Молчанова О. М., старший викладач кафедри педагогіки, психології і
корекційної освіти КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», кандидат психологічних наук
НАША СИЛА В ЄДНОСТІ
(заняття з елементами арттерапії для учнів 5 класу)
Мета заняття: розвиток навичок партнерської взаємодії та ефективної комунікації між учасниками освітнього процесу (учнями, вчителем та батьками).
Завдання:
- гармонізація психоемоційного стану учасників та психологічної атмосфери в класі, налаштування на позитивну атмосферу;
- розвиток навичок самопрезентації;
- актуалізація вміння слухати іншого;
- розвиток навичок безконфліктної групової взаємодії та прийняття спільного рішення.
Учасники: учні 5-го класу, їх батьки та вчитель (класний керівник, який виступає в ролі ведучого).
Матеріали та обладнання: аркуші А4 (по 2 на кожного учасника), кольорові фломастери, восковакрейда, кольорова пастель, ватман (1 шт.), клей (декілька штук для комфортної одночасної взаємодії учасників).
Вправа 1. «Друкарська машинка» (5 хв.)
Мета: створити в групі гарний настрій, зняти напругу після заняття.
Хід вправи:
Учасники сідають у коло. Вибирається уривок загальновідомого вірша. Кожен по черзі називає по одній букві слова. У кінці слова – всі встають, на знаках пунктуації (кома, крапка, тире тощо) – плескають в долоні, в кінці строфи – притуп ногою.
Вправа 2. «Знайомство» (10 хв.)
Мета: знайомство учасників, налаштування на роботу.
Матеріали та обладнання: аркуші А4, кольорові олівці, кольорова крейда, блискітки, тощо.
Хід вправи:
Учасникам пропонується написати своє ім’я на аркуші А4 та розфарбувати його таким чином, щоб малюнок сподобався автору. Можна прикрасити та доповнити малюнок так, як захоче сам учасник.
Вправа 3. «Груповий колаж з каракулями» (модиф. О. Молчанова) (30 хв.)
І етап – доповнювальні каракулі– учасникам пропонується підписати свій аркуш зі зворотної сторони. Обрати для себе один фломастер (за можливості, кольори обраних фломастерів не повинні повторюватися). Намалювати на своєму аркуші дуже швидко декілька каракуль.
Далі потрібно передати свій аркуш сусіду зліва, щоб він теж намалював декілька ліній технікою «каракулі». Після цього, аркуші передаються наступному сусіду зліва, по-колу, поки аркуш автора не повернеться до нього.
ІІ етап – створення образів– на аркуші з каракулями учаснику потрібно віднайти будь-який образ та навести, домалювати його чи створити новий. Час виконання етапу контролюють самі учасники.
Далі відбувається обговорення створеного образу (Що це за образ? Як він пов’язаний з учасником? Подобається чи ні? Про що цей образ повідомляє учаснику?).
ІІІ етап – створення групового колажу. Учасникам пропонується пальцями витнути (вирвати) цей образ і приклеїти його на запропонований ватман, створивши всім разом певну композицію.
Примітка. Створення колажу відбувається в повній тиші. Обговорення:
Чи подобається колаж?
Які відчуття були у вас під час витинання образу?
Чи подобається місце, на якому знаходиться ваш елемент колажу? Що ви відчували під час створення колажу?
Що найбільше вразило?
ІV етап – створення групової розповіді про колаж.
Учасникам пропонується розповісти казку чи розповідь на основі колажу, який вони створили. Героями цієї розповіді повинні бути ті образи, які вони створювали. Кожен учасник по черзі говорить одне-три висловлювання, які продовжує наступний. В розповіді повинні взяти участь всі автори колажу. Закінчується казка тоді, коли всі висловилися по одному разу. Тобто, розповідь по колу.
Вправа 4. «Оплески»
Заняття пропонується закінчити бурхливими оплесками своїй розповіді та творчості.
Список використаних джерел:
Молчанова О. М. Застосування ліній, каракулів та геометричних форм у процесі спонтанної творчості терапевтичного малювання / О. М. Молчанова – Кропивницький: 2020. – 79 с.
Завантажити: Конспект Першого уроку у 2020 році. "Наша сила в єдності" (5 клас)
Нагадаємо, більше конспектів Першого уроку Ви можете переглянути у методичних рекомендаціях для проведення Першого уроку у 2020/2021 н.р. (Кіровоградський ОІППО)
Коментарі із Facebook
Powered by Facebook Comments