Конспект Першого уроку “Україна – наша Батьківщина” (3 клас)

В.М. Гекало, учитель початкових класів ЗШ І-ІІІ ступенів № 8 Світловодської міської ради

 

УКРАЇНА – НАША БАТЬКІВЩИНА

(для учнів 3 класу)

 Мета: поглибити знання учнів про нашу державу – Україну; формувати національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси учнів, увагу, мислення, уміння працювати з картою; виховувати любов до України, повагу до її минулого і сучасного, шанобливе ставлення до символів держави.

Обладнання: карта України, вислови про Україну, державні символи України, таблиця «Народні символи та обереги», фотоколаж «Це наше, і  це моє», пазли «Батьківщина – це…», відеопрезентація.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Добрий день, мої любі діти!

Ви підросли й змужніли у нас. Будемо вчитись, дружити, радіти Й називатися вже 3 клас.

Я сьогодні вас щиро вітаю

В нашій школі, у дружній сім‘ї І міцного здоров‘я бажаю

Щастя й радості, любі мої.

Діти, поверніться один до одного й усміхніться, а тепер візьміть свої усмішки в долоньки та подаруйте їх своїм товаришам. Отже, з усмішками, гарним настроєм ми розпочинаємо сьогоднішній урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Очікування.

Давайте дамо рекламу уроку.

Урок буде:                                       Ми будемо:

цікавим, добрим,                             дисципліновані, продуктивним, повчальним,           творчі, уважні, зібрані, творчим, чарівним.                         активні, працьовиті.

  1. Інтерактивна вправа «Вузлик». Розсипались «слова-камінчики». Складіть девіз уроку із розсипаних слів: навчати, Добре, знати. хто, хоче, все, того (Добре того навчати, хто хоче все знати.)

А ви хочете все знати?

Я рада, що в мене так багато розумників, які хочуть все знати.

Сьогодні у нас незвичайний урок, Сьогодні ми зробимо ще один крок,

 

В країну прекрасну, в країну чудову, Що нас так чекає й збагачує мову.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

  1. Інтерактивна вправа «Дешифрувальник» (7461451 Україна).

2.   Інтерактивна вправа «Додай словечко»:

У – уславлена, урожайна;

К – квітуча, калинова, колискова; Р – рідна, радісна, родинна;

А – активна;

І – ініціативна;

Н – наймиліша, найрідніша, незалежна; А – артистична.

  1. Робота з анаграмою: т ь к і в Б а н а щ и (Батьківщина). Діти, а що таке Батьківщина?

(Діти складають пазли із написом: «Батьківщина – це…». Лунає пісня

Тіни Кароль «Україна – це ми» з презентацією.)

4.   Перевірка завдання.

Учні. Моя Батьківщина – це край неозорий, Мамина пісня, і стежка до школи.

Ласкаве проміння, що кидає сонце, Калина квітуча якраз під віконцем. Ліси і поля, річки і моря,

Це все – Україна квітуча моя. Тут батько і мати мене колихали, І кращого краю я в світі не знаю!

Як називається наша Батьківщина? (Україна).

 Тема сьогоднішнього уроку «Україна – наша Батьківщина»

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Розповідь учителя.

Учитель. У кожної людини є Батьківщина – країна, де вона народилася, де народилися і дідусь, і татусь, і матуся, і всі ми. Кожна людина пишається своєю рідною країною. Я пишаюся своєю Україною, бо:

Україна – це я! Україна – це ти! Україна – це ми! Ми єдина сім‘я – Сестри ми і брати,

Ми з тобою і є Україна.

24 серпня – особливий день в історії нашої держави. Цього дня 27 років тому було проголошено незалежність України.

Україна – суверенна і незалежна, демократична і правова країна. Знаходиться Україна в центрі Європи. Площа країни близько 604 тисяч кв. км. Чисельність наявного населення в Україні становить понад 42 млн. осіб.

 

Країна займає 32-е місце у світі за чисельністю населення, 47-ме за територією. Україна володіє найбільшою територією з держав, що знаходяться в Європі. Її кордони межують із сімома країнами світу. (Робота з картою.)

Із півдня Україну омивають два моря: Чорне та Азовське. В Україні є гори – Карпати та Кримські гори, велична і могутня річка Дніпро, що протікає через усю Україну та впадає в Чорне море.

  1. Практична робота. (Робота з картою.)

А чи знаєте ви скільки областей в Україні?

На території України є 24 області і Автономна Республіка Крим.

Найменша область України за площею – Чернівецька, її площа сягає – 8097 км². Найбільша область України за площею – Одеська, її площа сягає 33310 км².

  1. Складання пазлів «Області моєї держави» (На кожній парті пазл із зображенням однієї з областей України. Діти повинні відшукати певну область – пазл та розмістити на карті.)

Учитель.   Діти, громадянами якої держави ми є?

Діти.          Ми – громадяни України!

Всі ми – діти українські, Український славний рід, Дбаймо, щоб про нас маленьких Добра слава йшла у світ!

Яке місто є столицею нашої держави? Яка головна вулиця столиці України?

Знайте, що вулиця Хрещатик найкоротша вулиця, її довжина лише

1225 м. Водночас вона одна із найширших і найкрасивіших у світі. Наша рідна Україна, наша Батьківщина має свою землю, свою мову, культуру, звичаї, традиції, а також неповторні державні символи.

4.   Знайомство з казкою про державні символи України.

(Слухання казки супроводжується демонструванням державних символів України.)

Давним-давно жила одна жінка. І було у неї три сини. Росли сини чесними, сміливими і дуже любили свою матір, готові були віддати за неї своє життя.

Підросли вони і вирішили піти в люди та прославити свою матір.

Першим пішов старший син. Мати, щоб він про неї пам‘ятав, подарувала йому золоту корону з трьома промінчиками. Пішов син. І за корону, яка зігрівала людей і вела вперед, показувала дорогу до кращого життя, дали першому сину ім‘я – Тризуб.

Середньому сину мати в дорогу подарувала жовто-блакитний одяг. Своїми хорошими справами прославив він свою матір. Дали люди йому ім‘я – Прапор.

А там, де був молодший син, завжди звучала дзвінкоголоса пісня, тому що мати подарувала молодшому сину голос солов‘я. І дали йому ім‘я – Гімн.

Із того часу йдуть завжди разом – Тризуб, Прапор і Гімн, прославляючи рідну матусю. То хто ж ця мати?

 

Крім державних символів, Україна має ще й національні рослинні символи та обереги. Давайте назвемо їх.

5.   Робота з таблицею.

  • Відшукайте та розфарбуйте слова в таблиці, що є назвами рослинних символів та оберегів. – Що ви знаєте про них?

(Презентація національних символів)

 

К П В І Н О К Я
С Т В Е Р Б А Н
В І К А Л И Н А
Е С О Л О В Е Й
Р У Ш Н И К М Е
Б А Р В І Н О К
А С Ж И Т О Я Л

V.   Фізкультхвилинка

Ми мандруєм, ми мандруєм, Україною крокуєм.

Ось побачили Карпати: Як вершину нам дістати? Заглядаємо в озерця –

Не торкнутися нам денця! Так ми довго-довго йшли. Врешті до морів дійшли. Трохи відпочили:

Поплавали, пострибали

Й дружно всі запрацювали.

(Лунає пісня у виконанні дітей «Розкажу про Україну».)

Учитель. А зараз ви дізнаєтеся цікаві історичні факти про нашу країну. Знайте, що Україна – особлива, а українці – талановиті. (Розповідь супроводжується демонстрацією презентації.)

VІ. Заочна подорож

 Перша зупинка «Трембіта».

Найдовший у світі музичний інструмент – трембіта. Її придумали для зв‘язку у горах, коли телефонів ще не було. За давніми традиціями жодні урочистості не відбувалися без трембіти: вона сповіщала про народження дитини, з її допомогою припрошували людей на весілля тощо. За звуками трембіти люди дізнавалися, де перебувають ватаги чи пастухи на полонині, особливі звуки трембіти попереджували про небезпеку. Використовували звуки трембіти для початку і закінчення робочого дня. А робили її зі смереки, в яку вдарила блискавка.

Трембіта – рекордсменка, її внесено у «Книгу рекордів Гіннеса». Вона завдовжки – 8 метрів, а важить лише півтора кілограма.

 Друга зупинка «Літак «Мрія».

Наш літак «Мрія» – найбільший рекордсмен з усіх літаків у світі!

 

Ан-225 «Мрія» – найбільший та найпотужніший у світі транспортний літак, створений київським конструкторським бюро імені Антонова. Ан-225 з максимальною спорядженою масою 640 т є найважчим літаком у світі. У листопаді 2004 року Міжнародна федерація повітроплавання внесла Ан-225 у

«Книгу рекордів Гіннеса» за його 240 рекордів.

 Третя зупинка «Сіль».

Без солі не може прожити жодна людина. Її видобувають по всьому світі, і в Україні також.

Наші запаси солі найбільші в Європі. А утворена соляна печера стала настільки великою, що в ній навіть літали на повітряній кулі. Нашої солі дуже багато. Якщо посипати нею всю планету, то вона вкриється сіллю наче сніжною ковдрою.

 Четверта зупинка «Гасова лампа».

Перша у світі гасова лампа – наша. Коли ще не було електричних ламп, люди користувалися свічками. Їхнього світла було замало для того, аби ввечері гратися, малювати чи читати. Наш винахідник придумав лампу, у яку заливалась рідина – гас. Вона була яскравою і швидко стала популярною у світі. Пам‘ятник винахідникам гасової лампи створили львівський дизайнер Михайло Москаль та скульптор Володимир Цісарик. Розташовується пам‘ятник біля входу в ресторан «Гасова лямпа». Незворушний Ян Зег сидить на бронзовому стільчику за столом, шухлядка якого відсувається і куди можна лишити монетку, аби, як говорить повір‘я, повернутись до міста Лева. Навпроти нього – вільний стілець, на спинці якого коротко написана історія виникнення гасової лампи. Сидячи на стільці, мимоволі задумуєшся – а де ж Ігнатій Лукасевич? А він перехилився через вікно другого поверху кам‘яниці і махає рукою, стараючись привернути увагу Яна Зега, який спостерігає за львів‘янами та гостями міста.

 П’ята зупинка «Чорнозем».

Українська земля – найродючіша у світі, оскільки в нас знаходиться чверть всіх запасів чорнозему планети. Якщо правильно обробляти чорнозем, то на ньому виростає найбільша кількість врожаю. У давні часи, коли землі не обробляли, висота рослин була така висока, що не можна було побачити вершника на коні.

 Шоста зупинка «Заповідник «Асканія-Нова».

В Україні існує дивний степ, жодного разу не ораний, дикий. Хазяйнують там не люди, а тварини. І називається заповідник «Асканія–Нова». Розташований біля смт Асканія-Нова Чаплинського району Херсонської області. Заповідник був заснований в 1874 році Фрідріхом Фальц-Фейном.

Там вільно живуть тварини з усього світу. Зебри з зубрами, дикі коні Пржевальського, рідкісні рослини, птахи та комахи. «Асканія–Нова» – один з найстаріших та найвідоміших заповідників у світі, з унікальним і чарівним світом.

 Сьома зупинка «Щедрик».

Різдвяний настрій усьому світу дарує українська мелодія «Щедрик». Уперше пісню, написану композитором Миколою Леонтовичем, було виконано

 

хором Київського університету в 1916 році. У «Щедрику» співається про ластівку,                 яка   прилетіла  до   господи  провістити  багатий  рік  для  родини.

«Щедрик» – це найдавніша з відомих мелодій у світі, вона звучить по всій планеті вже більше ста років.

 Восьма зупинка «Рамковий вулик».

Перший рамковий вулик – наш. Вулик – це житло для бджіл, виготовлене людиною. Зовсім давно бджілки жили у гніздах, а щоб поласувати медом, доводилося завдавати їм шкоди. Перший рамковий вулик винайшов українець Петро Прокопович 1814 року. Знаменитий бджоляр Петро Іванович Прокопович народився в 1775 році на Чернігівщині в с. Митченки Конотопського повіту в небагатій дворянській родині.

Сьогодні Україна займає 1-ше місце у Європі з виробництва меду.

 Дев’ята зупинка «Співочі тераси».

Дивовижні «Співочі тераси» – наші. Це такі сади, що співають. Задумували їх, щоб вирощувати смачні теплолюбні ягоди та фрукти. І несподівано помітили, коли вітер шелестить листям та дме у металевих трубах, вбудованих у тераси, – звучить пісня. Отже, фрукти зріють під чудовий супровід. Створюється враження, що знаходишся у дивовижному театрі просто неба. Місце знаходження: село Городнє Краснокутського району Харківської області. Це наше і це твоє!

 Десята зупинка «Гіпсова печера».

Найдовша у світі природна гіпсова печера – наша. Печера розташована поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільській області. Сумарна картографована довжина її ходів становить понад 250 км. Печера до кінця не розвідана.

Гіпс швидко застигає і приймає будь-яку форму. Його використовують, коли будують, лікують, майструють, створюють. Цю печеру створила природа. Спочатку було море. Минули роки, море висохло. Змінювався краєвид. Виросли гори Карпати. Дно моря опустилося під землю, з‘явилися нові річки. І утворилася печера з гіпсовими бурульками. Щоб обійти її, знадобиться не менше тижня! А висота печери – як чотири жирафи. Наша печера тричі рекордсменка у книзі Гіннеса.

Учитель. Як не згадати видатного українського поета Т.Г. Шевченка. Пам‘ятники Шевченку встановлено в 1256 містах України та 128 за кордоном – у 35 державах.

Розмову про Україну та про її досягнення можна вести без кінця-краю,  бо така багата і щедра наша земля, така славна її історія.

Пам‘ятайте: це наше українське і це твоє рідне!

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Інтерактивна вправа «Кубування».
  • Якими морями омивається Україна?
  • Яке місто є столицею України?
  • Які гори розташовані на території України?
  • Які державні символи України ви знаєте?
  • Який транспортний літак найпотужніший у світі?

 

  • Який найдовший у світі музичний інструмент?
  • Як називається найдовша гіпсова печера?
  • Як називаються сади, що співають?
  • Яка мелодія дарує різдвяний настрій?

2.   Поетична хвилинка. Складання вірша про Україну.

Сьогодні про нашу Україну говорять учні в усіх містах і селах. Зараз ви станете на хвилинку поетами, ми колективно складемо вірш. Я буду читати початок, а ви продовжіть рядок:

На землі великій є одна країна:

Гарна, неповторна, мила … (Україна). І живуть тут люди добрі, працьовиті,

І скажу, до речі, ще й … (талановиті). Землю засівають і пісні співають,

На бандурі грають і вірші … (складають). Щоб жила й раділа кожная родина,

Щоб була щаслива наша … (Батьківщина)! Молодці, ви справилися із завданням!

Напевне, усі ви зрозуміли, що ми живемо на унікальній землі. Ми маємо чим пишатися і чим гордитися.

VІІІ. Підсумок уроку

  1. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Продовжіть речення «Після цього уроку я знаю, що …».

2.   Практична робота.

  • Чи любите ви свою Батьківщину? Чому ви її любите?
  • А як вигадаєте, чим людина відчуває любов? Складіть із своїх долоньок серце. Молодці.

Так, ми всім серцем повинні любити свою країну – Україну.

А тепер погляньте: у кожного з вас на парті лежить сердечко, яке ми розмістимо навколо карти України, щоб наша Батьківщина була захищена нашою любов‘ю, щоб вона процвітала, була могутньою державою, а ви для цього будете старанно вчитись, щоб своїми відкриттями прославити Україну. (Діти прикріплюють сердечка навколо карти України.)

Діти, шануйте і любіть свою прекрасну, рідну неньку-Україну, пам‘ятайте завжди і скрізь, що нема життя без Батьківщини. Хочу, щоб у кожного з вас було бажання гордо заявити: «Україна – це моя Батьківщина! Я цим пишаюся!».

(Презентація «Україна – на спільний дім».)

Пролунав уже дзвінок – Закінчився наш урок.

Дуже ви були старанні. Отже, всі ви – учні гарні. І за труд ваш на уроці

Вам подякувати хочу!

Скачати конспект Першого уроку на тему: “Україна – наша Батьківщина”: джерело 1