Конспект першого уроку-квесту для 5 класу на тему: «Розкажемо Європі про себе»

Тема: «Розкажемо Європі про себе» (урок-квест  для  5 класу)

Мета уроку:

формувати  ключові компетентності:

  • ціннісно-смислові: уміння визначати життєві цінності і мету, ухвалювати правильні рішення;
  • загальнокультурні: уміння вирізняти особливості національної й загальнолюдської культури; застосовувати методи самовиховання, орієнтовані на загальнолюдські цінності;
  • уміння вчитися: уміння ухвалювати правильні рішення;
  • інформаційні: уміння самостійно шукати, добирати, аналізувати й відтворювати інформацію;
  • комунікативні: уміння спілкуватися у команді, групі.
  • формувати предметні компетентності:

*навчальна – поглибити знання дітей про Україну, вчити правильно висловлюватись, аналізувати, узагальнювати, робити висновки;

*розвивальна – розвивати творчі задатки школярів, мовлення, мислення, увагу, спостережливість,бажання стати гордістю своєї Батьківщини;

*виховна – виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю.

 

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, дитячі малюнки, вишитий рушник, гілочка калини, колоски, віночок, пазли, карта України, карта області, частини карти району, маршрутний лист, відео про річки України, сонечка побажань, скринька.

 

Хід уроку

  1. Організація класу

«Сонечко бажання».

Доброго дня, діти! Сьогодні ви зробили перший крок у середню школу. Сьогодні у нас перший урок після канікул. Ви вже п’ятикласники. Розпочинається нова сторінка вашого шкільного життя. Тож нам потрібно налаштуватися на плідну роботу. Для цього ви отримуєте сонечка з усмішкою, на яких маєте написати побажання для свого сусіда по парті на весь навчальний рік. Потім складете їх до чарівної скриньки і в кінці року відкриємо її, щоб перевірити чи здійснилися побажання.

 

ІІ. Оголошення теми та мети уроку

   Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми поговоримо про Європу та Україну. Спробуємо розказати, що ж є у нас неповторного, чим ми можемо пишатися.

І говорячи про це, маємо знайти відповідь на питання, що ж ми вважаємо своєю малою Батьківщиною.

А проведемо наш  урок у формі квесту. Виконуючи завдання якого, ви зберете частинки пазлу, на якому зображено карту із вказаною відповіддю.

Що ж беремося до роботи. На партах у вас є карта маршруту, за якою ми будемо пересуватися. Фішками робимо крок після виконання кожного завдання. Ділимося на чотири групи.

Слухаємо першу підказку, про знаходження завдання.

Підказка 1. Закодований мій зміст

Знає штурман і турист,

Знає учень і водій,

Тільки код всяк знає свій.

(Географічна карта).

Так, правильно – це географічна карта. Отже на географічній карті ви знайдете перше завдання квесту.

Завдання 1. Інфокарусель «Що я знаю про Європу?»

       На партах у вас є повідомлення про Європу. Кожна група за своїм столом ознайомлюється з інформацією та виконує завдання. Після завершення відведеного часу кожна група закінчує роботу за своїм столом і переходить до іншого.

       І гр. Європа – це частина світу у Північній півкулі. Вона відділяється від Азії Уральськими та Кавказькими горами, Каспійським та Чорним морем.

       ІІ гр. Центр Європи знаходиться в селі Ділове, що пролягає територією Рахівського району,Закарпатської області. В 1887 р. за часів Австро-Угорської імперії був встановлений кам’яний знак з написом: «Це постійне, точне вічне  місце, визначене спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, в Європейській системі широт і довгот. 1887».

     ІІІ гр. Найменша країна Європи – Ватикан, а найбільша країна за площею, кордони якої не виходять за межі Європи – Україна.

    IV гр. Україна межує з Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією, Молдовою, Росією, Білоруссю.

Тепер даємо відповіді на запитання:

  • Що таке Європа?
  • Що відділяє Європу від Азії?
  • Де знаходиться центр Європи?
  • Яка країна Європи найменша? Найбільша?
  • З якими країнами межує Україна?

Молодці з цим завданням ви впорались. Тримайте перший фрагмент із загубленої карти. І одразу виконайте наступне завдання.

Завдання 2. Перед вами є контурна карта Європи. Знайдіть і розфарбуйте на ній Україну.

 

Ще раз переконаймося, що Україна найбільша країна Європи. І отримайте наступний фрагмент.

Що ж ми можемо розповісти європейцям про свою країну?

   Підказка 2. Це встановлені Конституцією або спеціальними законами особливі розпізнавальні знаки конкретної держави. Вони є невід’ємним атрибутом суверенної держави. (Державні символи).

Знайдіть у класі державні символи, а в них наступне завдання.

Завдання 3. Вправа «Лото». Закінчіть речення відповідною картинкою.

  • Україна земля (хліборобів)
  • Державний прапор
  • Державний гімн
  • Державний герб
  • Автор державного гімну
  • Прапор жовто-блакитний, тому що…

Добре впорались. А які ви знаєте символи Європейського союзу?

Символом Європейського Союзу є блакитний прапор, із зображеними на ньому 12 зірками, що означає досконалість та єдність. Гімном Європи є «Ода до радості» Дев’ята симфонія Людовіга ван Бетховена.

  Девіз Євросоюзу: «Єдність у різноманітті».

Де ж нам знайти наступне завдання?

Підказка 3. Виріс в полі дім,

Повно зерна в нім.

Стіни позолочені.

Вікна заколочені.

На стовпі гойдається,

Багатством пишається.

(Колосок)

Так, правильно – це колосок. І саме у колоссі ви отримаєте наступне завдання.

Завдання 4. Відгадайте народні символи Україні та розташуйте картинки у тому порядку, у якому почуєте загадки.

  • Назвіть рослину, яку вважають символом України. Підказка: нею прикрашають весільний хліб, вінок нареченої.
  • Важко уявити собі українську землю без цього дерева. Підказка: саме під цим деревом молоді освідчувалися одне одному. Назвіть це дерево.
  • Це дерево є символом дівочої краси. Письменники дуже часто порівнюють дівчину з цим деревом.
  • Застромлена під дах гілочка цього дерева служить оберегом. Назвіть це дерево.
  • Назвіть народний оберіг українців, яким перев’язували старостів, на якому подавали хліб-сіль.
  • Ця річ є частиною українського національного костюма, а також він є, за повір’ям, оберегом від будь-якого лиха.
  • Його ставили на покуті в урочисті дні, а прикрашали волошками та маком.

Ось ви отримали вже четвертий фрагмент загубленої карти. Нумо шукати далі.

Підказка 4.  З глини робився. на кружалі вертівся,

На вогні пікся,на базарі бував,

Людей годував, як упав, то пропав. (Горщик)

 

Завдання 5. Розташуйте речі у відповідному порядку.

  • У народі кажуть, що у світі доти пануватиме любов, доти люди писатимуть (писанки).
  • Вони виготовляються зі шматків тканини, із соломи та ниток, не мають обличчя – і є дуже сильним оберегом (мотанка).
  • Використовуючи пензель, можна на такому виробі намалювати візерунки. Матеріал, з якого роблять ці вироби, – глина. Назвіть вид мистецтва (гончарство).
  • Зародилося це мистецтво у селі Петриківка (розпис).
  • Назва цього музичного інструмента лягла в основу назви давнього виду мистецтва (кобза).
  • Носять ту красну одіж споконвіку в Україні усі люди (вишиванка).

Підказка 5. У мене знайомих – тьма,
Не можу їх злічити сама,
Бо хто пройде,
Той і мені руку потисне. (Двері)

Саме там шукайте наступне завдання.

Завдання 6. Рольова гра «Визначні постаті України»

Один учень з команди має зіграти роль тієї особи, що зображена на портреті. Інші команди мають відгадати про кого йде мова.

Тарас Шевченко

Андрій Шевченко

Віталій Кличко

Василь Вірастюк

Підказка 6. Іде років двісті,
Стоїть на місці,
Лічить людський вік,
А не чоловік. (Годинник)

Ну ж бо, гляньте на годиннику завдання.

Завдання 7. За світлинами вказати місто України.

Київ, Умань, Одеса, Вінниця, Великомихайлівка.

Підказка 7. Ні дощами, ні снігами
За сто років не розмить.
Але хлопці – хулігани
Можуть м’ячиком розбить.
(Вікно)

Завдання 8. Перегляньте відео та назвіть річки, які у ньому побачили.

Підказка 8. Разом стіл я і стілець.
Хто вгадає – молодець.
(Учнівська парта)

Тепер подивіться у кого на парті загубилося завдання.

Завдання 9. Замінити запозичені слова власне українськими.

Фонтан    водограй

Дистанція відстань

Райдуга     веселка

Фото           світлина

Процент     відсоток

Тепер у вас є усі частини загубленої карти, складіть їх.

Що ми бачимо під червоною позначкою? Правильно, наше село на карті. Дайте відповідь на запитання: «Що ж таке мала Батьківщина?»

Правильно, це те місце, де ми народилися і живемо – наше село.

  • Що потрібно робити людям, щоб їхня земля процвітала?
  • А що можете робити для свого села ви вже сьогодні?

Я бажаю вам успіхів у навчанні, у всіх ваших справах, бо від успіху кожного громадянина кращою стає вся держава. Давайте любити, цінувати, берегти свій рідний край, робити все можливе для його процвітання. Щоб ми були справжньою європейською державою.

Скачати конспект Першого уроку на тему: «Розкажемо Європі про себе»: джерело 1