Перший урок у 7 класі на тему “Ми – українці: честь і слава незламним” має мету поглибити знання учнів про різні куточки України, її державність; сприяти вихованню патріотичних почуттів, любові до Батьківщини, формувати національну свідомість; розвивати творчість, креативність та комунікабельність
Автор Вишку Л.І., Самчиківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Мета: поглибити знання учнів про різні куточки України, її державність; сприяти вихованню патріотичних почуттів, любові до Батьківщини, формувати національну свідомість; розвивати творчість, креативність та комунікабельність.
Хід уроку
І. Організація класу. Привітання учнів з Днем знань.
Дорогі мої учні! Ми живемо з вами в 21 столітті, в час новітніх технологій, безмежних можливостей, наукового прогресу. Але в усі часи, в усі століття шанували найбільше в людині її освіченість, її знання та вміння. Саме навчання дає можливість людині здійснити її мрії: подорожувати світом, відкривати нові обрії, досліджувати природу, вносити свою частку у процвітання рідної країни, долучатися до її розвитку, до покращення життя на її теренах.
Я впевнена, що кожен із вас, з часом, внесе свою лепту у розвиток нашої країни, нашої Батьківщини. Нехай кожен ваш день буде світлим, веселим, наповненим незабутніми враженнями, а кожен урок зросить ваші юні душі зернами мудрості, чемності, добродушності та надихне на особливу співпрацю з учителями. Здоров’я, натхнення, МИРУ та досягнень високих результатів у навчанні!
ІІ Вступне слово вчителя
Цьогоріч новий навчальний рік зустрічаємо зі сльозами на очах. Він розпочинається в умовах війни, у часи, коли Україна виборює свою незалежність, своє право на існування ціною людського життя. Нині наша країна протистоїть одній із найпотужніших армій світу, аби зберегти свою цілісність, свої кордони, своє право на існування, як незалежна та вільна держава.
24 лютого 2022 року настали величезні випробування для українського народу. Бо, пройшовши значний шлях у розбудові своєї незалежності, ми зустріли величезну перешкоду на своєму шляху: проти нас була розв’язана повномасштабна борня, розпочався новий етап російсько-української війни, яка триває з 2014 року.
Вже півроку ми і вся Україна живемо в умовах найжорстокішої війни, яку вся Європа, та й світ, могли бачити після часів Другої світової війни. Для нашої країни вона стала народною, адже ми об’єдналися в боротьбі за незалежність і суверенітет, за культурний вибір і приналежність до європейської цивілізації, її цінностей, прав та свободи…
Тема нашого сьогоднішнього уроку «Ми – українці: честь і слава незламним!». Стійкість та незламність українців на шляху до Перемоги сьогодні захоплюють весь світ. Ми об’єдналися, ми згрупувалися, від малого до старого, в боротьбі з ворогом. Наша любов до України за останній час зросла до неймовірних розмірів, кожен із нас додав свою частинку, яка безпосередньо наближає всіх до Перемоги, кожен показав свою любов, свій патріотизм по відношенню до нашої Батьківщини. А що ж для вас є Україна?
Вправа «Асоціативний кущ»
(Діти на пелюстках ромашки пишуть свої асоціації до слова УКРАЇНА)
ІІІ . Основна частина.
24 серпня минуло пів року, як розпочалася повномасштабна війна. Наші воїни показали свою міць, відважність, незламність та героїзм. Здивували весь світ своєю стійкістю, хоробрістю та безмежною любов’ю до рідної країни та її народу. Стали справжніми ГЕРОЯМИ.
Бесіда
- Коли відзначають День Героїв? (29 серпня)
- Про яких героїв ви знаєте або чули?
Рекомендуємо переглянути День пам’яті захисників України (матеріали до Першого уроку)(Сумська міська рада)
Герої України
Кулеметниця Оксана Рубаняк (позивний «Гуцулка Ксеня») між боями здобуває три освіти.
Олександр Кукурба – повітряний бешкетник, який став жахом для окупантів (загинув під час свого 100-го бойового вильоту).
Сергій Мазорчук – комбат 24-ї ОМБР, вивів з оточення понад три сотні своїх воїнів.
- Як можна підтримати бойовий дух наших воїнів?
- Чи вірите ви в нашу перемогу? Що можна робити, щоб її наблизити?
- Що ви знаєте про дітей, які допомагають ЗСУ? (плетуть маскувальні сітки, роблять вироби своїми руками, продають їх, співають…)
- Чому ми, українці, не шкодуємо ні коштів, ні здоров’я, ні навіть життя заради свободи нашої держави?
Вікторина
Під час вікторини ви систематизуєте свої знання про Україну, її традиції, звичаї. Ще раз переконаєтеся в її особливості та неповторності. Продемонструєте свої вміння та кмітливість.
- Як називалася держава, де жили козаки? (Запорізька січ)
- Назвіть один із найдревніших знаків, який є малим гербом України? (Тризуб)
- Назва гімну України ( «Ще не вмерла Україна»)
- Як називається основний закон України? (Конституція)
- Яке ім’я носила сестра Кия, Щека та Хорива? (Либідь)
- Як називається національна страва українців із тіста? ( Вареники)
- Які кольори державного прапора України? (Синій, жовтий)
- Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці? (Гімн)
- Яку назву мало житло козака? ( Курінь)
- На яких тваринах їздили козаки? ( Конях)
- Назва великого зібрання творів Т.Г. Шевченка? («Кобзар»)
- Скільки областей налічує Україна? ( 24 та АР Крим, тимчасово окуповану)
- Яку страву найчастіше готували козаки? ( Куліш)
- Скільки берегів у Дніпра і які ? ( Два – Лівий і Правий)
- Автор слів гімну України. (П. Чубинський)
- Як називалась перша слов’янська держава? (Київська Русь)
- Назвіть композитора, який поклав вірші Чубинського, що стали гімном, на музику? (Вербицький)
- Що означає слово «козак»? (Вільна ,незалежна людина)
- Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя, на долю, відряджаючи у далеку дорогу. (Рушник)
- Столиця України (Київ)
- Кущ, оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди. (Калина)
- Національний символ України. Його дарують, ним обмінюються у Великоднє свято. (Писанка)
- Дерево, яке оспівано у народних піснях, у віршах. Воно освячується в церкві перед Великоднем, як засіб від злих сил. (Верба)
- Поширене в Україні дерево, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат. (Тополя)
ІV. Підсумок уроку
- Давайте пригадаємо, яке слово стало візиткою нашого сьогоднішнього уроку? (Україна)
- Яким чином в ньому зашифроване наше минуле, теперішнє і майбутнє?
- Що для вас означає бути справжнім українцем?
- Заключне слово вчителя. Висновок
Отже, ця війна стала битвою не лише за існування нашої держави, її цілісності, а й усього народу в цілому. Вороги намагаються не тільки захопити нашу територію, а й стерти з лиця землі нашу націю. Але їм не пощастить, бо ми обов’язково переможемо і на нашій землі запанує мир, добробут та щастя!
Слава Україні! Героям слава!
Завантажити: Конспект першого уроку 2023 на тему: "Ми – українці: честь і слава незламним"