Урок пісенного тріумфу
Синергія традицій і сучасності
15 травня 2004 року – Перша перемога України на Євробаченні
Більше конспектів у збірці “30 років Незалежності України – 30 уроків: Інформаційно-методичні матеріали для проведення Дня знань та Першого уроку в 2021/2022 н.р.”
Україна – нація співуча, з неповторним колоритом та звучанням. Українська пісня лірична, душевна, мелодійна, прониклива. І співають українці завжди: у радості і тузі, під час праці й відпочинку. Пісня надихає, розчулює, заспокоює або ж, навпаки, спонукає до боротьби.
Кожен регіон України має свої мелодії, надає перевагу окремим музичним інструментам.
Так, Гуцульщина – край, наповнений звучанням трембіти. Цей загадковий магічний інструмент один із найпрекрасніших та найбільш старовинних в Україні. Він занесений до Книги рекордів Гіннеса як найдовший у всьому світі. Найбільша довжина трембіти – 8 метрів, а відстань, на яку чутно звук, сягає 10 кілометрів!
Саме його звучання свого часу надихнуло українську співачку Руслану Лижичко на написання пісні, з якою Україна здобула тріумф на пісенному конкурсі «Євробачення-2004» у Стамбулі.
Руслана народилася у Львові. Почала співати з 4 років і завжди вважала, що створена для музики. Закінчила Львівську консерваторію. Брала участь у багатьох фестивалях та конкурсах. Любов до пісні передалася співачці від батька. Гуцул за походженням, він був виконавцем народних мелодій і став джерелом натхнення для Руслани. Протягом 10 років вона створює музичний стиль, експериментує з народними мотивами, працює над «Гуцульським проєктом», у якому їй вдалося поєднати гуцульські мелодії з сучасним етнороком.
15 травня 2004 року Руслана Лижичко у Стамбулі перемогла на 49-му Міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення» з піснею «Дикі танці» («Wild Dances»). На очах 100 мільйонів глядачів з 36 країн світу Руслана виконала переможну композицію англійською та українською мовами і своїм шаленим темпераментом та відкритістю підкорила публіку. Це був прорив української енергії та драйву. Світ побачив образ іншої України – харизматичної, запальної, унікальної, оригінальної. Руслана встановила рекорд за кількістю балів на той час – 280.
Її номер став своєрідним гімном свободі та людям, які прагнуть бути вільними. Руслана здобула не лише перемогу, але й право на проведення ювілейного 50-го Міжнародного пісенного конкурсу, який відбувся в Україні!
Це один із перших вагомих успіхів міжнародного рівня незалежної України.
У травні 2004 року Руслані Лижичко було присвоєно почесне звання «Народна артистка України». Після Євробачення співачка отримала звання
«Посол доброї волі ООН» Міжнародної організації UNICEF в Україні.
* * *
Цікавою є історія самого конкурсу Євробачення та долучення нашої країни й виконавців до участі в ньому. Щорічний пісенний конкурс проводиться з 1956 року між країнами-членами Європейської мовної спілки (ЄМС). Ідея його створення з’явилась у 1955 році, під час зустрічі ЄМС у Монако, в одного з його співробітників – швейцарця Марселя Безансона. За модель змагання було взято Пісенний Фестиваль Санремо, що проводився в Італії. Ця ідея була також сміливим технологічним експериментом: у ті дні це було дуже амбітним проєктом – з’єднати разом багато країн у велику мережу для трансляції на широкій території.
Перший Конкурс пройшов 24 травня 1956 року в місті Лугано (Швейцарія). У ньому взяли участь сім країн. Для порівняння: у конкурсі «Євробачення-2020», проведення якого планувалося в Роттердамі (Нідерланди), була передбачена участь 41 країни. Але через пандемію коронавірусної хвороби конкурс не відбувся. У 2021 році там же, у Роттердамі, виконавці з 39 країн змагалися за перемогу. Цікаво, що тоді Нідерланди приймали конкурс уп’яте.
Конкурс, як мистецьке змагання, з часом перетворився на «пісенні олімпійські ігри» між найкращими співаками з різних країн Європи. Відбіркові тури почали проводитися в самих країнах, і її жителі, голосуючи за допомогою телефонних дзвінків, SMS-повідомлень, а згодом і інтернету, почали відбирати найкращі пісні та найкращих виконавців, яким випадала честь презентувати їхню країну на міжнародному рівні.
Уперше в престижному конкурсі Україна взяла участь у 2003 році. Нашу країну того року представляв Олександр Пономарьов (пісня «Hasta La Vista»), який у підсумку посів чотирнадцяте місце. В Україні тоді ще не було практики загальнонаціонального відбору, та й участь самих співаків була своєрідним ризиком, адже в успіх на такому престижному конкурсі дуже мало хто вірив, а ось солідну порцію критики можна було отримати напевно.
З часу існування пісенного конкурсу «Євробачення» Україна відправляла своїх представників 16 разів. Сім разів наші земляки входили у ТОП-5 пісенного конкурсу: Андрій Данилко (Вірка Сердючка) із піснею «Dancing Lasha Tumbai» (2-е місце, 2007 р.), Ані Лорак із піснею «Shady Lady» (2-е місце, 2008 р.), Mika Newton з піснею «Angel» (4-е місце, 2011 р.), Злата Огнєвіч із піснею «Gravity» (3-е місце, 2013 р.), гурт GoA з піснею «Shum» (5-е місце, 2021 р.). Цьогорічний виступ України на «Євробаченні» називають одним із найкращих, адже гурт заспівав цілковито українською мовою і сильний народний вокал солістки гурту Катерини Павленко вразив світ: за підсумками глядацького голосування гурт посів друге місце.
У 2016 році ще одна знакова і вагома перемога на Міжнародному пісенному конкурсі! На «Євробаченні» того року Україну представила співачка Джамала із піснею про депортацію кримських татар «1944».
Здійснюючи невеликий екскурс в історію престижного конкурсу, зазначимо, що Україна завжди виступала достойно і представляла найкращих своїх виконавців та музичні твори. Але саме Руслана (Руслана Лижичко) у 2004 році здобула першу перемогу для нашої країни. Її творча команда розуміла, що лише гарних вокальних даних, які у співачки беззаперечно були, для перемоги на Євробаченні замало. Треба було знайти шлях до серця, до емоцій європейського вибагливого глядача, який звик до якісного музичного контенту. І тоді зробили ставку на національну самобутність, українську етнічну ідентичність. Було підготовлено костюми, в яких поєднувалися і сучасність, і відголосок древніх українських Карпат. Сама музика була насичена неймовірною кількістю карпатських, гуцульських елементів та мотивів і головне – Руслана розділила свою пісню на своєрідні дві частини, виконавши перший куплет англійською мовою, а другий – українською. Уперше «Євробачення» почуло українську мову. Багато хто сумнівався у доцільності цього, вважаючи, що європейський глядач не зрозуміє, не сприйме.
15 травня 2004 року в Стамбулі, з головної сцени «Євробачення», протяжно, здіймаючись усе вище і вище, залунали українські трембіти. Чимось незвідано диким і водночас привабливо первісним відгукнулися ці звуки в серцях глядачів. А потім угору рвонули язики полум’я. Експресія, драйв, органічність у кожному русі, у кожному звуці «запалили» зал конкурсу, запалили глядачів по усій Європі. Це були дійсно «Дикі танці», про які співала Руслана. Вона довела, що глядач прийме, підтримає і полюбить пісню будь – якою мовою, за умови, що це буде дійсно якісний музичний твір. І попри усі острахи та невіру, які лунали до цього від різноманітних критиків на Батьківщині, найвищі 12 балів Руслані та українській пісні виставили глядачі Ізраїлю, Ісландії, Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Росії і Туреччини. Отримавши 280 балів у фіналі, Руслана та її пісня «Дикі танці», принесла Україні таке омріяне і разом з тим таке несподіване 1 місце на «Євробаченні».
Перемога 2004 року стала для на однією з найзнаковіших подій, бо відбулася вона – УПЕРШЕ!
Список використаних джерел
- Історія та культура України: навчальний посібник / уклад. Дедурін Г. Г., Іванов С. Ю., Чорний І. В. – Харків: ХНУВС, 2017. – 108 с.
- Вахтанг Кіпіані «Країна жіночого роду» – К. : Віват, 2021. – 307 с.
Завантажити: Конспект Першого уроку 2021 на тему: "Перша перемога України на Євробаченні"
Коментарі із Facebook
Powered by Facebook Comments