Перший урок технічних інновацій. Початок ери мобільного зв’язку
1 липня 1993 року
Перший дзвінок з мобільного телефону в Україні
В Україні такого ще не було, але у світі цим користувалися вже близько 10 років. І ось цей момент настав – у нашій державі розпочалася ера мобільного зв’язку!
Більше конспектів у збірці “30 років Незалежності України – 30 уроків: Інформаційно-методичні матеріали для проведення Дня знань та Першого уроку в 2021/2022 н.р.”
1 липня 1993 року перед багатьма телекамерами і в присутності великої кількості журналістів Леонід Кравчук у прямому ефірі здійснив перший в історії України дзвінок з мобільного телефона. Перша розмова тривала лише 40 секунд, але саме вона відкрила нову сторінку розвитку нашої незалежної держави.
Перший Президент України зателефонував українському послу в Німеччині і в ході розмови поставив йому декілька запитань. А передувало цьому розрізання телефонного дроту, що символізував добу звичайної телефонії.
Ця подія – величезний технологічний прорив. Мине лише десять років – і дзвінки з мобільних телефонів стануть основним засобом комунікації.
З тих часів багато що змінилося. Від самого початку мобільним зв’язком користувалося 2800 абонентів, а зараз – понад 50 млн. Змінилася маса телефонів: у 1993 році вага приладу становила більше кілограма – а нині близько 100 грамів. За цей час значно зросла тривалість телефонних розмов: від 5 хвилин на день збільшилася у кілька разів.
Для нас мобільний телефон – не тільки засіб зв’язку, а й надійний помічник у повсякденному житті. За його допомогою ми здійснюємо інтернет- закупи, замовляємо квитки на транспорт або концерт улюбленої групи, віртуально подорожуємо, маємо доступ до електронних документів.Телефон – незамінний помічник у роботі вчителя: він допомагає планувати та організовувати навчання. Проведення уроків, створення вправ, спілкування з учнями – все це необхідні речі повсякденного життя сучасного педагога. Завдяки мобільним телефонам ми єднаємося, долаючи відстані, та залишаємося постійно на зв’язку!
* * *
Мартін Купер – винахідник мобільного телефона з українським корінням
Раніше ми дізналися, хто і за яких обставини здійснив перший дзвінок з мобільного телефона на території незалежної України, але не менш захопливою історією є поява цього засобу комунікації. Далі ми дізнаємося, як з’явилася перша «мобілка». І яке буде наше здивування, коли стане відомо, що у його винахідника українське коріння! Але про все по порядку.
Ідея стільникового зв’язку виникла наприкінці 40-их рр. ХХ ст. У той час співробітники «Bell Laboratories» (на той час дослідницький підрозділ компаній «AT&T» і «Western Electric») визначили можливі способи побудови стільникових мереж. Автором концепції стільників став Амос Джоель. Проте перший дзвінок зробили не вони, а їх конкуренти з компанії «Motorola».
Телефон мав назву «DynaTAC 8000X». Його маса була понад 1 кг, а довжина – близько 23 см; заряду акумулятора вистачало всього на 20 хвилин розмов. На розробку першої моделі «Motorola» витратила 15 років і 90 мільйонів доларів.
Проте першого комерційного стільникового телефона від компанії «Motorola» довелося чекати ще майже 10 років, і в продажу він з’явився 6 березня 1983 року, а за іншими даними – взагалі 13 жовтня того ж року. Важив він уже 800 грамів і коштував від 3500 до 3995 доларів (на сучасні гроші це понад десять тисяч $). За формою він нагадував цеглу, в один з боків якої була вбудована клавіатура для набору номера, а зверху стирчала стаціонарна антена.
Мартін Купер сказав: «Зараз змінилася ідея телефонного дзвінка. Раніше ви телефонували у певне місце, а тепер – конкретно людині».
Що нам відомо про Мартіна Купера – інженера з українським корінням, який сконструював мобільний телефон, чим кардинально змінив наше життя?
Народився винахідник 1928 року в Чикаго у сім’ї емігрантів із України. Він ніколи не був на рідній землі батьків (батько із м. Сквири, що на Київщині, а мати із с. Павлиш Кіровоградської області), але про своє українське походження він завжди знав і ніколи від нього не відмовлявся. Його батько і мати тікали у 1917 році з України від війни і погромів різними шляхами, а познайомилися вже на чужині. Синові вони мало розповідали про ті важкі часи і пережите, і він казав, що розуміє їх.
Своїм батькам Мартін дуже вдячний за освіту. Не дивлячись на те, що роки його дитинства припали на роки Великої Депресії та непросту емігрантську долю, батьки зробили все для навчання сина. Він отримав диплом магістра Іллінойського інституту технологій, став інженером-електротехніком. Служив у ВМС США офіцером на підводному човні на Гаваях. Після Корейської війни Мартін Купер працював у «Western Electric» над одним зі своїх перших проєктів – телетайпом.
У 1954 році 26-річний Мартін потрапив на роботу у маленьку і мало кому відому компанію «Motorola». Саме там він реалізував те, що не могли втілити знані своїми винаходами інженери лідера ринку – компанії «AT&T». Вони перенесли телефон в автомобіль: тоді він важив майже 15 кг і мав вигляд валізи. Але це був прорив! Вони змусили прилад рухатися. Але щоб з’явився справді мобільний телефон, потрібно було прив’язати його не до місця, а до конкретної людини.
На початку 1970-х років Мартін Купер обійняв посаду керівника відділу, відповідального за автомобільну телефонію. У той час він запропонував ідею про зменшення розміру пристрою до такого, щоб люди могли носити його з собою в руці. Знайти потрібні технологічні рішення намагалися кілька фірм, але на той час ніхто не досяг успіху.
Початок принципово нової епохи в галузі телекомунікацій бере відлік від 3 квітня 1973 року. Цього дня Мартін Купер здійснив перший в історії дзвінок по стільниковому телефону. Стоячи навпроти готелю «Гілтон» на Шостій авеню в Нью-Йорку, винахідник подзвонив своєму конкурентові – голові дослідницького відділу компанії «Bell Laboratories» Джоелу Енгелю, який знаходився на прес-конференції в будівлі готелю. Цей телефонний дзвінок зробив революцію у сфері мобільних комунікацій, закріпивши за Купером звання батька мобільного телефону.
Впродовж своєї кар’єри в «Motorola» винахідник працював над багатьма революційними проєктами. В його доробок входять портативні кишенькові рації і пейджери. Але головним його досягненням залишається телефон «DynaTAC».
Тепер Мартін ініціює нові проєкти у галузі високошвидкісного інтернету. Єдине, що заважає Куперу реалізувати свої задуми – це вік. На момент написання цього тексту йому виповнилося 92 роки, а його конкурентами є молоді винахідники.
Основні події:
3 квітня 1973 року Мартін Купер здійснив перший дзвінок з мобільного телефона «DynaTAC 8000X»;
6 березня 1983 року розпочато продажі першого комерційного стільникового телефона від компанії «Motorola»;
11 листопада 1992 року було створено «UMC» («Ukrainian Mobile Communications» – «Український мобільний зв’язок») першу в Україні компанію на ринку мобільного зв’язку;
1 липня 1993 року Президент України Леонід Кравчук у прямому ефірі здійснив перший в історії України дзвінок з мобільного телефона.
Список використаних джерел
- 1993 – рік, коли в Україну прийшов мобільний зв’язок [Електронний ресурс]. -Режим доступу: https://24tv.ua/l993rik_koli_v_ukrayinu_priyshov_mobilniy_zvyazok_
n710440
- Від дзвінка до селфі. Історія стільникового зв’язку в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://nv.ua/ukr/project/mobile-history-40004178.html
- «Давай недовго, я з таксофона»: історія телефонії і мобільного зв’язку [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ain.ua/special/history-of-mobile-connection-in- ukraine/
- Мартін Купер [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Мартін_Купер
- Початок мобільної ери в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https ://youtu.be/Y oZXmBEJPV s
- У світі відзначають 40-річний ювілей першого дзвінка по мобільному телефону [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zn.ua/ukr/TECHNOLOGlES/u-sviti- vidznachayut-40-richniy-yuviley-pershogo-dzvinka-po-mobilnomu-telefonu-119741_.html
- Українець винайшов «мобілку»! [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://uamodna.com/articles/ukrainian-invented-the-mobile-phone/
- Хто такий Мартін Купер: батько мобільного телефону з українським корінням [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://tech.24tv.ua/hto_takiy_ martin_kuper_batko_mobilnogo_telefonu_z_ukrayinskim_korinnyam_n1072758
Завантажити: Перший урок 2021. Початок ери мобільного зв’язку в Україні
Коментарі із Facebook
Powered by Facebook Comments