Що таке кухонний ніж сантоку, та для чого він потрібен?

Сантоку – різновид японського універсального кухарського ножа. Він має широке лезо, яке має довжину 12-20 см та товщину 2-3 мм.

Леза більшості сучасних сантоку виготовляють з якісної нержавіючої сталі, наприклад з  японської AUS-8, німецької 1.4116 чи китайської 3Cr13. Останнім часом також часто зустрічаються моделі з керамічними лезами.

Кожен з цих варіанті має свої недоліки та переваги. Ножі з нержавіючої сталі дуже невибагливі до догляду та надійні, але потребують регулярного підточування, щоби залишатись гострими. Керамічні ножі не треба заточувати взагалі, вони не затуплюються дуже довго. Але кераміка дуже боїться сильних ударів та падінь на підлогу. Від цього вона може просто розколотись.

Рукояті ножів сантоку вже давно виготовляються не тільки у простих традиційних японських формах (які є доволі красивими та зручними). Зараз можна зустріти рукояті самих різних дизайнів, виготовлених з самих різних матеріалів на любий смак.

Найпоширенішими матеріалами для традиційних рукоятей є японська деревина, така як дерево хо та чорне дерево. Зараз часто можна зустріти металеві рукояті,  а також рукояті з синтетичних матеріалів, такі, як пластик і синтетичний каучук. Вибір залишається за вами. Головне, слідити за тим, щоби матеріал був якісний та рукоять було зручно тримати в руках.

Які головні особливості сантоку роблять його таким особливим кухонним ножем?

Найбільш відмінною рисою ножів сантоку є їх унікальна форма леза. Цей ніж схожий на своєрідний гибрид азіатського кухарського топірця-сікача та типового європейського кухарського шеф-ножа. Мало того, він таким і замислювався японськими кухарями.

Сантоку – своєрідна відповідь японців на зустріч з європейською кухнею. Саме тому цей ніж вийшов таким зручним та універсальним. Він легший за топірець та ширший за звичайний ніж, їм однаково зручно і рубати, і різати продукти середнього та малого розміру (а саме їх на домашній кухні багато).

Форма та відносна легкість леза ідеально підходить для точних і чистих розрізів.

Також цікавим елементом будови клинка сантоку є ряд поглибленнь (повітряних кишень) вздовж леза. Повітряні кишені зменшують опір матеріалу під час нарізання та не дає нарізаним інгредієнтам налипати на ніж. Це значно полегшує використання ножа та забезпечує більш точні та чисті зрізи.

Особливо гарно показує себе лезо сантоку під час нарізання морепродуктів та зелені.

Але, це насправді універсальні кухонні ножі, які можна використовувати для будь-яких завдань, від подрібнення овочів до нарізання сиру чи м’яса.

Як правильно доглядати за сантоку?

Що стосується догляду та обслуговування, ножі сантоку вимагають регулярного заточування, ручного миття та сушіння.

Не мийте ваші ножі у посудомийній машині, це може пошкодити їх та значно скоротить строки їх ефективного використання.

Також пам’ятайте, що сантоку завжди слід зберігати в блоці для ножів або іншому захисному контейнері.

Для зберігання металевих ножів добре підходять і магнітні рейки.

Для оптимальної продуктивності та довговічності ножі слід регулярно заточувати на мусаті. Це дозволить зберегти їх гострими.

Пам’ятайте, що використання тупого ножа може бути більш небезпечним, чим гострого! Затуплене лезо стає погано керованим, ніж може зісковзнути під час роботи та поранити вас чи когось з оточуючих. Тому не забувайте тримати ваші ножі завжди гострими.

Керамічні ножі неможливо заточити у домашніх умовах. Їх просто використовують поки вони залишаються гострими. Якісна кераміка затупиться дуже не скоро.

Ножі Santoku – дуже корисний інструмент на будь-якій кухні. Їх універсальність робить їх ідеальними для практично будь-якої роботи. Ці ножі спеціально розроблені професіоналами таким чином, щоб бути безпечними та простими у використанні. За належного догляду та обслуговування вони можуть прослужити вам багато років.

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments