Перший урок 2019. Інтелектуальна гра «Своя гра» (для учнів 5-11 класів)

Інтелектуальна гра «Своя гра»

(для учнів 5-11 класів)

Кизименко В.О.,

методист комунального позашкільного навчального закладу

«Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості»

Правила письмової «Своєї гри» (командний варіант).

Гра проводиться «під запис» на бланку на 10 ігрових тем.

У кожній ігровій темі (ведучий оголошує назву кожної теми перед початком) – 5 питань вартістю 10, 20, 30, 40 і 50 балів.

Якщо відповідь правильна – команда заробляє бали, рівні вартості цього питання.

Неправильні відповіді штрафуються негативною кількістю балів по номіналу питання.

Ведучий читає питання тем, після кожного робить паузу 5 секунд для обговорення і запису відповіді гравцями.

Після 10-ї теми команди обмінюються бланками для перевірки, ведучий зачитує питання з відповідями, а команди виставляють бали (або з «+», або з «-»). Потім сумують усі бали (наприклад, -50 і +50 у сумі дають 0 тощо).

Визначаються  місця   кожної  команди  за   сумою   балів.  Перемагає команда, яка буде мати найбільшу суму балів.

 Примітка: бланк для гри можна завантажити за URL-адресою  https://erudyt.net/wp-content/uploads/2019/08/blank_dlja_gri-svoja_gra.pdf

Поради гравцям у «Свою гру»

  1. Уважно слухати ведучого під час читання питання.
  2. Обов’язково пам’ятати назву теми: це може допомогти з вибором відповіді.
  3. Гравці вчаться оцінювати ступінь ризику і свої сили: з одного боку, краще відповісти на просте питання за невелику кількість балів (у разі неправильної відповіді втрачається невелика кількість балів), але з іншого боку, у разі правильної відповіді додається також невелика кількість. При відповіді на складне питання можна заробити багато балів (або втратити при неправильній відповіді).

Рекомендується сформувати однакові за силами команди – у кожній буде по 2 гравці за принципом: 1 місце у грі «Вірю-не вірю» + 24 місце, 2+23, 3+22,

4+21, 5+20, 6+19 і т.д. (якщо 24 гравця).

Тема 1 «Сміття, що забруднює Землю»

  1. Є дуже багато іграшок, виготовлених з неї. Вона буває різнокольоровою, і її дуже легко зламати. Предмети, виготовлені з неї, легкі. Якщо її підпалити, то з’явиться багато чорного диму, який має неприємний запах. (Пластмаса)
  2. Його винайшли китайці. У нас його виготовляють з дерева. Він легко горить. На ньому звичайно малюють чи пишуть. (Папір)
  3. Його виробляють з піску. Найчастіше воно прозоре. Коли падає, розбивається. Якщо його кинути у лісі, воно може викликати пожежу. (Скло)
  4. Це те, без чого ми вже не зможемо прожити. Цим ми користуємося кожного дня. Коли це потрапляє у воду, утворюється багато піни. За допомогою цього все стає чистішим. (Синтетичні миючі засоби)
  5. Найчастіше забруднює воду. На поверхні води утворює темну пляму. У річці його стає багато, коли в ній миють машини. Воно заважає дихати рибам. (Машинне мастило)

Тема 2 «Корисна і шкідлива хімія»

  1. Без цієї речовини не можуть жити люди. Деякі жителі Африки платили за її 1 кг таку ж кількість золотого піску. За рік людина споживає близько 6-8 кг цього продукту. Речовина добре розчиняється у воді. (Натрій хлорид – кухонна сіль)
  2. Цей газ діє як скло в теплиці чи парнику: він пропускає на поверхню Землі сонячні промені, але утримує тепло розігрітої Сонцем планети. За останні 120 років вміст цього газу в повітрі збільшився на 17%. Цей газ у великій кількості утворюється при спалюванні листя. Він є одним з основних чинників, що викликають парниковий ефект. (Вуглекислий газ)
  3. І проста речовина, і сполуки цього елемента надзвичайно отруйні. Ця речовина може бігати по гладенькій поверхні. Цей метал використовують у приладах для вимірювання температури. Сполуки цього елемента викликають руйнування хромосом, впливають на розвиток ембріонів. (Меркурій – ртуть)
  4. Бактерицидна дія елемента відома з давніх давен. Персидський цар Кір, що жив понад 2 тис. років тому, під час походів їв і пив лише з посуду,

виготовленого з простої речовини, що утворює елемент, і не хворів на розлади травлення, як його воїни. Назва елемента походить від назви південноамериканської країни. Метал використовують церковнослужителі для освячення води. Елемент пасивний, стійкий до дії окисників. (Аргентум – срібло)

  1. В організмі людини вміст цього елемента становить близько 3,2 г в крові. Первісним джерелом простої речовини, що утворює даний елемент, були метеорити, що впали на Землю. Земне ядро практично повністю складається з цього елемента. Без цього елемента неможливе транспортування кисню до тканин і клітин організму людини. Цей елемент надає крові червоного забарвлення. (Ферум – залізо)

ЗАПАСНЕ ЗАПИТАННЯ. У навколишнє середовище цей елемент потрапляє в основному з вихлопних газів двигунів внутрішнього згоряння. У питну воду він потрапляє з труб, виготовлених з простої речовини, яку утворює цей елемент. Він уражає центральну та перефирійну нервовуі системи, кістковий мозок, кров, ембріони. Метал використовується для захисту від радіоактивного випромінювання. У Давньому Римі з цього металу були зроблені: водопровід, монети, гирі, кухонний посуд, що призвело до масового отруєння. (Плюмбум – свинець)

Тема 3 «Дерева»

  1. «Патріарх лісів», «могутній велетень» – так часто називають це дерево, бо й справді, в лісі воно здається найсильнішим. Крім того, що це дерево-богатир, воно ще й довгожитель. В Україні найбільш відомий – Священний Червоний ВІН запорізьких козаків. (Дуб)
  2. Часто люди називають це дерево «солодким». Ні, цукерки на ньому не ростуть, але подивись уважно – як багато бджілок ласують солодким нектаром з його квітів, а у вулику той нектар перетвориться на запашний цілющий мед. Нарви обережно жменьку квіток з цього дерева і завари, як чай. Він буде смачний, ароматний і також цілющий. (Липа)
  3. ЦЕ дерево цвіте найпізніше. Назвіть місяць, назва якого похідить від цього дерева. (Липень)
  4. Там, де в лісі є озерце, ростуть високі й розлогі дерева. Аж схиляються до води. Ніби хочуть помилуватися, які ж то вони гарно прикрашені ранонавесні! Он, майже на кожному з них і бджілка сидить, золотавий пилок збирає, бо  ще  ж  квітів  немає.  Яке  дерево  квітує  так  рано? (Верба)
  5. Назвіть хоча б одну з деревних порід, які використовуються в Україні, як лікарські рослини. (Дуб, кедр, ялина, береза, крушина)

Тема 4 «Наші друзі – птахи»

  1. Пташенята ЦІЄЇ пташки не знають своєї матері. (Зозуля)
  2. ЦЮ пташку називають лісовим лікарем. (Дятел)
  3. ЦІ птахи добре бачать в темряві. (Сова)
  4. ЦЮ пташку називають літаючим барометром. (Ластівка)
  5. Ці птахи годують пташенят «пташиним молоком». (Голуб) ЗАПАСНЕ ЗАПИТАННЯ. Чи дихає курча в яйці? (Так)

Тема 5 «Квітковий водограй»

  1. ЦЯ рослина є народним символом України. (Калина)20. ЦЯ квітка повертається за сонцем. (Соняшник)
  2. Які квіти мають «людські» імена? (Лілія, Іван та Мар’я)
  3. Які ви знаєте отруйні рослини, що ростуть в Україні? (Дурман, вороняче око, чемериця, вовча ягода)
  4. ЦЯ кімнатна рослина за повір’ям живе 100 років. (Алое)

Тема 6 «У світі тварин»

  1. У ЦІЄЇ тварини найвищі дитинчата? (У жирафи)
  2. Який з оленів фауни України найбільший? (Лось)
  3. У кого більше шийних хребців – у жирафи чи горобця? (У горобця)
  4. «Найстрашніший звір на Землі», – проголошує напис на вході до одного з зоопарків Німеччини. Коли зацікавлений відвідувач притуляє обличчя до масивних ґрат і зазирає всередину – він бачить ЙОГО. (Себе –за ґратами встановлено дзеркало. Людська діяльність настільки змінює природу, що це, іноді, загрожує існуванню самої людини)
  5. У НИХ ростуть зуби протягом усього року. (У гризунів)

Тема 7 «Загадки про птахів»

  1. Хто гнізда свого не має, Яйця іншим підкидає. Та у лісі в холодку

Все кує: ку-ку? (Зозуля)

  1. В мене є великий хист, Я співаю як артист.

Спів мій радісний усюди –

Дуже люблять його люди. (Соловейко)

  1. Вірно людям я служу, Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю, Шкідників їм добуваю. (Дятел)

  1. Скрізь цей птах літає, Безліч мошок поїдає.

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

  1. Хату на хаті має,

Жабам рахунок знає. (Лелека)

Тема 8 «Дивовижне поруч»

  1. За народними переказами, в I столітті н.е. вважали, що металів існує стільки ж скільки і планет, тому кожному привласнювали ім’я якої-небудь планети: Марс – Fe (залізо), Сатурн – Pb(свинець), Юпітер – Sn(олово), Меркурій – Hg(ртуть). А ЦІ метали відповідали Сонцю і Місяцю. (Золото і срібло)
  2. Його можна назвати   найдивовижнішим   матеріалом,   створеним

людиною; воно тверде як камінь і в той же час плавке, і його можна видути, як мильну бульбашку, прозоріше чистої води, може бути рубіново-червоного кольору або чорного як бітум. Його знаходили в Єгипетських гробницях. (Скло)

  1. Саме через цю речовину в Мертвому морі не можна потонути. (Сіль)40. У ЇЇ листях містяться вітаміни С і К, провітамін А, корисні мінеральні солі та білки. Навесні з НЕЇ варять борщ. Можна добути й зелену фарбу. У давнину з ЇЇ волокон виробляли мішковину. (Кропива)
  2. Саме з цієї причини рослина мати-й-мачуха має таку назву? (Верхня сторона листка холодна, а нижня – тепла)

Тема 9 «Знайди зайве»

(логічний ланцюжок– потрібно знайти зайве слово)
  1. Ведмідь, бурундук, борсук,білка – впадають у сплячку. (Білка)
  2. Горобець, соловейко, жайворонок,   дрізд   –   це    співочі   птахи.

(Горобець)

  1. Глід, калина, ліщина, спірея, осика– цекущі. (Осика)
  2. Рослинам для росту потрібні: світло, тепло, волога, вітер, поживні речовини. (Вітер)
  3. Під час потопу, що тривав сорок днів і ночей, Господь Бог наказав Ноєві взяти в свій ковчег пари таких птахів: голубів, ластівок, пінгвінів, круків, папуг, страусів і сов. (Круки)

ЗАПАСНЕ ЗАПИТАННЯ Мати-й-мачуха, ромашка, деревій, кропива, кульбаба, вовче лико – це лікарські рослини. (Вовче лико)

Тема 10 «Природні провісники»

  1. Якщо риби занурюються на дно водойми, а качки поспішають до води, поглядаючи на небо, то… (Буде сильний дощ)
  2. ТАКОЮ буде погода, якщо ластівки літають високо над землею

(Сонячною, без опадів)

  1. Коли кульбаба закриває свої пелюстки і схиляє голівку… (Перед дощем)
  2. Це можна визначити за кільцями пенька. (Вік дерева, сторони світу і

зміни кліматичних умов)

  1. Із ЦЬОГО боку стовбури дерев укриті мохом? (З північного)

ЗАПАСНЕ ЗАПИТАННЯ Якщо вранці легкий туман, то день буде таким. (Погожим, без дощу)

Матеріали для інтелектуальної гри «Своя гра»: конспект

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments