Н.О. Савенко, учитель початкових класів НВК «Кіровоградський колегіум – СЗНЗ І-ІІІ ступенів –ДНЗ –
центр естетичного виховання» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області
Рекомендуємо переглянути конспект Першого урок у 2017-2018 н. р. «Україна на карті Європи» 4 клас
УКРАЇНА – СЕРЦЕ ЄВРОПИ
(для учнів 4 класу)
Мета. Поглибити знання учнів про нашу державу – Україну (її розташування на карті Європи, протяжність кордонів); формувати громадянські якості: патріотизм, національна гідність, людяність, працьовитість; закріпити знання про державну символіку (Герб, Прапор, Гімн); формувати ціннісне ставлення до держави, суспільства, мови, сім‘ї, самого себе, виховувати любов до Батьківщини, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: вінок, папір та картки для роботи в групах, кольорові олівці, ручки, презентація «Державні символи України»», звукозапис гімну, зображення народних символів України, карта України, глобус.
Хід уроку
І. Організація класу
1. Привітання з Днем знань.
Дорогі діти! Я рада вас вітати у цьому світлому прекрасному класі з початком нового навчального року! Бажаю вам цікавих подорожей Країною Знань, підкорення нових вершин; зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети.
Починаймо наш перший урок. Ви всі сумували за своїми однокласниками. Тож давайте привітаємо усіх із початком навчального року.
2. Гра «Коло компліментів».
Станьте в коло. Візьміться за руки. Подумайте приємне про свого товариша зліва, доберіть для нього комплімент. Передайте цей комплімент товаришу. (Не забувайте дякувати.)
ІІ. Вступне слово вчителя. Оголошення теми уроку
Любі мої діти, ось і закінчились літні канікули, ми знову всі разом. Розпочинається новий навчальний рік і мені хочеться наш перший урок провести як подорож. Розгадайте, якою країною ми будемо мандрувати,?
У всіх людей одна святиня, Куди не глянь, де не спитай. Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без батьківщини.
Так, це – Україна.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- Метод «Асоціативний кущ» (Технологія «Критичне мислення»).
Римський філософ Сенека сказав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що своя».
А які асоціації виникають у вас, коли чуєте слово «Україна»? Складіть асоціативний кущ до слова «Україна».
- Метод «Рольова гра» (Технологія «Критичне мислення»). А якого роду слово «Україна»?
Пропоную дівчатам побувати в ролі України. Передаючи вінок, скажіть по слову, добираючи ознаки до поняття «Україна».
Хлопці, поаплодуйте красуням-україночкам.
- Робота в групах (Технологія «Мнемотехніка»).
Про надзвичайну красу України складено чимало віршів. Послухайте один із них, який написала Ліна Костенко.
УСЕ МОЄ, ВСЕ ЗВЕТЬСЯ УКРАЇНА
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, – оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо, усе як є – дорога, явори,
усе моє, все зветься Україна.
,
що хоч спинись і з Богом говори…
Замініть деякі слова образами, щоб швидше запам‘ятати цей вірш.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Зупинка 1 «Україна починається з родини».
1. Слово вчителя.
У кожної людини в житті є щось таке сокровенне, найрідніше, без чого вона не може навіть уявити свого життя. Це рідний батьківський край, де вперше дитина побачила світ, ясне сонечко, дрібні сльозинки дощу на віконному склі, ріжок молодого місяця, чисту зелену травичку і тисячі різних квітів, які радували серце своїм розмаїттям. Це та земля, де ми зробили свої перші кроки, земля наших батьків, дідів і прадідів, і вона найдорожча за все на світі. Вона єдина, де ми почуваємо себе вдома, затишно і привітно. Тільки в рідному краї людина почуває себе захищеною, стійкою, впевненою, бо вона вдома. Де б хто не був, все одно повертається до своїх батьків, до свого дому, у свій рідний край, на свою Батьківщину, на рідну Україну.
2. Робота в групах.
Спливають роки, змінюються часи, але вічно живуть українські народні пісні, казки, загадки, прислів‘я. Тож зараз попрацюєте в групах. Необхідно правильно з‘єднати прислів‘я і пояснити його зміст.
Без верби і калини … (нема України). За рідний край … (життя віддай).
Кожному мила … (своя сторона).
Де рідний край, там….( і під ялиною рай). Кожному птаху своє … (гніздо миле).
Людина без Вітчизни – … (як соловей без пісні). Та земля мила, … (де мати народила).
За морем тепліше,…(а вдома миліше).
Зупинка 2 «Символи України».
1. Слово вчителя, супроводжується презентацією.
Кожна держава світу, які б народи не жили на її території, має свій герб, прапор та гімн. Який вигляд і назву має Герб нашої держави?
Державний герб – це пізнавальний знак. У давні часи герби вибивали на рицарських щитах. За ними легше було впізнати воїна, закутого з голови до ніг у металеві лати. Зараз герби зображують на грошах, прапорах, печатках.
Герби бувають різні: на них зображують рослини, звірів, птахів. Цей знак свідчить про те, чим славна держава.
Український народ має герб – тризуб.
Це дуже старовинний знак. Багато століть тому запровадив його в Україні київський князь Володимир Мономах. Княжий Тризуб зображає старовинну зброю: лук, меч та інше військове приладдя. Нею наші прадіди виборювали свободу для свого народу. Уважно придивившись, можна легко розпізнати слово «Воля». Чому саме Тризуб вважають гербом України? Казкове число 3. Три Брати, три дороги, три бажання…ми зустрічаємо у наших казках. А ще в Тризубі відображено триєдність життя – Батько, Мати, Дитя, які символізують Силу, Мудрість, Любов.
Наступним символом нашої держави є Державний Прапор. Наш Прапор символізує працелюбність нашого народу – жовті лани хліба та мирне блакитне небо. Прапор – символ міцності і незалежності держави.
На цій зупинці в нас є ще один неодмінний символ держави – це урочиста пісня. Хто пригадає яку вона має назву? Так, Гімн. У ньому виражається сердечна думка та прагнення нашого народу до волі. Гімн звучить на ознаменування сили і могутності держави. Слухати Гімн потрібно стоячи, мовчки, з гордо піднятою головою. (Звучить гімн України.)
- Робота в групах. Метод «Сенкан» (Технологія «Критичне мислення») Давайте згадаємо, що крім державних символів України є ще народні.
Візьміть аркуш жовтого кольору, перегорніть, прочитайте слово-символ. Складіть сенкан (Рушник, вишиванка, калина, борщ, Дніпро, пшениця).
Зупинка 3 «Україна на карті Європи».
1. Слово вчителя.
Коли ми подивимось на модель нашої планети – глобус, то побачимо там багато материків. Один із них – Євразія. Він має 2 частини: Європу та Азію. Європа – частина світу, що займає більшу частину материка Євразія. Площа Європи становить понад 10,5 млн. км², населення – близько 730 млн. осіб.
На території Європи розташовані 48 незалежних держав та 8 залежних територій, що підпорядковані 4 державам. Крім того, ще 2 країни (Вірменія та Кіпр) не мають європейської території, однак, їх також відносять до Європи.
Найбільшою за площею країною Європи, що повністю перебуває в її межах, є Україна. Україна – держава європейська не тільки за географічним положенням, але і за історичними, етнічним, культурним і духовним корінням. Вона – частина єдиного європейського простору.
Подивіться на карту України. Територія, яку заселяють українці, дуже велика. Щоб пройти її з заходу на схід, долаючи щодня 30 км, потрібно 90 днів. Україна є суверенною, незалежною, демократичною, правовою державою.
Суверенна Україна ввійшла в сім‘ю європейських народів після здобуття незалежності в 1991 р. За площею – найбільша серед країн Європи. У світі за територією – на 40 місці. Її площа 604 тис. км. кв. Межує із 7 країнами: Білорусією, Росією, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією, Молдовою. Довжина кордонів – 7643 км, із них морських – 1050 км. Україну омивають два моря: Чорне і Азовське. На земній поверхні переважають рівнини. Але є і гори.
- А тепер давайте згадаємо їх? (Карпати та Кримські).
- А які найбільші міста нашої країни визнаєте? (Київ, Харків, Дніпро).
- А які найбільші річки? (Дніпро, Дунай, Південний Буг, Сіверський Донець).
ІІІ. Підсумок уроку
1. Вікторина «Чи знаєш ти свою країну?»
Кожен патріот добре знає історію та традиції свого народу. Спробуємо свої сили та дамо відповіді на запитання вікторини.
- Назва нашої держави? (Україна)
- Державна мова України … (українська)
- Столиця України? (Київ)
- Основні кольори нашого Прапора? (Синій і жовтий)
- Назвіть державні символи України. (Герб, Гімн, Прапор України)
- Назвати рослини – символи України. (Верба і калина)
- Що символізують кольори українського Прапора? (Блакитний – небо, жовтий – пшеничне поле.)
- Швидкий український танок. (Гопак)
- Яка велика річка протікає на Україні? (Дніпро)
- З чим українці зустрічають гостей? (З хлібом-сіллю)
- Коли святкують День Незалежності України? (24 серпня)
- Кого називають Кобзарем країни? (Т.Г. Шевченко)
- Як звати президента України? (П. Порошенко)
2. Інтерактивна вправа «З теплом у серці»
Кожен із вас є часточкою могутнього народу, великої родини. Україна чекає на Вас. Це ви маєте дбати про добробут і мир. У кожного з вас є сердечко, яке ви можете подарувати нашій Україні. Перед вами лежать правила справжнього патріота. Виберіть і напишіть на сердечку одне, яке найбільш подобається і приклейте біля карти нашої країни.
Правила справжнього патріота:
- Поважати один одного.
- Не ображати ні словом, ні ділом.
- Ставитись з розумінням до інших людей.
- Допомагати одне одному.
- Бути чуйним і уважним.
- Сприймати людину такою, якою вона є.
Закінчилась сьогодні наша подорож нашою Батьківщиною. Пам‘ятайте, діти, – ви майбутнє України! Тож своєю працею, здобутками примножуйте її культуру, своїми досягненнями славте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність держави, поважайте свій народ і його мелодійну мову. Шануйте себе і свою гідність, і шанованими будете іншими.
Коментарі із Facebook
Powered by Facebook Comments