Методичні рекомендації щодо проведення Дня знань та Першого уроку у 2023/2024 н.р. (Київська область)

Київський обласний інститут післядипломної освіти опублікував методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку у 2023 році.

Наше сьогодення сповнене раптовими змінами, невизначеністю і втратами. Але освітній процес триває і з 1 вересня розпочнеться новий навчальний рік, а наші діти продовжать вчитися та вперто здобувати знання.

Рішення про проведення Першого дзвоника кожен навчальний заклад ухвалює самостійно. Цього року Перший дзвоник відбудеться знову в умовах воєнного стану, а це означає, що проведення урочистих заходів, які традиційно проводять  у День знань, може бути обмежено та змінено.

Організація першого вересня в сучасних умовах вимагає від закладів освіти особливого підходу. Загалом, важливо зосередитися на безпеці, підтримці та патріотизмі, намагаючись зробити цей день незабутнім для дітей.

Пропонуємо кілька загальних порад щодо організації цього дня:

  1. Безпекаперш за все, важливо забезпечити безпеку учасників заходу, розглянувши можливість проведення заходу в безпечному місці.
  2. Комунікація: забезпечте ефективну комунікацію з вчителями, батьками та учнями. Важливо роз’яснити час і місце проведення заходу, розповісти про плани на 1вересня, дати інструкції щодо безпеки й плану дій на випадок оголошення повітряної тривоги.
  3. Скорочення програми: враховуючи реалії сьогодення, доцільно скоротити програму свята, зосередившись на окремих важливих аспектах заходу.
  4. Патріотичний настрій: використовуйте можливість, щоб надати учням позитивні емоції та підвищити патріотичний настрій. Спільні моменти об’єднують і підтримують дух колективу.
  5. Пам’ять та вдячність: вшануйте пам’ять тих, хто бореться і жертвує своїм життям за Незалежність України. Включіть цей аспект у програму свята, наголошуючи на важливості миру та спільної відповідальності за майбутнє. По можливості, створіть місце для покладання квітів чи символів на честь тих, хто загинув у війні.
  6. Символіка та декорація: використовуйте символіку, яка надихає і підтримує дух дітей та вчителів. Можливі варіанти – плакати, малюнки чи інші декорації, які відображають силу, єдність та спільні цінності; фотозона для фотографій з великими рамками, прикрасами та реквізитом, де учні роблять яскраві та веселі фотографії разом з друзями та вчителями.

Організація Дня знань та Першого уроку в умовах війни може бути викликом, але важливо знайти способи зберегти позитивний настрій і підтримати учнів та вчителів, створити сприятливу атмосферу на початку нового навчального року.

Обираючи тему для першого уроку, важливо враховувати актуальні події та виклики, з якими стикається сучасне суспільство. Перший урок має бути особливим та спрямованим на почуття спільності, мотивацію та важливість навчання заради майбутнього.

Пропонуємо ідеї можливих тем, які можуть надати Першому уроку особливого настрою:

  1. Тема «Спільна мрія»: створіть з дітьми образ спільної мрії, яку ви хочете здійснити разом, і вкажіть, як навчання може допомогти у досягненні цієї мети. Запропонуйте учням поділитися своїми цілями та мріями на майбутнє, спрямуйте їх на відчуття надії та позитиву навіть у важких умовах.
  2. Тема «Подорож у новий навчальний рік»: розгляньте навчання як захопливу подорож, на яку учні вирушають разом з вчителями. Можна створити своєрідну «мапу» цієї подорожі, позначивши на ній важливі етапи спільної мандрівки.
  3. Тема «Сила розуму»: розгляньте важливість знань як інструмента, що допомагає разом подолати виклики та проблеми; розкажіть про видатних українців, які завдяки знанням досягли великих висот.
  4. Тема «Сила практичних знань»: поговоріть про знання, які можуть бути корисними в практичному житті, особливо в умовах війни або складних життєвих обставинах. Покажіть учням, як вони можуть використовувати свої знання для допомоги іншим.
  5. Тема «Герої серед нас»: підкресліть героїчний дух та важливу роль кожного в умовах війни або важких подій, доцільно висвітлити приклади героїзму серед учнів, вчителів, батьків та громади.
  6. Тема «Без минулого немає майбутнього»: поговоріть з дітьми про те, як ми повинні шанувати пам’ять минулого, до чого призводить незнання історії та як всім спільно необхідно працювати над створенням кращого майбутнього.
  7. Тема «Я син/донька України»: поговоріть з дітьми про патріотизм як цінність, національну ідентичність – як діти це розуміють і що особисто для них означає бути патріотом. Учні можуть малювати портрети патріота, писати «листи до байдужих» та поміркувати і довести, чому патріотом має бути кожен.

 

Покликання, які можуть стати у нагоді при підготовці до Першого уроку :

 

Під час підготовки до нового 2023/2024 навчального року

рекомендуємо використовувати такі документи:

  1. Наказ МОН України від 15.05.2023 № 563 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо окремих питань здобуття освіти в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні”
  2. Лист МОН України від 16.08.23 року № 1/12186-23 «Про організацію 2023/2024 навчального року в закладах загальної середньої освіти»
  3. Лист МОН України від 17.05.2023 № 1/6990-23 «Про підготовку закладів освіти до нового навчального року та проходження осінньо-зимового періоду 2023/24 року»
  4. Лист МОН України від 14.08.2023 р № 1/12038-23 «Про переліки навчальної літератури та навчальних програм, рекомендованих Міністерством освіти і науки України для використання в освітньому процесі закладів освіти у 2023/2024 навчальному році»
  5. Лист Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 03-1870/162-2 від 14.06.2022 року «Про організацію укриття працівників та дітей у закладах освіти»
  6. Постанова КМУ №782 від 28.07.2023 «Про початок навчального року під час воєнного стану в Україні»
  7. Розпорядження КМУ від 07.04.2023 № 301-р «Про схвалення Концепції безпеки закладів освіти».
  8. Електронні версії підручників для учнів 1-11-х класів (2023-2024 н.р.): https://imzo.gov.ua/pidruchniki/elektronni-versiyi-pidruchnikiv/
Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments