Освітня катастрофа або як депутати прагнуть знищити ліцеї та зруйнувати освіту в сільських регіонах

Що робить влада з освітою?

Нещодавно у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №13120, який, на думку освітянської спільноти, може призвести до катастрофічних наслідків для системи освіти, особливо в сільській місцевості.​

Нереальні вимоги та загроза для ліцеїв

Законопроєкт, ініційований групою народних депутатів, серед яких Сергій Бабак, Сергій Колебошин, Роман Грищук, Ольга Коваль та Наталія Піпа, пропонує з 1 вересня 2027 року підвищити мінімальну кількість учнів у класах ліцеїв до 24 осіб. Крім того, для функціонування ліцею передбачається обов’язкове створення не менше 12 груп учнів одного року навчання під час вивчення окремих предметів за трьома профілями на рівні профільної середньої освіти. Це означає, що ліцей матиме право на існування та державне фінансування лише за наявності не менше 288 учнів у 10–12 класах.

Позиція Профспілки працівників освіти і науки України

Профспілка працівників освіти і науки України категорично не підтримує цей законопроєкт. У своєму зверненні до Комітету з питань освіти, науки та інновацій ВРУ та народних депутатів України Профспілка наголошує, що запропоновані норми є нереальними та віддаленими від життя. Вони унеможливлять отримання дітьми повної загальної середньої освіти за місцем проживання, особливо в сільських та селищних громадах. Підвезення дітей з віддалених населених пунктів до ліцеїв у міста непристосованим транспортом дорогами в незадовільному стані, їх проживання у гуртожитках без батьків та сімей не лише не поліпшить умов здобуття освіти, а навпаки, призведе до їх погіршення та створить загрозу здоров’ю та безпеці дітей.

Вимоги Профспілки та заклик до дій

Профспілка вимагає негайного зняття з розгляду законопроєкту №13120, оскільки його норми є нереальними для виконання та не відповідають потребам громадян України на здобуття повної загальної середньої освіти за місцем проживання. Освітяни, батьки та учні закликають владу почути голос суспільства та не допустити руйнування системи освіти в Україні.

Наслідки для місцевих громад

У разі ухвалення цього законопроєкту місцеві громади будуть зобов’язані до 1 вересня 2025 року затвердити та подати до МОН плани формування мережі комунальних ліцеїв, виходячи з нових нормативів. У разі незатвердження чи неподання таких планів це буде доручено Кабінету Міністрів України. Такі вимоги ставлять під загрозу існування ліцеїв у багатьох регіонах, особливо в сільській місцевості, де неможливо забезпечити необхідну кількість учнів.

Запропоновані зміни до законодавства можуть мати вкрай негативні наслідки для системи освіти в Україні. Вони не враховують реалій життя в сільських та селищних громадах і можуть призвести до закриття багатьох ліцеїв, позбавивши дітей можливості отримувати освіту за місцем проживання. Влада повинна враховувати думку освітянської спільноти та громадськості при ухваленні таких важливих рішень.​

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments