Ми є, були, і будем ми! І Україна наша з нами!

Ми є, були, і будем ми! І Україна наша з нами!

На лінії зіткнення. Патріотичне виховання учнів  Краматорського вищого професійного училища в умовах АТО.

Скачати конспект “Ми є, були, і будем ми! І Україна наша з нами!” у форматі .doc (word) можна у кінці статті

Україна це ми
Україна це ми

Вдихнути в юну істоту душу громадянина – значить, передати не тільки радість, захоплення, гордість за все те, що становить собою наші святині, а й сердечний біль, тривогу, турботу за долю цих святинь – свободу і незалежність, честь і велич, багатство і славу нашої улюбленої Вітчизни.

                                                                             В. Сухомлинський

 

Серед виховних напрямів у навчальному закладі сьогодні найбільш актуальними виступають патріотичне і громадянське виховання, спрямовані передусім на розвиток патріотизму, а саме – почуття любові до Батьківщини, свого народу, відданості справі зміцнення державності, активної громадянської позиції. Патріотизм не закладений в генах, він явище соціальне по своїй природі і тому не успадковується, а формується. Роки дитинства, підліткового періоду та юності вирішальні у становленні та розвитку особистості, бо саме в ці роки визначаються найголовніші риси і властивості людини: її розумові та фізичні сили, основи її світогляду, переконань, моральних почуттів, особливості характеру, спрямованість потреб, інтересів, нахилів тощо.

Для педагогічного колективу Краматорського вищого професійного училища патріотичний напрямок роботи був і залишається пріоритетним. Виховувати почуття патріотизму ми починаємо з поваги до родини, училища, міста, рідного краю, держави. Взаємодія педагогів, батьків та учнів створює необхідні умови, за яких може розвитися активний громадянин сучасного суспільства. Нас об’єднує одна мета – виховання молодого покоління у дусі патріотизму, любові до своєї Батьківщини, збереження традиції неперервності поколінь, наповнення її новим змістом.

У Краматорському ВПУ відношення до пам’яті носить особливий характер. У нас пам’ятали і будуть пам’ятати тих людей, які ціною свого життя і здоров`я доказували вірність своїй Батьківщині, своїм рідним, ну і звісно, своїм життєвим переконанням, формування яких проходило в стінах нашого навчального закладу. Учні Краматорського ВПУ проникливо і поважно відносяться до всіх заходів, що проводяться в училищі, місті та області на передодні Дня Великої Перемоги та Дня визволення Краматорська та Донбасу від німецьких окупантів. Учні всіх навчальних груп відвідують музейну кімнату історії училища та історичний музей нашого міста, випускають стіннівки та малюнки, всі члени молодіжної організації приймають участь у міській акції «Пам’ять поколінь». Тісний зв’язок колектив училища підтримує з ветеранами Другої світової війни.  Частими гостями наших заходів є: Оленіна Олександра Олександрівна, старший лейтенант медичної служби, колишній фельдшер училища, Обертишев Олександр Іванович, полковник у відставці, Хорошайло Федір Іванович, полковник у відставці, випускник першого дострокового випуску училища, Нікітіна Віра Григорівна, в’язень війни, колишній робітник училища. Кожен рік в училищі проводиться акція «Від серця до серця», впродовж якої майстри виробничого навчання та учениці-перукарі безкоштовно обслуговують ветеранів війни та праці у перукарських майстернях училища та на дому.

Покоління змінюються, традиції продовжуються, а в житті завжди є місце подвигу. Яскравим прикладом тому є наші випускники, які приймали участь  в Афганській війні, тим самим виконуючи свій інтернаціональний обов’язок. За даними Краматорського військомату 38 випускників Краматорського ВПУ воювали в Афганістані. У 2002 році на території училища було закладено Сквер Пам`яті воїнам-афганцям, а у червні 2004 року установлено пам’ятник випускникам училища, загиблим в Афганській війні: Володимиру Бухті, Олегу Ляшевичу, Володимиру Цимбалу.

Останні п’ять років велась активна пошуково-дослідницька робота з перевірки списків всіх учасників бойових дій м. Краматорська. Завідуюча бібліотекою Філімоненко Т.М., керівник клубу «Зв’язок поколінь» Дудін О.А, члени патріотичного комітету учнівської Ради самоврядування відвідували випускників училища, проводили бесіди з родичами, сусідами, співробітниками воїнів – інтернаціоналістів. Результат мав місце. Було знайдено ще п’ять воїнів-афганців, випускників училища: Князєв Костянтин, Жуков Олександр, Лещенко Сергій, Картавцев Євген та Сліпушкін Андрій.

На передодні свят та знаменних дат члени учнівського самоврядування Краматорського ВПУ упорядковують могили загиблих випускників, вшановують їх пам’ять покладанням квітів. В усіх навчальних групах проходять виховні години, випускаються стіннівки. Для учнів першого курсу в музейній кімнаті проходять уроки-лекції біля експозиції, присвяченій афганській війні, учні училища також відвідують історичний музей м. Краматорська та мітинг біля міського пам’ятника воїнам-інтернаціоналістам.

Колектив училища підтримує зв’язок з Краматорською міською організацією «Українська спілка ветеранів Афганістану» та з Союзом десантників Донецької області. Кожного року воїни-афганці присутні на наших урочистих заходах на передодні 15 лютого і завжди з теплотою і щирістю дякують всьому колективу за те, що в наших серцях є місце для пам`яті тієї війни. Члени організації допомагають нам в оформленні експозиції в музейній кімнаті училища, присвяченій Афганським подіям, приносять речі, листи, одяг, нагороди не тільки свої, а і своїх дідів з Другої світової війни. Можливо, саме в пам’ять про них молоді герої йшли на подвиг в Афганістані. А зараз діти воїнів-інтернаціоналістів навчаються в нашому навчальному закладі. І в цьому напрямку просліджується зв’язок поколінь.

Проводячи заходи з патріотичного виховання, ми завжди казали, що Афганська війна – остання, що наша молодь – це покоління, яке не пізнало страшного слова «війна». Ніхто і подумати не міг, що в нашій країні будуть смерть, горе, страждання. Це ніби крок у минуле. Наша квітуча Україна знову стала країною печалі і смутку. Про втрати завжди казати боляче, особливо, коли втрачаєш близьку або добре знайому людину. Скорбота прийшла і до нашого навчального закладу.

Пагуліч Євген Геннадійович народився 9 березня 1995 року в Олександрівському районі, село Староварварівка. Після закінчення 9-го класу вступив до Краматорського вищого професійного училища, де навчався за професією «Модельник дерев’яних моделей» з 2010 по 2013 рік.

Євген завжди був добрим, трудолюбивим, відповідальним, чесним учнем, який постійно брав участь у суспільному житті закладу. А також був хорошим сином, добрим товаришем і просто прекрасною людиною. Закінчивши училище, він був працевлаштований в модельний цех ПАТ НКМЗ, звідки був призваний до лав Збройних сил України. Проходив службу в Дніпропетровській двадцять п’ятій повітрянодесантній бригаді. Настав 2015 рік, який став для Євгена останнім. При виконанні бойового завдання він трагічно загинув 22 січня 2015 року в районі населеного пункту Авдіївка. За ініціативою членів молодіжної організації  в музейній кімнаті історії училища було встановлено меморіальну експозицію пам’яті Євгена. Наказом Президента України № 311/2015 від 4 червня 2015 року “За особисту мужність і високий професіоналізм, проявлені при захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі”  Євген Пагуліч був нагороджений орденом “За мужність” III ступеня (посмертно).

5 лютого 2016 року у Краматорському вищому професійному училищі відбувся мітинг, присвячений відкриттю меморіальної дошки випускнику училища, Пагулічу Євгену Геннадійовичу, загиблому при виконанні військового обов’язку в зоні АТО.

Подвиг солдат залишається жити вічно. Людина живе в ім’я життя, прагне йти вперед. Залишаючи цей світ, вона залишає на цій землі особливу пам’ять, яка живе в наших серцях…

Події, які відбуваються на сході України, не можуть не впливати на життя мешканців Донеччини. Бібліотека, як ідеологічний  підрозділ училища, реагує на все те, що хвилює і тривожить жителів нашого регіону та всієї країни. У бібліотеці проводяться заходи, головна мета яких привернути увагу читачів до сьогоденних подій, виховувати у учнів повагу до воїнів АТО, захисників суверенітету та цілісності України, вшанувати пам’ять загиблих героїв. Одним із засобів масової роботи з формування національної та громадянської самосвідомості є наочна інформація: книжкові виставки, інформаційні стенди, тематичні папки, які оформлюються в бібліотеці до історичних та громадських подій, ювілейних й знаменних дат.

Велика роль у формуванні патріотизму у молодого покоління належить позаурочній роботі з історії та української літератури. Колектив училища приймає активну участь у міських заходах з національного та патріотичного виховання: мітингах до Дня гідності та свободи, Дня Соборності України, Дня народження Т.Шевченка, у заходах, що проводяться у рамках проекту «Акції братання  «Із Заходу – на Схід» та інших.

Однією з активних форм роботи колективу є гурткова робота. Педагогічна практика показує, що ця робота має значний емоційний вплив на учнів, сприяє зростанню інтересу як до історії, так і до української музики, живопису, літератури, формує прагнення до самостійної пошукової, дослідницької та творчої роботи. Це – постійний пошук фактів, активна робота з архівними документами, зустрічі з видатними людьми рідного краю. В цьому напрямку ведеться робота гуртків «Краєзнавець», «Життєдайне джерело» та клубу «Зв’язок поколінь».

Якщо зайнятість у предметних гуртках допомагає учням поширити та поглибити знання, то в гуртках художньої творчості розвиваються їх здібності та захоплення. Цього року команда нашого училища на огляді-конкурсі художньої самодіяльної творчості серед ПТНЗ міста представила програму «У нас єдина доля – ім’я їй Україна». Нікого не залишила байдужим пісня «Не твоя війна» у виконанні вокального ансамблю «Світанок» (керівник Вікторія Савицька), присвячена подіям, що відбуваються зараз на Сході України. Затамувавши подих, глядачі дивилися бальний танець «Вальс» у виконанні хореографічного колективу «Грація» (керівник Віра Гуменна), вінцем програми стала музично-хореографічна композиція «Ми за мир». Всі номери програми були пронизані почуттями патріотизму та любові до рідної країни, виконані на високому професійному рівні, і журі одноголосно присудило перше місце. У I Відкритому обласному фестивалі-конкурсі вокального мистецтва серед учнів та інженерно-педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів Донецької області наше училище представили дві учасниці. Раїса Збродько стала лауреатом конкурсу за виконання  патріотичної пісні «Повертайся живим». Вікторія Прут виконанням народної пісні «Ой ти, жайворонку» завоювала серця не тільки членів журі, а й усіх присутніх. Ця маленька дівчинка сама, наче жайворонок, донесла до кожного, що душа українського народу своєрідна і чиста. У своїй віковій категорії Вікторія посіла почесне перше місце.

Елементи виховної роботи з патріотичного напрямку застосовуються на уроках Захисту Вітчизни, фізичної культури та на заняттях спортивних секцій. Це дає змогу розвивати фізичні здібності, підвищити самооцінку учнів, згуртувати колектив. Щороку вихованці спортивних секцій посідають призові місця з футболу, баскетболу, волейболу, тенісу. Проводячи з учнями різні спортивні свята та конкурси, ми сприяємо їх моральному, духовному і фізичному розвитку, підлітки згуртовуються, вчаться підтримувати один одного, що є головною метою будь-якої виховної системи.

Реалізуючи концепцію освіти, як процес розвитку творчої особистості, педагогічний колектив училища під наполегливим керівництвом директора М.Г.Купрікова постійно веде пошук нових педагогічних технологій, що сприяють формуванню середовища, яке розвиває, навчає та виховує.

В основі виховного процесу Краматорського вищого професійного училища (№14) лежить патріотичне виховання, яке сприяє становленню громадянина-патріота України, готового самовіддано розвивати її як суверенну, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу, забезпечувати її національну безпеку, знати свої права і обов’язки, цивілізовано відстоювати їх, сприяти громадянському миру і злагоді в суспільстві.

 

Жива Україна, бо мудрістю мудрих зросла як держава на скелях віків!

Земля України – Соборна і Вільна, багата великим народом своїм!

Любов’ю зігрієм, піднімем культуру, добробут і славу до гідних висот.

Живи, Україно, в багатстві і честі! Про тебе піклується твій патріот.

 

Заступник директора з навчально – виховної роботи

І.В. Роянова

Скачати конспет (word)

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments