Екологічний ігромікс
Ігрові вправи та активності
Позивай О.А.,
завідувач Чечеліївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, філії Новостародубської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Петрівської районної ради Кіровоградської області, учитель фізики
Яротник Л.І.,
вчитель початкових класів Чечеліївської загальноосвітньої школи І-ІІІ
ступенів, філії Новостародубської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Петрівської районної ради Кіровоградської області
Методичний коментар. Важливо пам’ятати, що формування в учнів соціальної активності та екологічно грамотної поведінки забезпечується їхньою участю у вирішенні питань збереження довкілля і розвитку суспільства.
Цей процес потребує вдумливого підходу та ретельно виваженої системи розвитку особистості дитини, у якій чітко пов’язані складові: природа – праця – співпереживання – творчість – слово – краса.
Проведення Дня знань та Першого уроку, присвячених природоохоронній проблематиці, сприятиме вихованню у дітей екологічної культури, морально- духовних і загальнолюдських цінностей у ставленні до навколишнього світу.
Для дітей – це святковий день, емоційно насичений новими зустрічами та спілкуванням з друзями, тому вчителю радимо обирати активні, цікаві, раціональні та максимально наближені до життя форми роботи. Серед таких, що стали улюбленими для дітей та мають їхні схвальні відгуки варто звернути увагу на: подорожі сторінками Червоної книги, екскурсії в природу, роботу з колекціями тварин і рослин, уроки-дослідження і мислення, театральні мініатюри та флешмоби, складання книжок-картинок про природу та розв’язування задач із «живого задачника». Навчальний матеріал цього святкового дня не має бути перенасиченим інформацією та обов’язково включати ігрові вправи та активності.
У наведеному матеріалі запропоновано різні види екологічних ігор, зокрема: комунікативні, рольові, рухливі, ігри на розвиток емоційно-чуттєвої сфери. Використання їх дозволить в інтерактивній цікавій манері розкрити актуальні екологічні питання, розвивати кмітливість, увагу, пам’ять, спостережливість. Адже жодна людина будь-якого віку не може встояти перед пропозицією пограти. Гра – це той освітній інструмент, що допомагає, пояснює та поєднує «суху» теорію екологічних питань із власним життєвим досвідом. Граючи, ми аналізуємо і порівнюємо зміни, що відбуваються з екосистемами на всіх рівнях – від рідного міста, села до планети Земля.
Використання ігрових форм та активностей у природоохоронній роботі з учнями стане основою екологічної культури та здорового способу життя, складовою життєвої компетентності, яка так необхідна сучасній людині.
Гра «Дерево бажань»
На великому аркуші паперу або на дошці намальована модель будь-якого дерева. У кожної дитини є листочок зеленого кольору, на якому вона записує своє заповітне бажання. Потім діти прикріплюють листочки на дерево і по черзі розкривають перед усіма свої бажання (умова – не повторюватися).
Учитель роздає дітям фішки за кожне бажання:
Жовта – бажання, пов’язане із задоволенням особистих потреб.
Червона – якщо бажання має суспільне значення.
Наприкінці слід обговорити, які бажання сподобалися всім дітям і чому.
Учитель заохочує ті бажання, які пов’язані з прагненням потурбуватися про тварин, птахів, водні ресурси, екологію навколишнього середовища.
Гра «Наслідки подій»
Дітям пропонуються події:
- Діти саджають дерева.
- Взимку діти підгодовують тварин.
- Діти зробили годівницю.
- Мисливець підняв рушницю і вистрелив у тваринку або птаха.
- Люди вирубали дерева в лісі.
- Хлопці зруйнували гніздо пташки.
- Заводи і фабрики випускають брудний дим.
- Люди забруднюють ріки, озера, моря, океани.
Потрібно вказати можливі наслідки.
Наприклад: «Діти саджають дерева. Які наслідки слід очікувати?»
- Життя дерев таке ж важливе, як і життя людини.
- Ми всі взаємопов’язані і повинні піклуватися один про одного.
- За добу одне дерево виділяє в повітря стільки кисню, скільки треба для дихання трьом мешканцям Землі.
- Дерева приносять нам і всьому живому на планеті Земля велику користь.
Гра «Бережи природу»
Учитель розкладає на столі малюнки із зображенням рослин, птахів, звірів (травоїдних та хижаків), людини. Потім прибирає один із малюнків, наприклад птаха, та пропонує дітям поміркувати, що станеться з рештою живих об’єктів, якщо на Землі не буде птахів.
Гра «Що приніс поштар?»
Мета: вчити виділяти головне та складати усну розповідь за малюнком; формувати екологічну культуру.
Зміст. «Поштар» приносить листівку екологічного змісту. Отримавши її, дитина розповідає про те, що зображено на ній. Решта слухають і визначають, про що йдеться.
Гра «Ще одне життя»
Мета: сприяти усвідомленню проблеми побутових відходів; вчити раціонально використовувати предмети, що вже були у вжитку.
Обладнання: дошка, олівці чи маркери.
Підготовка до гри: вчитель разом з учнями обговорюють проблему створення побутових відходів: де, чому і хто створює побутові відходи; де і в якій кількості ми їх зустрічаємо; які почуття викликає у нас споглядання сміття у дворах, на вулицях, на березі річок тощо; як можна вплинути на зменшення побутових відходів.
Хід гри. Ведучий пропонує гравцям скласти список побутових речей одноразового використання. Діти називають, вчитель записує на дощі чи маркером на великому аркуші паперу. Потім гравцям необхідно запропонувати:
- ситуації де можливе використання одноразових побутових речей,
- відшукати предмет-«двійник», 3) замінити предмет разового використання, щоб його можна було використовувати повторно. Якщо ж замінити не можна, то продумати, яку «знайти йому роботу» або куди подіти використаний предмет, щоб він не забруднював повітря, ґрунт, не псував вигляд подвір’я, вулиці.
Гра «Знайди зв’язок»
Мета: закріплювати поняття про взаємозв’язки в природі, вчити встановлювати і доводити взаємозв’язок між двома запропонованими поняттями.
Обладнання: картки з написаними взаємопов’язаними поняттями, що розміщені у скриньці (мішечку).
Підготовка до гри: вчитель на картках зазначає два поняття, між якими можна встановити взаємозв’язки, наприклад: комахи – врожай, кислотний дощ – рослина, нафтова аварія – загибель птахів, отрутохімікати на полях – алергічні захворювання, побутові відходи – ґрунт, використання природних ресурсів – непорушені природні екосистеми, подвоєння вмісту вуглекислого газу в повітрі – підвищення середньої температури повітря на планеті.
Хід гри. На запрошення ведучого діти по двоє підходять, витягують одну картку, обговорюють між собою зміст картки, встановлюють взаємозв’язки між поняттями і повідомляють результати своїх досліджень. Додатково також можуть скласти свої картки і запропонувати їх своїм товаришам.
Гра «Хто я?»
Мета: закріплювати вивчене про рослини та тварини Червоної книги України, формувати відповідальне ставлення до усього живого на планеті.
Зміст. Гравець відгадує предмет або поняття, поставивши низку запитань ведучому. Відгадавши, повідомляє інформацію про описану рослину чи тварину Червоної книги України.
Гра «Малюнок на скелі»
Мета: вчити структурувати інформацію за допомогою схематичних зображень; виховувати екологічну культуру, загальнолюдські цінності у ставленні до навколишнього світу, прагнення охороняти і примножувати природу.
Школярам пропонується подумки перенестися на декілька тисячоліть тому й уявити, що вони живуть у той період, коли писемність ще не винайшли, однак їхнє плем’я досягло неабияких успіхів у дослідженні особливостей природи. Тож головне завдання учасників «племені» – передати свої знання нащадкам, зокрема про природу, клімат, ландшафт того часу, взаємозв’язки первісної людини з природою.
Зважаючи на те, що писемності за легендою ще немає, доведеться використовувати власноруч намальовані асоціативні піктограми. Головна умова – ілюстрація має бути гранично стислою, при цьому наочною.
Гра «Рулетка живої природи»
Учитель ставить «рулетку» на якій написи: «Дерево», «Кущ», «Квітка»,
«Риба», «Птах», «Звір».
Учні по черзі виходять і крутять «рулетку». На якій назві зупиниться стрілка – учень, який запускав її, зазначає якомога більше назв.
Наприклад: «Звір» – кіт, собака, лев…
Виграє той, хто назвав більше слів не повторюючи попередніх учнів. Якщо діти не всі брали участь, то гра може продовжитися наступного разу. Але вчитель попереджає їх про необхідність скористатись енциклопедією, підручниками та іншою додатковою літературою, щоб відшукати більше назв, які ще не вживались.
Гра «Мій особистий внесок розміром в 1°С»
Запропонуйте друзям або батькам пограти в таку гру. Учасники гри відкривають для себе можливості особистого внеску у протидію зміні клімату.
Вам будуть потрібні: коробка з написом «Я це можу зробити» (встановлюють у центрі приміщення), листки паперу з твердою підкладкою, авторучки за кількістю учасників.
Хід гри. Усі учасники стають у коло на певній відстані від коробки. Кожен учасник записує на своєму листку одну власну дію, яка може запобігти глобальній зміні клімату. Після цього він робить крок у напрямку коробки. Діти записують наступну пропозицію і роблять ще крок і так далі. Перемагає той, хто вклав у коробку найбільшу кількість листків з пропозиціями.
Приклади пропозицій:
- Я на ніч вимикаю телевізор із мережі, щоб не витрачати енергію даремно.
- Я чищу зуби і використовую для полоскання рота склянку з водою.
- Я йду до магазину за покупками із сумкою багаторазового використання.
- Я посадив дерево, і воно засвоюватиме з повітря вуглекислий газ і виділятиме кисень.
- Я розповів своїм сусідам, як правильно позбавлятися сміття.
Ігрова вправа «Колаж асоціацій»
Мета: вчити встановлювати асоціативні зв’язки, сприяти розвитку критичного мислення, формуванню екологічної свідомості та культури.
Дітям пропонується уявити себе дослідниками природи або винахідниками та озвучити, які асоціації виникають у них під час розповіді про подорожі глибинами океану, дослідження різноманітності живих організмів степу, розробки «розумного будинку», що працює на сонячних батареях. А потім необхідно запропонувати школярам на аркушах паперу скласти колажі- асоціації.
Ігрова вправа «Дайте відповідь ногами»
Мета: познайомити учасників з проблемами змін клімату та акцентувати увагу на власному набутому досвіді у цій сфері.
Обладнання: кілька окремих столів або один великий стіл.
Хід гри. Заздалегідь підготуйте кілька питань, наприклад:
- Чи чули ви про зміни клімату?
- Чи стосуються Вас особисто зміни клімату?
- Чи замислювались ви над тим, чому змінюється клімат?
- Зима стає теплішою?
- Літо стає прохолоднішим?
- Річна кількість опадів збільшується?
Запропонуйте учасникам стати у центрі класу і, в залежності від відповіді, відходити в різні сторони. Після кожного запитання – коротке резюме – інформація вчителя.
Попросіть учасників стати у шеренгу чи коло і дати відповідь на запитання:
- Що може чи повинно змінитись у моєму способі життя разом зі змінами клімату?
Учасники по черзі відповідають (не повторюючись).
- Чи всі погоджуються з такими пропозиціями?
Висновки: кліматичні проблеми стосуються всіх, вони змінюють життєві навички і ресурси.
Подякуйте і попросіть учасників повернутися на свої місця.
Ігрова вправа «Мішечок для заощаджень»
Мета:продемонструвати учням, як, змінивши звички, можна зекономити воду; визначити найбільш дієві шляхи щодо можливої економії води вдома.
В імпровізованому «мішечку» лежать картки з зображенням різних способів економії води вдома (миття посуду під проточною водою та у ємності з водою; чищення зубів, використовуючи проточну воду та набрану у склянку; миття у душі та у ванні тощо). Учні озвучують свої припущення щодо можливої економії, спираючись на отримане зображення. За бажанням можна показати пантоміму економного та неекономного чищення зубів та миття рук.
Після цього доцільно організувати «мозковий штурм» щодо різних способів більш економного споживання води; розробити поради щодо економії води вдома; викласти всі пропозиції на дошці та визначити, які з них є реалістичними та корисними для складання плану економії.
Ігрова вправа «Прийом фотографа»
Засобами ІКТ проектують фото природоохоронної території України. Кожній групі пропонують чотири фотооб’єкти. Представник від групи оголошує власний варіант. Разом з учителем діти корегують свої відповіді. Кожне впізнане фото – 0,5 балів. Консультант групи слідкує за точністю самооцінювання.
Екологічна листівка «Дамо друге життя паперу»
Пам’ятайте, що у сучасному світі до 40% паперової маси має деревне походження. 35% усіх спиляних дерев іде на виготовлення паперової продукції. Переробка однієї тонни газетного паперу економить до 1 т деревини, переробка 1 т друкованого або копіювального паперу зберігає трохи більше 2 т деревини.
Тому:
Підтримуйте чистоту! Ставтеся дбайливо до рідного будинку, села, міста, краю! Беріть активну участь в акціях з прибирання сміття, впорядкування і озеленення території!
Почніть сортувати відходи – здавайте їх у пункти прийому вторинної сировини!
Скорочуйте недоцільне використання паперу!
Збережемо нашу Землю! Всюди і на кожному кроці, всі разом і кожен окремо. Земля – найбільше диво та скарб, вона у нас одна. Завтрашній день планети буде таким, яким ми його створимо сьогодні.
Хай вашим повсякденним девізом буде: «Я зберігаю планету для майбутніх поколінь!»
Мотиваційна вправа «Чи знаєте ви, що…»
Чи знаєте ви, що…
- Експертка програми «Euronews» підрахувала, що на одну пару джинсів (фарбування та обробка тканини) потрібно 3652 л води та 3 кг хімікатів. А на Землі сьогодні більше 1 млрд людей не мають вільного доступу до чистої води.
Висновок: зменшення споживання приведе до економії природних ресурсів.
- Якщо звичайну футболку прати при температурі 60 С, сушити в автоматичному режимі й прасувати, то за свій життєвий цикл вона спровокує викиди в атмосферу 4 кг вуглецю.
Висновок: зменшення споживання призведе до зменшення забруднення навколишнього середовища.
- Бавовник займає лише 2,5% сільськогосподарських угідь, але використовує 11% хімікатів, що застосовуються у світі.
У той самий час, за даними ВООЗ, у світі щорічно від пестицидів вмирає 40 тис. людей та біля 3 млн отримують важкі отруєння.
Висновок: зменшення споживання бавовни призведе до зменшення захворюваності населення.
- Середньостатистична людина складається з води на 50-80%, ембріон людини на 95%, дитина на 70-80%, а доросла людина на 50-70%, тобто з віком організм людини «зашлаковується» і разом зі зменшенням частки води в організмі приходять хвороби і старість.
Кров людини на 83% складається з води. Людина може обходитися 30-35 діб без їжі і менше тижня (до 3-5 днів) без води.
Висновок: вода – неодмінна складова всього живого, для людини вода є найбільш цінним природним богатством, тому що вона незамінна.
- У складі води є водневі зв’язки, за рахунок яких вода може перебувати у трьох агрегатних станах, а також бути двигуном у хімічних реакціях. Вода – рушійна сила всіх природних процесів, основа життя.
Висновок: рух води – складний процес, що поєднує закони природи.
- Приймаючи душ протягом 5 хвилин, ви витрачаєте максимум 100 літрів води. А для того, щоб наповнити ванну, необхідно води в два рази більше – 200 літрів.
Висновок:віддавайте перевагу душу. Такий вибір забезпечує економію та дбайливе ставлення до водних ресурсів.
Екологічна фізкультхвилинка «Як зберегти природу»
І варіант
Якщо ви вважаєте, що треба захищати напівзниклі види рослин і тварин – встаньте з місця.
Якщо ви кидаєте на землю сміття – топніть лівою ногою. Якщо ви не зриваєте першоцвітів – топніть правою ногою.
Якщо ви вважаєте, що не можна вбивати тварин – покліпайте очима. Якщо ви вважаєте, що не можна вбивати птахів – підніміть праву руку.
Якщо ви вважаєте, що Червона книга необхідна – підніміть ліву руку.
Якщо ви вважаєте, що потрібно годувати птахів, що залишились на зиму – опустіть руки.
Якщо ви будете охороняти природу – присядьте.
ІІ варіант
Якщо ти не складаєш великих букетів квітів – сплесни руками над головою.
Якщо ти ніколи не залишаєш сміття в лісі – тупни ногою. Якщо ти не ламаєш гілочок з дерев – підстрибни.
Якщо ти саджаєш і доглядаєш квіти, дерева, кущі – підніми руки. Якщо тобі подобаються квіти – посміхнись.
Якщо до твоєї кімнати залетів джміль (або інша корисна комаха), і ти намагаєшся випустити її на волю, – змахни руками.
Якщо ти переконаний, що кожній людині треба піклуватися про природу, про все живе – простягни руки сусідам і візьми їхні руки.
Динамічна екоперерва «Танці маленьких звірят»
Чи відомий вам танець маленьких каченят, у якому потрібно, як каченятам, відкривати дзьобик, махати крильцями й хвостиком. Спробуйте на цю мелодію придумати танець із рухами інших тварин і виконайте його. У вас може вийти: танець маленьких кошенят; танець маленьких щенят; танець маленьких козенят; танець маленьких мишенят; танець маленьких поросят.
Хвилинка екотворчості «Ягідні казки»
Назви багатьох казок починаються такими словами: «Неймовірні пригоди…», «Надзвичайні пригоди…», «Незвичайні пригоди…».
Спробуйте скласти ще одну казку з такою назвою. Героями цієї казки будуть ягоди. Називатися казка буде так: «Надзвичайна пригода Вишеньки у країні Дикого Винограду»; «Веселі пригоди Сунички на планеті Молочних Вулканів»;
«Дивовижні пригоди Агрусу в печері Чорної Смородини»; «Неймовірні пригоди Журавлини в місті Підступних Сухофруктів».
Використані джерела
- Дозвілля школярів: ігри, конкурси, розваги / упоряд. : Л. Шелестова, Н. Чиренко, Н. Чернякова. – К. : Шк. світ, – 128 с. – (Бібліотека
«Шкільного світу»).
- Інтегровані проекти. Екологічна безпека та сталий розвиток: навч.- метод. посіб. [Текст] / Укладач З.В. Філончук. – Х.: ВГ «Основа», – 160
- с. : іл., табл. – (Серія «Ключові компетентності»).
Міцай Ю.В. Організація здоров’язбережувальної діяльності в сучасній школі : [методичний посібник] / Автор-укладач Ю.В. Міцай. – Кіровоград, ФО- П Александова М.В., 2016. – 148 с.
Скачати матеріали для проведення Першого уроку 2019: Ігрові вправи та активності
Коментарі із Facebook
Powered by Facebook Comments