Вступ до закладів профосвіти – 2021: відповіді на основні запитання

Професійно-технічна освіта є складником української системи освіти, де людина може оволодіти знаннями, уміннями і навичками за певною робітничою професією. Наразі у закладах профосвіти можна здобути майже 430 професій.

Важливою перевагою професійної освіти є її гнучкість та швидка реакція на запити ринку праці: нині пройти навчання у закладах можуть не лише вчорашні випускники шкіл, а й дорослі, які хочуть підвищити кваліфікацію або змінити фах. Крім того, опанувати професію можна як за повним, так і за скороченим циклом. Тож навчання може тривати від 3-4 років до кількох місяців, після чого людина має можливість працевлаштуватися і заробляти реальні кошти.

Вже у червні заклади професійно-технічної освіти розпочнуть прийом заяв від вступників. Який комплект документів потрібно подавати до приймальної комісії, чи можна після профтеху вступати у виш, коли завершується прийом заяв – відповіді на ці та інші поширені запитання абітурієнтів вже опубліковано на сайті міністерства освіти.

Активні абітурієнти та їхні батьки вже цікавляться змінами умов вступу до закладів освіти, які відбулися через введення карантинних заходів, роботою приймальних комісій, питають, як обрати заклад і професію.

МОН дає відповіді на основні питання, пов’язані із вступом у заклади професійно-технічної освіти

1. Чи потрібно для вступу в профтех складати ЗНО?

Ні, не потрібно.

У Типових правилах прийому зазначається, що прийом вступників здійснюється за такими критеріями:

 • за рейтинговим списком;
 • за результатами співбесіди;
 • за середнім балом шкільного свідоцтва;
 • за результатами вступних випробувань;
 • за іншими критеріями, що не суперечать українському законодавству.

2. Чи потрібно складати ЗНО під час навчання в закладі профосвіти? Чи можна отримати диплом, взагалі не складаючи ЗНО?

Учні закладів профосвіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти, складають державну підсумкову атестацію (ДПА) у формі ЗНО. Під час реєстрації вони зазначають це у відповідних полях.

У 2021 році ДПА у формі ЗНО для отримання повної загальної середньої освіти складається з таких предметів:

 • української мови;
 • математики;
 • історії України або іноземної мови (за вибором);
 • історії України, іноземної мови, біології, географії, фізики, хімії (за вибором).

В окремих випадках, передбачених законодавством, коли вступник обирає навчання за технологічно простою професією, що не вимагає повної загальної середньої освіти, він не складає ЗНО та не отримує повної загальної середньої освіти. Завершивши навчання, випускник отримає лише свідоцтво про присвоєння робітничої кваліфікації.


3. Як обрати профтех для навчання?

Насамперед треба визначитися з професією, яку хочете отримати. Для цього, наприклад, можна почитати профорієнтаційні буклети , пройти спеціальні тести .

Оскільки кожен заклад профосвіти затверджує свої Правила вступу, їхні адміністрації проводять для вступників Дні відкритих дверей. Перелік таких заходів за регіонами є на сайті МОН.

Далі треба обрати заклад освіти, у якому її можна здобути. Інформація про перелік професій є у реєстрах ЄДЕБО  або на сайтах закладів  – додатково там можна з’ясувати умови вступу, термін прийому заяв, наявність конкурсних випробувань, які документи треба подавати до приймальних комісій тощо.

Допомогти з вибором закладу також зможуть фахівці навчально-методичних центрів профосвіти. Їхні контакти є тут.


4. Чи є іспити при вступі?

Це вирішує кожен заклад самостійно. Зазвичай прийом вступників відбувається за рейтингом середнього бала шкільного свідоцтва.


5. Чи безкоштовне навчання? Чи є стипендія?

Для закладів профосвіти виділяють місця державного або регіонального замовлення, що дозволяє навчатися там безоплатно. Практика попередніх вступних кампаній показує, що кількість цих місць покриває запит вступників. Тож ймовірність навчатися у профтеху безкоштовно (тобто за кошт державного або місцевого бюджету) є досить великою.

Інші місця, які йдуть понад державне/регіональне замовлення, оплачуються коштом фізичних або юридичних осіб (тобто за контрактом). Як правило, це професії із завищеним попитом, приміром, кухар, перукар, манікюрник, автослюсар тощо. За такими професіями у закладах можуть проводитися додаткові конкурсні випробування. Ті вступники, які не потрапляють на місця державного/регіонального замовлення, можуть вступати на навчання за контрактом.

У 2021 році розмір стипендії у закладах професійної освіти складає майже 500 гривень. Учні визначених категорій також мають право претендувати на соціальну стипендію.


6. Чи надається гуртожиток?

Проживання учнів у гуртожитках закладів професійної освіти є безкоштовним. Це закріплено відповідним Положенням.

Тож якщо у структурі профтеху є гуртожиток, то іногородні учні за потреби мають право проживати там безоплатно впродовж усього періоду навчання.


7. Як знайти місце для практики під час навчання? Чи можна його обирати самостійно?

Більшість закладів мають договори про співробітництво з роботодавцями. Співпраця, зокрема, передбачає можливість проходження на підприємствах партнерів виробничої практики. Тож коли за навчальним планом учень має проходити практику, заклад запитує про наявність вільних місць у бізнес-партнерів і далі направляє туди учнів.

Водночас учень може самостійно обрати місце для проходження практики. Якщо він вже має запрошення від підприємства, потрібно лише повідомити про це майстра виробничого навчання. Після цього заклад сформує направлення на обране виробництво, де зафіксує тривалість практики, чим має займатися там учень і відповідальність кожної зі сторін.

Важливо, що виробнича практика у профтехах є оплачуваною. Тож учні отримують кошти за фактично виконану роботу на підприємствах.


8. Де можна дізнатися, з ким співпрацює заклад?

Зазвичай така інформація розміщується на сайтах закладів у розділах “Наші партнери”, “Співробітництво”, “Відкрита інформація” тощо. Водночас вступники можуть прийти на День відкритих дверей або просто звернутися до приймальної комісії та дізнатися про партнерів закладів.


9. Чи можна після профтеху вступити у виш? Навчання буде безкоштовним?

Так, така можливість є. Учні, які успішно закінчили заклад профосвіти, мають свідоцтво про повну загальну середню освіту та склали ЗНО, можуть вступати у заклад вищої освіти. Звертаємо увагу, що ті, хто здобули освітньо-кваліфікаційний рівень “молодший спеціаліст”, мають можливість навчатися за скороченим терміном, вступивши на ту саму або споріднену спеціальність. Для безкоштовного навчання у виші треба пройти конкурсний відбір і бути зарахованим на місце державного/регіонального замовлення.


10. Які документи потрібні для вступу у заклади професійно-технічної освіти?

У Типових правилах прийому до профтехів визначено перелік документів, які учень має подати обов’язково. Однак заклад може розширити цей список, затвердивши свої правила прийому на базі Типових.

Обов’язкові документи для вступу:

 • заява,
 • оригінал або копія свідоцтва про закінчення 9-го або 11-го класу,
 • 6 фотокарток 3х4,
 • медична довідка,
 • копії документів, що підтверджують право на пільги (за наявності),
 • копія паспорта чи ID-картки (пред’явити при вступі).

Вступники можуть подавати копії документів у кілька закладів одночасно. Але для остаточного зарахування потрібно буде у встановлений закладом термін подати їх оригінали.

Особисто потрібно пред’явити документ, що посвідчує особу та громадянство (паспорт-книжечку, ID-картку), а також документ, що посвідчує спеціальний статус особи.


11. Які строки вступної кампанії у заклади профосвіти?

Заклади самостійно визначають терміни прийому документів від вступників у Правилах прийому. Однак вступна кампанія має завершитися до початку занять, тобто до 1 вересня. Міністерство освіти і науки може на певний період продовжити вступну кампанію (як правило, ще на місяць) для донабору на невикористані місця державного/регіонального замовлення.

Для того, щоб дізнатись, коли починається та завершується прийом документів, зателефонуйте до обраного закладу або зайдіть на його сайт і отримайте всю необхідну інформацію.


12. Який документ отримують випускники закладів профосвіти (що написано у дипломі)?

Після випуску ви отримаєте диплом державного зразка, в якому зазначається здобутий рівень освіти – “кваліфікованого робітника” або “фахового молодшого бакалавра” з певної професійної кваліфікації чи спеціальності.


13. На які пільги при вступі я можу розраховувати?

Вступити поза конкурсом до закладів профосвіти можуть:

 • особи, яким відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” надано таке право;
 • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
 • діти з інвалідністю та особи з інвалідністю, яким не протипоказане навчання за обраною професією (спеціальністю);
 • особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
 • вступники, які мають таке право відповідно до ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці”;
 • діти, чиї батьки загинули або отримали інвалідність на вугледобувних підприємствах (за умови вступу на гірничі професії, спеціальності);
 • діти військовослужбовців або правоохоронців, які загинули під час виконання службових обов’язків.

14. Якщо я вступаю після 9-го класу, як я отримаю свідоцтво про повну загальну середню освіту?

У закладах профосвіти є можливість паралельно здобути повну загальну середню  освіту. Тобто якщо учень вступив після 9-го класу (базовий рівень), упродовж 3-4 років опановує програму повної загальної середньої освіти та освітню програму за стандартами робітничих професій. Також є можливість навчання за інтегрованими програмами і послідовного здобуття 2-3 професій.

Завершується здобуття повної загальної середньої освіти складанням державної підсумкової атестації у формі ЗНО.


15. Якими є переваги навчання у закладі профосвіти?

У закладах профосвіти достатньо місць для навчання за кошти регіонального або державного замовлення, аби покрити запит вступників. Крім того, тут можна отримати затребувану на ринку праці професію за відносно короткий термін.

Серед інших переваг професійної освіти:

 • швидке отримання професії (від 3 міс до 4-х років) та старт кар’єри;
 • безоплатне навчання та гуртожиток;
 • стипендія та оплачувана практика.

Джерело: mon.gov.ua

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments

Exit mobile version