Кожного року, у всіх загальноосвітніх навчальних закладх України, проводять заходи з нагоди Дня трагедії на Чорнобильській АЕС. Через пандемію коронавірусу, є ймовірність що цього року, 35 річниця трагедії на Чорнобильській АЕС буде відбуватися, як і минулого року в умовах карантину. Портал Ерудит.нет радить провести ряд виховних заходів для вшанування усіх потерпілих та ліквідаторів, за їх сміливість та відвагу! Це наш спільній біль. Адже справжні масштаби трагедії ми відчуваємо досі…
Довідка
Чорнобильська катастрофа – екологічно-соціальна катастрофа, спричинена вибухом і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції в ніч на 26 квітня 1986 року, розташованої на території України. Руйнування мало вибуховий характер, реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин.
У вересні 2003 року на саміті СНД Президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Рада голів держав СНД підтримала цю пропозицію.
Чорнобильська атомна електростанція є символом наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства. Трагедія, спричинена вибухом на її четвертому енергоблоці, не має аналогів за обсягами забруднення природного середовища, негативного впливу на здоров’я та психіку людей, їхній побут і соціально-економічні умови життя.
Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986-го року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним «саркофагом», збудованим руками сотень тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильська АЕС була знову введена в експлуатацію. Однак великі пожежі і аварії в 1991 та в 1996 роках привели до зупинення спочатку другого, а потім і першого реактора. У 2000-у році був зупинений останній, 3-й реактор, і Чорнобильська АЕС повністю припинила свою роботу.
26 квітня – є днем пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам’яті українського народу.
У цей день ми вшановуємо ліквідаторів, за їх сміливість та відвагу! Передаємо найщиріші слова вдячності та доземний уклін за високу громадянську позицію і схиляємо голови перед світлою пам’яттю тих, чиї життя обірвав смертоносний атом.
Які виховні заходи можна провести до 35 річниці Чорнобильської трагедії
Акція «Chornobyl 35. Запали свою свічку».
Багато українців долучаються до цієї акції. Для цього потрібно у ніч із 25 на 26 квітня запалити на своєму підвіконні свічку, аби вшанувати пам’ять Героїв Чорнобиля зі своїх домівок.
Виставка малюнків «Чорнобиль – очима дітей», «Чорнобильська екологія», «Чорнобиль — наш біль», «Наша мрія – жити на чистій планеті!»
Запропонуйте своїм вихованцям намалювати малюнки, та зробіть виставку або на веб-сторінках ваших навчальних закладів, або безпосередньо у школі, якщо ви не на дистанційному навчанні. Проведіть даний захід з метою показати страшну трагедію Чорнобиля очима дітей, які через призму свого чутливого світосприйняття спробують відтворити наслідки, невидимого атомного руйнівника, щоб виховати свідомих громадян, які пам’ятають свою історію і бережуть навколишню природу.
Зйомка відеоролика
Знайдіть гарний вірш про Чорнобиль, розділіть його по кілька рядків поміж своїми учнями та запропонуйте їм записати відеоролики, у яких діти декламуватимуть свої частини віршів. Після чого змонтуйте всі частинки в одне відео, та виставте його на офіційні сторінки своїх навчальних закладів.
До прикладу, можна обрати наступні вірші:
ЧОРНОБИЛЬСЬКА ТРАГЕДІЯ, Марія Яновська
Весна в розмаї. Двадцять шосте квітня.
Тривожна ніч. Здригнулася земля.
Невинно вишні чарували цвітом,
А вибух все навколо спопеляв.
Дзвінок в пожежній. Швидко мчать машини.
В четвертім вибух і прорвало дах.
Відважні хлопці мужньо, безупинно
У пекло йшли, забувши біль і страх.
Вогненний стовп у небі – гриб кривавий.
Смертельні хмари сколихнули світ.
Вкриває дим будинки, сквери, трави.
Біда навколо… То горить графіт.
Смертельні ізотопи в хмарах диму
Розносить вітер на поля, міста.
Уран і стронцій (ізотоп незримий),
Посіють на усій планеті жах.
Вогонь потрібно погасити прудко,
Бо поруч три реактори стоять.
Водневий вибух може бути швидко.
У Прип’яті прокинулись, не сплять.
Прийшли на допомогу всі охочі,
Не відчуваючи, не знаючи біди.
Вогонь гасили довго: дні і ночі.
На все життя залишились сліди.
До лиха не були вони готові:
Студенти, водії та шахтарі,
Робітники і льотчики, й військові,
Медсестри, санітари, лікарі.
Лопатами граніт радіаційний
Скидали хлопці… Мужній наш солдат!
Німий потенціал інформаційний,
Бо в Києві – колони і парад.
Ще довго полум’я в Чорнобилі гасили.
Мов бомба атомна зірвалась в мирні дні.
Забрав Чорнобиль і здоров’я, й сили,
І наслідки трагедії сумні.
На все життя хвороб невиліковних…
Захворюваність — рак і діабет..
Забруднені навколишні водойми,
Поля заражені, ліси — це не секрет.
Я вдячна людям тим, що врятували
Усю планету в найскрутніший час.
Ми перед ними всі заборгували.
Скажу сьогодні просто, без прикрас.
* зі збірки поезій “Стежина до щастя”
Весна 1986, Ганна Чубач
Можливо, я колись прощу,
Але забути це не вдасться;
Біда забрала в мене щастя
Радіти теплому дощу.
Можливо, я колись втомлюсь,
Але забути – не забуду:
Бездомний пес по місту блудить,
І я , як всі, його боюсь.
І двір наш зовсім опустів.
Дітей із Києва вивозять.
У матерів – болючі сльози,
І їм не треба втішних слів.
Можливо, я колись навчусь
Міняти гнів на тиху милість.
А нині прошу: ваша гнилість,
Зійдіть з дороги, бо зірвусь!
Не можу більше біль таїть,
Не тішусь ранньою весною.
Мій світ, як хмара над Десною:
Як зупинилась, так стоїть.
Посеред мирних, добрих днів
Така печаль! Така пекучість!
Не «жить», не «буть», а «брати участь» –
Хтось зручно вигадать зумів.
І замість правди напівправда,
Вриває ниточку добра.
І воду п’ємо із Дніпра,
Яку ніхто вже пить не радить.
І бджоли з вуликів летять
На цвіт чорнобильського саду.
Бесіда «Чорнобиль. Як це було… »
Серед усіх трагедій, які пережило людство, Чорнобильська катастрофа не має аналогів за масштабами рукотворного забруднення екологічної сфери, негативного впливу на здоров’я, психіку людей, їх соціальні, економічні і побутові умови життя. З метою ознайомити дітей із цією трагедією, вивчити причини та наслідки Чорнобильської аварії, вплив аварії на людство та екологію, привернути увагу до проблематики використання атомної енергії варто проводити такі бесіди. Ви можете скористатись наступним сценарієм:
Скачати сценарій: Бесіда «Чорнобиль. Як це було… »
Вечір пам’яті Чорнобильської трагедії
Такий виховний захід можна провести з метою формувати в учнів патріотичні почуття гордості за старше покоління, повагу до ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи; вчити їх співпереживати, виховувати любов до рідної землі.
Сценарій проведення заходу:
Скачати сценарій на тему: Вечір пам’яті Чорнобильської трагедії
Скачати: Сценарій Дня пам’яті Чорнобильської трагедії «Пам’ять з полиновим присмаком болю»
Перегляд документальних фільмів про Чорнобильську трагедію
Документальний фільм. “Чорнобильська трагедія – біль України”.
Які загрози Чорнобиль несе людству сьогодні. Документальний фільм ВВС
Чорнобиль 1986-2020
Спеціально до34-ї річниці трагедії на Чорнобильській АЕС канал ICTV, зняв фільм про аварію на Чорнобильській АЕС з ексклюзивними коментарями очевидців та ліквідаторів катастрофи.
Серіал “Чорнобиль” від НВО
Незважаючи на те, що серіал “Чорнобиль” вже подивилися мільйони людей по всьому світу, перед роковинами вибуху на ЧАЕС він є актуальним як ніколи.
Серіал складається з п’яти епізодів. У головних ролях – Емілі Вотсон, Джаред Харріс і Стеллан Скашгорд. Автором сценарію і виконавчим продюсером “Чорнобиля” виступив Крейг Мейзін.
Одразу після виходу стрічка посіла перше місце у списку найкращих серіалів за версією IMDb. Сюжет міні-серіалу будується на спогадах учасників події.
В Україні серіал доступний для легального перегляду на стрімінгових платформах oll.tv, megogo.net, sweet.tv, divan.tv з підпискою, що включає колекцію “Амедіатека”.