Урок права і державності до 30 річниці Незалежності України
Основний Закон України
28 червня 1996 року
Верховна Рада України приймає Конституцію України
Більше конспектів у збірці “30 років Незалежності України – 30 уроків: Інформаційно-методичні матеріали для проведення Дня знань та Першого уроку в 2021/2022 н.р.”
Щодня у своєму житті людина звертається до таких понять, як добробут, цінність, безпека, свобода, демократія, прагне професійного визнання та поваги. Це справжні цінності для кожного з нас, що стають правилами спільного життя і діяльності, реалізація яких передбачена законами.
Українці завжди прагнули до демократичних цінностей, виробляли норми і правила співіснування. Переконливо про це нам нагадують «Руська правда» Ярослава Мудрого, закони Великого князівства Литовського «Литовські статути», відома всім Конституція Пилипа Орлика, яка навіть у ті часи засвідчила демократичний світогляд українців.
Конституція – це не просто закон, а найвищий Закон держави, який встановлює порядок та визначає державний устрій, контролює владу, нагадує про повагу і є гарантом безпеки кожного громадянина та запорукою здійснення його прагнень та мрій. Вона сприяє творенню нації, адже символізує єдність народу і відображає його ідентичність.
Процес роботи над Конституцією був непростим і тривав 6 років. Важлива роль у цьому процесі належить народному депутату України Михайлові Сироті, якого вважають одним із «батьків» Конституції.
Майже добу депутати, не виходячи із сесійної зали, відточували кожне слово Головного Закону. І ось 28 червня 1996 року наша країна прокинулася з Основним Законом. Після безсонної доби в сесійній залі о 9 годині 18 хвилин 315 депутатів Верховної Ради проголосували «за прийняття та негайне набуття чинності Конституції України».
«Є Конституція!», – такими були перші слова голови Верховної Ради Олександра Мороза. Після голосування парламентарі урочисто внесли до сесійної зали синьо-жовтий прапор.
Конституція набрала чинності з дня її прийняття. Тим самим було завершено процес утвердження України як суверенної держави, яка має чіткі кордони, мову і, звичайно, державні символи.
Конституція вміщує все наше життя і життя всієї країни. Вона складається з 15 розділів і 161 статті. Це не просто набір правил про державний устрій, про вибори, Конституція визначає основні права та обов’язки громадян: право на життя, на свободу у всіх її проявах, право на повагу людської гідності, право на освіту та медичне обслуговування; обов’язок захисту Вітчизни, шанування державних символів; піклування про природу тощо.
В Основному Законі окреслено: хто ти як особистість, хто ми як народ на карті світу, який напрям розвитку обрали.
І хоча попереду було і залишається ще дуже багато законодавчої та державотворчої діяльності, але саме ця подія – прийняття Конституції незалежної України – сповістила світу, що Україна, як незалежна, суверенна держава, – відновилася, постала і буде стояти серед інших країн світу.
28 червня в Україні щорічно відзначається державне свято – День Конституції.
Список використаних джерел
- Конституція України [Електронний ресурс] // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – – № 30. – с. 141.
- Козаченко А. І. Історія розвитку конституціоналізму в Україні: Навч. посібник. – Полтава: “Астрая”, 2020. – 217 с.
Завантажити: Конспект першого уроку 2021 на тему: "Основний Закон України"