ЕКО-ІНТЕЛЕКТ
(інтелектуальні ігри екологічного спрямування для учнів)
Методичний коментар. Для моделювання творчої частини Дня знань та Першого уроку педагоги можуть скористатися розробленими інтелектуальними іграми або їх фрагментами.
Застосування ігор буде доречним в активній частині проведення Дня знань, адже цікавість змагання створює сприятливі умови для розвитку дітей, формування екологічної компетентності, становлення екологічної культури учнів, сприяє використанню знань у новій нестандартній ситуації. Позитивне емоційне налаштування учасників гри вносить різноманіття та зацікавленість процесом пізнання та відкриття нового.
Кизименко В.О.,
методист комунального позашкільного навчального закладу
«Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості»
Інтелектуальна гра «Вірю – не вірю»
(для учнів 5-11 класів)
Гра побудована на питаннях-твердженнях. Деякі питання правдиві, вірні, а деякі навмисно змінені, з помилками. Гра дає можливість як познайомитись з новою темою, так і самоперевірити вихованцям раніше вивчений матеріал; спонукає закцентувати увагу на більш глибокому вивченню теми в цікавій ігровій формі.
Це індивідуальна гра (хоча можливі командні варіанти з 2-3-4 гравців).
Технологія проведення: дітям роздаються бланки, в яких вони відмічають відповідь «так» (вірю) або «ні» (не вірю); ведучий читає запитання і пропонує граючим визначитись – вірять вони у запропоновані твердження чи ні і записати у бланку свої відповіді.
Потім кожний гравець знаходить собі партнера для перевірки, обмінюється бланком з відповідями, і ведучий швидко повторює питання, але вже з відповідями. Гравці у бланках суперників проставляють”+”, якщо відповіді правильні, потім рахують.
Одна правильна відповідь – 1 бал. Визначаються місця кожного гравця за сумою балів. Виграє той, у кого їх буде найбільше.
Кількість тверджень у класичному варіанті – 21. Час проведення – 10-15 хв.
Примітка: бланк для гри можна завантажити за URL-адресою https://erudyt.net/wp-content/uploads/2019/08/blank_dlja_gri-virju_ne_virju.pdf
* * *
- Найефективніший шлях боротьби із все більшою кількістю відходів, які потрапляють у навколишнє середовище – їх захоронення. НІ (повторне вико- ристання).
- Кожної хвилини 1000 людей умирають від отруєння водою. ТАК.
- Більшу частину сміття, що забруднює Землю, становить скло.
НІ(пластмаса).
- Кожної хвилини 5-6 видів представників тваринного чи рослинного світу зникають. ТАК.
- Перед початком утилізації відходів їх необхідно подрібнити. НІ
(розсортувати).
- Кожної хвилини вирубують понад 51 акр лісів. ТАК.
- Для того, щоб переробити пластмасу, її необхідно спалити при певних умовах. ТАК.
- Кожної хвилини знищується 50 тонн родючого ґрунту через неправильне його використання. ТАК.
- Першочергове завдання під час вибору місця звалища – захист поверхні землі і ґрунтових вод. ТАК.
- Кожної хвилинив атмосферу виділяється понад 12000 тонн вуглекислого газу. ТАК.
- Поява несанкціонованих звалищ тягне спричиняє зміну кліматичних умов (температура, вологість). ТАК.
- 27000 дерев знищується кожен день для виробництва туалетного паперу. ТАК.
- Рекордсменами за кількістю побутових відходів є мешканці Києва. НІ
(Нью-Йорка).
- Переробка однієї алюмінієвої банки зможе надати достатньо електроенергії, щоб телевізор працював мінімум 300 годин. НІ(3 години, але це теж багато).
- Найактивнішою і прибутковою галуззю промисловості у Франції вважаєтьсяне переробка сміття, а виробництво автомобілів. НІ (переробка сміття).
- 80 мільярдів алюмінієвих банок використовується щоденно. ТАК.
- Шкідливі викиди впливають навіть на території, що віддалені від місць, де виникло забруднення. ТАК.
- Папір може бути перероблений тільки один раз. Після цього волокна дуже слабкі, щоб триматися разом. НІ (6 разів).
- Пестициди – найстрашніший «додаток» до води. ТАК.
- 95% усієї води у світі продається у пляшках. НІ(тільки 40%, але це теж багато).
- Надходження в середовище шкідливих речовин, які призводять до порушення функціонування екологічних систем, називають забрудненням. ТАК.
- Скляна пляшка, зроблена у наш час, потребує 4000 років для
розкладання. ТАК.
- Перше місце за сумарним обсягом викидів шкідливих речовин в атмосферу займає нафто- і газопереробка. ТАК.
- Найстарішому дереву у світі 460 років. НІ (4600 років).
- Британіюназивають «смітником Європи». ТАК.
- Населення нашої планети збільшується на 77 мільйонів жителів щорічно. ТАК.
- Пляшка чи банка з пластмаси, залишена в лісі, пролежить без змін усього3 роки. НІ (100 років і більше).
- Сміттєзвалища складаються на 35% з пакувальних матеріалів. ТАК.
- Викинутий папір «з’їдять» невидимки-мікроби за 20 і більше років. НІ
(1-2 роки).
- Тропічні ліси скорочуються на 100 акрів щохвилинно. ТАК.
- Тільки американські компанії використовують папіру достатньо, щоб обгорнути Землю три рази. ТАК.
- Тільки один відсоток води на нашій планеті може бути використаний, 97% водизалишається в океані, а ще 2% – цезаморожена вода в Арктиці. ТАК.
- 90% відсотків холодного повітря зникає з вашого холодильника коли ви його відчиняєте. НІ (30%, але це теж багато).
- Згідно зі статистикою, майже четверта частина населення України стурбована відсутністю або масовим знищенням зелених насаджень. ТАК.
- Згідно зі статистикою, майже половина населення України турбується з приводу підвищенного рівня радіації. НІ (тільки кожен шостий).
- Особливу занепокоєність для кожного 10-го жителя України викликають забруднені опади, а також зміни в рослинному і тваринному світах. ТАК.
- На українському заводі «Південмаш», що розташований у Дніпрі,
виробляються екологічно найчистіші ракетоносії у світі. Проект має назву
«Морський старт». ТАК.
- Найбруднішим містом пострадянського простору вважається місто Кропивницький. Саме тут сформувалась найбільша не тільки в країні, а й на усьому континенті концентрація відходів хімічної промисловості. НІ (це місто Дзержинськ, у ньому функціонує близько 100 підприємств названої галузі, які щодня всі разом забруднюють навколишнє середовище).
- Одного разу у Швейцарії, а саме у 1969 році, випав чорний сніг на Різдво, а у 1955 році на Каліфорнію обрушився зелений снігопад. ТАК.
- Найчистішою водою у світі вважається українська вода. НІ (фінська, майже 80% усієї води країни придатні до споживання. Запаси її сформувалися ще за часів льодовикового періоду, після якого на території Фінляндії було утворено тисячі кришталево чистих озер).
- У світі існують «сміттєві острови», а точніше – справжні плаваючі сміттєзвалища, що розташувались посеред Саргасового моря – ділянки Північно-Атлантичного океану, обмеженої течіями. ТАК.
- Сьогодні вже винайдено спеціальні мікроби, які здатні поїдати пластик.ТАК(таким способом планується вирішити «пластикову проблему» людства).
- Швейцарське маленьке містечко Церматт закрите для автомобілів з вихлопом. По ньому можна пересуватися тільки на велосипеді, гужовому транспорті або електромобілі. ТАК
- На сьогоднішній день інформаційні технології вже є причиною надходження 20% вуглекислого газу в атмосферу Землі. НІ (тільки 2%, але прогнозують, що до 2020 року буде 20% всієї емісії CO2. На пересилку спаму щорічно витрачається 33 мільярди кВт*год електроенергії, що супроводжується викидом в атмосферу близько 17 мільйонів тонн вуглекислого газу, що рівносильне трьом мільйонам автомобілів. Такої кількості електроенергії достатньо для електропостачання 2,4 мільйона будинків).
- Сучасне сільське господарство виробляє в два рази більше продуктів, ніж необхідно людям. ТАК (Більше 50% зерна, що реалізується по всьому світу, йде на корм худобі або застосовується для отримання біопалива).
- 70% придатної до вживання прісної води витрачається на сільське господарство, 22% забирає промисловість і тільки 0,08% використовується в повсякденному житті. ТАК.
- Майже 15% українців п’є воду з Дніпра, якість якої погіршується вниз за течією річки. НІ (75%).
- На величезних океанських лайнерах бізнес-класу є поля для гольфу. Основною проблемою цієї гри є те, що м’ячі частенько відлітають за борт. Одне німецьке підприємство стало випускати спеціальні м’ячі у вигляді спресованого риб’ячого корму для гравців, яким важлива турбота про живе. ТАК.
- Паперові пакети не менш шкідливі для природи, ніж пластикові. Вони займають багато місця, вимагають більше енергії для їхньої переробки та виробництва, а на звалищі через пошарове розташування розкладаються не швидше, ніж їхні поліетиленові аналоги. ТАК (і папір теж буває шкідливим).
- Найчистіша вода в Україні – в Кіровоградській області, де вона майже вся береться з підземних джерел. НІ (в Полтавській області, від Кіровоградської області недалеко).
- За словами знаменитого Гарвадського біолога Уілсона, щорічно зникає близько 30000 видів живих організмів. ТАК (популяція тварин скорочується, до 2050 року чверть усіх видів живих організмів буде перебувати під загрозою зникнення, а до кінця цього століття планета Земля втратить близько половини свого нинішнього біорізноманіття).
- За версією Центральної геофізичної обсерваторії Міністерства надзвичайних ситуацій України, найбільш забруднені регіони – Кіровоградська, Черкаська та Полтавська області. НІ (на промисловому сході країни, це Донецька, Дніпропетровська і Луганська області).
- Крематорій у шведському місті Хельсінгборг забезпечує теплом 60000 домівок, що становить 10% виробленої енергії місцевої енергетичної компанії. ТАК (альтернативні джерела енергії).
- «Найбруднішими» містами, за версією Центральної геофізичної обсерваторії Міністерства надзвичайних ситуацій України, стали Кропивницький, Черкаси та Полтава. НІ (Макіївка, Дніпродзержинськ та Одеса. Присутність «перлини біля моря» у трійці лідерів фахівці пояснюють великою кількістю автомобілів і наявністю великого порту).
- Турботою про збереження енергії в китайському місті Донгтан пояснюється нововведення фірми «Philips»: уночі вулиця в цьому місті освітлюється мінімально, але як тільки на ній з’являється велосипедист або машина, миттєво включається освітлення. ТАК (нова система освітлення).
- Україна належить до малолісистих країн – ліс покриває лише двадцяту частину її території. НІ (шосту, але й це небагато, і при цьому експорт деревини з України в 2,5 рази перевищує імпорт).
- При збереженні нинішніх темпів деградації ґрунту (ерозія, затоплення, зміни клімату та ін.) критичні значення рівня родючості «житниці Європи» – України можуть бути досягнуті через 20-30 років, а в окремих регіонах навіть раніше. ТАК (майже 40% загальної площі земельних ресурсів України належать до забруднених земель).
- Якість повітря в Києві, на думку геофізиків, вища середнього по країні. ТАК (у списку екологічно неблагополучних міст столиця посіла 27 місце з тридцяти міст).
- За інформацією Міністерства екології та природних ресурсів, загальна площа всіх полігонів з відходами вже займає 40% площі України. НІ (поки тільки 4%, але й це вже багато: в Україні діє близько 800 офіційних звалищ, загальна кількість сміття на яких перевищила 35 мільярдів тонн, щорічно ця цифра зростає ще на сімсот-вісімсот тисяч тонн).
- Прямий наслідок нераціональної вирубки лісів – збільшення частоти та інтенсивності повеней у західних областях України, особливо – Закарпаття. ТАК (однак сумна статистика катаклізмів нездатна зупинити знищення лісів: у 2018 році обсяги заготівель лісу в Закарпатській області зросли на 14,2%).
- За інформацією Міністерства екології та природних ресурсів України, щорічно середньостатистичний українець викидає на смітник близько 25 тонн побутових відходів. НІ (тільки 250 кілограмів, що теж не мало. З них мінімум
50 можна відправляти не на звалище, а на пункти прийому вторинної сировини, що дозволило б скоротити кількість твердих побутових відходів на 10 мільйонів кубометрів).
- Кораблі та судна Військово-морських сил України взагалі не оснащені системами очищення і знезараження господарчо-побутових вод, а значить вони – постійне джерело зараження акваторії моря. ТАК.
- Чорнобильська катастрофа призвела до радіоактивного забруднення більш ніж 145 тис кв.км території України, Білорусії та Росії. ТАК (у той же час за 33 роки радіаційний стан територій навколо станції значно покращився,цьому сприяли і природні процеси, і проведення дезактиваційних робіт, і відсутність людини. Так, у регіоні відновилися популяції вимираючих тварин, а українські чиновники навіть заговорили про можливість скорочення зони відчуження біля ЧАЕС).
- Сірий журавель – найвищий птах України, занесений до Червоної книги України. ТАК (найвищий птах у світі– страусу нас теж є).
- Панда є міжнародним символом захисту тварин. ТАК
- Бджолі для одержання 1 кг меду треба зібрати нектар з 5 мільйонів квіток конюшини. ТАК.
- Вуглекислий газ є побічним продуктом, який утворюється у процесі фотосинтезу. НІ (це кисень).
- Сон-трава завдяки формі квітки вміє фокусувати сонячні промені в центрі чашечки. ТАК (навіть при температурі 0°С у середині квітки +8°С).
- Еволюція має зворотний напрямок. НІ (за законом незворотності еволюції).
- Хвоя сосни містить у 6 разів більше аскорбінової кислоти, ніж апельсини і лимони. ТАК.
- У Японії переробляють більше 70% відходів. А в Україні30%. НІ
(лише 3%).
- «Прокинувся вранці, умився, причепурився – і відразу ж упорядкував свою планету» – це словаМаленького принца, героя твору Сент-Екзюпері. ТАК.
- У 1972 році Генеральна Асамблея ООН заснувала День довкілля, який відзначаєтьсяу третю суботу квітня. ТАК (у наш час цей день усвідомлено відзначають жителі близько 170 країн світу).
- «Земля – не рабиня наша, амати.Сонце – не вітчим, арідний батько,Ліси – нашібрати, річки – сестри.Дощі, вітри, сніги –добрі гості. Ами на своїй планеті – не тимчасові мешканці, амудрігосподарі!» – це слова українського поета Василя Симоненка. ТАК.
- Лелека може спати під час польоту. ТАК.
- Совуназивають лісовою кішкою. ТАК (вона ловить мишей)
- Дерево взимку росте. НІ.
- Ведмідь любить малину. ТАК.
- Заєць косоокий від природи. НІ.
- Лось – тварина з найгучнішим голосом нашої природної зони. ТАК.
- Вуха в коника розміщені на голові. НІ.
- Ящірку можна легко спіймати за хвоста. НІ.
- Багато лісових птахів, як тільки вилупляться пташенята, виносять шкаралупки яєць подалі від гнізда. ТАК (білий колір внутрішньої частини шкаралупок добре виділяється на темній лісовій підстилці й може привабити хижаків).
- У Китаї якось оголосили війну горобцям, бо вони великими зграями прилітали на посіви. Врожай від цього тільки збільшився. НІ (як тільки не стало горобців, то розмножилися комахи – шкідники рослин. Адже ці пташки навесні годували ними пташенят і живилися самі. А унаслідок цього посівів загинуло ще більше: їх знищили ненажерливі комахи).
- Підгодовувати птахів улітку корисно. НІ (тривале вживання неприродного корму, наприклад хліба, призводить до порушення обміну речовин та хвороб).
- Лебідь, як шляхетний птах, у випадку загибелі своєї пари каменем кидається на землю з великої висоти і гине. ТАК.
- Наші птахи будують гнізда в далеких країнах. НІ.
- «На думку екологів, журавель у небі краще, ніж синиця у руках»– це вислів Стенлі Пірсона. ТАК (найдорожче для пташки – це воля).
- Гніздо для кожної пташки – це її скарб. Яйця в ньому – як жменя сяючих коштовностей. У цих яйцях майбутні пташенята й тисячі тисяч майбутніх пісень. Одним тільки відрізняється пташиний скарб від справжнього: його не можна торкатися. ТАК (бо пташки тоді їх покинуть).
- 670 птахів занесено до Червоної книги України. НІ (тільки 67).
- Жук-олень – найбільший жук світу, що проживає в лісах Кримських та Карпатських гір. НІ (жук-олень лише найбільший жук Європи).
- Риби та змії сплять з відкритими очима. ТАК.
- Екологія – це наука про збереження природи. ТАК.
- У кожного виду птахів свої співи, лише їм зрозуміла «мова». Ця
«мова» унікальна і кожен вид птахів має свій набір сигналів, свій словник. Та існує спільний сигнал, який розуміють усі птахи – сигнал тривоги. ТАК.
- Комаха сонечкохарчуєтьсяличинками шкідливих комах. ТАК.
- Якщо жабенята тримаються поверхні води, а жаби голосно кумкають, то дощу не буде. НІ (буде дощ).
- Нестача хімічного елементу йоду в організмі людини призводить до збільшення щитовидної залози. ТАК.
- Рослину звіробій називають «травичкою від 99 захворювань». ТАК.
- Лікарська рослина подорожник жителями Північної Америки названа
«слідом білої людини». ТАК.
- Тис ягідний – дерево, що росте у наших лісах і характеризується найбільшою довговічністю.За легендами, воно виганяє нечисту силу. ТАК
Скачати конспект інтелектуальної гри «Вірю – не вірю»: джерело
Коментарі із Facebook
Powered by Facebook Comments