Перший урок для учнів початкових класів та їх батьків

             Перший урок для учнів початкових класів та їх батьків

 ТЕМА. Ми вітаємо тебе, Україно, з 26 днем народження твоїм

 МЕТА: Формування ключових компетентностей:

уміння вчитися – працювати у групі;

         загальнокультурної – формувати духовно-моральні основи життя

людини;

       громадянську – усвідомлення поняття «громадянин», зміцнення

почуття національної гордості й гідності.

Розвиток інтересу учнів до вивчення історії, культури і традицій

рідного краю та творчого мислення, формування життєвих

компетенцій.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:

       формування ціннісного ставлення до держави, народу, його історії і

звичаїв;

розширення знань учнів про історичне минуле рідного краю;

усвідомлення значущості навчання в покращенні життя рідного краю. Тип уроку:  віршований урок-гра

ОБЛАДНАННЯ: мультфільм телеканалу «Плюс плюс» – «Це наше і це твоє», аудіо записи українських народних пісень, коровай, вишиті рушники,   рослини-обереги, малюнки, плакати, напис «Ми вітаємо тебе, Україно, з 26 днем народження твоїм», карта України, прислів’я, прапорці, зображення дівчини українки, кетяги калини, букви з українським орнаментом, маленькі серця з елементами вишивки, стрічки з написаними пунктами гри, телевізор.

Хід уроку

І. Організаційний  момент

Учні:

  1. Цей день незвичайний приходить до нас,

І всім до навчання ставати вже час.

Зібрались ми разом знання вшанувати,

Бо трішки набридло вже відпочивати.

  1. Що ж, 1 вересня – чарівний день!

Це перша пісня із шкільних пісень,

Що буде цілий рік дзвеніти

І закликати учнів вчити…

Вчитель: Доброго дня, шановна громадо!
У новім навчальнім році  я бачити вас дуже рада.
Всі засмаглі і рум’яні, відпочили ви за літо.
Головне, що всі здорові: і батьки, і наші діти.
Тож запрошую всіх вас на перший урок у клас!
Дозвольте привітати всіх нас із Днем Знань!

Усім бажаю щастя і сповнення бажань.

Тож починаймо перший наш урок

І до навчання зробим знову крок.

ІІ. Мотиваційний аспект і повідомлення теми уроку

Країна  знань незвичайна, чарівна, чудова,

Безліч різних завдань нам подати готова.

Хочу вам перше завдання запропонувати,

Бути уважними і загадку відгадати.

Що то, діти, за країна – неба синього блакить,

На ланах у серпні жито стиглим золотом блищить?

У якій іще країні земля родить так охоче?

Наче пісня солов’їна – мова ніжна і співоча?

Гори є і полонини, є моря, річки, ліси…

Загалом, то є країна невимовної краси!

Люди мудрі, працьовиті у країні тій живуть:

На чуже не зазіхають і свого не віддадуть.

Гордо, голосно, дитино, ти назви ім’я країни,

У якій разом із нами народився і живеш.

Їй дочкою є чи сином і, коли ти підростеш,

Будеш їй творити славу, розбудовувать державу.

Отже, зветься ця країна, незалежна і єдина –

Наша ненька – …(Україна)

                                           (Козленко Наталія)

Вчитель. 

Здогадались, любі діти, що сьогодні говорити

Будемо ми про державу, найріднішу нам у світі.

А тепер скажіть мені, знаєте ви, а чи ні,

Яке свято є державне? Ми святкуєм його славно.

24 серпня воно відзначається, то ж здогадалися як називається?

( День незалежності)

А тепер скажіть швиденько, скільки років має Україна-ненька?

Тож пропоную тему прочитати і Україну дружно привітати.

А що ж за день народження без гостей, друзів щирих?

Тому ми на гостину батьків і запросили.

День народження вкраїни пропоную зараз святкувати

І із батьками нашими у розважальну гру пограти.

Тож дві команди прошу, місця свої зайняти

І все що про країну знаєте, нам показати.

Чия команда переможе, мудрих батьків чи їхніх діток,

Нам з’ясувати допоможе журі, яке є найчесніше в світі.

(представлення журі)

Поети порівнюють нашу країну із дівчиною у віночку.

( вивішую образ України)

Любов до Батьківщини сьогодні покажуть її сини і дочки.

Гарно сьогодні будемо грати і на віночок стрічки одягати.

На кожній стрічці ось записані завдання (план на стрічках)

Прикріпимо усі – закінчиться змагання.

                                       План розважальної гри

 

  1. Мультхвилинка 2. Бліц-турнір

 

 

  1. Склади прислів’я 4. Збери слово

 

  1. Відгадай пісню 6. Оберіг для України

 

ІІІ. Робота над темою уроку

  1. Розповідь учителя.

Вишита колоссям і калиною,

Вигойдана співом солов’я,

Звешся величаво – Україною,

Земле зачарована моя.

                               (Олександр Богачук)

Україна – це отча земля, рідний край, де ти народився.

Культурною спадщиною і звичаями кожен українець гордиться.

Традиції нашої країни відомі ще здавна чудово,

не лише у близьких країнах, а й далеко за кордоном.

Хто ж не знає нашої вишиванки, лиш погляньте довкола.

Усі ми у неї вбралися, бо несе вона настрій святковий.

Учениця

Мальви і калина – це моя країна,
Це моя барвиста люба Україна!
В ній щебече птаха пісню на світанку
І вдягають люди гарну вишиванку!

Соняхи й волошки квітнуть на матусі,
В чорнобривцях плаття гарне на бабусі,
В вишиванці тато з дідом, як дубочки,
Оберіг-узори одягли синочки!

Так цвітуть на людях українські квіти,
Щоб росли щасливо у Вкраїні діти. ( Наталя Гуркіна)

Учень

Мама вишила мені квітами сорочку.

Квіти гарні, весняні: – На, вдягай, синочку.

В нитці сонце золоте, пелюстки багряні.

Ласка мамина цвіте в тому вишиванні.

Вишиваночку візьму, швидко одягнуся,

Підійду і обійму я свою матусю.

                                     ( Вадим Крищенко)

Перегляд  мультфільму про вишивку « Це наше і це твоє» 

Учитель: А тепер знання свої зберемо і опитування проведемо.

Бліц-турнір   (за правильну відгадку 1 бал) 

  1. Герб України.
    2. Як називається народ України?
    3. Назвіть найбільшу річку, яка протікає по  території України.
  2. Символи України.
    5. Столиця України.
    6. Як називають рідну країну?
    7. Як називають людей, що живуть у державі?
  3. 8. Що означають кольори прапора?
  4. Робота у групах «Склади прислів’я».

На картках прислів’я про Україну розгубилися,

Усім увага й пам’ять знадобилися.

Хто перший правильно картки всі поскладає,

Той нам про Україну 3 прислів’я прочитає.

5 хвилин на завдання вам я даю,

Ну а потім покажете нам майстерність свою.

 Підведення підсумків роботи груп

Без верби і калини / нема України

До свого роду / хоч через воду

Рідна земля / і в жмені гріє

Без вільної волі / нема щастя-долі

За рідний край / життя віддай

Жити / Вітчизні служити

Батьківщина-мати/ умій за неї постояти

Людина без вітчизни/ що соловей без пісні

Всюди добре,/ а вдома найкраще

Учитель:

Доки журі буде бали рахувати, пропоную загадки відгадати.

Тож загадки загадаємо – весело пограємо!

(загадки загадують учні)

На ріднім полі шепчуть колоски,

Я рад би знати тихі їх думки.

Я слухав, чув, як кожна колосина

Шептала тихо слово: (Україна)

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься … (Україна)

У світі одна – всім потрібна вона.

(Батьківщина)

Знак держави головний –

всяк його повинен знати.

Воля, слава, сила в нім. –

То ж попробуй відгадати.(Герб)

По радіо звучить щоденно

патріотична пісня,

що возвеличує Вкраїну

і прославля навічно. ( Гімн)                                 

Синьо – жовте полотнище

гордо майорить.

Це – ознака сили й слави

Української держави.

Синє небо, жовте жито –

цю святиню знають діти. (Прапор)

Слово журі.

Учитель:

А тепер нагода знання з мови показати,

До питань слова відгадки поскладати.

Тож до рук ви букви ці візьміть, станьте в ряд і слово утворіть.

  1. Гра «Збери слово» – український словничок

( Кожній команді дається 8 букв, з яких за 5 хв потрібно скласти якомога більше слів, відповідаючи на запитання)

Сінокапя

Скошена, суха трава (сіно)

Зачіска українок (коса)

Ним підв’язували шаровари (пояс)

Кучка із сіна (копа)

Пестливе ім’я Софії (Соня)

Збирається зверху на квасі (піна)

Автомобілі у козаків (коні)

Тюкипанл  (для батьків)

Охайно спресована солома (тюки)

Розпоряджалися кріпаками (пани)

Молода дівчина(юнка)

Засіяні пшеницею (лани)

Чітко розписані дії (план)

Ноги у звіра (лапи)

Старовинна триголосна куплетна пісня, яка виконувалася ансамблем (кант)

Льонсіхр

Рослина, яка є сировиною для виготовлення тканини (льон)

По що їздили чумаки (сіль)

Скошена трава, їжа для худоби (сіно)

Стародавній погріб (льох)

Українська рослина з гірчинкою (хрін)

Річка України (Рось)

Рогатий звір українських лісів (лось)

Вчитель:

Доки підраховуються бали, за роботу цю відмінну,

учні розкажуть нам вірші про Україну.

Є в центрі Європи чудова країна,
Сягає корінням у сиві часи.
І це – незалежна моя Україна!
Тут гори Карпати, степи і ліси.

Шістсот і чотири ще тисяч гектарів –
Приблизно таку має площу вона.
А Київ-столиця у хмарах і славі
Та ріки: Дніпро, Дністер, Буг і Десна.

Ґрунти чорноземні, джерела цілющі,
Озера блакитні та клімат м`який.
Козацька звитяга повік невмируща
Та шлях до свободи завжди нелегкий.

Кругом нас держави – на кожному боці:
На північ від нас білоруси живуть,
На заході – Польща, словаки, угорці,
Молдови й румунців кордони ідуть.

На сході Росія із нами межує,
На півдні є Чорне й Азовське моря.
І наша країна за волю воює,
Аби засвітила щаслива зоря.

Усіх областей є в нас двадцять чотири
Небратнім народом відірваний Крим.
Хай всі проживають у злагоді й мирі,
У нас, в Україні, є місце усім!

Щляхами важкими іти довелося,
Та хлібом і сіллю стрічаєм братів.
Наш прапор, як небо і жовте колосся,
Щоб кожен у праці і в радості жив.
Гра « Відгадай українську  пісню»

Тепер командам пропоную станцювати, мелодії пісень час відгадати.

Тож хутко всі у кола два ставайте і рухатись за руки починайте,

А коли музику зуміли відгадати, дружно потрібно руки підіймати.

Команда, яка перша заспіває, звичайно балів більше назбирає.

Вчитель:

Доки журі вам буде бали рахувати, я пропоную дітям зараз з’ясувати,

Бо це потрібно знати навідмінно,що значить бути громадянином України?

(Дотримуватись законів України, дбати про добробут і розквіт України).

Зараз батьки вам правила зачитають, які для кожного багато означають.

Повчання Володимира Мономаха

Стався до інших так, як хочеш, щоб ставилися до тебе.

Зміцнюй тіло й душу, просвітлюй розум.

Працюй так, щоб після тебе нічого не переробляли.

Будь завтра кращим, ніж ти є сьогодні.

Не давай сильним принижувати слабких.

Не залишай хворих, не забувай про бідних.

Не май гордині ані в розумі, ані в серці.

Пізнавши все добре, пам’ятай, а чого не знаєш – того навчайся.

Живи для Батьківщини та люби людство.

  1. Підсумок уроку.

Стрічку залишилось одну нам прикріпити

І оберіг для України утворити.

Давайте щиро зробим це завдання

І висловимо для країни побажання.

Сердечка із конвертів ви візьміть,

На рушничок по черзі прикріпіть.

Складання вишивки-оберегу із побажань для України

(Діти виходять по двоє і, прикріплюючи сердечка на рушничок, говорять слова)

 

Україно моя неозора,

Дуже хочу тобі побажати,

Аби сяяли радісно зорі,

Щоб хотілось схід сонця стрічати.

Щоб ліси скрізь шуміли веселі

Та щоб плівся гнучкий виноград,

Щоб сміялись у кожній оселі,

А країна цвіла, ніби сад.

Прошу любити весь наш край,

Любити Україну,

Її лани, зелений гай,

В саду — рясну калину.

Розквітай, прекрасна Україно!

Рідна земле, матінко моя.

Хай лунає мова солов’їна,

Пісня неповторная твоя.

Ой ти, сонечко ласкаве,

Свiти Українi,
Бiльше щастя, бiльше слави
Для дочок i синiв.

Живи, Україно, живи для краси,
Для сили, для правди, для волі!..
Шуми, Україно, як рідні ліси,
Як вітер в широкому полі.

Хай пісня твоя, Україно,
Злітає, як птах у блакить,
А мова твоя солов’їна
У кожній оселі звучить.

 

Україно моя, золоті твої поля,
Небо ніжно-голубе, що під ним усе цвіте.
Яблуневі сади і смерекові ліси,
Ніжна пісня солов`я – рідна матінка Земля.

Не дивись, що я така маленька,
Час мине – я швидко підросту
І усю любов свого серденька,
Я тобі в дарунок принесу.

Учитель:

Чи сподобалось вам  свято святкувати,

Батьківщину з днем народження вітати?

Час настав тепер і бали підбивати

Та команду переможців нам вітати.

Тож журі запрошую до слова,

Бачу у них підсумки готові.

 

Визначення переможців

А зараз за традицією, як годиться

Запрошуємо короваєм пригоститься.

Бо споконвіку хліб на рушникові –

Це символ дружби, поваги і любові.

Тож коровай ви від батьків приймайте

І українцями достойними зростайте.

 

Скачати Перший урок для учнів початкових класів та їх батьків: конспект