Питання підвищення заробітної плати педагогів залишається однією з найгостріших проблем в освітньому секторі України. Попри очікування працівників сфери освіти, Міністерство освіти та науки досі не змогло знайти фінансові ресурси для реалізації масштабного підвищення оплати праці.
Позиція Міносвіти
Міністр освіти Оксен Лісовий заявив, що для підвищення зарплат всім педагогічним працівникам потрібно близько 270 мільярдів гривень, але джерела таких коштів зараз немає. Наразі в міністерстві розробляють різні сценарії підвищення зарплат, зокрема поетапний підхід та одночасне підвищення заробітної плати до 3 мінімальних зарплат, як це передбачено законодавством.
У січні цього року запрацювала програма «Вчительська доплата» і педагоги в школах почали отримувати додаткову щомісячну виплату. Мова йде про доплату від 1000 грн «на руки» залежно від навчального навантаження вчителя. З вересня така доплата буде збільшена до 2 тисяч грн. В бюджеті передбачили на цей рік 12 млрд грн субвенції, і завдяки цьому «Вчительську доплату» отримують майже 500 тисяч педагогів.
Складна фінансова ситуація в секторі освіти
За даними Держстату, середня зарплата в освіті у 2024 році становила 14,6 тисяч гривень, що є однією з найнижчих серед усіх галузей. Та варто зазначити, що в звичайних школах, вчителі отримують зарплату нижче середньої, враховуючи те, що скорочується кількість дітей, а з ними і години вчителів.
Реакція педагогів
Освітяни висловлюють глибоке невдоволення ситуацією. Багато хто наголошує, що поточний рівень заробітної плати не відповідає навантаженню та відповідальності, які несуть педагоги. Обурення серед вчителів ще більше посилюється враховуючи той факт, що кошти на підвищення зарплат все ж знайшли для інших категорій працівників, зокрема для поліції та держслужбовців, які й без того отримують значно вищі оклади. Це викликає у педагогів відчуття несправедливості та знецінення їхньої праці.
У соціальних мережах і професійних спільнотах активно обговорюється питання страйків та акцій протесту. Деякі вчителі змушені шукати додатковий заробіток, що негативно позначається на якості навчального процесу. Представники профспілок освітян закликають уряд знайти компромісне рішення та активізувати пошук фінансування для підвищення зарплат. Вони наполягають, що така політика держави може призвести до відтоку кадрів з освітньої сфери, що матиме серйозні наслідки для майбутнього країни.
Коментарі із Facebook
Powered by Facebook Comments