Перший урок “Живи, Україно! Живи для краси, для сили, для правди, для волі!»

Живи, Україно! Живи для краси, для сили, для правди, для волі!»

Живи, Україно! Живи для краси, для сили, для правди, для волі!
Живи, Україно! Живи для краси, для сили, для правди, для волі!

Мета:

  • поглибити знання учнів про Україну; формувати почуття відповідальності перед своєю Батьківщиною; відкрити дітям красу рідної землі, викликати емоційний відгук на неї, прагнення до активних дій;
  • розвивати критичне мислення, зв’язне мовлення, вміння одержувати інформацію та аналізувати її, міркувати,  робити висновки;
  • виховувати любов і повагу до рідних, до своєї Батьківщини, її традицій, символів; розширювати коло пізнавальних інтересів та світогляд дітей.

Обладнання: малюнок карта України,, вишитий рушник, роздатковий матеріал ,плакати,ноутбук, малюнки дітей( випереджувальне завдання),презентація,вислови, пазли.

Тип проведення : комбінований.

Епіграф

Є край, де найкращі у світі пісні

І цвітом чарує калина,

Де сонечко вперше всміхнулось мені,

Де дім мій-моя Україна.

Хід заняття

  1. Вступна частина
  2. Оганізаційний момент

– ранкове коло

2.Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

 

Прийом « Пінг-понг»

Класний керівник

– Що ми знаємо про Україну?

-Коли вперше в літописі згадувалася назва Україна?

-Які державні символи ми  знаємо?

-Народні символи?

Відповіді дітей

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

 

Зачитування вірша вчителем

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не питай,

Рідніше нам своя  святиня,

Аніж земний в чужині рай.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

 

Вчитель  Сьогодні ми присвячуємо наш перший урок темі Живи, Україно! Живи для краси, для сили, для правди, для волі!»,які  прекрасні звучать слова нашій ненці Україні.

Тільки почуття любові і глибокої гордості за Вітчизну разом з вірою у її величне майбутнє дає кожному українцеві, незалежно від того, молодий він чи сивий, чи живе він в Україні, чи в інших краях, право стверджувати: це моя країна, мій народ, моя Україна.Наша країна –найкраща! .

 

  1. Основна частина

1.Вступне слово вчителя

Вчитель . Україна! Наша рідна земля,  наша Батьківщина. Вона для всіх, хто її поважає і любить, вона – колиска найкращих у світі пісень, вона – вічна надія на волю і кращу долю.

Кожна людина любить свою Батьківщину, вона робить усе для процвітання рідної держави, для її слави, свободи, незалежності. А ми живемо в Україні, волелюбній і мирній державі, і теж  усім  серцем любимо нашу милу, дорогу країну, хочемо, щоб вона скоріше стала процвітаючою, сильною і завжди була вільною і незалежною, бо всі ми  громадяни нашої Вітчизни, патріоти своєї Батьківщини, люблячі сини і дочки України.

 

Зачитування вірша учнем

Що таке Батьківщина?

Під віконцем калина,

Тиха казка бабусі,

Ніжна пісня матусі,

Дужі руки у тата,

Під тополями хата,

Під вербою криниця,

В чистім полі пшениця.

Серед лугу лелека

І діброва далека,

І веселка над лісом,

І стрімкий обеліск.

 

Звучить пісня про Україну

 

Вчитель

У нашого народу на землі глибоке тисячолітнє коріння. Українці,  як і інші народи, пройшли довгий шлях розвитку, що  зафіксувався в усіх сферах життя – культурі, мові, побуті. Україна може пишатися своєю  древньою величною історією. Важливою  подією нашої  історії став  день прийняття Конституції незалежної  держави України.

Стаття 20 (двадцята), розділу  І  Конституції України проголошує:

“Державними символами України є Державний прапор України,  Державний герб та Державний  гімн України”

А що означає слово “символ”?

Учень 1 Символ –  це предмет, який характеризує державу, відображає її побут, традиції,  господарювання, історичне минуле, прагнення народу.

Національні символи в усіх  народів і в усі часи були відображенням високого духу нації, його своєрідним генетичним  кодом. А прагнення  людини  дізнатись  про історію своєї держави, про  витоки її формування завжди  було ознакою високої духовності та патріотизму особистості.

Учень 2 Символіка – своєрідна візитна  картка країни, вона ніби представляє її,  підтверджує  її існування.

 

Вчитель А ось яка з  глибини віків дійшла до нас  ось така легенда.

Жила собі жінка. І мала  вона трьох синів. Сини зростали  чесними, сміливими, дуже любили  свою неньку і готові були віддати за неї своє життя.

Виросли сини і  розійшлися по світах, прославляючи свою матір. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома  промінцями. Корона  зігрівала людей, вела вперед. За цю  трипроменеву  корону люди дали  першому синові ім’я Тризуб.

Середньому сину мати дала в дорогу блакитно-жовтий одяг. Сміливий і сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими звитяжними вчинками. Люди запам’ятали його і назвали Прапором.

А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка  урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім’я Гімн.

Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку -Україну.

.

Вчитель  А тепер давайте з’ясуємо, яку  роль відігравав прапор у різні часи?

 Учень 4 Прапор, як засіб сигналізації, відомий  з античних часів. Найчастіше це був шматок тканини, прив’язаний до списа чи держала і вказував місце збору воїнів. Наші пращури обожнювали прапори, освячували їх і вірили, що вони у воєнний час найсвятіші від усіх ідолів.

Вчитель .А чому  саме синьо-жовті кольори є основою прапора?

 Учень 5 Жовтий колір – це колір пшеничного поля, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі. Жовтий колір – це ще й колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів  якого не дозрів би, не заколосився б життєдайний хліб.

Учень 6 Синій колір – це колір ясного, чистого, мирного неба. А невже без живлющої матері-води визрів би, заколосився б хліб? От вам і ще  один  блакитний колір – колір цариці води.

Вчитель  Відповідно до Конституції “Державним Прапором є прямокутне полотнище із двох рівних за шириною горизонтальних смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.”Сьогодні  синьо-жовтий прапор майорить на всіх державних  установах України, під ним ходять  у моря-океани українські пароплави. Стрімко злітає  це полотнище і на різних  спортивних змаганнях, коли на п’єдестал пошани підіймаються українські спортсмени.

Гордо розвівається синьо-жовте знамено, промовляючи всьому світу: “Є у  світі Україна!”

Учень 8                    Синьо-жовтий прапор України –

Це безхмарне небо, синє-синє,

А під  небом золотіє нива,

І народ – і вільний, і щасливий.

Прапор, як святиню, любі діти,

Треба шанувати й боронити.

Прапор – символ нашої держави,

Він для всіх  ознака сили й слави.

Учень 12

Я дитина українська
Вкраїнського роду
Українці то є назва славного народу.
Україна – то край славний,
Аж по Чорне море.
Україна, то лан пишний
І степи і гори

 

Відео про Україну (перегляд)

Вчитель Державний герб – офіційна  емблема держави.

Сучасний герб України символізує  спорідненість поколінь, мир і творчу працю. У наш час тризуб  став і символом відродження Батьківщини та її  традицій, продовженням  славних сторінок нашої історії.

30 серпня 1991 року, після  проголошення Акту  про незалежність України, був прийнятий Національний Державний герб – золотий тризуб на блакитному тлі.

Фізкультхвилинка

Вчитель  А що означає слово “гімн”?

Слово “гімн” – грецького походження (дослівний переклад – похвальна пісня) – урочиста пісня, прийнята як символ державної, національної єдності. Пісні Михайла Вербицького на слова Чубинського “Ще не вмерла Україна” судилося стати  національним гімном України.

Це ті слова та музика, які змушують кожного з нас підніматися при перших же акордах, в них  сконцентрована жива історія народів, їх прагнення до волі.

Під час  звучання Гімну присутні встають і вивідають належно головній пісні держави:  цивільні  покладають  праву руку на  серце, а військові віддають честь. Усі стоять лицем до Прапора України.

  1. Гра «Пазл »

Зібрати якнайшвидше пазл та розповісти що ви знаєте  про отриману картинку.

III. Заключна частина

1.Підсумок та завершення уроку

Вчитель .Розмову про Україну, про її історичне минуле та про її символи можна вести без кінця-краю, бо така багата і щедра наша земля, така славна її історія.

Хочу, щоб кожен з вас запам’ятав те, про що ми говорили сьогодні. Любімо свою землю, випрошуймо у всевишнього ласки і допомоги, вивчаймо, знаймо і поважаймо її символи, не даймо нікому скривдити її. Ще в І столітті н.е. римський державний діяч, філософ Цицерон на публічному виступі сказав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона своя».

Подумайте, і запишіть на стікерах свої побажання для України «Я бажаю  Україні ….»  

(діти пишуть побажання і приклеюють на плакат)

2.Завдання: з’єднати частинки народних прислів’їв.

1.​ Батьківщина – мати, …( умій за неї постояти )

2.​ Людина без Вітчизни, …( як соловей без пісні )

3.​ Всюди добре,… ( а вдома краще )

4.​ Кожному мила… ( рідна сторона )

5.​ За рідний край… ( життя віддай)

6.​ Хата без рушника – …( що родина без дітей)

3.Гра у колі. «Я люблю Україну..»

Вчитель. А тепер у нашому колі дружби ми розкажемо, за що любимо Україну. (діти передають один одному жовту і блакитну кульку розпочинаючи свою розповідь зі слів – «Я люблю Україну за……»)

4Рефлексія

Вчитель. Яка ж чудова і барвиста наша Україна. А пригадаємо, що нового ви

для себе дізналися?

– Що цікавого почули?

– Що сподобалося найбільше?

– Про що ви розповісте своїм рідним та друзям?

Скачати Перший урок “Живи, Україно! Живи для краси, для сили, для правди, для волі!»: конспект 

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments