Перший урок 2019. Інтелектуальна гра «Що? Де? Коли?» (7-11 класи) (+презентація)

Інтелектуальна гра «Що? Де? Коли?»

(для учнів 7-11 класів)

Автор: Пляка С.М.,

методист науково-методичної лабораторії виховної роботи та формування культури здоров’я комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського»

Основні правила спортивної версії інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?»

(Джерело:https://uk.wikipedia.org/wiki/Що%3F_Де%3F_Коли%3F_(спортивна_версія) )

Всі команди грають в одному приміщенні на одні й ті самі запитання.

Під час гриу команді не допускається одночасна участь за столом більше шести осіб. Дозволяється наявність обмеженого числа запасних гравців  і здійснення замін гравців між турами.

На обговорення кожного питання виділяється 1 хвилина (про початок і закінчення хвилини, а також відсічку часу у 50 секунд оголошує ведучий; на запис відповідей дається додатково 10 секунд).

Відповіді здаються в письмовому вигляді на окремих картках.

Основний показник, за яким визначається місце команди, – кількість правильних відповідей.

Якщо відповідь не повністю збігається з авторською, вона може бути зарахована або ігровим журі, або апеляційним журі (у випадку подачі апеляції). Апеляційне журі розглядає апеляції двох типів: вимоги зарахування відповіді, що задовольняє всім умовам питання (так звана «дуаль»), а також вимоги зняття питання (у разі наявності в ньому фактичної помилки або серйозної                  фактичної   помилки,  в   залежності  від   регламенту  конкретного

турніру).

 Примітки:     бланк     для     гри     можна     завантажити     за     URL- адресою https://erudyt.net/wp-content/uploads/2019/08/blank_dlja_gri-shho_de_koli.pdf ;

презентаціясупровід для проведення гри


* * *

Питання № 1: Біологія – це наука про життя; зоологія – це наука, яка вивчає тваринний світ. А яка наука, на думку гумориста Едварда Йокела, вивчає творчість письменника Умберто Еко?

Відповідь: Екологія.

Питання № 2: Фахівці вважають, що майбутнє буде за автомобілями, які відповідають вимогам «трьох Е». Одна з цих вимог  – це екологія. Назвіть хоча б одну з інших двох вимог, які починаються на букву Е?

Відповідь:Економія, ергономіка.

Питання № 3: Законодавством сонячної Каліфорнії для збереження навколишнього середовища для продавців автотранспорту було встановлено таке правило: на кожні 50 проданих автомашин має бути продано мінімум один ТАКИЙ. Що таким чином на ринок просувають американські екологи?

Відповідь: Електромобіль.

Залік: автомобіль на сонячних батареях, геліомобіль

Питання № 4: Назва екологічної програми, започаткованої автомобільною компанією «Форд» включає в себе назву роману Стівена Кінга 1996 року. Що це за роман, якщо його назва містить ДВА слова – одне з яких колір, а друге – одиниця вимірювання довжини.

Відповідь: «Green mile».

Залік: «Зелена миля».

Коментар: Розділ, присвячений екології, на сайті автомобільної компанії називається «Greener miles». «Green Мile» («Зелена миля») – відомий роман Стівена Кінга.

Питання № 5: Британські екологи вимагають, щоб королева Єлизавета Друга позбавила лицарського звання сера Уолтера Рейлі. Його звинувачують в тому, що через нього своє життя щотижня втрачають близько 300 британців. Відповідь екологам із королівського дому була наступною: «Сер Уолтер уже покараний – у 1618 році його вже обезголовили». Що такого поганого зробив сер Уолтер наприкінці XVI століття, якщо частина його провини лягає на інших людей, і перш за все на Христофора Колумба?

Відповідь: Рейлі завіз до Британії тютюн.

Залік:За змістом.

Питання № 6: Екологи порахували, що проживання в Лос-Анджелесі настільки шкідливе для дитини, що еквівалентно десяти ЇМ на тиждень. Назвіть

 двома словами про що йде мова у запитанні, якщо взяти до уваги, що про це співав Віктор Цой із гурту «Кіно», а українською його пісню переклав Олег Скрипка.

Відповідь: Пачка цигарок.

Коментар: Дихаючи загазованим повітрям одному із найбільших міст світу, дитина отримує приблизно таку саму шкоду як і курець від паління півтори пачки цигарок у день.

Питання № 7: Герой книги «Улюблена мавпа будинку Тан» шкодує, що ЦЕ не можна записати словами – про ЦЕ можна тільки дізнатися. Людина здатна розрізняти більше 3000 різновидів ЙОГО. З ЙОГО допомогою визначають якість харчових продуктів; ВІН важливий для парфумерів; ЙОГО аналізують у клінічних дослідженнях при різних патологіях. Назвіть про що йде мова у запитанні одним словом із п’яти букв.

Відповідь: Запах.

Питання № 8: Гуморист Михайло Жванецький, розмірковуючи про важке становище в екології, сказав, що скоро ДРУГИЙ стане чистіше ПЕРШОГО. Чергування ПЕРШОГО і ДРУГОГО – цедихання. А ви назвіть ПЕРШИЙ і ДРУГИЙ. Додаткова підказка – ПЕРШИЙ на одну букву коротший ДРУГОГО.

Відповідь: Перший – вдих, другий – видих.

Питання № 9: Екологи рекомендують відмовитися від використання одноразової упаковки і посуду, що забруднює навколишнє середовище. Як горщики для розсади вони пропонують використовувати не пластикові стаканчики, а половинки екологічно чистих, створених природою, ємностей. Піддони для таких горщиків можна придбати у супермаркетах чи на базарі, особливо після Великодня. Назвіть, що екологи рекомендують використати у ролі горщиків?

Відповідь: Шкарлупу яєць.

Залік: Яйця.

Питання № 10: Міністерство екології Південної Кореї заборонило користуватися цим предметом у ресторанах. Зроблено це було після численних

скарг фермерів, які вирощують свиней, безліч з яких гинули, наївшись відходів з цих ресторанів. Що це за предмети?

Відповідь: Зубочистки.

Питання № 11: Група екологів, яка вивчала протягом місяця екологію Антарктиди, прийшла до наступних висновків: друге місце за ступенем забруднення Антарктиди займають морські течії, а на першому місці, на думку цієї групи, стоїть… А хто саме?

Відповідь: Сама ця група.

Залік: за змістом.

Питання № 12: Першими Новий рік зустрічають мешканці острова Різдва. При цьому в одній руці вони тримають святковий коктейль, а в іншій – ЙОГО. Це й не дивно, адже за розрахунками екологів при нинішніх темпах глобального потепління «земля першого світанку» зникне під океанської водою вже в 2045 році. Назвіть ЙОГО двома словами.

Відповідь: Рятувальний круг.

Питання № 13: Міністри країн Великої вісімки у 2002 році провели дводенну зустріч в канадському місті Бенфе. Під час зустрічі міністри пересувалися на автобусах, що працюють на газі; пили органічну каву, вирощену без застосування хімічних добрив і пестицидів, а також економили електроенергію. А які міністри збиралися на цій зустрічі?

Відповідь: Міністри екології (охорони природи).

Питання № 14: Після аварії на атомній електростанції Фукусіма-1 у 2011 році однією із найбільш обговорюваніших тем 21-го Міжнародного Токійського кінофестивалю стали проблеми екології. Для енергопостачання фестивалю використовувалися тільки екологічно чисті види енергії – сонячна, вітряна, водяна. А за допомогою 18 тисяч перероблених пластикових пляшок був змінений навіть ЇЇ колір. Назвіть ЇЇ двома словами.

Відповідь: Килимова доріжка.

Залік: Червона доріжка.

Коментар: Традиційна 200-метрова червона килимова доріжка була замінена зеленою, матеріал для якої виготовили з перероблених пластикових пляшок.

Питання № 15: Група флоридских екологів зажадала від видавництва

«Penguin», щоб з однієї надзвичайно популярної книги цього видавництва були вилучені всі згадки про зникаючий вид морських черепах. Що це за книга?

Відповідь: Поварена.

Залік: За змістом.

Питання № 16: У фільмі «Останній нащадок Землі» показано світ, в якому людство стало безплідним. Один герой фільму розповідає іншому анекдот, в якому вчені намагаються пояснити цю проблему то глобальним потеплінням, то проблемами екології. А один чоловік просто сидить в кутку і їсть блюдо, приготоване з птаха. Назвіть ЦЬОГО птаха.

Відповідь: Лелека.

Коментар: «Не знаю, що і сказати, але цього лелеку приготували просто чудово».

Питання № 17: У боротьбі за екологію і чистоту навколишнього середовища норвежці досягли значних успіхів. Цікаво, що навіть інструкція до концентрованого дитячого харчування прямо рекомендує розвести його теплою водою … Закінчіть інструкцію двома словами.

Відповідь: З-під крана.

Залік: З крана, з водопроводу, без кипіння.

Коментар: Вода в крані цілком придатна навіть для дітей.

Питання № 18: За повідомленнями преси, Пентагон має намір витратити величезні гроші на розробку куль, що не містять ЦЬОГО, бо ЦЕ завдає шкоди здоров’ю і безпеці людей. Кулі як і раніше будуть вбивати, але екологія не постраждає. Назвіть ЦЕ.

Відповідь: Свинець.

Питання № 19: Одна із екологічних проблем їх використання полягає в тому, що птахи розбиваються, намагаючись «приводнитися» на НИХ. Назвіть ЇХ двома словами.

Відповідь: Сонячні батареї.

Залік: Сонячні панелі; сонячні електростанції.

Коментар: У екологічно чистої енергетики теж є проблеми з екологією – отруйні речовини, що містяться в батареях, або взаємодія з тваринним світом. Перелітні птахи приймають батареї за поверхню води.

Питання № 20: У серпні 2003 року один з днів у східній частині США та Канади видався прекрасним з точки зору екології: рівень забруднення атмосфери впав на 50-90%, а повітря стало таким прозорим, що видимість збільшилася на 40 км. Назвіть ще одну подію, яка сталася в цей день, якщо іноді таке трапляється і в нашому місті.

Відповідь: Відключення електроенергії.

Залік: За змістом.

Коментар: У цей день вийшла з ладу вся мережа електропостачання східних районів США і Канади.

Питання № 21: У казці Іоанни Хмелєвської звірі мстяться людям, які приїжджають до озера і РОБЛЯТЬ ЦЕ. У незвичайному закладі в Сполучених Штатах слони також РОБЛЯТЬ ЦЕ. Які два слова, що починаються на одну і ту ж букву М, ми замінили словами «РОБЛЯТЬ ЦЕ»?

Відповідь: Миють машини.

Питання № 22: Нещодавно група фізиків-оптиків і екологів з’ясувала, що захисна функція смужок у цієї тварини полягає в тому, щоб захищати її тіло від кусючих ґедзів. Назвіть цю тварину словом із 5 букв.

Відповідь: Зебра.

Коментар:   У    2013   році   вчені,    які    зробили   згадане   відкриття, номінувалися на Шнобелівську премію.

Увага! Запитання із роздатковим матеріалом!

Кожна  команда  отримує   роздруковане  фото,  розміщене   за   URL- адресою http://db.chgk.info/images/db/20160615.jpg

Питання № 23: В знак вдячності за турботу про екологію  ЙОМУ недавно подарували біло-золотий велосипед зі зручним сидінням і широкими шинами, які повинні зробити більш приємною їзду бруківкою Площі Святого Петра. Назвіть його.

Відповідь: Папа римський Франциск.

Залік: Франциск; Папа Римський; папа.

Коментар: Чохол для ланцюга велосипеда виконаний у вигляді крила ангела.

https://www.bicycleretailer.com/sites/default/files/styles/article_primary_image/public/images/article/unnamed_33.jpg?itok=kMoQGUWK

Питання № 24: Важливе для екології відкриття зробив учитель біології зі школи містечка Логан в штаті Юта. Він все життя вивчав хробаків, і його пристрасть принесла плоди: учитель відкрив вид цих милих створінь, які пожирають те, що є однією з головних проблем великих міст, зокрема міста Львова. Що саме пожирають хробаки, вид яких відкрив шкільний учитель?

Відповідь: Сміття.

А оскільки ми не маємо таких хробаків, то після себе не залишаємо сміття, а прибираємо за собою і залишаємо чистими свої робочі місця.

Використані джерела

  1. Вербицький В.В. Формування практичного інтелекту учнів в умовах позашкільного еколого-натуралістичного закладу / В. Вербицький // Рідна школа. – 2011. – № 12. – С. 3-6. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/rsh_2011_12_3.
  2. Вербицький В.В. Еколого-натуралістична освіта в Україні: історія, проблеми, перспективи / В.В. Вербицький. – К. : Аверс, 2003. – 304 с.
  3. Жданов Д.К. Можливості інтелектуальних ігор щодо розвитку мислення у дітей / Д.К. Жданов // Виховна робота в школі. – 2008. – № 10. – С. 2-29.
  4. Кизименко В.О. Інтелектуальне    виховання    молодого    покоління    /    В.О. Кизименко // Позашкілля. – 2012. – № 9. – С.
  5. Кизименко В.О. Інтелектуальний розвиток дітей та молоді в умовах позашкільного закладу / В.О. Кизименко // Педагогіка життєтворчості в Кіровоградському обласному центрі дитячої та юнацької творчості. – Кіровоград : ОЦДЮТ, 2010. – 348 с.
  6. Кизименко В.О. Теорія і практика інтелектуальних ігор: навчально- методичний посібник / В.О. Кизименко. – Кіровоград  : ПОЛІГРАФ-Сервіс, 2009.–  88 с.
  7. Шпак Л.В. Використання технології інтелектуальних ігор при проведенні заходів еколого-натуралістичного напряму. Методична розробка / Л.В. Шпак. – Київ : Матеріали Всеукраїнського конкурсу рукописів навчальної літератури для позашкільних навчальних закладів системи освіти, 2018. – 55 с.

Скачати конспект інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?»: конспект, презентація

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments