КОНСПЕКТ ПЕРШОГО УРОКУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ТРЕНІНГУ ДЛЯ УЧНІВ СТАРШИХ КЛАСІВ “МИ – НАЦІЯ ЄДИНА” (10, 11 КЛАС)

КОНСПЕКТ ПЕРШОГО УРОКУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ТРЕНІНГУ ДЛЯ УЧНІВ СТАРШИХ КЛАСІВ  МИ – НАЦІЯ ЄДИНА

                                    

Ми - нація єдина, твої ми діти, Україно
Ми – нація єдина, твої ми діти, Україно

Мета: поглибити знання учнів про історію, природні ресурси, культурну спадщину України; формувати культуру взаємовідносин між людьми, повагу до традицій і звичаїв українського народу; виховувати почуття патріотизму; сприяти розвитку  громадянських компетентностей .

Обладнання та оформлення: Державний Прапор України; зал прикрашений повітряними кульками, елементами народної символіки; проектор, комп’ютер; записи музики, відеоролики: Тартак «Висота / Ніхто, крім нас»  «Буде Україна на землі», «Україна прекрасна»; мультимедійна презентація.

                                                           Хід уроку

І. Організаційний етап

Учні розташовуються в класній кімнаті.

Відеоролик  « Україна прекрасна».

 1. Привітання.

 Вступне слово, налаштування на роботу (10 хв)

 

Дівчатам кажу я: «Доброго дня»,

відповідають – «Доброго дня».

І хлопцям кажу я: «Доброго дня»,

відповідають – «Доброго дня».

З початком навчання вітаю вас я.

Знання щоб і сили міцніли щодня.

Учитель:

Радо вітаю Вас, мої любі, у світлому й затишному нашому залі, я все ж відчуваю і легкий смуток. Цей навчальний рік останній у вашому шкільному житті, ви ступили на фінішну доріжку й маєте наразі переоцінити власні пріоритети, спрямувавши усі зусилля на закладення міцного підмурку подальшого дорослого життя. Яким воно буде у відблиску тривожних зірниць нашого сьогодення?

Учитель. Дорогі учні, нині наш перший урок присвячений проблемі патріотизму. Тема уроку : «Ми – нація єдина!» Його лейтмотивом будуть слова відомої української постаті І. Світличного, який казав: «Вітчизна – це не хтось і десь, Я – теж Вітчизна». (слайд 2)

Безперечно, Україна в серці кожного патріота. Вона у думках, мріях, щоденних діях і планах на майбутнє. Кожен з нас – частка України. ». Дійсно, сила України у силі духу її громадян, її впевненість – у готовності таких, як ви, молодих людей, сміливо крокувати дорогою самостійного життя; її краса – у вашій фізичній красі, а також у величі і благородстві помислів, дій.

Учитель:

         Для успішного проведення уроку нам потрібно прийняти особливі правила роботи. Серед таких правил пропоную: бути позитивним; вміти слухати і чути; не критикувати й не оцінювати.

Хто хоче доповнити, запропонувати свої правила? Учитель записує запропоновані правила на фліпчарті.

(Після завершення роботи вчитель пропонує затвердити ці правила підписом кожного).

Учитель: Кожне покоління людей проходить через свою череду проблем і випробувань, формулює свої відповіді на одвічні питання віднайдення свого коріння, ідентифікації себе з певним народом: «Звідкіль я? Хто я в рідній стороні?»; тривожного зазирання у власне майбутнє: «Ким виросту? Чи буду з Богом в серці?». Революція гідності й подальші суспільно-політичні події 2014-2015 рр., Донецьк, Крим додали до цього переліку не менш важливі питання патріотичного пориву, які кожна поважаюча себе людина наразі визначає як доленосні: «Що я можу зробити для миру й процвітання своєї держави? Чим Україні я освітлю дні?»

 1. Вправа «Що таке відданість Україні» (17 хв)

Мета: узагальнити знання учнів про патріотизм, його складники; спонукати до актуалізації емоційного досвіду, пов’язаного з вчинками, що свідчать про відданість.

Хід проведення:

Перший етап. Інформаційне повідомлення

Учитель. А яка вона Україна? (слайд 3)

У щасливій, багатій, розвиненій країні людей, безумовно, об’єднує почуття патріотизму. Що ж таке патріотизм?

Патріотизм – це явище, за якого людина не просто говорить гарні слова про країну, прикрашаючи дійсність, а бачить труднощі, помилки, невирішені проблеми, розуміє суспільно-політичну ситуацію в країні та світі, проте не панікує, не висуває своїх егоїстичних претензій, не збирається тікати, а готова долати перешкоди, пов’язуючи свою долю з долею Вітчизни[1].

Патріотизм – це особливе почуття-цінність, яке характеризує ставлення особистості до народу, Батьківщини, держави та до самої себе.

Базовими складниками патріотизму є: любов до України, що насамперед виявляється в історико-культурній пам’яті; відданість Батьківщині; спрямованість вчинків людини на її благо; готовність до самопожертви; наявність почуття власної гідності. Давайте поговоримо нині саме про відданість.(слайд 5)

Відданість Батьківщині – це одухотворена любов’ю до Батьківщини готовність до соціально значущої діяльності, вірність ідеалам Батьківщини, своєму громадянському обов’язку, готовність відповідально виконувати свої обов’язки; «розчинятися» у своїй справі. Слайд 6

Другий етап. Бесіда      Логіка розгортання бесіди[2]

Перелік орієнтовних запитань:

 1. Як ви розумієте вислів «відданість Батьківщині»? (Це одухотворена любов’ю до Батьківщини готовність до соціально значущої діяльності, вірність ідеалам Батьківщини, своєму громадянському обов’язку, готовність відповідально виконувати свої обов’язки; «розчинятися» у своїй справі).
 2. Як учень може виявити відданість Батьківщині? (Насамперед, через соціальну ініціативу і соціально значущу діяльність; через сумлінне виконання власних обов’язків; через готовність зробити щось корисне для класу, школи, громади тощо).
 3. Якщо учні виявлятимуть відданість Батьківщині, чи вплине це на їхніх батьків?
 4. Чи хотіли б ви  виявити відданість Батьківщині?
 5. Що ви готові для цього зробити?

Учитель презентує мультимедійну презентацію на тему патріотизму.

(патріотичні пісні відомих молодіжних виконавців: Тартак «Висота / Ніхто, крім нас».

Другий етап. Перегляд відеокліпу, обмін думками.

Запитання після перегляду:

 • Які емоції викликав у вас перегляд відеокліпу?
 • Що найбільше привернуло вашу увагу під час його перегляду?

Триває обговорення.

Учитель: Народ із такою глибокою, чутливою, щедрою і щирою душею має неабиякий потенціал, щоб подолати труднощі, вистояти перед ворогами, вибудувати гідне майбутнє.

Учитель:– Подивіться, будь ласка, у вікно: обнялося голубе небо і пожовкле колосся безкраїх степів. Такою ми бачимо під вересневим сонцем нашу неньку – Україну. Вона горда від того, що зуміла виховати людей, здатних об’єднатися на Майдані, здобути волю, вибороти справедливість. Ми заявили про себе, як про велику націю, гідну зайняти достойне місце у світовій спільноті.

Трагічні події в Україні  тривожать та не залишають байдужими жодного громадянина країни. Кожному з нас необхідно усвідомити, за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвувала своїм життям «Небесна сотня» та українці на Сході, Крим.

(Демонстрація відеофрагменту «Мамо, не плач», Тіана Роз)

Учитель: – Вшануємо їх пам’ять хвилиною мовчання ( учні запалюють свічки і викладають доріжку пам’яті ).(звучить метроном)

Виступи військових, запрошених гостей

 1. Вправа «Кроки відданості» (10 хв)

Мета: закріпити уявлення про відданість Україні, напрацювати варіанти конкретних дій щодо прояву такої якості.

Обладнання: стікери жовтого і блакитного кольорів; зображення України (карта чи умовні обриси кордону).

Хід проведення:

Варіант 1. Учитель пропонує учням на стікерах жовтого і блакитного кольору зазначити дві дії-вчинки, що є виявом відданості України, які вони планують зробити найближчим часом (протягом одного-двох місяців).

Учні виконують завдання. Після завершення роботи кожен підходить до умовного зображення України, ліпить на нього стікери з написами, озвучуючи «кроки відданості».

(презентації учнів про волонтерство )

Учитель: – Слава країни – це не лише її територія, мова, природні багатства, а головне – люди, які своїми здобутками прославляють країну на весь світ. Слід згадати найвидатніших з-поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в історичну пам’ять, у душу народу українського.

( уривок  із відео про  відомих українців у світі)

 1. Завершення роботи. Вправа «Піраміда позитивних вражень» (10 хв)

Мета: закріпити позитивну емоційну атмосферу за результатами проведеного уроку.

Хід проведення

Заключне слово учителя: Ось і добігає кінця наш перший урок в цьому навчальному році. На підсумок пропоную кожному з вас вийти до центру кола з простягнутою долонею вниз рукою і сказати про те, яке здобуте сьогодні під час уроку позитивне відчуття він закладає до основи піраміди. (Долоні учнів поступово накладаються одна на одну – утворюється «піраміда позитивних вражень»).

Дякую всім за злагоджену роботу, результати якої ще раз довели, що єдність, спільна праця – то потужна сила.

Отже, пам’ятаймо про це повсякденно, робімо для нашої єдності кожен по силам своїм – і віримо у наше мирне, щасливе майбутнє.

Вправа «Наші побажання»

Учні на з’єднаних стрічками голубах синього та жовтого кольору  записують побажання, озвучують їх, підіймаючи вгору.

Ми об’єдналися в коло, ми велика нація, ми – переможемо , тому що (потім разом  промовляють) «Україна в нас єдина – у відданості наша сила».

 

А на завершення дозвольте подарувати вам оптимістичну пісню  «Буде Україна на землі» про  силу нашої єдності.

 

 1. Відеоролик « Україна прекрасна».
 2. Тартак «Висота / Ніхто, крім нас».
 3. Відеофрагмент «Мамо, не плач», Тіана Роз
 4. «Хвилина пам’яті» (метроном)
 5. Пісня   «Буде Україна на землі»

[1] Концептуальні засади українського патріотичного виховання дітей та учнівської молоді / І. Д. Бех, К. І. Чорна. – К., 2015. – 28 с.

[2] З використанням рефлексивно-експліцитного методу (за І. Д. Бехом).

Автор Сергєєва Тамара Леонідівна

Скачати конспект Першого уроку “МИ – НАЦІЯ ЄДИНА”: джерело

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments