування з однолітками, діяльності у громаді, доступної для її віку тощо.
- У разі прояву агресії важливо формувати здорові поведін- кові рамки: попри те що дитині може бути важко справлятися з емоціями, вона повинна розуміти, що кривдити інших людей або тварин неприпустимо.
- За потреби допоможіть звернутися по фахову психоло- гічну/психотерапевтичну допомогу чи супровід: фахівці підкажуть дитині та батькам, як справлятися з емоціями, як навчитися релаксації, як контролювати важкі спогади тощо.
Існує набір технік та навичок, які допоможуть підліткам повернути стійкість та впоратись зі страхом, панічною атакою, розрізнити та вивільнити агресію в безпечний спосіб, знайти са- мопідтримку коли сумно, а також допоможуть розслабитися, щоб налаштуватись на відпочинок та сон.
Саме для того, щоб поділитися з дітьми такими навичками й техніками, ми і підготували цей урок.
План-конспект уроку:
Час | Частина уроку | Опис активності |
5 хв | Вступне слово вчителя | Вчитель вітається і починає розповідати про урок: «Як часто вас питають «Ти як?», і як ви зазвичай відповідаєте? «Нормально»? «Все ок»? А як ви насправді почуваєтеся в цей момент? Вам добре, або, може, сумно, тривожно чи навіть страшно? Бути не ок – це нормально. І говорити про це теж. Сьогодні ми поговоримо про ментальне, або психічне, здоров’я. Річ у тому, що ментальне здоров’я – це не суцільне щастя і спокій, а його відсутність – це не завжди неадекватна поведінка. Ментальне здоров’я – це коли ми знаємо, як впоратись зі своїм емоціям, навіть коли нам дуже погано. Щоб ми могли піклуватися про себе та допомагати іншим, нам потрібно мати інструменти і знання. Саме про це вам зараз і розповість Катерина Тімакіна, клінічна психологиня, та Ілія Єлісей Касторних, педагог і психолог». |
00:00 хв | Вступна частина відео до кінця вправи | Учитель ставить відео, де психологи розповідають про те, що таке ментальне здоров’я і чому воно важливе, з початку відео і до кінця першої вправи. |
13:00 хв | Повторення вправи 1 у класі | Після того, як диктор проговорив вправу, у відео врахований час (приблизно ЗО секунд)на її виконання. Якщо учителю знадобиться більше часу на виконання з класом, можна поставити відео на паузу. |
14:00 хв | Частина відео 3 вправою 2 | Відео продовжується, або ж вчитель знову вмикає його, якщо поставив на паузу. Усі дивляться третю вправу. |
17:25 хв | Повторення вправи 2 у класі | Після того, як диктор проговорив вправу, у відео врахований час (приблизно ЗО секунд)на її виконання. Якщо учителю знадобиться більше часу на виконання з класом, можна поставити відео на паузу. |
18:28 хв | Частина відео 3 вправою 3 | Відео продовжується, або ж вчитель знову вмикає його, якщо поставив на паузу. Усі дивляться третю вправу. |
22:45 хв | Повторення вправи 3 у класі | Після того, як диктор проговорив вправу, у відео врахований час (приблизно ЗО секунд)на її виконання. Якщо учителю знадобиться більше часу на виконання з класом, можна поставити відео на паузу. |
23:47 хв | Відео продовжується, або ж вчитель знову вмикає його, якщо поставив на паузу. Усі дивляться третю вправу. | |
26:00 хв | Відповіді на запитання | Вчитель вимикає відео, пропонує дітям поставити питання та відповідає на них. |
Додаткові матеріали:
Більше вправ та ігор для підтримки ментального здоров’я дітей, а також корисних матеріалів на цю тему шукайте в онлайн-біблі- отеці ЮНІСЕФ «Спільнотека» на сайті spilnoteka.org.
Ви можете скачати та роздрукувати такі брошури, щоб використовувати їх на уроках:
Картки для дихальних практик стабілізації «Вдих-видих». За допомогою них можна заспокоїти дитину, взяти під контроль тривогу та прояви стресу або ними можна просто розпочати чи завершити урок. Картки підходять для дітей від 3 років, для підлітків, для дорослих.
Переглянути картки для дихальних практик стабілізації «Вдих-видих»: https://spilnoteka.org/kartky-dlya-dyhalnyh-praktyk-stabilizacziyi-vdyh-vydyh/
Для занять на розуміння емоцій з дітьми підійде книжка-практикум «Твоя сила». Вона містить 22 практичних завдання. Можна працювати як в самій книжці, так і вирізати запропоновані шаблони й працювати з ними окремо.
Переглянути брошуру «Твоя сила: практикум для дітей та підлітків» https://spilnoteka.org/broshura-tvoya-syla-praktykum-dlya-ditej-ta-pidlitkiv/
Інші техніки та вправи, що знімають напругу, відволікають від тривожних думок, а також практики для турботи за ментальним здоров’ям для дорослих і дітей можна знайти на сайті Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
Сайт Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» https://www.howareu.com/
Щоб краще розуміти те, через що зараз проходять українські діти та якїм допомогти, радимо прочитати брошуру «Ментальне здоров’я дітей під час війни: поради батькам та опікунам». У ній, до речі, теж є набір корисних вправ і технік.
Переглянути брошуру ” Ментальне здоров’я дітей під час війни: поради батькам та опікунам”: https://spilnoteka.org/broshura-mentalne-zdorovya-ditej-pid-chas-vijny-porady-batkam-ta-opikunam/
Для психологічної підтримки підлітків ЮНІСЕФ разом із партнерами запустив онлайн-групи «Поруч», де діти можуть: поділитися переживаннями про події навколо, поспілкуватися з психологом, який веде ці групи, знайти способи, як підтримувати себе і близьких у складні часи, просто спілкуватися з однолітками та бути у спільноті людей, які розуміють і підтримують одне одного. Поділіться зі своїми учнями контактами для реєстрації.
Сайт онлайн-групи «Поруч»: https://poruch.me/teenagers
Важливо!
Ми, дорослі, перш за все маємо подбати про власний емоційний стан, і лише тоді можемо повною мірою дбати про дітей: удома та в класі.
Для освітян проводять зустрічі онлайн- груп з психологічної підтримки «Поруч». Тут можна поспілкуватися з колегами та психологами й отримати фахові поради про те, як допомогти впоратись собі та учням:
Сайт онлайн- груп з психологічної підтримки для освітян: https://poruch.me/teachers
Для того, щоб підтримати власне ментальне здоров’я, набути психологічної стійкості та краще розуміти, як підтримати учнів, радимо також пройти онлайн курси:
«Розумію» – курс з психологічно-емоційної підтримки для вчителів та шкільних психологів, щоб краще розуміти себе, навчитися розпізнавати власні та дитячі емоції та швидко стабілізувати себе у критичні моменти.
Сайт курсу з психологічно-емоційної підтримки для вчителів та шкільних психологів “Розумію”: https://osvitoria.university/courses/rozumiju/
«Сміливі навчати» – онлайн-курс про вчителювання у час кризи, щоб психологічно підтримати себе в часи кризи, навчати та взаємодіяти з дітьми, а також організувати безпечне освітнє середовище в кризовий час.
Сайт онлайн-курсу “Сміливі навчати”: https://osvitoria.university/courses/rozumiju/
«Бути поруч» – курс про те, як працювати з дітьми під час війни та надавати ефективну психологічну допомогу.
Сайт курсу “Бути поруч”: https://osvita.diia.gov.ua/courses/buty-poruch-kurs-z-osnov-psykholohichnoi-pidtrymky
Якщо вам знадобилася допомога спеціаліста – на сайті «Ти як?» є телефони гарячих ліній, а також контакти відповідних організацій. Поділіться ними із батьками ваших учнів!
Сайт “Ти як”: https://www.howareu.com/