Мініпроєкт “Від прикраси до валюти. Історія української гривні” (до 30-ї річниці Незалежності України)

Алла Самсоненко, заступник директора з виховної роботи Коломійцівської ЗОШ І-ІІІ ст. Макіївської сільської ради

ВІД ПРИКРАСИ ДО ВАЛЮТИ. ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГРИВНІ

Читати конспект онлайн

Завантажити конспект (посилання на скачування розміщене в кінці статті)

Взято із збірки Інформаційно-методичних матеріалів для проведення Першого уроку в 2021-2022 н.р. (Чернігівський ОІППО)

Народ України незабаром святкуватиме 30-ту річницю, відколи здійснилася споконвічна мрія наших предків – бути господарями на своїй чарівній українській землі. Це історія цілих поколінь, що творили націю і боролися за державність, думаючи про день завтрашній, про майбутнє, про відповідальність перед нащадками.

Минуле має вселяти мудрість. Майбуття має враховувати відповідальність за прийняті рішення. Учні Коломійцівської ЗОШ І-Ш ст. не залишилися осторонь і долучилися до реалізації обласного освітнього проєкту «Моя Україна – єдина та вільна». Тему свого мініпроєкту пов’язали з дослідженням історії української валюти.

Визначаючись із темою, перш за все, звертали увагу, чи буде вона актуальною, чи забезпечить зацікавленість, чи стане стимулом для активної взаємодії всього шкільного колективу. Бо в наш час відірвати дітей від гаджетів та заінтригувати якоюсь діяльністю дуже важко. Але, на диво, ця тема їх зацікавила.

Порадившись, вирішили зробити творчий екскурс в історію і дослідити розвиток української гривні, тому обрали тему дослідження «Від прикраси до валюти. Історія української гривні».

Визначилися з типом проєкту, формою проведення, виконавцями і цільовою аудиторією. Оскільки в нас школа малокомплектна і ми не можемо похвалиться великою кількістю учнів, як в інших, то виконавцями цього проєкту стали учні 7-11 класів (тобто майже пів школи). Бо хіба ж не цікаво справжнім патріотам своєї держави дізнатися: коли, де і ким були запроваджені перші українські гроші; історію українських грошей від найдавніших часів, походження назви сучасної української грошової одиниці – «гривні», походження символів, зображених на українських купюрах, з’ясувати практичне значення гривні для нашого народу в минулому і сучасному житті тощо.

Поставивши перед учнями проблему, хотілось заінтригувати їх, показати власну зацікавленість у цій роботі. Бо тільки емоційно забарвлена атмосфера стимулює учнів до активної взаємодії в процесі розробки проєкту, визначенні мети, завдань і очікуваних результатів. Після такого «занурення» в проєкт почалась активна спільна діяльність.

Для цього, за бажанням учасників, утворилися робочі групи, які обирали напрями діяльності, що узгоджувалися б із загальною темою та ідеєю. Внаслідок цього утворилися 4 дослідницькі групи, які склали індивідуальний план і розподілили обов’язки щодо пошуку та обробки інформації, визначилися із формою представлення результатів. Далі пішла робота з реалізації очікуваних цілей проєкту.

Група «Історики», учні 10 класу, утілювали теоретичну частину. Вони досліджували, як на території України з’явилися гроші, якими вони були в давнину. Шукали характеристику грошовим одиницям, що були в Україні під час Київської Русі, УНР, у радянські часи та в сьогоденні. Результат роботи висвітлили в презентації «Українська гривня:історія та сьогодення», яка з’ясовує практичне значення гривні для українського народу в минулому і на сучасному етапі.

Наступним кроком стало засідання круглого столу «Гроші в нашому житті. Історія гривні». Мета якого: ознайомити дітей з історією виникнення гривні, дослідити зображення на купюрах, учити працювати з різними джерелами інформації, розвивати вміння узагальнювати, вибирати головне, робити висновки. Спочатку був проведений тест на знання історії українських грошей, далі ми створили «Банк знань», у який вклали під умовні відсотки свої очікування. На основі

роботи окремих міні груп складалися і презентувалися доповіді. Учні обговорювали, як змінювався зовнішній вигляд українських купюр та їх номінал і досить серйозно сперечалися про вартість грошей та їх ліквідність. Особливо, коли дійшла черга до вправи «Розподіл витрат», і кожна підгрупа намагалася грамотно розплановувати бюджет звичайної пересічної родини, який не вирізняється надто високим прибутком. Підійшовши до моменту закінчення заняття, діти отримали нові знання про гривню, дізналися, що таке аверс, реверс, орел, решка, бюджет тощо. Тобто вкладені в « Банк знань» очікування виросли в нові знання, як відсотки.

Група « Інформатори» – учні 11 класу. Збирали всю цікаву інформацію про нашу валюту, і наслідком їх праці стало створення інформаційного стенду «Цікаві факти становлення української гривні». Результати роботи інформаторів стали при нагоді в організації та проведенні гри – квесту «Національна валюта» для учнів 9 і 11 класів. Тобто проведене учнями попереднє дослідження завершується застосуванням здобутих знань у практичній роботі.

Усі були поділенні на 5 мінікоманд, які мандрували між 5 станціями («Історія гривні», «Функції грошей», «Продовж прислів’я», «Відомі постаті на банкнотах України», «Наші гривні: карта пам’яток завжди під рукою») і виконували поставлені кураторами завдання. Інтерактивні вправи, виконання яких передбачає участь у квесті, стимулювали інтерес учнів, забезпечували активне долучення всіх учасників, згуртовуючи здобувачів освіти в колектив. Дітям сподобалось. Адже саме такі заходи і сприяють зростанню в учнів почуття патріотизму, командного духу і поваги до фактів історичного минулого.

Дещо відрізнялась робота «Дослідників». Тут включився в роботу сімейний тандем родини Івасенків, у якій є учень 7 і учениця 11 класів. З допомогою батьків вони створили дуже цікаві відеоролики про дизайн, розробку та виготовлення української гривні.

Роман підготував інформацію, як створюється дизайн нашої валюти, про походження символів, зображених на українських грошах, їх значення. про формування центральної фігури купюри – достойника ( когось з історичних постатей), як достойника затверджують у ВР. А вже потім дуже цікаво розповів про дизайн п’ятисотки: як на цій купюрі з’явився Г.Сковорода, про його філософський фонтан, який роздає воду порівну на всіх, але посуд навколо має різний об’єм, тому і взяти води кожен може лише стільки, скільки може вмістити; про Києво- Могилянську академію на реверсі, яку, свого часу, Сковорода так і не закінчив тощо.

А Катерина досить детально розповіла про те, як і де виготовляють гривню, а також дізналася, де заразом можна потримати в руках не один мільйон гривень, побувавши на паперово-банкнотній фабриці та монетному дворі.

Саме під час представлення результатів робіт окремих видів діяльності в учнів і виникає відчуття завершеності етапу проєкту.

Група « Мистецтвознавці» – це учні 7 класу. Вони досліджували еволюцію дизайну окремих купюр української валюти. І, як могли, створювали свої перші пошуково-дослідницькі роботи. Кожен обрав собі купюру до смаку і відстежував зміну обличчя грошової одиниці з роками. Звичайно, роботи їх були не зовсім ідеальні, але діти старалися і намагалися виконати свої завдання якнайкраще.

А ще їм сподобався один із етапів проєкту «10 причин пишатися українською гривнею», де семикласники не тільки ділилися цікавими фактами про українську валюту, а ще й навчилися заразом створювати інформаційний буклет. Тобто етап завершився виготовленням освітнього продукту.

Звісно, усю інформацію в буклет вмістити неможливо, але основні факти про походження назви гривні, її графічний знак, зовнішній вигляд, про те, скільки років живе купюра, вони подали. Не пропустили й інформацію, що російський рубль – це просто обрубок нашої гривні і що він утворився тоді, коли гривня вже давно була в обігу Київської Русі. А вже з другої половини ХІІІ ст., під час монголо-татарської навали, срібну гривню почали ділити навпіл, і саме так з’явилася назва «рублі» (від слова рубати). Безумовно, не могли не згадати про те, що наша українська гривня в 2008 році була визнана однією з найкрасивіших валют світу.

Під час публічних представлень етапів проєкту його учасники розповідають, що нового дізналися та чому навчилися, демонструють результат своєї діяльності, доводять його цінність,

діляться власними враженнями, будують плани на майбутнє. І, певна річ, підбивається підсумок проєкту. Міркуємо разом, що надалі можна зробити ще краще.

Взявши участь у пошуково-дослідницькому проєкті, ми дійшли висновку, що, незважаючи на всі негаразди, українська валюта пройшла довгий час становлення і виявилась достатньо стійкою. Так, без падіння не обійшлося, але, у цілому, гривня ось уже більше двадцяти років стабільно тримається на валютному ринку.

Що ж буде далі з українською гривнею? Напевно, про це знають тільки «верховні економічні боги». А нам би хотілося, щоб у подальшому історія української валюти була не дуже насичена різними подіями, які відображалися б саме на ній.

Упевнені, що день прийдешній принесе світле почуття радості від усвідомлення власної причетності до розбудови нашої держави! Цей день обов’язково настане, якщо кожен плідно із натхненням працюватиме на благо рідної Вітчизни. І тоді всі разом проникнемося гордістю за нашу Україну, почуттям патріотизму до рідного краю, прагненням до єдності всього народу нашої держави.

Тип проєкту: пошуково-дослідницький, з а кількістю учасників – груповий, з а тривалістю – короткотривалий, за формою проведення – дослідницька робота з наступною презентацією матеріалів проєкту, виконавці: учні 7 – 11кл. Коломійцівської ЗОШ, цільова аудиторія : школярі 5 – 11 кл., терміни реалізації : лютий-березень 2021 р.

Етапи проєкту:

  • Пошуковий (01.02.2021 – 10.02.2021): визначення теми, аналіз проблеми, постановка мети
  • Аналітичний (11.02.2021 -26.02.2021): аналіз отриманої інформації, пошук найкращого способу дослідження мети проєкту, побудова алгоритму діяльності
  • Практичний (29.02.2021 – 15.03.2021): виконання запланованих кроків
  • Презентаційний (15.03.2021-19.03.2021): оформлення остаточних результатів роботи

Анотація проєкту

Кожен народ неодмінно пишається героїчними сторінками своєї історії. Однією з ознак державності є власна грошова одиниця. Для України національна грошова одиниця – віками омріяна, багатьма поколіннями виплекана ідея, що уособлює жадану незалежність, самоутвердження нації.

Українські гривні – не тільки грошові знаки. На них, у них – наша історія і наш загнаний колись у підпілля, але збережений патріотизм. Надто довгим, тернистим і складним виявився шлях України до суверенної гривні. Шлях, припорошений пилом століть.

Хіба ж не цікаво справжнім патріотам своєї держави дізнатися:

  • Коли, де і ким були запроваджені перші українські гроші;
  • Історію українських грошей від найдавніших часів;
  • Походження назви сучасної української грошової одиниці – «гривні»;
  • Походження символів, зображених на українських грошах тощо.

Ми вирішили зробити екскурс в історію і дослідити становлення української грошової одиниці.

Актуальність нашого дослідження полягає в необхідності з’ясувати практичне значення української гривні для українського народу в минулому і сучасному житті.

Мета проєкту:

  • знайти відомості і розширити знання про українську гривню; проаналізувати матеріали з проблеми дослідження; узагальнити наявний матеріал;
  • дослідити особливості запровадження перших українських грошей, становлення української гривні та її значення в минулому і на сучасному етапі;
  • створити презентації, буклети, відеопрезентації; провести виховні заходи;
  • сприяти розвитку самореалізації особистості відповідно до її здібностей, суспільних та власних інтересів.

Завдання проєкту:

передати молодому поколінню багатство духовної культури народу, його національну

  • ментальність, своєрідність світогляду;
  • поглибити знання учнів з історії культури народу, організувати інформаційно- просвітницькі та патріотично-виховні заходи, спрямовані на донесення до широкого загалу здобувачів освіти інформації про багатовікову історію, важливі події та персоналії українського державотворення;
  • формувати почуття національної свідомості та людської гідності, любові до рідної землі, родини, свого народу, бажання працювати задля розквіту держави і зміцнення національної валюти.

Очікувані результати:

  • поширення серед здобувачів освіти цікавих фактів з історії України;
  • сприяння виявам поваги до матеріальних цінностей;
  • розроблення презентаційних і просвітницьких заходів для учнів;
  • формування у вихованців уміння креативно і злагоджено працювати в команді;
  • підвищення ролі закладу освіти в контексті забезпечення гармонійного розвитку особистості;

формування позитивного іміджу школи як центру розвитку успішної, конкурентоспроможної, національно-свідомої особистості з активною громадянською позицією.

Реалізація проекту:

№п/ п Види діяльності Форма виконання Виконавці
1. Розподіл учнів по групах, вибір назв і керівників. Анкетування (10-11 кл). Збір учнів.

Тест на знання історії українських грошей «Монетний твір»

Керівник проекту
2. І гр. «Історики» (10 кл.)

1) Дослідницька робота з вивчення історії гривні .

2) Круглий стіл « Гроші в нашому житті.

Історія гривні» (10 кл).

Створення презентації “Українська гривня: історія та сьогодення” Година спілкування Учасники групи

Керівник проекту

3. II гр. «Інформатори» (11 кл)

1) Підбір інформації “Цікаве про українську гривню”.

2) Підготовка матеріалів для проведення виховного заходу.

Інформаційний стенд

Гра – квест “Національна валюта (гривня)”

Учасники групи Керівник проекту
4. III гр. «Дослідники» (7,11 кл)

1) Досліджують як розробляється дизайн української гривні.

2) Дізнаються інформацію про виготовлення банкнот української валюти.

Відеопрезентація

Відеопрезентація

Керівники групи
5. IV гр.» «Мистецтвознавці» (7 кл)

1) Шукають повідомлення про історію дизайну українських купюр.

2) Підготовка матеріалу “ 10 причин пишатися українською гривнею”.

Пошуково-досдідннцькі роботи

Створення буклету

Керівник групи та учасники

 

Висновки

Паперові грошові знаки – об’єктивні свідки багатьох історичних подій, відіграють важливу роль у системі соціально-економічних, політичних відносин як всередині країни, так і між державами. Специфічний характер історичного розвитку України дістав відбиток на її грошових знаках.

Взявши участь у пошуково-дослідницькому проєкті, ми зробили для себе висновок, що українська грошова реформа була визнана одним з найвдаліших проектів нової держави. Але час для цього було обрано не зовсім вдалий. Грошові зміни не були підкріплені іншими заходами у сфері податкової, бюджетної політики тощо. Про що свідчить, зокрема, зосередження майже половини усієї грошової маси в наступні роки в тіньовій економіці, значна перевага купівлі населенням іноземної валюти над її продажем. Курс гривні майже два роки утримувався завдяки жорсткій монетарній політиці, тобто штучному заниженню грошової маси, що посилювало грошовий голод на гривню, бартеризацію торгівлі, кризу неплатежів та ін.

Проте, незважаючи на всі негаразди, нова валюта виявилась достатньо стійкою. Так, без падіння не обійшлося, але, у цілому, гривня ось уже більше двадцяти років стабільно тримається на валютному ринку.

Що ж буде далі з українською гривнею? Напевно, про це знають тільки «верховні економічні боги». А нам би хотілося, щоб у подальшому історія української валюти була не дуже насичена різними подіями. І в цьому побажанні немає нічого незвичайного: чим менше ми використовуємо по відношенню до грошей слова типу «реформа» чи «зміни», а також «падіння» і «потрясіння», тим вона стабільніша. Це означає – наше життя спокійніше. А досвід минулих поколінь навчає, що зростання економічного благополуччя країни завжди базувалося на розвитку духовності та культури нації.

На сьогоднішній день українська гривня зміцнює позиції, незважаючи на падіння в економіці, посилене пандемією COVID-19. Більше того, на думку експертів, найближчим часом українській валюті послаблення не загрожує.

Джерела

  • Комаринська З. М. Історія грошей. Львів: Львівський банківський коледж, 1998.
  • Скоморович І. Г., Реверчук С.К. Історія грошей і банківництва: Підручник. Київ: Атіка, 2004.
  • Історія паперових грошей України. URL: https://bank.gov.ua
  • Історія гривні. URL: https: //publish.com.ua
  • Українські банкноти різних часів. URL: banknoteworld.com
  • Фінансова політика Центральної Ради та урядів Української Народної Республіки. Київ,

Завантажити: Інформаційні матеріали до Дня пам’яті захисників України (29 серпня)

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments