Уряд України офіційно відповів на електронну петицію щодо підвищення заробітної плати педагогам, яка зібрала понад 25 тисяч підписів. У відповіді зазначено, що суттєве підвищення окладів наразі ускладнене через воєнний стан та обмеженість бюджету, втім освітянам уже передбачено щомісячні доплати з перспективою їх збільшення.
Петицію опублікувала 15 січня 2025 року громадянка Надія Коток. Її підтримали понад 25 тисяч осіб — це необхідна кількість підписів, щоб уряд розглянув звернення. У тексті Коток пропонувала підвищити заробітну плату вчителям до рівня європейських країн — від 1000 до 1500 доларів США на місяць. Вона аргументувала це високим навантаженням і відповідальністю педагогів, відтоком кадрів, інфляцією та низькими ставками порівняно із середньою зарплатою по країні.
У своїй відповіді Шмигаль наголосив, що таке підвищення “потребуватиме значних додаткових видатків з бюджетів усіх рівнів”, що під час воєнного стану неможливо, адже всі ресурси спрямовані на потреби Сил безпеки та оборони. Водночас прем’єр зазначив, що уряд продовжує вживати заходів для поступового збільшення заробітної плати освітян.
Зокрема, постановою Кабміну від 8 листопада 2024 року №1286 передбачено, що з 1 січня 2025 року вчителі щомісяця отримуватимуть доплату в розмірі 1300 гривень. Із 1 вересня ця сума зросте до 2600 гривень і виплачуватиметься до кінця року, в якому буде скасовано або припинено воєнний стан.
Уряд також нагадав, що система оплати праці педагогів визначена відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2002 року №1298 та наказу МОН від 26 вересня 2005 року №557. Ставки базуються на Єдиній тарифній сітці, яка враховує складність і відповідальність роботи, а також освітньо-кваліфікаційний рівень. Базовий оклад працівника першого тарифного розряду має бути не нижчим за прожитковий мінімум.
Крім того, уряд перерахував чинні доплати та надбавки, передбачені для вчителів:
- 10% підвищення посадових окладів згідно з постановою №22 від 11 січня 2018 року;
- надбавки за вислугу років (постанова №78 від 31 січня 2001 року);
- надбавки для підвищення престижності праці (постанова №373 від 23 березня 2011 року);
- щорічна винагорода до одного окладу за сумлінну працю та допомога на оздоровлення (відповідно до статті 57 Закону “Про освіту”);
- можливість установ освіти встановлювати додаткові доплати за рахунок власних надходжень.
Уряд також вказав, що один із реальних шляхів підвищення зарплат для бюджетників — збільшення базового посадового окладу працівника 1 тарифного розряду. Це дозволить системно підвищувати оплату праці в межах чинного законодавства.
Коментарі із Facebook
Powered by Facebook Comments